
Srbija uvozi skupu struju i sagoreva blato i kamenje, dok je zelena struja sve jeftinija
Tokom ove zime, EPS gotovo svakog dana bila je prinuđena da uvozi struju, nakon novih problema sa kojima se suočava termoelektrana Nikola Tesla. S druge strane, cena struje iz vetra i sunca je u padu.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Podsetivši na situaciju od pre četiri godine, kada je zbog serije havarija elektroenergetski sistem bio u kolapsu, i sada u TENT ponovo stižu kamioni u kojima se umesto uglja dovoze blato i kamenje koji opterećuju rad elektrane.
Rezultat je uvoz struje po visokim berzanskim cenama, umesto jeftine domaće proizvodnje.
Prema podacima sajta Energyflux.rs preko kog Elektromreža Srbije objavljuje podatke o trgovanju električnom energijom, cena struje na spot tržištu u sredu 13. februara ujutro dostigla je 267 evra po megavatsatu, ostajući iznad 150 evra praktično tokom čitavog dana. Slična slika ponavlja se cele zime, koju su obeležile visoke cene na tržištima električne energije, prenosi Nova ekonomija.
Pritom, treba imati u vidu da EPS struju koju je primoran da kupuje po ovim cenama, privredi većinski prodaje za oko 95 evra po megavatsatu, a stanovništvu i jeftinije od toga.
Stručnjaci navode da je na kratak rok neophodno sanirati goruće probleme u termosektoru, ali da dugoročno rešenje zahteva raznovrsniji energetski miks u kome će udeo uglja u proizvodnji energije sistemski biti smanjen, kompenzovan hidropotencijalima i drugim obnovljivim izvorima – vetrom, suncem i biomasom, posebno s obzirom na sve strože evropske zahteve u vezi štetnih emisija po kojima su srpske termoelektrane ubedljivi negativni rekorder na kontinentu.
Alternativno rešenje u vidu nuklearne elektrane, koje je u poslednjih par godina aktuelizovano, takođe je moguće, ali eksperti upozoravaju na visoku cenu ovakvih projekata, dug rok za njihovu implementaciju koji nije manji od 10 godina, a često i više, kao i činjenicu da preferirana opcija, mali modularni reaktor, za sada nigde u svetu nije primenjen na komercijalnoj osnovi.
Na drugoj strani imamo obnovljive izvore čiji je trenutni udeo u proizvodnji struje (sa izuzetkom hidroelektrana) mali, ali koje ubrzano rastu. Država je od 2023. godine dotadašnji sistem fid-in tarifa zamenila aukcijama za takozvanu tržišnu premiju, čiji je cilj da podstaknu razvoj "zelenih projekata", prevashodno u oblasti vetroenergije, ali i u solarnim elektranama, po što povoljnijoj ceni. Rezultat je drastičan pad cena čiste energije za nove projekte u Srbiji, takav da je sada cena struje dobijene iz vetroparkova i solarnih elektrana znatno niža od cena po kojima EPS plaća uvoznu struju.
Primera radi, u prvom krugu aukcija održanom pre nešto više od godinu dana, maksimalna cena koju su proizvođači zelene struje mogli da ponude bila je 105 evra po megavatsatu za vetroelektrane i 90 evra za solarne elektrane. U novom krugu aukcija, za koji su proizvođači mogli da se prijave do prošle nedelje, maksimalne cene bile su samo 79 evra za vetar i 72 za solar. Ovo je znatno ispod aktuelnih tržišnih cena struje.
Pritom, treba imati u vidu da su još prošle godine, realno ostvarene cene na aukcijama bile znatno niže čak i od ovih koje su sada određene kao maksimalne i išle čak do samo 64,48 evra po megavatsatu i da je EPS potpisao ugovore sa proizvođačima ovih zelenih kilovata po tim postignutim cenama. Ove godine, za očekivati je njihovo dodatno snižavanje.
Takvi rezultati ostvareni na aukcijama, odnosno takav pad cena čiste električne energije koja se proizvodi u Srbiji u odnosu na prosečne cene koje EPS mora da plaća prilikom uvoza, ukazuju na potencijal koji ove nove tehnologije nude ne samo u smislu ekološki prihvatljivije proizvodnje, već i u pogledu finansijske stabilizacije troškova sa kojima se suočava država. Primera radi, u prethodnom krugu aukcija za vetar, prosečna postignuta cena bila je 68,2 evra po megavatsatu, za ukupni kapacitet od 400 megavata. U praksi, to znači da je EPS dobio oko jedan teravatsat struje po ovim cenama, odnosno za oko 68 miliona evra.
Poređenja radi, struja koju EPS uvozi po berzanskim cenama košta neuporedivo više. Računajući sa cenom od samo 130 evra po megavatsatu, što je retko niska cena na tržištima ove zime, EPS za istu količinu struje iz uvoza mora da plati 130 miliona evra, odnosno čak 62 miliona evra više. Kada je prinuđen da megavatsat plaća 200 evra, što nije retkost, razlika skače na 132 miliona evra po teravatsatu. To je direktna šteta po EPS, u odnosu na scenario u kom bio ove količine struje nabavljao od proizvođača struje iz obnovljive energije u Srbiji, umesto iz uvoza.
Pritom, treba imati u vidu da je energetskim bilansom Srbije koji je nedavno usvojila Vlada, ove godine planiran uvoz od 5,6 teravata struje.
Prema aktuelnom trogodišnjem planu Vlade i Ministarstva rudarstva i energetike koji se završava sa ovom godinom, kroz dodelu tržišnih premija predviđeno je stimulisanje izgradnje ukupno 1.300 megavata čiste energije u Srbiji. S obzirom na probleme sa kojima se već godinama suočava EPS u proizvodnji struje iz termoelektrana i s obzirom na izrazito visoke cene energije na tržištima, pitanje je koliko će ovi kapaciteti OIE biti dovoljni.
Ministarstvo energetike procenjuje da će sistem tržišnih premija već i sa ovakvim ograničenjima u pogledu kapaciteta, EPS-u ubuduće donositi tri miliona evra godišnje, kako je to još 2023. izjavila resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović. Premije se inače isplaćuju proizvođačima samo kada je berzanska cena struje niža od cene na koju su se proizvođači zelene energije obavezali na aukciji, dok u suprotnom proizvođači plaćaju razliku između svoje i tržišne cene.
Pad u proizvodnji energije
Najviše struje Srbija dobija iz termoelektrana. Najveća termoelektrana u Srbiji je Nikola Tesla (TENT), koji u svom sastavu ima 14 proizvodnih blokova. U proseku, 70 odsto električne energije proizvodi se upravo u termoelektranama. Proizvodnja, međutim, varira, pa je primera radi, prvog januara u jednom trenutku pala na manje od 60 odsto, pa smo morali da uvozimo veliku količinu struje.
Ovakvi ispadi, koji se sve češće dešavaju, posebno u zimskim mesecima, dovode u pitanje uobičajenu tezu o potpunoj stabilnosti i predvidivosti termoelektrana kao izvora električne energije, barem u domaćem elektroenergetskom sistemu.
Tokom boljih dana, struja dobijena iz termoelektrana čini i više od 80 odsto ukupno proizvedene energije, ali kada se pogleda proizvodnja iz prethodna dva meseca, vidi se značajan pad.
Konkretno, od 8. decembra 2024. do 6. februara, proizvodnja u termoelektranama opala je sa 80,99 na 66,45 odsto ukupne proizvodnje, što je izuzetno veliki pad. U istom periodu, proizvodnja struje u hidroelektranama porasla je sa 12,77 na 29,89 odsto, kompenzujući probleme u termoelektranama.
Slično tome, samo u manjem obimu, tokom januara je udeo struje dobijene iz vetra učestvovao sa više od tri odsto u ukupnom energetskom miksu, pomogavši da se ublaži cenovni "udar" koji je država tada morala ponovo da pretrpi zbog uvoza struje prouzrokovanog novim problemima u TENT-u.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Prevrnula se prikolica sa dva luksuzna automobila: "Ferari" i "mercedes" završili na krovu
18.07.2025.•
0
Na putu Čačak - Kraljevo, u Preljini, dogodila se saobraćajna nezgoda kada se prevrnula prikolica na kojoj su prevožena dva luksuzna automobila.
Žalba Udruženja Zaštitimo Jadar i Rađevinu protiv Vlade Srbije razmatrana pri Savetu Evrope
17.07.2025.•
0
Žalba Udruženja Zaštitimo Jadar i Rađevinu protiv Vlade Srbije, razmatra se pri Savetu Evrope, saopštilo je to udruženje.
Kos: Ako Srbija ispuni uslove - na jesen otvaranje Klastera 3
17.07.2025.•
4
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi Srbija mogla da otvori Klaster 3 na jesen, ukoliko ispuni potrebne uslove i ocenila da Srbija sporo napreduje u oblasti vladavine prava.
Nacionalna radna grupa protiv SLAPP tužbi: Država da spreči zloupotrebu tužbi protiv novinara
17.07.2025.•
0
Nacionalna radna grupa za borbu protiv SLAPP tužbi apelovala je na državu "da spreči zloupotrebu tužbi protiv medijskih radnika".
Država se obavezala da će obezbediti novac, a fakultetima stižu opomene zbog neplaćenih računa
17.07.2025.•
9
Iako su fakulteti ispunili svoje obaveze - započeli nastavu i time formalno ispunili zahteve koje je država postavila - s druge strane, država nije ispunila svoj zakonom predviđen deo.
Kamioni na prelazu Batrovci čekaju sedam sati
17.07.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da se kamioni na izlazu iz Srbije na graničnom prelazu Batrovci zadržavaju oko sedam sati.
Skupština Kosova ponovo nije konstituisana, 48. put po redu
17.07.2025.•
0
Ni danas. u 48. pokušaju, poslanici nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova, jer ni ovaj put nije formirana komisija za tajno glasanje za predsednika Skupštine.
Er Srbija na meti hakerskog napada
17.07.2025.•
2
Avio kompanija Er Srbija na meti je hakerskog napada.
Evropske demokrate: Vučićeva najava pomilovanja osumnjičene za ubistvo u pokušaju - sramota za pravdu
17.07.2025.•
9
Evropska demokratska partija osudila je najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da pomiluje devojku koja je automobilom udarila studentkinju tokom blokade saobraćaja.
"Deca gube dodir sa realnošću" - Koliko su igrice opasne za mlade?
17.07.2025.•
10
Prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije nešto više od deset odsto mladih u Srbiji ima problem sa zavisnošću od virtualnog sveta.
EPS tvrdi da prelazak na naplatu preko poslovnih banaka nije na štetu ni građana, niti EPS-a
17.07.2025.•
22
Elektroprivreda Srbije najoštrije je odbacila kao netačne tvrdnje, date u pojedinim medijima i na društvenim mrežama, da će građani Srbije biti oštećeni prelaskom na naplatu struje preko tekućih računa poslovnih banaka.
Sprečen pokušaj krijumčarenja novca na prelazu Gradina: Sakrili evre ispod patosnica automobila
17.07.2025.•
0
Carinici su na graničnom prelazu Gradina sprečili pokušaj krijumčarenja 41.700 evra koje su putnici sakrili u automobilu ispod patosnica, saopštila je Uprava carina.
Studenti novčano kažnjeni: Legitimisani prilikom prikupljanja pomoći za ugrožene požarima
17.07.2025.•
4
Dvoje studenata u blokadi Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu, koji su nosili kutije za prikupljanje pomoći za ugrožene požarima, kažnjeno je sa po 5.000 dinara prilikom legitimisanja na javnoj površini.
Građevinski fakultet pre gradnje dao podatke o armaturi na Prokopu
17.07.2025.•
6
Elaborat Građevinskog fakulteta o ispitivanju armirano-betonske konstrukcije železničke stanice Prokop u Beogradu, pokazao je u kakvom stanju su beton i armatura ugrađeni u ovaj objekat i koje su debljine.
U Srbiji će se 1. septembar obeležavati kao Dan nesvrstanih, u novom kalendaru Paštrik i Bljesak
17.07.2025.•
7
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut najavio je da će se 1. septembar obeležavati kao Dan nesvrstanih, na dan kada je 1961. godine u Beogradu osnovan Pokret nesvrstanih, organizacija koju čini više od 100 zemalja sveta.
Paket nacionalnih udžbenika za osnovce: Očuvanje identiteta ili uvod u monopol?
17.07.2025.•
21
Paket nacionalnih udžbenika, planiran predlogom izmena Zakona o udžbenicima, otvara vrata ka monopolističkom sistemu, upozorava Udruženje izdavača udžbenika.
Istraživanje: Za studentsku listu glasalo bi 55 odsto građana
17.07.2025.•
69
Ukoliko bi parlamentarni izbori bili održani danas, a na njima učestvovale studentska, lista oko Pokreta za narod i državu i manjinske liste, za listu koju podržavaju studenti glasalo bi 54,8 odsto građana Srbije.
Lekari i medicinske sestre obavešteni da počinju dežurstva pored tunela na auto-putu kod Pakovraće
17.07.2025.•
36
Lekari i medicinske sestre Doma zdravlja u Čačku obavešteni su danas da bi trebalo da počnu sa dežurstvima ispred tunela Munjino brdo na novoj deonici auto-puta Pakovraće – Požega, nezvanično saznaje agencija Beta.
"Neću da umrem, dok njega ne zbrinem": Roditeljski strah koji Srbija ignoriše
17.07.2025.•
13
Za roditelje osoba sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom, jedan od najvećih strahova je ko će preuzeti brigu o njihovoj deci, kada sami o njima više ne budu mogli da se staraju.
Troje privedenih kod Beogradskog sajma, Žandarmerija sprečila blokadu
17.07.2025.•
8
Građani i studenti nakratko su blokirali Bulevar vojvode Mišića u Beogradu, kod Sajma, ali su se tada pojavili pripadnici Žandarmerije koji su ih pomerili i sprečili dalju blokadu.
Istraživanje o stavovima studenata u blokadi: Bore se za pravdu, a protiv nasilja i represije
17.07.2025.•
7
Studenti ocenjuju da se bore za pravdu, a protiv nasilja i represije, ključna je poruka istraživanja o stavovima studenata koji blokiraju Univerziteta u Beogradu i Univeziteta umetnosti.
Komentari 4
dacic
ta tehnologija je ugledala svetlost dana u sorabiji od njenih strucnih strucnjaka koju nece tu tajnu da podele sa svetom da i ostali mogu sagorevati mulj i stene
sorab je uvek bio ispred ovog vremena nekoliko vekova napred ili nazad ma nije ni vazno .....
нс
Ко су увозници?
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar