Bivšem Šapićevom saradniku uslovna kazna za nameštanje tendera: Sud sumnja da je radio samostalno
Bivši šef kabineta gradonačelnika Beograda Nenad Milanović, osuđen je na osam meseci zatvora uslovno sa rokom provere u trajanju od tri godine zbog dela davanje mita u obavljanju privredne delatnosti.
Foto: 021.rs
Optužni predlog protiv Milanovića podignut je početkom juna ove godine, a Tužilaštvo tvrdi da je on u martu 2023. godine nudio nameštanje tendera za sistem naplate karata u javnom prevozu, piše N1.
Inače istraga protiv Milanovića je pokrenuta nakon što je BIRN objavio audio snimak u kom se čuje Nenad Milanović, kako predstavnicima turske firme "Kentkart", ukoliko pristanu na sporazumni raskid postojećeg ugovora, nudi nameštanje tendera za novi posao.
Nakon što je BIRN objavio tekst i audio snimak prošle godine, "Kentkart“ je potvrdio autentičnost snimka, dok je Šapić tada sumnjao da je montiran.
U međuvremenu i sam je podneo krivičnu prijavu protiv svog saradnika, rekao da se raduje istrazi ovog slučaja i da je spreman da snosi konsekvence.
Tužiteljka je u završnoj reči navela da je Tužilaštvo dokazalo da je Nenad Milanović izvršio krivično delo za koje ga tereti, da je postupao kao šef kabineta i da je bio zadužen za posao sa "Kentkartom", da je bio prisutan na sastancima sa predstavnicima te kompanije Savom Terzićem i Veljkom Vlahovićem.
Zatim je tužiteljka navela da je priznao činjenično stanje u svojoj odbrani, odnosno, da je izgovorio sve što se čuje u snimku koji je BIRN objavio i da ne stoji stav odbrane da je to bio mamac i vid manipulacije kako bi se, u interesu grada Beograda, raskinuo navodno štetan ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa "Kentkartom".
Tužiteljka je navela i da je sam Milanović kazao da je izgovorio sve što se u snimku čuje.
Zbog svega toga ona je predložila za njega uslovnu osudu i to šest meseci zatvora uslovno sa rokom provere u trajanju od tri godine.
Sa druge strane odbrana je navela da Tužilaštvo nije dokazalo da je Milanović izvršio krivično delo za koje se tereti, da snimak na osnovu kog je i pokrenuta istraga nije autentičan i da je ono što se čuje u snimku Milanović izgovorio isključivo sa razlogom da se raskine ugovor u interesu grada Beograda.
Takođe odbrana je navela da je snimak "tendenciozno plasiran od strane određenih političkih grupacija kako bi se pronašla žrtva u ovom slučaju".
"Nije jasno kako jedan običan činovnik u gradskoj upravi u jednoj zemlji može da obezbedi nameštanje posla u postupku javne nabavke. Pa kakva je to zemlja, Milanović nije ni supermen ni apsolutni vladalac ni diktator", kazala je advokatica Zora Dobričanin Nikodinović.
Milanović je naveo, u svojoj završnoj reči, da se ne oseća krivim i da je sve radio isključivo u interesu grada Beograda i da je indikativno u ovom slučaju to što "Kentkart" nije tužio gradsku upravu.
Sud sumnja u tvrdnju Milovanovića da je postupao samostalno
Nakon što su iznete završne reči, sudija je doneo odluku koja je nešto teža od predložene kazne postupajuće tužiteljke Višeg javnog tužilaštva.
Sudija je naveo da je sud uverenja da sve to što je Milanović izgovorio, a čuje se u snimku koji objavio BIRN, zapravo i mislio, kao i da sumnja u reči Milanovića da se samostalno i nezavisno od viših instanci odlučio na takvo postupanje.
Beogradski SSP zahteva Šapićevu ostavku
Na presudu Nenadu Milanoviću reagovao je i saopštenjem beogradski odbor Stranke slobode i pravde u kojem se navodi da je bivši šef kabineta gradonačelnika osuđen za delo davanja mita "koje nije mogao da izvrši bez Šapića".
"Stvorili su se uslovi da lažni gradonačelnik prvi put uradi ono što je obećao. Da podnese ostavku koju je obećao rečima 'kada god se utvrdi da je bilo nekog krivičnog dela spreman sam da snosim konsekvence i posledice'. Svaki minut u kome se Šapić i dalje predstavlja kao gradonačelnik je uvreda za naše sugrađane i sramota za Beograd i zato od Šapića zahtevamo da ne čeka i podnese ostavku već danas svestan da niko neće žaliti zbog toga", izjavila je predsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde i narodna poslanica, Mila Popović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Deset automobila izgorelo na Novom Beogradu
01.09.2026.•
0
Deset automobila izgorelo je protekle noći u Ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu.
Kongresmen Kiting: Predlogom zakona o Srbiji šalje se jasna poruka Vučiću
01.09.2026.•
7
Nakon što su dva kongresmena, demokrata i republikanac u Kongresu podneli predlog zakona o Srbiji, kongresmen Bil Kiting za N1 kaže da se time šalje jasna poruka Aleksandru Vučiću.
Načelnik saobraćajne policije o bodi kamerama i dronovima: Nije poenta da napišemo što više kazni vozačima
01.09.2026.•
27
Saobraćajna policija u Srbiji ulazi u novu fazu modernizacije uvođenjem android uređaja za proveru podataka i evidentiranje prekršaja, "bodi" kamera i dronova.
Danas sednica Saveta REM-a: Novi pokušaj da se izabere predsednik
01.09.2026.•
0
Treća konstitutivna sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) biće održana danas sa početkom u 11 časova.
Počinje nova školska godina: U klupe seda 770.000 učenika
01.09.2026.•
0
Nova školska 2026/27. godina počinje danas, a nastavu će pohađati ukupno 770.000 učenika, od čega 530.000 osnovaca i 240.000 srednjoškolaca.
Veliki trgovci od sad moraju svakodnevno da objavljuju cenovnike: Poznato na koje prodavce i artikle se odnosi
01.09.2026.•
4
Od danas, 1. septembra 35 velikih trgovinskih lanaca, koji imaju više od 3.900 objekata, moraju da objave digitalne cenovnike i na dnevnom nivou ih ažuriraju.
Savić: Jednokratnu pomoć dobija i Bajatović i svako sa minimalcem
31.08.2026.•
13
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić kaže da je isplata jednokratne pomoći "predizborna kupovina glasača" i da je to dokaz da pada rejting vladajuće stranke.
Ekspo 2027 dodelio ugovore za pranje veša: Evo ko je dobio posao
31.08.2026.•
1
Kompanija Ekspo 2027 dodelila je ugovor kompanijama za pružanje usluga pranja veša i hemijskog čišćenja u stambenim objektima Ekspo sela u iznosu od 401.523.628 dinara bez PDV-a.
SPS potvrdio isključenje Branka Ružića: Naneo ogromnu političku štetu
31.08.2026.•
18
Socijalistička partija Srbije potvrdila je večeras da je Statutarna komisija te partije jednoglasno, sa svih 11 članova, donela odluku o isključenju potpredsednika Glavnog odbora Branka Ružića iz te stranke.
Vučić tvrdi da će ga "Srbi slaviti kao malo koga": Da li je u pravu?
31.08.2026.•
47
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, prilikom posete Malom Zvorniku, da će ga godinu dana nakon što ne bude na vlasti "Srbi slaviti kao malo koga".
Mediji navode da je Branko Ružić isključen iz SPS-a: On čeka konačnu odluku
31.08.2026.•
51
Mediji navode da je potpredsednik Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije Branko Ružić isključen iz te stranke.
Region nabavlja nove tehnologije za izbore, a Srbija paravane: Kako to sprečava krađu glasova
31.08.2026.•
1
Srbija na predstojeće izbore izlazi sa novim paravanima na biračkim mestima, dok Bosna i Hercegovina sledeće godine uvodi tehnološke novine koje bi trebalo da doprinesu zaštiti izborne volje birača.
Odeljenje VTK traži identifikaciju osobe koja je na Instagramu nudila 1.000 evra za ubistvo Vučića
31.08.2026.•
23
Odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala VJT-a u Beogradu naložilo je policiji da identifikuje osobu koja je na svom nalogu na Instagramu uputila pretnje smrću predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Ministarstvo turizma: Oštećeni putnici "Lord travel" agencije da se jave u najkraćem roku
31.08.2026.•
2
Ministarstvo turizma Srbije pozvalo je sve oštećene putnike turističke agencije "Lord travel", da u najkraćem roku podnesu prijavu, kako bi blagovremeno bili obavešteni o daljim koracima.
Uhapšena dvojica državljana Bugarske: Na granici im pronađen stočni lek vrednosti 1,4 miliona dinara
31.08.2026.•
0
Policija je u Prokuplju uhapsila bugarske državljane H.G. (1967) i S.I.P. (1973), zbog sumnje da su izvršili krivično delo nedozvoljena trgovina.
Komentari 4
///
dacic
svako pametan radi za svoj dzep, vlast, opozic... narod
niko nece za tudj samo svoj tj njegov da puni
Samo pitam
Da li smo stvarno toliko anestezirani?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar