"Vraćanje starog duga": Zašto su crkve toliko privilegovane, a njihovo finansiranje pod velom tajne?
Crkvene finansije u Srbiji oduvek su važile za brižljivo čuvanu tajnu.
Foto: 021.rs
Budžetska sredstva iz državne kase u Srpsku pravoslavnu crkvu odlaze indirektno, najčešće preko projekata.
Verski analitirčar Draško Đenović za Vreme objašnjava da ogromnim izdacima i donacijama država zapravo vraća dug crkvi za davno oduzetu imovinu.
Priču o upitnom odnosu države i crkve podgrejala je nedavna vest da će vladajuća koalicija u Nemačkoj predložiti nacrt Zakona kojim bi se državno finansiranje dve velike hrišćanske crkve u Nemačkoj ukinulo, nakon duge tradicije koja datira još iz 19. veka.
Dve najveće crkve u Nemačkoj – Katolička i Evangelistička – svake godine dobijaju oko pola milijarde evra od poreskih obveznika, od kojih veliki deo nisu vernici ili su neke potpuno druge veroispovesti.
Dok Nemačka čeka saglasnost predstavnika pokrajine za usvajanje zakona koji bi u velikoj meri srezao prihode crkve, Srbija je miljama daleko od toga. Finansije crkve nešto su o čemu se veoma malo zna i još manje govori.
Privilegovana institucija
Crkve su u Srbiji privilegovane na različite načine – dobijaju značajna sredstva iz budžeta, oslobođene su poreza za versku delatnost, građani iz budžeta sveštenicima plaćaju socijalno, penziono i zdravstveno osiguranje, dok one svojom imovinom upravljaju samostalno i za to nikome ne polažu račune.
Prema Zakonu o računovodstvu iz 2013, ali i prethodnih zakonskih mera, crkve i verske zajednice nemaju nikakavu obavezu da objavljuju finansijske izveštaje.
Pored toga što se finansiraju direktno iz budžeta, crkve i verske zajednice u Srbiji finansije obezbeđuju i kroz donaciju i iz sopstvenih prihoda od raznih crkvenih i verskih usluga. Donatori mogu biti oslobođeni "odgovarajućih poreskih obaveza", a dešavalo se da su među donatorima javna i državna preduzeća.
Vraćanje starog duga
Verski analitičar Draško Đenović objašnjava u razgovoru za “Vreme” da je proces otkrivanja toga koliko sredstava država izdvaja za Srpsku pravoslavnu crkvu veoma težak, gotovo nemoguć.
“Novac u crkvu stiže putem projekata ili kroz određene beneficije. Državno finansiranje crkve kod nas je rezultat toga što je država puno toga oduzela crkvama", kaže Đenović, aludirajući na oduzimanje verskih objekata nakon Drugog svetskog rata.
Proces restitucije, odnosno vraćanja oduzete imovine i obeštećenja crkvi, odavno je počeo, ali je najveći deo imovine, tvrdi Đenović, izgubljen zauvek.
"U Subotici postoji nekoliko srednjih škola u zgradama koje su bile oduzete Katoličkoj crkvi. Isto tako, zgrada Tehničke škole u Pančevu pripadala je Nemačkoj luteranskoj crkvi. Nije, dakle, samo pravoslavna crkva u pitanju", kaže on.
Kada je u pitanju Beograd, Đenović navodi da su brojne zadužbine Srpske pravoslavne crkve otkupljene "maltene za po jednu nemačku marku".
"Ako ćemo da gledamo šta je pravedno, pola Banovog brda i Čukarice trebalo bi da se vrati Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Katoličkoj crkvi. Državno finansiranje crkve je neka vrsta obeštećenja. Crkva je u restituciji dobila nazad mnogo hektara šume i njive, ali to je najmanji deo onoga što joj je oduzeto", priča naš sagovornik.
Prema podacima Agencije za restituciju, Srpskoj pravoslavnoj crkvi vraćeno je 52.871 hektara poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, a Rimokatoličnoj crkvi 3.998 hektara.
Poreske olakšice
Crkve su takođe oslobođene od poreza na osnovnu delatnost i imovinu, a imaju pravo na povraćaj PDV-a na robu koja je u funkciji bogosluženja.
Deo novca iz državnog budžeta odlazi na penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje sveštenika i verskih službenika, za šta se izdvaja oko 1,3 milijardi dinara. Tu je i novac za podršku sveštenstvu i monaštvu na Kosovu, ali i doprinos teološkom obrazovanju sveštenika i gradnji verskih objekata.
"Sveštenici i monasi svih registrovanih verskih zajednica u Srbiji dobijaju sredstva u iznosu minimalca za osiguranja, godišnje je to oko 1.000 evra po osobi. To su u suštini plaćeni porezi i doprinosi na osiguranje, što znači da je to novac koji država vraća državi", zaključuje Draško Đenović.
Koliko novca ide u crkvu
Podataka o državnim sredstvima izdvojenim za rad SPC-a je malo. Poznato je da je Srbija iz budžeta za crkve i verske zajednice izdvojila od 2002. do 2016. godine 88 miliona evra, navodi se u istraživanju Insajdera. Iznosi se ne prikazuju objedinjeno, jer se sredstva izdvajaju preko različitih institucija - ministarstava pravde i kulture, kao i preko Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Da bi neka verska zajednica bila upisana u državni registar i time ozakonila rad uskoro će morati da, umesto svega stotinu, dostavi potpise 1.000 punoletnih građana koji zahtevaju njenu registraciju.
Pravo na finansiranje iz budžeta imaju i verske obrazovne ustanove koje dobiju akreditaciju.
Iznos koji se dobija iz budžeta jeste vidljiv i zakonom preciziran, ali se gotovo na mesečnom nivou iz budžetskih rezervi Srpskoj pravoslavnoj crkvi uplaćuju dodatna vanredna sredstva.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Momirović: Razmena elektronskih podataka sa Mađarskom će ubrzati protok robe na granici
08.10.2024.•
0
Ministar Srbije za trgovinu Tomislav Momirović komentarisao je danas Memorandum o razmeni elektronskih podataka s Mađarskom.
EU o izveštaju Reportera bez granica: Srbija da preduzme mere protiv dezinformacija ruskih medija
08.10.2024.•
0
Srbija mora da "preduzme hitne mere" u borbi protiv dezinformacija ruskih medija, izjavio je portparol Evropske unije (EU) Peter Stano.
Politički konsultant: Vlast loše prezentuje argumente o litijumu - problem su građani, ne opozicija
08.10.2024.•
0
Politički konsultant Dušan Lj. Milenković izjavio je da je način na koji vlast prezentuje argumente o projektu Jadar loš.
Potencijalno rizičan tovar iz Srbije: Hrvatska vratila krastavce zbog pesticida
08.10.2024.•
0
Još jedna pošiljka poljoprivrednih proizvoda iz Srbije vraćena je sa granice - ovog puta reč je o krastavcima, koji su sadržali pesticid hlorpirifos.
Pritvoren zvaničnik ministarstva Kosova zbog zloupotrebe i pranja novca
08.10.2024.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da su dve osobe Ministarstva životne sredine osumnjičene za krivična dela zloupotrebe službene dužnosti, pranje novca i neprijavljivanje imovine.
Kako se ugrejati, a uštedeti: Struja, gas, drva ili pelet?
08.10.2024.•
1
Kvalitetna izolacija objekta ključna je za smanjenje troškova grejanja, a drvo je i dalje jedan od najjeftinijih izvora energije.
Stigao avion kojim su evakuisani državljani Srbije iz Libana: 88 putnika, među njima i tri bebe
08.10.2024.•
1
Avion s državljanima Srbije i drugima evakuisanim iz Libana zbog rata, sleteo je danas nešto pre 15 časova na beogradski aerodrom "Nikola Tesla".
Uz povike "Nećeš kopati" završeno skupštinsko zasedanje: Nastavak sutra na istu temu
08.10.2024.•
4
Uz povike "Nećeš kopati" nakon govora ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, poslanici su završili današnje zasedanje skupštine Srbije, a nastavak je zakazan za sutra u 10.
Rio Tinto: Netačna računica da bi od projekta Jadar prihod bio 2,6 evra po glavi stanovnika
08.10.2024.•
15
Računica koja prikazuje da bi Srbija od litijuma imala prihod od 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje je netačna i manipulativna.
DigiTalk Konferencija: Vožnja na talasu promena
08.10.2024.•
0
Niš će i ove godine, od 25. do 27. oktobra, biti domaćin DigiTalk konferencije, u hotelu Tami Residence.
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta podnela ostavku zbog pritisaka oko kopanja litijuma
08.10.2024.•
39
Cela uprava Elektrotehničkog fakulteta na čelu sa dekanom Dejanom Gvozdićem podnela je ostavku.
Na Horgošu i Kelebiji zlatni prsten i narukvica vredni više od 16.000 evra
08.10.2024.•
3
Carinski službenici su u na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija zaplenili zlatni prsten i zlatnu narukvicu, čija vrednost prelazi 16.000 evra, saopšteno je danas.
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema
08.10.2024.•
3
Prevoznici iz Srbije traže izuzimanje profesionalnih vozača iz EES sistema.
U organizaciji naše Vlade: Državljani Srbije avionom iz Libana stižu u Beograd
08.10.2024.•
0
Er Srbija je objavila da njen avion danas, u organizaciji Vlade Srbije, iz Bejruta do Beograda prevozi 88 putnika, među kojima tri bebe, koji se zbog sukoba evakuišu iz Libana.
VIDEO: Poznatom jutjuberu iz Srbije izbušene gume, ljudi ga pitaju da li je sam to uradio
08.10.2024.•
2
Poznati jutjuber Mario Vrećo objavio je da mu je nepoznata osoba izbušila gume na automobilu.
Tužilaštvo fomiralo predmet o slučaju "Ribnikar": Kako su procurili podaci
08.10.2024.•
1
Prvo osnovno javno tuzilaštvo u Beogradu je formiralo predmet radi ispitivanja povrede tajnosti postupka u vezi sa predmetom "Ribnikar".
Ćuta u Skupštinu doneo "litijum" iz Nedeljica - kukuruz i med: Ana Brnabić odbila poklon
08.10.2024.•
17
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta naveo je da dekan Rudarskog geološkog fakulteta Aleksandar Cvejić zastupa "ideju o raseljavanju 1.500 meštana iz Gornjih Nedeljica".
Šapić: Menjamo boju autobusa u Beogradu - neće više biti soc-crveni kao štandovi za viršle
08.10.2024.•
30
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da je Grad doneo odluku da sva vozila mlađa od dve godine budu plave boje.
Petković: Na dan glasanja za zakon o zabrani litijuma neće biti protesta
08.10.2024.•
0
Predstavnici Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) neće dolaziti u Beograd i organizovati okupljanja do dana za glasanje o predlogu zakona kojim se traži zabrana iskopavanja litijuma.
Nakon što je postao direktor svemirske kompanije: Tadić ima još jednu funkciju
08.10.2024.•
22
Nakon imenovanja za direktora svemirske kompanije, bivši predsednik Srbije Boris Tadić objavio je da će obavljati i funkciju ambasadora Zelene digitalne akcije.
Potpisan ugovor za hitnu sanaciju pruga širom Srbije, među njima i Novi Sad - Odžaci - Bogojevo
08.10.2024.•
3
U Vladi Srbije danas je potpisan Ugovor za hitnu obnovu železničke infrastrukture u Srbiji, kojim je predviđeno zaduživanje kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od 50 miliona evra.
Komentari 30
/
pre dve hiljade godine hriscanstvo nije bilo spc.
osim ako neverujes u ono o amebama i srbim
Komšija
Ckrva je skupina zaostalih parazita i građani treba protiv nje da se bore kad god im se ukaže prilika.
Geza von Delvidek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar