
Božović: Režim potrošen - studenti digli zemlju na noge
Izdavač i jedan od inicijatora ProGlasa Gojko Božović smatra, da u Srbiji postoji "jedini antipopulistički i antiautoritarni pokret u Evropi, jer su studenti digli zemlju na noge".

Foto: 021.rs
On naglašava da je režim potrošen i da povratak u pređašnje stanje više nije moguć.
"Sledeći korak su političke promene", istakao je Božović i konstatovao da su "tektonske promene ljude oslobodile straha i demaskirale propagandu i laži vlasti".
Režim je na svim pitanjima izgubio poverenje, rekao je on i ukazao na to da je "sistem lične vlasti potpuno antiustavan i protivzakonit".
Upitan o novoj vladi, on je rekao "da će imati vrlo sporan legitimitet i objasnio da se njenim formiranjem i personalnim promenama iz orbite Srpske napredne stranke i njenih saveznika kriza neće rešiti", istakao je Božović u razgovoru za agenciju FoNet.
"Režim nema dobar odgovor na krizu. Vlast ima dve mogućnosti, jedna je represija, a druga da se suoči sa realnošću i uvaži zahtev velikog dela pobunjenog društva i formira prelazna vlada narodnog poverenja", ocenjuje Božović.
Kako je precizirao, ključni zadaci takve, prelazne vlade, kakvu predlaže i ProGlas, bili bi prihvatanje studentskih zahteva i priprema za slobodne i fer izbore u roku između šest i devet meseci.
"Smatramo da je prelazna vlada najbolje rešenje, da je ona u interesu svih, zato što niko ne bi izgubio sve, a smirile bi se napetosti u društvu", objašnjava on.
S druge strane, kako ne napomenuo, "niko u ovoj zemlji ne veruje u ideju izbora pod sadašnjim uslovima i to jeste jedan ozbiljan problem za sadašnju vlast".
"Zaricanja da se nešto neće dogoditi pokazuju koliko Aleksandar Vučić državu ne doživljava kao nešto što se tiče svih, već samo njega, duboko uveren da vlast ima smisla samo ako je lična, nekontrolisana, nesmenjiva, neodgovorna i vremenski neoročena", smatra Božović.
Prema njegovom mišljenju, režim je sudbinu naroda i države vezao za sudbinu svoje vlasti i "njih sudbina naroda i države ne interesuje, ako oni nisu na vlasti".
"To znači da je vlast potpuno društveno neodgovorna, želi da upravlja društvom, ali ignoriše njegove zahteve i neće da preuzme nikakvu odgovornost", rekao je Božović.
Kako je predočio, kriza se ne može prevazići ako uzroci krize, ako generator krize, a to je sadašnji režim, ostane nepromenjen, niti se kriza može prevazići ako režim posegne za većom represijom.
"Režim se ne snalazi sa decentralizovanim i depersonalizovanim pobunama", rekao je Božović i naglasio da ponašanje vlasti nije u društvenom interesu, pa ni interesu nje same.
"Interes društva se dramatično razilazi sa interesima vlasti, a režim nije naučio na ovako ozbiljne izazove", istakao je on.
Suočen sa velikom krizom, reaguje nervozno i panično, protumačio je Božović i kao najvažniji razlog zašto je 15.marta na protestu u Beogradu "upotrebljeno to neidentifikovano sonično oružje, koje je u narodu poznato kao zvučni top", označio nameru vlasti da obnovi strah.
"Međutim, režim tu greši, zato što je ovo suviše velika pobuna da bi mogla na takav način da se spreči. Ta vrsta nezadovoljstva može se rešiti samo ako se otkloni izvor nezadovoljstva", precizirao je Božović.
Prema njegovoj oceni, izvor nezadovoljstva je sadašnja vlast, koja deluje potpuno prevaziđeno i koja se održava samo tako što u ovom trenutku kontroliše određene elemente represivnog aparata i "neke neidentifikovane ili poznate elemente falangi", kao poslednji živi štit režima.
To zapravo pokazuje da režim ispipava koliko može da primeni silu, objašnjava Božović, uveren da Srbija ne bi prihvatila represiju kao faktičko stanje.
On smatra da su u ovakvim situacijama najcelishodniji mirni, masovni, uporni i odlučni protesti pobunjenog društva pred kojim se repersija režimu vraća kao bumerang.
U ovom trenutku, koji je jedan od vrhunaca veoma dramatične političke i društvene krize, najvažnije je iz nje pronaći miran izlaz, istakao je Božović.
On je ocenio da su studenti postali najvažnija društvena snaga i ozbiljan društveni faktor, koji je izašao na scenu i ne misli i ne treba sa nje da siđe.
On je naglasio i veliku važnost angažovanja drugih društvenih grupa, pre svih univerziteta, prosvete i sindikata, koji su pokazali da je solidarnost moguća.
Uprkos velikom antagonizmu i podelama, za koje odgovornost snosi vlast, Božović misli da se ovakve krize mogu prevazići samo ako društvo obnovi unutrašnje poverenje u sopstvene snage.
Upitan o izazovima koji stoje pred opozicijom, on je uzvratio da je to veliko pitanje, ali je napomenuo da stanje u kojem se nalazi nije došlo spontano i nije izraz ni ljudi koji se bave opozicionom politikom, ni njihove unutrašnje organizacije, ni njihove volje.
Prema njegovom viđenju, najveći deo sadašnjeg stanja opozicije je izraz dalekosežnog poduhvata vlasti da razori političke stranke, politički život i kompromituje ideje politike i politike kao profesije.
Imajući, međutim, u vidu da su se različiti segmenti društva politizovali više nego ikada pre, uprkos težnjama režima da diskriminiše i difamira svako političko delovanje, makar i građansko, Božović smatra neophodnim da se "politizuje i sama politička opozicija".
"To bi podrazumevalo da opozicija bude ujedinjena i da oko ključnih stvari nema podela. Da bismo mi sutra mogli da se razlikujemo, danas moramo da sprečavamo sve podele među sobom", poručio je Božović.
To znači da društvo mora da se pronađe neku vrstu zajedničke tačke oslonca, što važi i za političke stranke, dodao je on i istakao da "nema velikih promena, ako se svako od nas ne promeni".
Božović odlazak studenata biciklima u Strazbur vidi i kao vid njihovog protesta protiv evropske stabilokratije i konstatuje da u ovom trenutku treba mnogo više očekivati od evropskog javnog mnjenja, nego od evropske političke klase.
Kako je istakao, evropsko javno mnjenje je bolje od evropske političke klase i evropske vrednosti su važnije od evropskih interesa.
"Ti evropski interesi ne moraju uvek da se poklapaju sa interesima ovog društva, ali su evropske vrednosti, kao što su sloboda, demokratija, institucije, smenjivost vlasti i parlamentarni život, i naše vrednosti i nesumnjivo u našem interesu", naglasio je Božović.
On misli da će put studenata u Strazbur sasvim sigurno prikazati bolje lice Srbije od onog koje smo proteklih godina najčešće prikazivali na velikoj međunarodnoj sceni.
"Uprkos tome što populizam cveta u različitim delovima sveta, može da nas raduje činjenica da je Srbija tačka u kojoj u ovom trenutku postoji jedini antipopulistički i antiautoritarni pokret, što pokazuje snažnu potrebu ovog društva da se drugačije uredi", istakao je Božović.
Promene ćemo morati da izvedemo sami, to je uvek najbolje i najsigurnije, ocenio je on i konstatovao da su u "ovoj zemlji svi ostvarili svoje interese, osim građana Srbije".
Božović je ubeđen da su promene neophodne i misli da su one, ne samo nužne, već su i moguće, a da je režim potrošen.
Upitan da li će promena uslediti u predvidivoj budućnosti, on je odgovorio da će brzina promene zavisiti od masovnosti pritiska, broja demonstranata i njihove upornosti da se bore za demokratiju, vrednosti i solidarnost, za društvo u kojem niko neće biti isključen, ni progonjen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Policija pojačano kontroliše da li su vozači pijani ili drogirani
16.06.2025.•
4
Saobraćajna policija će od danas, 16. juna do nedelje, 22. juna pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega da li vozači voze pijani ili drogirani.
Najavljene prijave zbog dešavanja u Zaječaru i Kosjeriću: "Bili paraposmatrači iz Vojvodine"
16.06.2025.•
3
Programski direktor organizacije CRTA Raša Nedeljkov najavio je da će ta organizacija narednih dana podneti krivične prijave zbog dešavanja tokom izbornog procesa u Kosjeriću i Zaječaru.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju zasedanje: Na redu medijski zakoni
16.06.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije će u 10 časova nastaviti raspravu po amandmanima na tri medijska zakona.
Stojković: Brnabić nije nadležna za profesorske zahteve
16.06.2025.•
1
Profesorka beogradskog Biološkog fakulteta Biljana Stojković izjavila je da predsednica parlamenta Ana Brnabić nije nadležna za zahteve profesora.
Šabić o lokalnim izborima: "Brine odnos tužilaštva prema mnoštvu činjenica o neregularnostima"
15.06.2025.•
0
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je da se, nakon lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, pravosuđe Srbije suočava sa zadatkom koji je više od same zaštite izbornih prava građana.
U Beogradu uhapšen lažni "policijski" trojac: "Priveli" žrtvu, pretresli je i opljačkali
15.06.2025.•
0
Policija u Beogradu privela je tri osobe zbog razbojništva i lažnog predstavljanja.
Profesor Bakić o "studentima koji žele da uče" iz Pionirskog parka: Oni su oruđe u ruci režima
15.06.2025.•
23
Profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić smatra da Studenti 2.0, odnosno, "studenti koji žele da uče" vode propagandu sličnu onoj koju vodi predsednik Srbije, predstavlljajući sebe kao žrtvu.
Opozicija u Kosjeriću priprema žalbu sudu, u Zaječaru protest u ponedeljak
15.06.2025.•
0
Gradska izborna komisija u Zaječaru odbila je sve prigovore povodom lokalnih izbora, a opozicija zbog toga radi na pripremanju žalbe Višem sudu i najavljuje protest za ponedeljak.
AMSS: Automobili na prelazu Preševo čekaju do 50 minuta, na Gostunu oko pola sata
15.06.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) apelovao je na vozače da budu oprezni na putevima ka turističkim destinacijama u Srbiji i ka Crnoj Gori, Bugarskoj i Severnoj Makedoniji.
Još jedan pripadnik MUP-a Srbije uhapšen na Končulju
15.06.2025.•
1
Pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije iz Velikog Ropotova kod Kosovske Kamenice, uhapšen je jutros na administrativnom prelazu Končulj.
Od čega je Srbija umorna i kakav lider joj je potreban
15.06.2025.•
37
Profesor Pravnog fakulteta Zoran R. Tomić smatra da Srbija nije umorna od lidera, već je, kako kaže, "upropašćena od diktatora".
Na ulasku u Srbiju uhapšen Krunoslav Fehir, ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu
15.06.2025.•
7
Srpska policija rano jutros uhapsila je Krunoslava Fehira, koji je ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu osumnjičenom za ratne zločine u Osjeku 1991. godine.
Deo osnovaca od sutra na raspustu, za škole koje su bile u obustavi nadoknada traje do 20. juna
15.06.2025.•
3
U osnovnim školama koje tokom školske 2024/25. godine nisu imale obustavu nastave sutra počinje letnji raspust, dok za škole koje zbog obustave nisu ispunile plan, nadoknada traje do 20. juna.
Ministarstvo spoljnih poslova: Sa srpskim pasošem u 140 zemalja bez vize
15.06.2025.•
12
Srpski pasoš bez vize svojim nosiocima omogućava ulazak u 140 zemlja, a u toku su razgovori o uspostavljanju bezviznog režima sa još 30 zemalja.
Koliko su rasle penzije, a koliko cene hrane?
15.06.2025.•
11
Kao i u svakom predizbornom periodu u poslednjih sedam, osam godina, povećanje penzija je jedna od glavnih poruka vlasti.
Gajić: Za deset dana prikupljeno 15.000 potpisa građana za smenu Zagorke Dolovac
15.06.2025.•
1
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je da je u kampanji te stranke pod nazivom "U ime naroda! Za smenu Zagorke Dolovac!" prikupljeno više od 15.000 potpisa podrške građana.
Privredna komora Srbije: Poljoprivredni proizvođači testiraju tržište visokim cenama voća
15.06.2025.•
10
Visoke cene ranog voća i povrća na pijacama posledica su niskog roda prouzrokovanog vremenskim uslovima, a proizvođači testiraju tržište sa cenama po kojima nude svoje proizvode.
Već dva meseca pokušavaju, ali ništa: Ni iz 32. puta nije konstituisana Skupština Kosova
15.06.2025.•
1
Skupština Kosova na današnjem, 32. nastavku zasedanja, odnosno tačno dva meseca od početka konstituivne sednice, nije formirala izbornu komisiju, zbog čega je sednica prekinuta.
Šta su izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazali: Opada li Vučiću rejting?
15.06.2025.•
22
Izbori u Zaječaru i Kosjeriću pokazali su da Aleksandar Vučić jedva drži svoje glasačko telo na okupu, dok su se s druge strane apstinenti angažovali i izašli na izbore - da glasaju protiv njega.
Akademski plenum: Počela predavanja na fakultetima koje studiraju Pavlović i Balać, što ne uče?
15.06.2025.•
20
Ispred "studenata koji žele da uče" novinarima se juče obratio Vladimir Balać, uz prisutvo Miloša Pavlovića, i to prilikom rekao da studenti u blokadi žele na Vidovdan da očiste takozvani Ćacilend.
Građanima na portalu eUprava dostupan digitalni asistent zasnovan na veštačkoj inteligenciji
15.06.2025.•
2
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu uvela je na Portalu eUprave novu uslugu, digitalnog asistenta zasnovanog na veštačkoj inteligenciji.
Komentari 4
JankoNS
boger
Statističar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar