Srbija će na prvi francuski "rafal" čekati do 2028. godine
Prvi francuski višenamenski avion "Rafal", od 12 koliko ih je Srbija kupila od Francuske, biće isporučen Srbiji 2028. godine, objavio je specijalizovani portal "Tango six".
Foto: Pixabay
Portal Tango Six je preneo da je generalni direktor francuske kompanije "Daso", Erik Trapije, to potvrdio francuskim medijima u Beogradu pre sinoćne ceremonijalne razmene ugovora o kupovini tih aviona.
Trapije je naveo da će srpskom Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani prvi "Rafal" biti isporučen 2028. godine, a da će svih 12 letelica biti isporučeno dve godine kasnije.
Srbija će kupiti devet jednoseda i tri dvoseda, piše "Tango Six".
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić potpisao je sinoć u Beogradu ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona "Rafal" sa izvršnim direktorom francuske kompanije "Daso aviasion" Erikom Trapijeom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je po potpisivanju sporazuma da je iznos ugovora - 2,7 milijardi evra, ali da to neće ugroziti javni dug države.
"Ugovor je potpisan sa kompletnim logističkim paketom, od rezervnih motora, do svega drugog. Ukupna vrednost ugovora je 2,7 milijardi evra. 12 potpuno novih aviona biće u vlasništvu Srbije", rekao je Vučić novinarima, nakon sastanka sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
Makron je naveo da taj ugovor predstavlja istorijski sporazum i stratešku promenu koja će doprineti miru u Evropi, kao i da je reč o "velikoj promeni" i prilici za regionalnu integraciju jer su u "Rafal klubu" i Grčka i Hrvatska.
Nijedan od predsednika na konferenciji za novinare nije potvrdio kada bi avioni trebalo da budu isporučeni Srbiji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srušio se kran na gradilištu kod Brankovog mosta: Jedna osoba poginula, dva radnika povređena
07.04.2026.•
0
Jedna osoba je poginula, a dva radnika su povređena danas kada se na novom gradilištu kod Brankovog mosta obrušio kran.
"Zvučni top" ipak u novom zakonu o policiji: Šta je još sporno?
07.04.2026.•
2
Nakon što je prethodna verzija povučena iz procedure krajem 2022. godine zbog kritika javnosti, nacrt zakona o unutrašnjim poslovima ponovo je stavljen na javnu raspravu.
Đedović Handanović: Srbija bi do 2032. mogla da bude spremna za izgradnju nuklearne elektrane
07.04.2026.•
1
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa rukovodiocima podgrupa u okviru Međuresorne ekspertske radne grupe za ispitivanje opravdanosti pristupa razvoju nuklearne energije.
Skup podrške redakciji N1 večeras na Novom Beogradu
07.04.2026.•
0
Skup podrške redakciji N1 televizije održaće se večeras na Novom Beogradu, poručuju novinarska i medijska udruženja.
Sutra predaja zahteva sa 20.000 potpisa građana Srbije da Vučić hitno raspiše vanredne parlamentarne izbore
07.04.2026.•
1
Akademske mreže će u sredu, 8. aprila u 9 časova u Predsedništvu Srbije predati preko 20.000 potpisa građana koji su svojim potpisom i ličnim podacima podržali inicijativu za hitno raspisivanje vanrednih izbora.
Fabrika dronova u Srbiji dogovorena sa kontroverznim izraelskim vojnim gigantom
07.04.2026.•
28
Srbija je dogovorila proizvodnju dronova na svojoj teritoriji sa izraelskim vojnim gigantom Elbit Systems, kompanijom koja je godinama kritikovana zbog uloge u izraelskim vojnim operacijama u Gazi i na Zapadnoj obali.
Macut ponovo brani Bratinu i Glišića: Izjave dali kao ličnosti koje imaju stav, ne kao ministri, mi smo žrtve
07.04.2026.•
38
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da je razgovarao sa ministrima Borisom Bratinom i Darkom Glišićem kojima je, kako je naveo, jasno da su dali prejake izjave u vezi sa studenatima, odnosno državnim univerzitetima.
Macut: Svi u vladi su pod lupom, nisam zadovoljan svima
07.04.2026.•
13
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da su u vladi "svi u analizi", da je nezadovoljan "kako neko funkcioniše", da se "trudi im ukaže na to, nekad malo štrijim tonom, nekad prijateljskim razgovorom.
Ponovo najavljen početak izgradnje saobraćajnice Vožd Karađorđe - to se obećava još od 2019.
07.04.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je najavio početak izgradnje brze saobraćajnice Vožd Karađorđe. Ovoga puta, on je rekao da bi radovi trebalo da počnu za dva do tri meseca.
Planovi za aerodrom na Zlatiboru: "Net zero" koncept, leteći taksiji i stizanje od Beograda za 35 minuta
07.04.2026.•
7
Zlatibor uskoro dobija aerodrom, a kako je najavljeno, biće građen po ekološkom "Net zero" konceptu i biće finansiran kroz koncesiju do 50 godina.
"Putevi Srbije": Klizišta ne utiču na bezbednost mosta kod Munjinog brda
07.04.2026.•
2
"Putevi Srbije" saopštili su da objave pojedinih medija u vezi sa ugroženošću mosta kod Munjinog brda zbog klizišta nisu tačne i da su materijalno neistinite i tehnički apsurdne.
Vučić nastavlja konsultacije, danas na redu Dačićev SPS, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini i SDPS
07.04.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja konsultacije sa predstavnicima stranaka, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Gašić: Regruti koji odsluže obavezni vojni rok će se vraćati svake godine na vežbe
07.04.2026.•
48
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da bi početak služenja redovnog vojnog roka trebalo da počne krajem ove ili početkom sledeće godine i dodao da će vojni rok trajati 75 dana.
Za danas najavljeno novo obraćanje Vučića
07.04.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se javnosti danas, 7. aprila.
Macut brani Bratinu i Glišića: Reči su nekad rezultat gneva čoveka koji život podredi boljitku zemlje
06.04.2026.•
26
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da su nedavne izjave ministara Borisa Bratine i Darka Glišića "izvučene iz šireg konteksta".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - prilika za rekord
06.04.2026.•
30
Idemo - još jedna runda. Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
VIDEO: Zaposleni na N1 protestuju zbog smene Igora Božića
06.04.2026.•
8
Zaposleni na N1 protestuju ispred prostorija te televizije, zbog smene direktora vesti Igora Božića.
Bjeloš: Vojska i VBA nisu nadležne za gasovod, zašto se time nije bavila BIA?
06.04.2026.•
9
Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) kaže da je pronalazak eksploziva u blizini gasovoda kod Kanjiže incident koji je od samog početka politizovan.
Kamioni na Batrovcima čekaju šest sati
06.04.2026.•
1
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci sa Hrvatskom čekaju na izlazu iz Srbije oko šest sati, dok se na prelazu Šid zadržavaju oko pet časova, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Igor Božić poslat na rad od kuće, od sutra neće imati nikakav uticaj na redakciju N1
06.04.2026.•
18
Novi izvršni direktor informativnog programa Adria News Network (ANN) i televizije N1 Brent Sadler obavestio je danas dosadašnjeg direktora vesti ove televizije Igora Božića da od sutra više ne uređuje program.
Komentari 14
Vid
Ja
lek je smeh
Kako bre Lazar da sedne u rafala kad nije ucio francuski? A mama ga je lepo slala na nemacki i engleski. Cak je i cale bio spreman da Lazu posalje na francuski zbog nastavnice kojoj bi se mozda i udvarao, povremeno donoseci jaja sa placa za 10 dinara komad.
Dobar je nas Laza al neka ga, nek vozi sta imamo, rafal ce da priceka.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar