
Da li biste glasali za studente kada bi bili opcija na izborima?
Ukoliko bi studenti postali politička organizacija, procenti podrške bi se značajno smanjili.

Foto: 021.rs
Verovatno bi u startu svi oni koji podržavaju proteste bili zainteresovani da čuju njihov program, ali je pitanje kako bi glasali. Ipak, pretpostavka je da bi uzeli više simpatizera opoziciji nego vlasti, kažu sagovornici Danasa.
Studentski protesti postali su ključni faktor političkih i društvenih promena u Srbiji, s potencijalom za dalje širenje i jačanje podrške, pokazuju rezultati novog istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela Crta. Studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške u poslednjih mesec dana beleži se među onima koji inače podržavaju partije na vlasti. Crta navodi i da sada svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti podržava proteste, a krajem decembra bilo ih je upola manje.
S obzirom na to da studenti imaju sve veću podršku koja možda može da okrnji i rejting vlasti, otvara se pitanje mogu li akademci to politički da kapitalizuju i koliko bi time okrnjili rejting opozicije.
Izvršni direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja Faktor plus Predrag Lacmanović za Danas kaže da se ništa u odnosu snaga stranaka pozicije i opozicije nije promenilo od kako su počele studentske blokade i protesti. Jer, kako objašnjava, neko bi morao da postane naprasno popularnija stranka da bi se SNS ili SPS rejting smanjio.
"To se ne dešava, jer su protesti pojeli opoziciju, koja stidljivo pokušava da bude prihvaćena i uzme neku reč u svim ovim dešavanjima. Međutim, zasad ne uspeva u tome. Kada se meri i postavlja pitanje za koga bi se glasalo, odnos partija vlasti i opozicije trenutno stoji", navodi on.
Na pitanje šta bi se desilo kada bi se u igru uveli studenti kao opcija, odgovara da Faktor plus to nije radio jer takva pitanja metodolški smatraju neispravnim.
"Dokle god neko ne osnuje pokret ili stranku, ne merimo ga. Studenti jesu trenutni fenomen, ali mi kao agencija nemamo pravo da kandidujemo nekog ko sam nije tako nešto najavio. Od studenata ne dobijamo poruku da žele da menjaju vlast, već da žele da izvrše pritisak na sadašnje činioce vlasti da rade bolje i menjaju sistem. Niko se jasno i decidno nije postavio kao politički činilac koji želi da učestvuje na taj način u političkom životu. Oni u njemu učestvuju, ali ne kao pretendenti za ulazak u parlament", objašnjava on.
Podseća da bi osnivanjem partije studenti opovrgli sve ono za šta su se borili jer izričito kažu da nisu zainteresovani da se bore za vlast već za promenu sistema.
Upitan može li se pretpostaviti na čiji bi konto išlo poverenje studentima kao političkim činiocima, odnosno ko bi bio "oštećen", kaže da je to velika zamka.
"Dokle god je neko aktivista, pa i politički, bori se za jednu ideju. Kada osnuje stranku ili pokret mora da odgovara na mnoge teme koje se tiču funkcionisanja države, od ekonomije do međunarodnih odnosa. I onda popularnost može da ide nagore, a često može da ide rapidno dole", kaže Lacmanović.
Kao primer navodi Sava Manojlovića koji je imao izuzetno veliku popularnost kada je krenuo u borbu protiv iskopavanja litijuma i pravi blokade.
"Tad je viđen kao politička figura. Međutim, kada je osnovao pokret Kreni-promeni i aktivno se uključio u političku borbu na način na koji to rade političke stranke, njegova popularnost nije išla tako rapidno gore. Ima je, ali je to svedeno na nekoliko procenata", kaže direktor Faktor plusa.
I dodaje da se zato ne može unapred na osnovu studentske popularnosti reći da bi sutra osvojili, na primer, 20 odsto. Zaključuje da je dalek put od popularnosti i podrške nekog do zaokruživanja tog na izbornom listiću.
Slično misli i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović. Kaže da u ovom trenutku možemo reći da je podrška studentima velika i većinska i prema istraživanju NSPM ide preko 50 odsto. Ali dodaje da to nije njihov budući izborni rezultat.
"Studenti su namerno nastupili tako, insistiraju na tome i mediji ih tretiraju kao da su nešto drugo, nešto iznad i izvan podele na vlast i opoziciju. Zato se ne može većinska podrška njima uzimati kao podrška političkoj organizaciji ili pokretu koju bi oni vodili. To je nešto što tek može ili treba da bude ispitivano", navodi on.
Prema njegovim rečima, da bi se to moglo ispitivati, studenti bi morali da se pojave kao politički faktor, politička organizacija, pokret ili lista koja se meri u odnosu na vlast i opoziciju.
"Sada oni to nisu, ne rade i najavljuju da ne žele da rade. Možemo samo da spekulišemo koliko bi njihova eventualna lista ili grupacija imala uspeha. I dvostruko spekulišući možemo da kažemo da bi verovatno imali solidnu prođu. Kada bi direktno ušli u političku arenu, sa programom, liderima, kandidatima, onda bi se ti procenti podrške značajno smanjili. Pretpostavka je da bi, ako hoće i ako uđu u političku arenu, uzimali više opoziciji a vlasti mnogo manje", zaključuje Vukadinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Druga godišnjica od masovnog ubistva u Ribnikaru: Ovo je program komemoracije
03.05.2025.•
0
Druga godišnjica od masovnog ubistva u Osnovnoj školi"Vladislav Ribnikar" u Beogradu biće obeležena danas celodnevnim komemorativnim programom.
Vučiću pozlilo u poseti SAD, vraća se u Srbiju
03.05.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekinuo je posetu Sjedinjenim Američkim Državama nakon što mu je naglo pozlilo.
Na godišnjicu masovnih ubistava Grad Beograd pozvao na veseo program: "Igre, predstave i magija"
02.05.2025.•
2
Grad Beograd je na svom zvaničnom portalu najavio za predstojeći vikend subotu i nedelju 3. i 4. maja, bogat, zabavan i veseo kulturno-umetnički program.
Studenti u blokadi podržali grupu građana na izborima u Kosjeriću: "Nismo mogli da ostanemo nemi"
02.05.2025.•
2
Za razliku od Zaječara gde nema jedinstvenog nastupa opozicije na lokalnim izborima, u Kosjeriću odigraće se do sada neviđena izborna trka.
Tri poruke Marte Kos vlastima u Srbiji: "Ponuda srpskom narodu" uslov za dalji evropski napredak
02.05.2025.•
13
Marta Kos sastala se sa svim činiocima političke i društvene krize u Srbiji, ali, pored toga, ostavila je i tri ključne poruke vlastima u Srbiji.
Kako su proveli praznike "studenti koji žele da uče": Incidenti nakon jela i pića
02.05.2025.•
2
Dvadeset drugi dan je od kako se kamp "studenata koji žele da uče", proširio na ulicu, a centar Beograda je i dalje blokiran.
Sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji o poseti Marte Kos: Protesti, studenti vidljivi i u Briselu
02.05.2025.•
0
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica ocenila je da poseta Marte Kos nije bila još jedan običan dan u kalendaru evropske birokratije i da je njena poruka bila jasna.
Od blokada do birališta: Hoće li studenti sastaviti svoju listu za potencijalne izbore?
02.05.2025.•
13
Pet meseci od početka blokada, a među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći.
Poverenica: Deo medijske scene preplavljen sadržajima koji podstiču na vređanje i diskriminaciju
02.05.2025.•
0
Poverenica Srbije za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je uputila preporuku medijima da ne objavljuju sadržaje i komentare koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje.
Dragan Marković Palma dobio ulicu u svom rodnom gradu
02.05.2025.•
12
Dragan Marković Palma dobio je ulicu u Jagodini, saopštio je Ministar unutrašnjih poslova i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Evropska federacija novinara izdala preporuke vlasti Srbije i EU zbog učestalih napada na novinare
02.05.2025.•
0
Uoči Svetskog dana slobode medija, Evropska federacija novinara objavila izveštaj misije Media Freedom Rapid Response, koji sadrži alarmantne nalaze o pogoršanju stanja slobode medija u Srbiji.
Ima li "levice" u Srbiji: "Ovde su moguće i šizofrene kombinacije"
02.05.2025.•
15
Iako su u Srbiji radnička prava na niskom nivou, socijalne razlike sve izraženije, a državno zdravstvo sve manje dostupno, u Srbiji nema ozbiljne partije levice koja bi se bavila tim pitanjima.
Učenici tri beogradske gimnazije stupaju u bojkot ocenjivanja
02.05.2025.•
12
Profesori Pete beogradske gimnazije najavili su da će se 5. maja vratiti na nastavu. Međutim, učenici ne odustaju od blokada i najavljuju da će pokrenuti bojkot ocenjivanja.
Komisija UN odala priznanje Milanu Šahoviću, svetski priznatom stručnjaku za međunarodno pravo
02.05.2025.•
0
Na otvaranju ovogodišnjeg zasedanja Komisije Ujedinjenih nacija (UN) za međunarodno pravo u Ženevi, posthumno je odato priznanje dr Milanu Šahoviću, poznatom jugoslovenskom i srpskom pravniku.
Koliko ljudi je bilo na protestu u Beogradu: MUP kaže 6.000, AJS 18.000
01.05.2025.•
18
Prvomajskom protestu sindikata i studenata prisustvovalo je 6.200 građana, saopštio je MUP.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
11
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
ANEM: "Rat" protiv novinara mora biti zaustavljen
01.05.2025.•
0
Danas je u Beogradu zabeležen novi napad na novinare u Srbiji, a iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija navode da se to može nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara.
Žandarm zlostavljao partnerku i repetirao pištolj na nju, oglasio se MUP
01.05.2025.•
11
Pripadnik Žandarmerije iz Šapca brutalno je zlostavljao svoju partnerku, a u jednom trenutku je i repetirao službeni pištolj na nju.
VIDEO: Pojavio se snimak deljenja dnevnica za dolazak u Pionirski park
01.05.2025.•
32
Snimak osoba koje stoje u okolini i prilaze muškarcima koji im daju novac proširio se društvenim mrežama.
Muškarac upucan u Zemunu, policija traga za napadačem
01.05.2025.•
0
Jedna osoba ranjena je u pucnjavi koja se dogodila danas u poslepodnevnim satima u Zemunu, saznaje Nova.rs.
Komentari 116
Biljana
vera
prvo obezbediti uslove za poštene izbore (a trenutno smo podaleko od toga).
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar