
Da li đaci koji su osvojili medalje na takmičenjima treba da budu nagrađeni kao olimpijci?
Vest da osvajačima zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Parizu sleduje po 200.000 evra izazvala je komentare na društvenim mrežama o tome da li je fer da država na sličan način ne nagrađuje učenike.
Poslednji takav uspeh zabeležili su mladi hemičari - četvoročlani tim Srbije se sa Međunarodne hemijske olimpijade krajem jula vratio sa četiri odličja - jednom zlatnom, dve srebrne i jednom bronzanom medaljom.
Istovremeno, ekipa naše zemlje osvojila je pet medalja na Međunarodnoj olimpijadi iz fizike, a prethodno četiri odličja i na Osmoj evropskoj fizičkoj olimpijadi.
Uglješa Kuzmanov, maturant Matematičke gimnazije i Tadej Ristić, bivši učenik Računarske gimnazije, za Danas objašnjavaju da su na domaćem terenu najviši nivoi državna takmičenja, a na svetskom međunarodne olimpijade.
"Nagrade se dobijaju uglavnom procentualno. U matematici, recimo, prvu nagradu dobija pet odsto najuspešnih, što znači da će od nas pedesetak dvoje ili troje dobiti prvu nagradu. Sportisti su dosta nagrađivani, a mi manje, što je donekle i logično, veća pažnja je usmerena na sport, ali bi značilo da im se i mi malo približimo. Muzičari iz raznih oblasti, kao i plesači često su više nego mi nagrađivani, što je veoma nelogično", smatra Uglješa, osvajač više medalja u matematici i fizici.
On kaže da, iako direktan benefit od nagrada nemaju, vole da se takmiče i da ih taj duh drži.
Njegov vršnjak Tadej, koji je, između ostalog, 2023. osvojio bronzanu medalju na Svetskoj fizičkoj olimpijadi, kaže da postoje stipendije koje svake godine daje država, kao i fiksna suma u odnosu na osvojenu medalju i rang takmičenja.
"Postoji i stipendija koje donosi mesečno oko 15.000 dinara. Takođe, stipendije daje Grad Beograd, ali samo za one koji imaju prebivalište na teritoriji glavnog grada. Pored toga novčane nagrade i stipendije daju privatne ogranizacije, ali se za gotovo sve ove nagrade treba samostalno prijaviti i konkurisati. Posle svetske olimpijade i nagrade su me zvali iz SANU i iz Ministarstva prosvete na neke dodele, ali to je uglavnom simboličnog tipa. Takođe smo bili pozvani na prijem kod ministarke nauke i tehnološkog razvoja Jelene Begović i porazgovarali smo sa njom", priča Tadej.
Iako država poslednjih godina ističe da je briga o talentima jedan od prioriteta, na sistemskom nivou i dalje postoje brojni problemi, o čemu svedoči i sagovornik Danasa.
"Pred svetsku i evropsku olimpijadu Društvo fizičara Srbije nije organizovalo nikakve pripreme, što je inače praksa svake države i bila je i kod nas svih prethodnih godina. Niti smo imali teoretske pripreme, niti eksperimentalne, a da jesmo, verujem da bi uzeli 'jače' medalje na takmičenjima. Takođe su jedva prikupili novac za avionske karte za olimpijade i molili su škole da pomognu, a što se tiče evropskog takmičenja, otišli smo zahvaljujući našoj organizaciji i jednom našem profesoru koji je odlučio da nas vodi, a sve troškove su finansirale naše škole", prenosi Tadej svoje iskustvo.
Dugogodišnji direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović smatra da analogija između nagrađivanja sportista i učenika ne može nikako da se pravi.
"Jer u sportu je životni cilj svakog sportiste da osvoji medalju na olimpijadi. U matematici i fizici to nije, ovo su srednjoškolci i njima tek predstoji karijera, neki će biti inženjeri, neki programeri ili naučnici, a medalje su samo jedan impuls na početku njihove karijere. U tom smislu je neuporedivo", ističe Ognjanović za Danas.
On kaže da bi ne bi bilo u redu porediti Novaka Đokovića i njegovu medalju, i jednog učenika srednje škole koji ima 18 godina i tek treba mnogo toga da radi, a pitanje je da li će biti najbolji na svetu.
Ognjanović se priseća da je država pre dvadestak godina davala u to vreme ozbiljne novčane nagrade za osvojene medalja na srednjoškolskim olimpijadama, ali da je to i tada "bolo oči".
Psihološkinja Slavica Maksić, naučna savetnica Institita za pedagoška istraživanja u penziji, koja se dugi niz godina bavila temom darovitosti, smatra da nije u redu praviti poređenje između sportista i učenika jer se obrazac takmičenja prenosi na realan život.
"Znači ja nisam dovoljno dobar samo zato što sam nešto mogao i uradio, nego ću biti dobar ukoliko sam bolji od drugoga. Kao psiholog to vidim kao ne baš zgodan obrazac odnosa prema životu. Drugo, novac moramo da zanemarimo, ne zaboravljajući da ima dece kojima bi on mnogo značio zbog socio-ekonomskog porekla, odnosno statusa njihove porodice, ali u razvojnom smislu mislim da bi trebalo da paralelno sa postignućima negujemo empatiju i uvažavanje potreba i mogućnosti drugoga. Iako taj neko ne uspeva da postigne svetska postignuća, vredan je sam po sebi. To može naivno da zvuči, ali mislim da je to kontekst u kom će i oni najbolji i najveći živeti i da bi se osećali dobro moraju da razumeju ljude oko sebe", kaže Maksić.
Ceo tekst Danasa o ovoj temi čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kako su proveli praznike "studenti koji žele da uče": Incidenti nakon jela i pića
02.05.2025.•
0
Dvadeset drugi dan je od kako se kamp "studenata koji žele da uče", proširio na ulicu, a centar Beograda je i dalje blokiran.
Sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji o poseti Marte Kos: Protesti, studenti vidljivi i u Briselu
02.05.2025.•
0
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica ocenila je da poseta Marte Kos nije bila još jedan običan dan u kalendaru evropske birokratije i da je njena poruka bila jasna.
Od blokada do birališta: Hoće li studenti sastaviti svoju listu za potencijalne izbore?
02.05.2025.•
8
Pet meseci od početka blokada, a među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći.
Poverenica: Deo medijske scene preplavljen sadržajima koji podstiču na vređanje i diskriminaciju
02.05.2025.•
0
Poverenica Srbije za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je uputila preporuku medijima da ne objavljuju sadržaje i komentare koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje.
Dragan Marković Palma dobio ulicu u svom rodnom gradu
02.05.2025.•
8
Dragan Marković Palma dobio je ulicu u Jagodini, saopštio je Ministar unutrašnjih poslova i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Evropska federacija novinara izdala preporuke vlasti Srbije i EU zbog učestalih napada na novinare
02.05.2025.•
0
Uoči Svetskog dana slobode medija, Evropska federacija novinara objavila izveštaj misije Media Freedom Rapid Response, koji sadrži alarmantne nalaze o pogoršanju stanja slobode medija u Srbiji.
Ima li "levice" u Srbiji: "Ovde su moguće i šizofrene kombinacije"
02.05.2025.•
14
Iako su u Srbiji radnička prava na niskom nivou, socijalne razlike sve izraženije, a državno zdravstvo sve manje dostupno, u Srbiji nema ozbiljne partije levice koja bi se bavila tim pitanjima.
Učenici tri beogradske gimnazije stupaju u bojkot ocenjivanja
02.05.2025.•
10
Profesori Pete beogradske gimnazije najavili su da će se 5. maja vratiti na nastavu. Međutim, učenici ne odustaju od blokada i najavljuju da će pokrenuti bojkot ocenjivanja.
Komisija UN odala priznanje Milanu Šahoviću, svetski priznatom stručnjaku za međunarodno pravo
02.05.2025.•
0
Na otvaranju ovogodišnjeg zasedanja Komisije Ujedinjenih nacija (UN) za međunarodno pravo u Ženevi, posthumno je odato priznanje dr Milanu Šahoviću, poznatom jugoslovenskom i srpskom pravniku.
Koliko ljudi je bilo na protestu u Beogradu: MUP kaže 6.000, AJS 18.000
01.05.2025.•
18
Prvomajskom protestu sindikata i studenata prisustvovalo je 6.200 građana, saopštio je MUP.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
11
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
ANEM: "Rat" protiv novinara mora biti zaustavljen
01.05.2025.•
0
Danas je u Beogradu zabeležen novi napad na novinare u Srbiji, a iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija navode da se to može nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara.
Žandarm zlostavljao partnerku i repetirao pištolj na nju, oglasio se MUP
01.05.2025.•
11
Pripadnik Žandarmerije iz Šapca brutalno je zlostavljao svoju partnerku, a u jednom trenutku je i repetirao službeni pištolj na nju.
VIDEO: Pojavio se snimak deljenja dnevnica za dolazak u Pionirski park
01.05.2025.•
32
Snimak osoba koje stoje u okolini i prilaze muškarcima koji im daju novac proširio se društvenim mrežama.
Muškarac upucan u Zemunu, policija traga za napadačem
01.05.2025.•
0
Jedna osoba ranjena je u pucnjavi koja se dogodila danas u poslepodnevnim satima u Zemunu, saznaje Nova.rs.
Služen parastos povodom 30 godina od akcije "Bljesak"
01.05.2025.•
2
U crkvi Svetog Marka služen je parastos povodom 30 godina od vojno-policijske akcije hrvatskih snaga "Bljesak".
Protest sindikata i studenata u Beogradu, zatražene izmene zakona o radu i štrajku
01.05.2025.•
3
Na protestu sindikata i studenata ispred Vlade Srbije poručeno je da Zakon o radu i Zakon o štrajku moraju da se menjaju, ali da je to samo početak.
Majka mladića nadstradalog pod nastrešnicom napustila Srbiju zbog bezbednosti
01.05.2025.•
16
Dijana Hrka, majka momka nastradalog u padu nadstrešnice Železničke stanice, kaže da je morala da napusti zemlju strahujući za svoju bezbednost.
Trodnevna žalost u Topoli zbog stradanja četvoro ljudi
01.05.2025.•
0
U Topoli je proglašena trodnevna žalost nakon što su četiri osobe nastradale u sredu.
Prvomajski protest u Beogradu: Sindikati i studenti zajedno
01.05.2025.•
9
Prvomajski protest studenata i pet nacionalnih sindikata zvanično je počeo danas oko 14 sati ispred Vlade Srbije, a tokom protesta planirana je predaja izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku.
Komentari 26
Zoka
Laž je da se dobijaju stipendije od države, postoje, ali i nepotizam i neki kvazi testovi tako da osvajačmedalje iz MG nema stipendiju a neko iz neke druge škole ima, a pri tom smatram da đaci koji osvoje medalje ne treba ni da apličiraju već da sama država prepozna taj rad. Koliko znam ove godine iz mentorskog odeljenja 2D je 3-4đaka dobilo državnu stipendiju a samo koliko medalja na dŕžavnim i međunarodnim takmičenjima i koliko i apsolutno prvih drugih i trećih mesta.
Momci rano ste povili kičmu i postali politički korektni.
Detelinara
To jbi bilo pogrešno
Somborac
Ja samo prenosim ono sto sam video i cuo, nisam kriv sto zvuci ruzno. Hoces da kazes da kosarkasi nisu bili mamurni na dodeli medalja? Jedva su stojali druze! Hoces da kazes da nisi cuo pominjanje mame americke i ustaske u kaficima dok smo igrali kosarku i vaterpolo? Nemoj da se lazemo. Stoga, nemoj ti meni da pricas o sramoti, vec pogledaj istini u oci i poradi na mentalnoj higijeni, jer to sto zmuris na jedno oko na ovakve stvari i ponosis se njima, e to je za osudu i prezir.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar