Predsednik prosvetnog sindikata - obustava rada u više od polovine škola, Vučević tvrdi suprotno
Više od 50 odsto škola danas je obustavilo rad, rekao je predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije na današnjem protestu. Vučević kaže da se u više od 80 odsto škola odvija nastava.
Foto: 021.rs
Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije proglasio skup prosvetara plenumom prosvetnih radnika, pozvao kolege na glasanje i nakon što su svi bili za, proglasio generalni štrajk.
Dušan Kokot je kazao da pojedini prosvetni radnici danas na ovaj protest nisu mogli da stignu jer su zaustavljani, isključivani iz saobraćaja i da im je prećeno, prenosi N1.
"Sada čujemo da su u neke škole pozvani i batinaši. Jadna je zemlja u kojoj su prosvetni radnici targetirani kao najveći kriminalci", poručio je on.
Kazao je da je malo ko verovao da polugodište neće početi 20. januara, da će biti organizovana obustava rada i ovaj protest.
"Tog istog dana su Vlada i takozvani reprezentativni sindikati objavili svoj dogovor, pa je Miloš Vućević slavodobitno izjavio kako drugo polugodište počinje 20. januara i tačka. Nakon toga pretili su nam i Vučević, i Slavica Đukić Dejanović… Što su više vršili pritisak, to je više prosvetnih radnika donelo odluku da polugodište neće danas početi i tačka", rekao je Kokot.
Prema podacima kojima, kako je tvrdio, raspolažu – u više od 50 odsto škola u Srbiji drugo polugodište nije počelo.
"U najvećim gradovima polugodište nije počelo između 80 i 90 odsto škola. Ovaj 20. januar bi mogao da bude istorijski datum, mogao bi da bude Dan prosvetnih radnika Srbije. Zato što smo danas masovno pokazali, ne samo hrabrost da izdržimo pretnje, već i da nismo egoistična grupacija koja kuka samo za male plate i koja prodaje veru za večeru, već da ustajemo za opšti interes, uprkos danajskim darovima vlasti", istakao je Dušan Kokot.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da je da je situacija obrnuta.
"Upravo sam završio sastanak sa ministarkom Slavicom Đukić Dejanović i dobio kompletan izveštaj sa teritorije cele Republike Srbije. Mogu da obavestim javnost Srbije da se u 'preko 80 odsto' škola nastava odvija", rekao je Miloš Vučević
On je u ime Vlade Srbije zahvalio svim profesorima, učiteljima, nastavnicima i direktorima.
"I iznad svega roditeljima i đacima koji su omogućili da se nastava odvija, da naši đaci mogu da se vrate u klupe, da se nastavi školska godina, počne drugo polugodište. Iako smo kao društvo bili izloženi neverovatnom pritisku tokom prethodna 72 sata, nezabeležen medijski pritisak, kao i pritisak na društvenim mrežama da se deca ne dovode, da će biti blokada, da će biti sprečena nastava, nešto što je nezamislivo, bukvalno nezamislivo da može da se dešava", čudio se Vučević.
Vučević je rekao da će sutra na sednici Vlade biti donete konkretne odluke.
"Sutra će prosvetna inspekcija otići u škole koje su obustavile nastavu, da postupaju u skladu sa zakonom. Sutra prosvetna inspekcija počinje svoj posao", rekao je on.
Podsećamo, veliki broj roditelja okupio se jutros ispred škola u Novom Sadu kako bi pružio podršku prosvetarima koji su danas obustavili nastavu. Za više informacija o tome kliknite na OVAJ LINK.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
OSMOSMERKA: Školarci poletarci
20.08.2026.•
2
Igra koja će vam pomoći da zagrejete male sive ćelije je spremna.
Ko dobija jednokratnu pomoć i koliko: Penzionerima do 35.000, građanima 6.000 dinara
20.08.2026.•
0
Vlada Srbije utvrdila je na današnjoj sednici Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu za 2026. godinu.
Macut i Dačić u Deliblatskoj peščari: Gašenje požara prioritet, šteta po životnu sredinu ozbiljna
20.08.2026.•
0
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je danas, prilikom obilaska Deliblatske peščare, da je suzbijanje i gašenje požara apsolutni prioritet u radu svih nadležnih državnih organa.
U Ćupriji i Banatskom Karlovcu 40 stepeni, ispod 30 samo na Kopaoniku
20.08.2026.•
0
U Srbiji je u 15 časova najviša temperatura izmerena u Ćupriji i Banatskom Karlovcu, 40 stepeni, dok je stepen niža bila u Novom Sadu, Valjevu, Kruševcu i Velikom Gradištu.
Potpredsednica UNS-a Olivera Milošević dobila otkaz u Politici
20.08.2026.•
1
Potpredsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Olivera Milošević dobila je otkaz u dnevnom listu "Politika", gde je radila 21 godinu.
Ko širi narative Kremlja u Srbiji: Od anonimnih stranica do ruskih državnih medija
20.08.2026.•
5
Hiljade ljudi na Fejsbuku i Instagramu prati stranicu "Govorit Moskva", čiji su gotovo jedini sadržaj obraćanja ruskog predsednika Vladimira Putina prevedena na srpski.
Ana Toskić Cvetinović se prijavila za Poverenika za informacije od javnog značaja
20.08.2026.•
0
Pravnica i direktorka organizacije Partneri Srbija Ana Toskić Cvetinović prijavila se na javni poziv za izbor Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Vučić bi da skrene tok Ibra: Pretnje koje su znak slabosti ili snage?
20.08.2026.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić preti skretanjem toka reke Ibar kao odgovor na poteze Prištine. Radikalna retorika kao znak snage ili nemoći?
Rotert: EK daje Vučiću odrešene ruke pod uslovom da ne započne direktnu vojnu agresiju na susede
20.08.2026.•
4
Za Evropsku komisiju je Srbija važan kandidat za članstvo, koji treba da obezbedi stabilnost u konfliktnom regionu, ali srpski zvaničnici se ističu po sve provokativnijim izjavama i Srbija sve više naginje Rusiji i Kini.
CRTA: Nepravilnosti na biračkom mestu se ne mogu rešiti paravanima
20.08.2026.•
6
Izborne nepravilnosti koje se dešavaju na biračkim mestima ne mogu se rešiti paravanima, već kvalitetnijim radom biračkog odbora i savesnim ponašanjem birača.
Ekonomista Arsić: Pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi izgovor vlasti da preuzme kontrolu nad njim
20.08.2026.•
4
Profesor Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta kazao je da lošiji plasman Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi ne predstavlja "sunovrat" te visokoškolske ustanove, iako predstavnici vlasti to uporno ponavljaju.
Saobraćajna policija pojačano kontroliše turističke autobuse i vozače
20.08.2026.•
0
Saobraćajna policija pojačano kontroliše vozače autobuse i autobuse.
Direktor RGZ: Za 24 sata obrađeno 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome"
20.08.2026.•
7
Novi vršilac dužnosti direktora Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Dalibor Babić kazao je da je ta ustanova u 24 sata obradila 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome".
Pevačica iz Srbije kažnjena u Hrvatskoj zbog krajiške pesme i neprijavljenog boravka
20.08.2026.•
8
Pevačici iz Srbije Svetlani Spajić (54) sud u Zadru je izrekao kaznu od pet dana zatvora, uslovno godinu dana i novčanu kaznu od 50 evra, zbog objave videosnimka iz marta 2024. godine pesme u kojoj se spominje Krajina.
Vučić: Izumiremo kao nacija, žao mi je što nemam više dece
20.08.2026.•
62
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prirodni priraštaj u Srbiji od 1,63 promila izuzetno mali i da je za opstanak nacije potrebno da se poveća na 2,2 promila, te najavio nove mere države na tom planu.
Trgovci će od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike proizvoda
20.08.2026.•
5
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda i poručila da neće biti odlaganja.
NIS: Pušten u rad modernizovani industrijski kolosek u Rafineriji nafte Pančevo
19.08.2026.•
2
Modernizovani industrijski kolosek pušten je u rad u Rafineriji nafte Pančevo, a vrednost investicije iznosi gotovo 3,8 milijarde dinara, saopštila je danas Natna industrija Srbije (NIS).
MUP upozorio građane na sve učestalije telefonske prevare u Srbiji
19.08.2026.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) upozorilo je večeras građane da je na teritoriji Srbije sve učestalija pojava krivičnih dela prevara koja se izvršavaju putem telefonskih poziva.
Ruski "iljušin" stigao Srbiju: Od sutra u akciji gašenja požara u Deliblatskoj peščari
19.08.2026.•
20
Ruski avion Iljušin Ministarstva za civilnu zaštitu, vanredne situacije i otklanjanje posledica elementarnih nepogoda Rusije, koji će biti angažovan na gašenju požara u Deliblatskoj peščari, sleteo je večeras u Srbiju.
Komentari 15
Djuka
Štarnor Sreten
Inspektori nisu svesni da će ih ultra korumpirana i krimogena vlast šutnuti vrlo brzo čim uoče da im više ne trebaju i da im ne postižu rezultate kako bi i dalje krali i radili to što su dosada radili .
Izlaskom roditelja u školama roditelji nesvesno čuvaju i radno mesto inspektorima da imaju opravdanje zašto inspekcijski nadzor nije mogao biti sproveden.
Plašim se za par dana da neće umesto pravih inspektora poslati batinaše i kriminalce ista priča kao sa dodeljenim policijskim značkama prošlog meseca.
Logičar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar