Evroposlanici pisali Vladi Srbije zbog situacije u prosveti

Grupa poslanika Evropskog parlamenta uputila je početkom aprila pismo predsedniku Vlade Srbije i ministrima finansija i prosvete.
Evroposlanici pisali Vladi Srbije zbog situacije u prosveti
Foto: 021.rs (ilustracija)
Oni su izrazili zabrinutost povodom aktuelnih društvenih i profesionalnih uslova koji utiču na zaposlene u obrazovanju u  Srbiji.
 
Pismo je upućeno 7. aprila, a potpisali su ga evroposlanici Vladimir Prebilič, Rejnijer van Lanshot, Matjaž Nemec i  Gordan Bosanac.
U pismu se ističe da je "posvećenost Srbije demokratskim vrednostima i vladavini prava  od najveće važnosti, posebno u kontekstu evropskih integracija, a pravedan odnos prema nastavnicima i profesorima osnovni test poštovanja ljudskih i radnih prava od strane Vlade" koja se poziva da "preduzme brze i odlučne korake u rešavanju ovih hitnih pitanja".
 
Navodi se da nedavni događaji u Srbiji "ukazuju na ozbiljna kršenja radnih prava, demokratskih standarda i osnovnih principa pravičnosti i transparentnosti u upravljanju obrazovanjem" i apeluje na "hitno delovanje kako bi se ti gorući problemi rešili i kako bi Srbija ispunila svoje obaveze u skladu sa demokratskim principima i ljudskim pravima".
Evroposlanici izražavaju zabrinutost zbog "narativa kojim se služe Ministarstvo prosvete i visoki državni zvaničnici o zaposlenima u obrazovanju, a koji je često omalovažavajući i bez poštovanja prema ključnoj ulozi koju prosvetni radnici imaju".
 
Ta situacija dodatno je pogoršana netačnim izveštavanjem medija o broju nastavnika koji su u obustavi rada i štrajku što ne samo da produbljuje postojeću krizu, već i narušava poverenje u sposobnost Vlade da reši ključne probleme u obrazovnom sektoru, naglašava se u pismu.
 
Poslanici su takođe dodali da neredovan i proizvoljan način obračuna i isplate februarskih plata predstavlja očigledno kršenje Zakona o radu Republike Srbije i osnovnih radnih prava što ugrožava finansijsku stabilnost prosvetnih radnika i predstavlja kršenje kolektivnih ugovora.
 
"Naglašavamo da je hitno ispravljanje isplata plata ne samo zakonska obaveza, već i moralna dužnost", naveli su u pismu.
 
U pismu se izražava zabrinutost i zbog neispunjavanja osnovnih bezbednosnih uslova za održavanje nastave.
 
Nesposobnost Vlade da blagovremeno i efikasno odgovori na ove probleme dovela je do ozbiljnog pogoršanja odnosa među svim akterima u obrazovnom sistemu. Odsustvo smislenog dijaloga i konstruktivnih rešenja navodi prosvetne radnike ka povlačenju i razočaranju, što može imati dugoročne posledice po čitav obrazovni sistem u Srbiji, ukazuje se.
 
Evroposlanici su takođe ukazali na rastuće nezadovoljstvo među zaposlenima u obrazovanju zbog načina na koji se odvija saradnja između sindikata i predstavnika vlasti i dodali da je od suštinskog  značaja da srpske vlasti povrate kredibilitet uključivanjem u iskrene pregovore sa svim predstavnicima prosvetnih radnika.
 
Posvećenost Srbije demokratskim vrednostima i vladavini prava je od najveće važnosti, posebno u kontekstu evropskih integracija, a pravedan odnos prema nastavnicima i profesorima je osnovni test poštovanja ljudskih i radnih prava od strane Vlade, zaključuje se u pismu uz poziv vladi i ministrima da preduzmu brze i odlučne korake u rešavanju ovih hitnih pitanja.
 
Pismo evroposlanika srpskom premijeru i ministrima medijima je prosledio PULS beogradskih osnovnih škola navodeći da odlazeći ministri nisu o tome obavestili javnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Velja

    17.04.2025 19:06
    Mi to znamo
    Mi sve ovo znamo kao i vlast.Ali oni su dozvolili blokade i haos i uzivaju u tome.Ne moze im pomoci niko.Ni evropa ni svet.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija