Dnevno uvozimo 10 do 15 odsto struje, a zima možda bude oštra: "To podseća na Grčićev period"
U utorak oko 13.30 časova Srbija je uvozila više od gigavata struje. Tačnije, 1,026 gigavata.
Foto: 021.rs
Istovremeno, proizvodnja iz svih izvora je iznosila 2,7 gigavata. Uvozili smo skoro 30 odsto ukupne potrošnje električne energije u tom trenutku.
Kako navodi Danas, u sredu, u to vreme, situacija je nešto bolja, pa smo uvozili oko 771 megavata, na otprilike sličnu potrošnju.
Razlika u odnosu na prošlu nedelju, kada nas je još pržio toplotni talas, manja je potrošnja za oko 600-700 megavatsati preko dana u vreme najvećih vrućina, ali i znatno manja cena struje.
Ovo se posebno odnosi na period od 18 do 21 sati, vreme u koje je dok su trajale vrućine, dostizale i po 800-900 evra za megavatsat.
U utorak u 18 sati cena u Srbiji je bila "tek" 475 evra, recimo 3. septembra u to vreme koštala je 720 evra, a 4. septembra 830 evra.
Cene u okruženju znale su da se približe i nivou od 1.000 evra za megavatsat.
Tipično, Srbija gotovo svakodnevno uvozi velike količine struje, preko 700 megavata, u periodu od 10 do 18 sati, i tada je cena oko 100 evra za megavat. Doduše, recimo 8. septembra u 10 sati, jedan megavat električne energije koštao je jedan evro.
Kasnije, od 18 sati, kada solarne elektrane počinju da smanjuju proizvodnju, a cene na berzama počnu da luduju, smanjuje se i uvoz na do 200-300 megavata.
Prema pisanju stručnjaka za energetiku Nenada Jovanovića, Srbija je samo u julu i avgustu potrošila 100 miliona evra za uvoz struje.
Direktor EPS-a Dušan Živković je 19. juna izjavio da je od početka godine EPS trgujući strujom zaradio 38 miliona evra.
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je istakla da je za šest meseci ostvaren plus u trgovini strujom od 23 miliona evra.
Kasnijih izjava o rezultatima uvoza i izvoza električne energije nije bilo, a ni Danas nije dobio odgovor ni od EPS ni od Ministarstva rudarstva i energetike kakav je saldo bio u julu i avgustu.
Do tada je EPS uspevao da iskoristi jeftinu struju tokom dana kada su solarne elektrane po Evropi proizvodile i više struje nego što je potrebno da uštedi na potrošnji vode u hidroelektranama i uglja u termoelektranama, dok je struju izvozio u periodima kada su cene bile više.
Međutim, od kada je suša smanjila količine vode u rekama, situacija se obrnula. Prema pisanju Jovanovića, na kraju avgusta saldo u uvozu-izvozu struje EPS-a bio je negativan za 29 miliona evra.
Ono što je ostalo kao problem je proizvodnja struje u termoelektranama.
Energetičar Miloš Zdravković ocenio je da po proizvodnji podseća na "Grčićev period" upravljanja EPS-om.
"Zbog obnovljivih izvora energije mi smo u prvoj polovini godine uspevali da uvozimo struju po veoma niskoj ceni i uspevali da zaradimo. Već u julu je to anulirano. Očigledno je da je zakazala proizvodnja i iako uvozimo velike količine uglja, one kao da ne dolaze do termoelektrana. Jeste bilo remonata ovog leta. Neki su završeni, neki nisu, ali i njih treba planirati da se rade kada je manja potrošnja struje", istakao je Zdravković.
On ističe i da je u prvom polugodištu 40 odsto električne energije proizvedeno u hidroelektranama, što "nikada nije bilo".
"Naš sistem je projektovan tako da se oko 70 odsto električne energije dobija iz termoelektrana. Posle tokom leta su reke presušile i pala je proizvodnja HE. A cene struje su rasle i verovatno će rasti, jer je manji dotok gasa iz Ukrajine, a cena gasa utiče na formiranje cene struje. Osim toga, Ukrajina je bila jedan od većih proizvođača struje u Evropi, a sada je uvoznik", upozorava Zdravković.
I energetičar Velimir Gavrilović ističe za Danas da su rekordne temperature u julu i avgustu doprinele rastu potrošnje, dok je s druge strane suša smanjila nivo vode u akumulacijama.
"Osim toga proizvodnja u termoelektranama je inače smanjena ispod nivoa od pre desetak godina. Ugalj iz Kolubare je sve lošijeg kvaliteta, a proizvodnja u TENT se nikada nije oporavila od havarije iz 2022. godine. Kao rezultat mora da se uvozi dnevno 10 do 15 odsto električne energije", napominje Gavrilović.
On ističe i da uvoz tih 10 do 15 odsto potrošnje i ne bi bio toliki problem da cene na tržištu nisu tako visoke.
"Više su nego cene po kojima EPS prodaje struju svojim kupcima, komercijalnim i domaćinstvima. A to malo podseća na period od pre dve godine. EPS je prethodne dve godine imao sreće sa blagim zimama. Ali šta ako bude normalna zima, kada zbog grejanja skoči potrošnja? Moraće opet da se uvozi i to verovatno po visokim cenama. A ako bude zima oštra, tek će to da bude problem", upozorava Gavrilović.
Prema njegovim rečima, ključno je da se donese strategija i da se po njoj postupa.
"Imamo problem sa ugljem, pa je doneta odluka da se uvoze velike količine uglja iako se i tako zagađuje životna sredina. Zar nije bolje napraviti tu reverzibilnu elektranu Bistrica, a pominje se i Đerdap 3. Mora se imati rezerva, tzv. balansna energija za slučaj da stanu obnovljivi izvori energije koji su nepredvidivi. U to treba ulagati, jer je balansna energija najprofitabilnija i najvažnija", zaključuje sagovornik lista Danas.
Inače, u prvoj polovini godine EPS je ostvario dobit od 32,8 milijardi dinara ili oko 280 miliona evra. Prethodne godine, dobit je iznosila skoro milijardu evra (114 milijardi dinara).
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Top 10 najplaćenijih zanimanja u Nemačkoj: Plata ide i do 140 hiljada evra
08.10.2024.•
0
Najplaćenije industrije u Nemačkoj su bankarstvo, farmacija, vazduhoplovstvo, nauka i istraživanje, dok su među najmanje plaćenim sektorima poljoprivreda, turizam i ugostiteljstvo.
Ima li Srbija dovoljno IT stručnjaka: Tehnološki napredak donosi nove izazove
08.10.2024.•
15
Posle pandemije u IT industriji naizmenično su usledili periodi krize ali i zatišja, mnogi su preko noći ostali bez posla, a poslodavci postali veoma oprezni prilikom novog zapošljavanja.
Predviđanja o uspešnosti "Ekspo 2027": U Beograd bi moralo da dođe pet puta više turista
08.10.2024.•
10
Isplativost specijalizovane izložbe "Ekspo 2027" umnogome će zavisiti od njene posete.
Kina uzvraća udarac: Uvela carine na evropsku rakiju
08.10.2024.•
3
Kineska vlada uvela je privremene carine od 30,6 do 39 odsto na žestoka alkoholna pića iz Evrope, kao odgovor na evropske carine za kineska električna vozila.
Kilava poljoprivreda Srbije - vladajuća ekipa bez strategije
08.10.2024.•
8
Ekstremno toplo leto drastično je umanjilo rod poljoprivrednih useva.
Ko najviše duguje za struju: Samo Železara i Železnice "nakarikale" više od devet milijardi dinara
08.10.2024.•
6
Elektroprivreda Srbije objavila je septembarsku listu najvećih dužnika koja se poprilično razlikuje od avgustovske, a na kojoj je ukupan dug najvećih neplatiša dostigao vrednost od 23 milijarde dinara
Tojota obustavlja sponzorstvo LGBTQ događaja i programe koji podržavaju raznolikost
08.10.2024.•
2
Kompanija "Toyota Motors" je objavila da obustavlja DEI programe (raznolikost, jednakost, inkluzija) i zaustavlja sponzorstvo LGBTQ događaja.
Broker o tome šta za Srbiju znači investicioni kreditni rejting: Sve je to super, ali...
08.10.2024.•
2
Investicioni kreditni rejting koji je Srbija dobila, pozitivna je ocena samo jednog aspekta stanja finansija i privrede i ne treba kratkoročno očekivati smanjenje kamata na kredite privredi.
Javni dug Srbije na kraju avgusta 38 milijardi evra
07.10.2024.•
13
Javni dug Srbije na kraju avgusta ove godine iznosio je 38,07 milijardi evra.
Rio Tinto pokušava da postane treći proizvođač litijuma na svetu
07.10.2024.•
1
Kompanija "Rio Tinto" pregovara o kupovini američke kompanije koja se bavi proizvodnjom litijuma, Arkadijum Litijum, u pokušaju da iskoristi trenutni pad cena ovog metala, piše "Glas Amerike".
Konkurencija u javnim nabavkama u Srbiji ispod evropskog nivoa
07.10.2024.•
2
Analiza koalicije "Balkan Tender Watch" pokazala da je u protekle tri godine prosečno podneto dve i po ponude po postupku javne nabavke.
Srbija i Severna Makedonija potpisale memorandum o izgradnji gasovoda
07.10.2024.•
2
Srbija i Severna Makedonija potpisale su Memorandum koji predviđa zajedničku izgradnju gasovoda dužine oko 70 kilometara, koji bi imao godišnji kapacitet od oko 14 milijardi kubnih metara gasa.
Tržište se "ohladilo" od e-vozila, a proizvodnja električne pande u Kragujevcu još nije ni počela
07.10.2024.•
20
Proizvodnja serijskog modela električnog automobila Fijata "grande panda" trebalo je da počne u oktobru. Međutim, deluje da to ipak neće biti slučaj.
Na prelazu Merdare umesto zabrane detaljna kontrola uvoza proizvoda iz Srbije
07.10.2024.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova uvelo je detaljnu kontrolu proizvoda iz Srbije ali samo na prelazu Merdare.
Milenijum tim prinudno otkupljuje preostale akcije Instituta "Jaroslav Černi"
07.10.2024.•
2
Kompanija "Millennium Team", većinski vlasnik Instituta "Jaroslav Černi", obavestila je preostale akcionare da će iskoristiti svoje pravo iz Zakona o privrednim društvima i da će otkupiti sve akcije.
Tojota ulaže još 500 miliona dolara u električne leteće taksije
06.10.2024.•
4
Japanska kompanija Tojota motor objavila je da će uložiti još 500 miliona dolara u američku firmu "Joby Aviation" i njenu proizvodnju i sertifikaciju električnih letećih taksija.
Vučić: Investicioni kreditni rejting Srbije je izuzetno dobar signal za ceo svet
06.10.2024.•
5
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je investicioni kreditni rejting Srbije izuzetno dobar signal o našoj zemlji za ceo svet i za investitore.
Politika "biča i medenjaka": Može li Moskva da uceni Beograd gasom?
06.10.2024.•
19
Politika štapa i šargarepe često se dovodi u vezu sa stavom Zapadnih zemalja i EU prema Srbiji, dok se, u vladajućem političkom narativu odnosi sa Rusijom i Kinom definišu kao "bratski i prijateljski"
Jedinstvenu dozvolu Srbije do sada dobilo 27.000 stranih radnika
06.10.2024.•
2
Od uspostavljanja portala za strance 1. februara, kojim je omogućeno podnošenje zahteva za Jedinstvenu dozvolu za boravak i rad stranih državljana u Srbiji, odobreno je ukupno 26.792 zahteva.
Mask i dalje najbogatiji među milijarderima, Zakerberg potisnuo Bezosa na treću poziciju
06.10.2024.•
2
Vlasnik tehnološke korporacije Meta Mark Zakerberg napredovao je na najnovijoj Blumbergovoj listi milijardera i zauzeo drugo mesto, zamenivši na ovoj poziciji osnivača firme Amazon Džefa Bezosa.
Ekonomski stručnjaci analizirali: Srbija ulaže milijardu evra u rudnik litijuma - a ostaje na nuli
06.10.2024.•
17
Ekonomski efekti rudnika litijuma u dolini Jadra za Srbiju krajnje su neizvesni, a u najpovoljnijem scenariju, ravni nuli.
Komentari 9
Steva
A, šta ako se to samo "šteluju" uslovi za prodaju EPS-a ? zar nije po istoj matrici prodat,pardon poklonjen i NAFTAGAS ? Kad su otišle ribe nek ide i tepsija,kaže stara narodna izreka.
Anđa
Nikola
Kada rudnik krene to nema cene? Svako domacinstvo ce dobiti litijumske giga baterije da mogu da rade radijatori, masine za ves i sporeti. Naravno i frizideri da bi prvorodjeni mogao da iskace iz njega sve sa parizerom i majonezom. A vi se jos bunite.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar