.jpg)
Još jedna zima pred nama: "Srbija uvozi struju i tek će da je uvozi"
Prošle nedelje Rusija je pokrenula niz napada na energetsku infrastrukturu Ukrajine. Za sada su tokovi struje, gasa i nafte stabilni, ali će cene energenata zavisiti od daljih dešavanja na terenu.

Foto: Pixabay
U Srbiji ovo ranije ne bi bio možda toliki problem, kada se kopao ugalj. Ali u vremenu kada se smanjila proizvodnja uglja, a obnovljivi izvori energije (OIE) koriste gas da bi njihovi pogoni radili i još uvek nisu dovoljno razvijeni kod nas, a hidropotencijali čine 30 odsto proizvodnje struje, preostalo je da uvozimo struju.
"Mi uvozimo struju i tek ćemo da je uvozimo. Da pojasnimo situaciju, govorimo o periodu neposredno pred rat kada je Ukrajina bila izvoznik električne energije u Evropsku uniju. Ukrajina je važna i u smislu tranzita, kao zemlja preko koje dolazi energija, jer i Rusija ima značajne količine električne energije. Preko Ukrajine se odvijao balans na regulatornom evropskom tržištu. Dakle bitna zemlja i kao proizvođač i kao tranzit u geostrateškom smislu. Svedoci smo da je Rusija pojačala napade i da su značajan deo proizvodnih pogona izbacili iz upotrebe, što znači da evropski kontinent na kilovat iz Ukrajine više neće moći da računa", kaže za Novu ekonomiju energetičar Miloš Zdravković.
Prosečne veleprodajne osnovne cene električne energije u Nemačkoj, Francuskoj, Holandiji, Španiji i Poljskoj su se u novembru popele na najviši nivo u poslednjih 20 meseci, prema podacima o tržištu električne energije, preneo je Rojters.
Aleksandar Đokić, kolumnista Radara i dobar poznavalac rusko-ukrajinskog konflikta, kaže da je uništenje ukrajinske energetske infrastrukture dovelo do značajnog smanjenja sposobnosti Ukrajine da generiše i izvozi električnu energiju. Ovo je dovelo do smanjenja ponude električne energije dostupne za međusobno povezani evropski sistem, što stvara pritisak na povećanje cena električne energije.
Smanjeni kapaciteti za izvoz električne energije iz Ukrajine znače da evropske zemlje moraju više da se oslanjaju na sopstvenu proizvodnju ili uvoz iz drugih izvora, što može biti skuplje, posebno tokom perioda vrhunskih potreba, objašnjava Đokić.
A u Srbiji se više uvozi struja nego što se izvozi, sudeći prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku. U oktobru smo uvezli 69 miliona dolara vredne struje, a izvezli 58 miliona dolara električne energije. Uvoz uglja je neznatno opao, sa 1,3 odsto koliki je bio udeo u ukupnom uvozu prošle godine, sada je u oktobru uvoz uglja na 0,7 odsto.
Izvoza uglja iz Srbije u ovoj godini nema. Nešto slično se Srbiji desilo i one godine kada je počeo rat u Ukrajini, kada je bila primorana da zbog kolapsa sistema u Elektroprivredi Srbije uvozi struju, jer uglja nije bilo. U međuvremenu je zemlja odlučila da se fokusira da sa uglja pređe na OIE i pojača druge potencijale. Ovakve promene sistema očigledno ne mogu da se sprovedu za dve godine, a rat u Ukrajini se nastavio.
Zemlje kao što su Poljska, Rumunija, Slovačka, Mađarska i Moldavija, koje su direktno povezane sa ukrajinskom mrežom su pozvane da povećaju izvoz električne energije za Ukrajinu kako bi pomogle u ublažavanju nedostataka, objašnjava Đokić.
"Ovo preusmeravanje resursa ka Ukrajini moglo bi potencijalno da optereti njihova sopstvena tržišta električne energije, posebno ako već rade na ili blizu kapaciteta. Srbija uvozi električnu energiju upravo od ovih zemalja koje su pogođene efektom prelivanja ukrajinske energetske krize na njihova domaća tržišta. To mora da se reflektuje i na cenu električne energije u Srbiji", rekao je Đokić.
Zdravković nije optimista i kaže da sve ovo znači da će ove godine biti drastičan nedostatak električne energije na evropskom kontinentu. Prema njegovom mišljenju, zbog zavisnosti OIE od gasa, a koji se sada više potenciraju, mogli bi da vidimo i poskupljenje cena gasa.
"Na cenu električne energije utiče pod jedan dostupnost električne enegije, a druga je dostupnost gasa. Što više obnovljivih izvora energije to treba više gasa. Bojim se da će cene otići u nebo i da ćemo doći u onu godinu energetske krize kada će i gas i električna energija poskupeti značajno. To dolazi, pa dolazi, a tu je i zima, a bojim se da neće biti poskupljenja u procentima, već u desetinama procenata", kaže Zdravković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poskupele republičke administrativne takse
02.07.2025.•
4
Od 1. jula promenjena je visina republičke administrativne takse propisane Zakonom o republičkim adminstrativnim taksama za određene tarifne brojeve.
Imovina najbogatijih dovoljna da se 22 puta iskoreni globalno siromaštvo
02.07.2025.•
1
Novi izveštaj britanske organizacije Oksfam otkriva dramatičan porast bogatstva najbogatijih jedan odsto stanovništva tokom poslednjih deset godina.
Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja
01.07.2025.•
3
Republički zavod za statistiku objavio je da se ove godine u Srbiji očekuje veći prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu, a manji rod malina i višanja.
Proizvođači planiraju da prospu tri tone mleka: Protest zbog otkupne cene
01.07.2025.•
6
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je da će proizvođači mleka tog dela Srbije 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
Poreska politika u Srbiji obeshrabruje domaća ulaganja, reforma nije na vidiku
30.06.2025.•
2
Prilika za ozbiljniju poresku reformu u Srbiji koja bi podstakla domaća privatna ulaganja propuštena je prethodnih godina.
Koje voće je najskuplje na pijacama u Srbiji (više nije trešnja)?
30.06.2025.•
3
Posle trešanja koje su u maju sa cenom od 1.000 do 1.500 dinara ponele titulu najskupljeg voća, u junu je to neslavno mesto zauzela kupina.
Tramp: Postoji kupac za TikTok - grupa veoma bogatih ljudi
29.06.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da postoji kupac za društvenu mrežu TikTok nakon što je polovinom juna još jednom pomerio rok za prodaju te aplikacije na 17. septembar.
Uvode se nova pravila za praćenje porekla drveta: Uz otpremnicu i dokaz o zakonitoj proizvodnji
29.06.2025.•
11
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, ispisuje nova pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije.
Bugarska dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra
27.06.2025.•
2
Bugarska je dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra od 1. januara 2026. godine.
Tramp objavio da su SAD potpisale sporazum o trgovini sa Kinom ne navodeći detalje
27.06.2025.•
1
SAD i Kina su potpisale sporazum o trgovini, izjavio je predsednik Donald Tramp, dodajući da očekuje uskoro postizanje dogovora i sa Indijom.
Objavljene nove cene goriva
27.06.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 sati.
Sankcije NIS-u ponovo odložene
27.06.2025.•
3
Sankcije Naftnoj industriji Srbije ponovo su odložene.
U Srbiji više od 215.000 ljudi radi duže od osam sati dnevno
27.06.2025.•
8
U Srbiji je skoro tri miliona ljudi, starijih od 15 godina, bilo zaposleno tokom prošle godine, a većina njih radila je uobičajeno radno vreme od 36 do 48 sati nedeljno.
Posle odbrane, trgovina: Koliko daleko će EU ići da bi umirila Trampa?
26.06.2025.•
2
Pod pritiskom da obezbede trgovinski sporazum sa SAD, Evropljani traže formulu za umirivanje američkog predsednika, nakon što su se složili sa istorijskim povećanjem vojne potrošnje sa NATO-om.
Građanima stižu dupli računi za struju: Nadležni kažu da treba platiti razliku
26.06.2025.•
95
Pojedini građani su od Elektroprivrede Srbije dobili po nekoliko računa za struju na kućnu adresu.
Bajatović: Srbija neće ostati bez gasa, novi ugovor sa Rusijom do 20. septembra
26.06.2025.•
4
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da bi novi, dugoročni gasni ugovor sa Rusijom, trebalo da bude potpisan do 20. septembra.
Arsić: Opadaju investicije, državna potrošnja stagnira, privatna sporo raste
25.06.2025.•
5
U Srbiji su se početkom 2025. godine pogoršali rezultati privrede, rekao je danas profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.
Počela isplata subvencija pčelarima
25.06.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da su počela uručenja rešenja, kao i isplate subvencija pčelarima po košnici za ovu godinu.
Arbitraža: Gasprom mora da isplati 1,37 milijardi dolara ukrajinskom Naftogasu
25.06.2025.•
3
Naftogas grupa dobiće 1,37 milijardi dolara nakon arbitražnog postupka protiv ruskog Gasproma, objavio je direktor državne ukrajinske kompanije za gas Sergij Koretski.
Bečki institut: Opada obim stranih investicija u istočnu i jugoistočnu Evropu
25.06.2025.•
0
Obim direktnih stranih investicija bio je prošle godine u zemljama istočne i jugoistočne Evrope manji nego proteklih nekoliko godina iako je bilo izuzetaka među koje spadaju i zemlje Zapadnog Balkana.
Srbija se zadužuje za više od pola milijarde evra
25.06.2025.•
22
Vlada Srbije donela je odluku o novim emisijama državnih hartija od vrednosti. Iznos jedne emisije je 250 miliona evra, a druge 35 milijardi dinara (ili gotovo 300 miliona evra).
Komentari 21
dacic
a to zna samo 1 covek a nije avaaava
Naopako
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar