Dodaju da Vesić pokušava da izazove "ozbiljan poremećaj" u radu Zavoda.
RGZ je pozvao Vesića da odmah po Zakonu ispuni svoje obaveze prema Skupštini Srbije i građanima i da "prestane sa opstrukcijama i omogući RGZ-u rad u punom kapacitetu na dobrobit svih građana".
"Svojim dugogodišnjim nečinjenjem (Vesić) direktno krši zakon i pokušava da izazove ozbiljan poremećaj u radu RGZ. Uprkos našim upozorenjima, Vesić je u dva mandata ignorisao svoje zakonske obaveze i time jasno pokazao nameru da destabilizuje ovu, važnu instituciju", naveo je RGZ.
Dodao je da Vesić nije doneo Pravilnik o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova (infrastrukture), osnovni dokument koji uređuje rad RGZ-a i omogućava građanima upis prava nad nepokretnostima.
"Po zakonu je bio u obavezi da donese ovaj Pravilnik pre više godina, a s obzirom na to da mu je ovo drugi mandat, očigledan je stav i namera Vesića da opstruiše rad RGZ-a. Ovakvo nepostupanje stvara pravnu nesigurnost, remeti tržište nepokretnosti i ugrožava rad RGZ-a", navodi se u saopštenju.
Takođe su ukazali na to da Vesić nije propisao, iako je obavezan po Članu 21. Zakonu, podatke koje treba da sadrži "evidencija obveznika dostave" , prema Zakona, čime je onemogućeno skraćivanje procedura i maksimalno ubrzavanje postupka upisa u katastar.
Vesić, kako su dodali, nije propisao ni format elektronskog zahteva za pokretanje postupka upisa u katastar nepokretnosti po Članu 26. Zakona i definiciju "jednostavnijih upravnih stvari", po Članu 36. Zakona, čime se onemogućava olakšavanje postupka upisa u katastar građanima Srbije.
"Umesto da ispuni svoje zakonske obaveze i omogući nesmetan i funkcionalan rad Katastra, Vesić je odlučio da pojača i intenzivira kampanju protiv RGZ i zaposlenih. Ova kampanja je plasirana preko medija, a da se ministar Vesić nije obratio RGZ-u", piše u saopštenju.
RGZ je ocenio da je posebno zabrinjavajuće što se to dešava posle primene standarda ISO 37001 u RGZ za borbu protiv korupcije i da nedostatak adekvatne podrške ministra može ugroziti napore Zavoda za unapređenje sistema upravljanja nepokretnostima i borbu protiv korupcije.
Nadzor nad radom katastra
Podsetimo, Vesić je najavio prošle nedelje formiranje radne grupe za sprovođenje nadzora nad radom katastra, odnosno Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), ocenjujući da je u interesu svih građana da ova institucija, kao i sve druge, bude potpuno transparentna. Ubrzo je RGZ saopštio da je počela kampanja "Ovorena vrata katastra" utorkom i četvrtkom.
"Ta radna grupa će uzeti u obzir sve predstavke građana, uzeće u obzir izveštaje državne revizije, koje postoje na sajtu državne revizije u poslednjih nekoliko godina. Kada radna grupa bude završila svoj rad, o tome ću obavestiti Vladu i obavestiću javnost i tada ću saopštiti javnosti šta ću predložiti Vladi da se preduzme, kako bi i građani koji postupaju pred katastrom bili jednaki kao pred drugim državnim organima", rekao je Vesić odgovarajući na pitanje novinara šta planira da preduzme po pitanju katastra, budući da je i sam imao primedbe na rad te institucije.
Vesić je to izjavio posle obilaska radova na izgradnji autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad i naveo da mu je drago što pojedinci u katastru misle da su najbolji radnici, ali je istakao da nije uveren i da građani to isto misle.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 27
Nik Adams
Musaši
Javiti se direktoru
011/2929-738 (broj sa sajta ministarstva, jer ne mogu svi da pišu mail) .
"U međuvremenu, Vesić je pozvao građane da na mejl adresu pitanja.gradjana@mgsi.gov.rs pošalju svoje primedbe na postupanje ili na nepoštovanje rokova pred Republičkim geodetskim zavodom sa dokazima za to."
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar