"Ne žalite nas, pridružite nam se": Prosveta u štrajku, a univerzitetski profesori ne - zašto?
Nastavnici osnovnih i srednjih škola ovih dana su jedini radnici države koji nisu primili plate, ili samo deo prihoda - zbog štrajka.
Foto: 021.rs
Da bi se izborili za zahteve studenata, ali i sopstvena prava, mnogi od njih su u obustavi rada od 20. januara, zbog čega su im oduzeta februarska primanja.
Oni su na udaru vlasti i podnose ličnu žrtvu, dok im sa strane stiže "moralna" podrška. Neki od njih se zato osećaju napušteno i imaju otužan ukus u ustima - kao da su ispali budale, govore za Vreme, dok pojedini pominju da bi im veoma značilo kada bi ih i ličnim činom podržale makar kolege iz iste grane - profesori sa fakulteta.
Nova predsednica Foruma beogradskih gimnazija izjavila je za Vreme da ostali radnici državnog sektora "ne treba da žale nastavnike, već da im se pridruže u štrajku".
Igor Simić sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu kaže za Vreme da profesori Univerziteta treba da se solidarišu sa nastavnicima osnovnih i srednjih škola, i da treba da se priključe.
"Ne mislimo samo na sebe"
Ana Vuković Vimić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu kaže da se "jeste pričalo sa studentima o tome da profesori sopstvenim štrajkom podrže nastavnike i da tako preuzmu i ličnu odgovornost i izvrše dodatni pritisak na državu".
"Ovo nije situacija da profesori samo štite sebe, već se traži bolji način kako da se pomogne prosveti, a mislim da je u ovom trenutku najbolje da profesori učestvuju u nadoknađivanju izgubljene zarade kolegama", kaže Vuković Vimić za Vreme.
Navodi da bi problem u slučaju štrajka taj da njihov fakultet konretno, koji sam sebi plaća komunalije, ne bi imao struju i vodu, jer veliki deo para dolazi od međunarodnih projekata na kojima su profesori.
"Onda studenti ne bi imali gde da spavaju", kaže ona.
Drugi, možda još veći problem za profesorku Poljoprivrednog je što fakulteti imaju veliki broj nenastavnog osoblja.
"Nismo sigurni da bi oni većinski pristali na štrajk, a ovako barem profesori podršku studentima drže pod kontrolom", dodaje ona.
Koji je efekat?
Slično misli i Jelena Jerinić, profesorka na Pravnom fakultetu u Beogradu i poslanica Zeleno-leve koalicije u Skupštini. Ona za Vreme kaže da štrajk univerziteta jeste jedna od opcija, ali da treba videti koji su najbolji vidovi podrške nastavnicima.
"Možda bi bilo dragocenije da profesori pomognu kroz solidarne fondove, jer je pitanje koji bi efekat imao štrajk na univerzitetima koji su već u blokadi. I pravna borba je jedan vid podrške, jer je neisplaćivanje plata nezakonito, a tu je i ideja da se u generalni štrajk, za koji mislim da ne treba da traje samo jedan dan, već mnogo duže, uključe i drugi zaposleni u javnom sektoru", kaže Jerinić.
Profesor FPN-a Zoran Stojiljković kaže za Vreme da se neisplaćivanjem plate nastavnicima pokazuje da "režim gubi nerve" i da treba ostati dosledan.
"Ono što je najmanje za očekivati od drugih, jeste granska solidarnost, koja uključuje i profesore fakulteta. Sad, mi smo već u blokadi i nije mi naročito logično da objavimo štrajk, ali da učestvujemo i pridružimo se podršci nastavnicima - to sigurno", kaže Stojiljković.
Pobunjeni univerzitet: Pokušaj da nas zavade
Inicijativa Pobunjeni univerzitet izjavila je da su najave predstavnika vlasti o povećanju zarada fakultetskih profesora i smanjenju zarada učitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama, !pokušaj da se izazove sukob između zaposlenih u institucijama različitog nivoa obrazovanja, baš u trenutku kada oni počinju da deluju ujedinjeno!.
"Ovakvo delovanje Ministarstva prosvete i Vlade ne čudi, ako se uzme u obzir način njihovog rada tokom niza poslednjih godina: konfuzno ‘upravljanje’ školama tokom perioda pandemije i nakon događaja u maju 2023, nagli prekidi školskih godina bez konsultovanja nastavnika, neprihvatanje preporuka koje je upućivala akademska zajednica, nedovoljna briga za položaj nastavnika, nespremnost da se čuju njihovi zahtevi i, najzad, propust da se ispune obaveze koje su prethodno dogovorene i potpisane sa sindikatima samo su neki od primera", saopštila je inicijativa.
ETF i Fizički to su već uradili
Nastavnici, saradnici i zaposleni Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu stupili su, samo dan nakon kolega iz škola, 21. januara u protestnu obustavu rada, zahtevajući potpuno ispunjenje svih zahteva studenata.
Kolektiv ETF-a izrazio je ogorčenje zbog narastajućeg medijskog i fizičkog nasilja prema studentima koji protestuju, a koje je "kulminiralo pokušajem teškog ubistva studentkinje ovog univerziteta".
Sa ovog fakulteta navode i da svi studentski zahtevi postaju njihovi zahtevi pa su pozvali zaposlene na svim fakultetima i univerzitetima u Srbiji da im se priključe.
U znak podrške studentima i prosvetnim radnicima, Fizički fakultet većinom glasova svih zaposlenih izglasao je da stupa u štrajk od 3. marta.
"Veoma smo pogođeni odnosom medija i nadležnih institucija, kao i organa vlasti koji nisu nadležni za prosvetu, prema prosvetnim radnicima koji podržavaju studentske proteste i/ili obustavljaju nastavu u znak protesta prema veoma lošem stanju našeg obrazovnog sistema", dodali su u saopštenju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Doktori nakon pobede na izborima za lekarske komore: Nema više da Vučić sa novinarima ulazi na intenzivnu
03.05.2026.•
0
Predsednik i funkcioneri Lekarske komore Srbije i Regionalne lekarske komore biće, prema svemu sudeći, većinom izabrani iz redova nezavisnih kandidata na izborima održanim 1. aprila, a njihova imena saopštiće uskoro.
Mađarska rekla da će otvoriti dosijee tajnih službi: U Srbiji to najavljivano - i na tome je ostalo
03.05.2026.•
0
Prošlo je tri decenije od kako je Parlamentarna skupština Saveta Evrope donela Rezoluciju o razgradnji nasleđa totalitarnih režima, kao i pozvala sve postkomunističke zemlje da otvore dosije tajnih službi.
SEOS: Usvojena Strategija o rudarskim resursima je direktan nastavak rasprodaje prirodnih bogatstava
03.05.2026.•
0
Savez ekoloških organizacija Srbije osudio je odluku Skupštine Srbije da usvoji Strategiju o upravljanju mineralima i rudarskim resursima, uz ocenu da je to direktan nastavak rasprodaje prirodnih bogatstava,
Tri godine od masovnog ubistva u školi "Vladislav Ribnikar": Komemorativni programi u Beogradu
03.05.2026.•
0
Danas će komemorativnim programima ispred škole i u parku Tašmajdan biti obeležena treća godišnjica masovnog ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladisav Ribnikar", gde je 3. maja 2023. godine stradalo 10 osoba.
Gavrilović: Izlaznost iznad 4,18 miliona ruši vlast, izbori mogući 12. jula
02.05.2026.•
0
Ako na izbore izađe više od 4.180.000 birača - ova vlast je prošla i zato će Aleksandar Vučić gledati da raspiše izbore 12. jula, smatra izvšrni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović.
Zbog "epidemije" vožnje u suprotnom smeru: MUP preduzima mere
02.05.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova najavilo je da će u narednom periodu preduzeti sve raspoložive mere kako bi se zaustavila sve učestalija vožnja u suprotnom smeru na auto-putevima u Srbiji.
Studenti u blokadi FON-a najavili kandidaturu na izborima za studentski parlament
02.05.2026.•
0
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka (FON) Univerziteta u Beogradu saopštili su da u ponedeljak započinju skupljanje potpisa kako bi kandidovali svoju listu za predstojeće izbore za studentski parlament.
Da li je novac iz EU za Srbiju obustavljen, zamrznut ili samo na čekanju?
02.05.2026.•
7
Da li je finansiranje Srbije iz Evropske unije obustavljeno, zamrznuto ili stavljeno na čekanje?
Bez dužih zadržavanja na graničnim prelazima, potencijalne gužve oko izletišta
02.05.2026.•
0
Na graničnim prelazima u Srbiji nema zadržavanja za putničke automobile, dok kamioni čekaju sat vremena za izlaz iz države jedino na prelazu Sremska Rača, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Potpredsednik RS traži da se odbije zahtev da Mladić prevremeno bude pušten na slobodu
02.05.2026.•
9
Potpredsednik Republike Srpske iz reda bošnjačkog naroda Ćamil Duraković zatražio je da se odbije zahtev za prevremeno puštanje na slobodu ratnog komandanta Vojske RS i haškog osuđenika Ratka Mladića.
Opljačkao četiri džamije za tri dana: Uhapšen osumnjičeni iz Severne Makedonije
02.05.2026.•
1
Zajedničkom akcijom novopazarske i bujanovačke policije uhapšen je državljanin Severne Makedonije M.Z. (66) zbog sumnje da je opljačkao četiri džamije u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici.
Vučević: Zapaljen automobil člana SNS kod Bačkog Petrovca, blokaderi nam šalju direktnu poruku
02.05.2026.•
55
Predsednik srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević saopštio je danas da je u selu Maglić kod Bačkog Petrovca zapaljen automobil predsednika opštinskog odbora SNS Srđana Simića.
EK: Preporuke Venecijanske komisije vrlo jasne, očekujemo da ih Srbija u potpunosti sprovede
02.05.2026.•
4
Evropska komisija (EK) od Srbije očekuje da u potpunosti sprovede sve preporuke Venecijanske komisije u najkraćem roku, izjavila je za N1 portparolka EK Šivon Mekgeri.
Savić: Nije normalno da ne možeš da se zaposliš ako nisi član partije
02.05.2026.•
12
Predsednica ASNS Ranka Savić kaže da ove godine ima neuporedivo više razloga za protest nego proteklih praznika rada, pre svega zbog, kako je navela, problema u Srbiji sa uplivom politike u sferu rada.
Završena popravka mosta na starom putu od Čačka za Kraljevo
02.05.2026.•
0
Radovi na popravci mosta preko reke Karače, u Trnavskoj Baluzi kod Čačka, završeni su danas nakon nešto više od mesec dana.
Starović: Nema blokade EU fondova, Srbija nastavlja sa reformama
02.05.2026.•
13
Srbija ne očekuje blokadu evropskih fondova, već nastavak redovne procene reformskih rezultata, izjavio je jutros ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Kruševljanin uhapšen zbog sumnje da je pretio tužiocu
02.05.2026.•
0
Sedamdesetjednogodišnji Z. J. uhapšen je zbog sumnje da je 28. aprila u jednom restoranu pretio tužiocu Višeg javnog tužilaštva.
Vučić: Izbori ne zavise od toga kad se ko brčka, nego kad to Srbiji najviše odgovara
02.05.2026.•
99
Predsednik Srbije Aleksandar Vućić izjavio je danas da se izbori ne raspisuju u skladu s tim "kad se neko brčka", nego kad je to za državu najlakše i kad joj to najviše odgovara.
Mladić ponovo hospitalizovan, sumnja se na novi moždani udar
02.05.2026.•
11
Ratko Mladić, koji je osuđen u Hagu za genocid i druge zločine, ponovo je prebačen u bolnicu, potvrdio je za RTRS njegov sin Darko Mladić.
Popović: Vlada reforme shvata kao "švedski sto", novac iz EU na čekanju
02.05.2026.•
7
Vlada reforme i dalje shvata kao "švedski sto" i uzima ono šta im je lakše da sprovedu, pod rizikom da deo novca neće biti isplaćen, smatra Sofija Popović iz Centra za savremene politike.
Komentari 24
Rajko
Sremac
OstAVka
Profa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar