Preminuo akademik Ljubomir Simović
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Rođen 2. decembra 1935. godine u Užicu, Ljubomir Simović je u rodnom gradu završio osnovnu i srednju školu, a diplomirao je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na grupi za istoriju jugoslovenske književnosti i srpskohrvatski jezik. Za vreme studija radio je kao urednik i odgovorni urednik studentskog književnog časopisa "Vidici". Radni vek je proveo kao urednik u kulturnoj redakciji Radio Beograda, objavio je Arhipelag.
Objavio je pesničke knjige: Slovenske elegije (1958), Veseli grobovi (1961), Poslednja zemlja (1964), Šlemovi (1967), Uoči trećih petlova (1972), Subota (1976), Vidik na dve vode (1980), Um za morem (1982), Deset obraćanja Bogorodici Trojeručici hilandarskoj (1983), Istočnice (1983), Gornji grad (1990), Igla i konac (1992), Ljuska od jajeta (1998), Tačka (2004) i Planeta Dunav (2009).
Simović je napisao četiri drame: Hasanaginica, Čudo u Šarganu, Putujuće pozorište Šopalović i Boj na Kosovu. Simovićeve drame su izvođene na mnogim našim scenama, kao i u inostranstvu.
Pored poezije i drama, Simović je posvećeno pisao i eseje o srpskim pesnicima i dramskim piscima. Iz toga je nastala knjiga "Duplo dno" koja je doživela više izdanja.
Simović je napisao i dnevnik snova "Snevnik" (1998) i roman "Užice sa vranama" (1995).
Počev od knjige autopoetičkih i angažobvanih eseja Kovačnica na Čakovini (1990), Simović je napisao čitavu serija knjiga u kojima je raspravljao o aktuelnim književnim, kulturnim, društvenim i političkim pitanjima.
Odabrana dela Ljubomira Simovića u 12 knjiga objavljena su 2008. godine.
Simović je dobitnik najvažnijih književnih nagrada za poeziju, dramu i esejistiku.
Simović je od 27. oktobra 1994. godine za redovnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti.
Mesto i vreme sahrane biće naknadno objavljeni.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dejli mejl: Grenel hteo da uvede Vučića kod Trampa na Floridi, susret blokirala Trampova šefica kabineta
13.02.2026.•
0
Ričard Grenel koji je imao više funkcija za vreme mandata Donalda Trampa, sada doživljava pad. Jedan od razloga je i njegov sukob sa Trampovom šeficom kabineta Suzi Vajls.
Đedović Handanović: Zatražili smo novac za prvu fazu nuklearnog programa Srbije
13.02.2026.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija ukidanjem zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana "otvorila vrata" razmatranju nuklearne energije.
Preminula scenaristkinja Ljiljana Pavić
13.02.2026.•
3
Filmska i televizijska scenaristkinja Ljiljana Pavić preminula je danas u 91. godini, objavili su beogradski mediji.
Niko od kandidata za članove Saveta RATEL-a nije dobio većinu glasova
13.02.2026.•
0
Skupštinski Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije danas nije utvrdio listu kandidata za izbor predsednika i članova Saveta RATEL-a.
VST nije izabrao tužioce za organizovani kriminal, nije usvojen dnevni red
13.02.2026.•
4
Na današnjoj sednici Visokog saveta tužilaštva (VST) nisu izabrani tužioci u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (JTOK) jer nije usvojen dnevni red sednice.
Protest proizvođača mleka: Ibarska magistrala kod Čačka blokirana treći dan
13.02.2026.•
7
Blokada Ibarske magistrale u Mrčejvcima kod Čačka, koju su proizvođači mleka i drugi nezadovoljni poljoprivrednici počeli u sredu, i dalje traje.
Tužilaštvo naložilo obdukciju tela muškarca preminulog nakon operacije krajnika
13.02.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Čačku saopštilo je danas da je naložilo obdukciju tela muškarca (38) preminulog nakon operacije krajnika u Opštoj bolnici u tom gradu.
Mrdić kaže da je zakone pisao sa saradnicima iz pravnog saveta SNS
13.02.2026.•
18
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić izjavio je da je on sa saradnicima iz pravnog saveta SNS pisao izmene seta pravosudnih zakona.
Saradnja studenata i opozicije: Gde je zapelo?
13.02.2026.•
53
Srpski studenti najavljuju samostalan izlazak na parlamentarne izbore i odbijaju saradnju sa opozicijom.
Putin čestitao Dan državnosti: "Želim vam sreću i prosperitet"
13.02.2026.•
3
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin uputio je čestitku povodom Dana državnosti Srbije.
Dragan Marković Palma dobio spomenik u Jagodini
13.02.2026.•
10
Statua posvećena Draganu Markoviću Palmi, dugogodišnjem gradonačelniku Jagodinu, postavljena je u memorijalnom parku.
Tramp čestitao Dan državnosti Srbije, podsetio na jedan istorijski događaj
13.02.2026.•
9
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država uputio je čestitku povodom 15. februara, Dana državnosti Republike Srbije.
Kolegijum Generalštaba: Savez Hrvatske, Albanije i Prištine jasno usmeren protiv Srbije
13.02.2026.•
13
Na sednici Kolegijuma načelnika Generalštaba zaključeno je da savez Albanije, Hrvatske i privremenih institucija u Prištini predstavlja bezbednosni izazov "jasno usmeren" protiv Srbije.
Studenti u Kosovskoj Mitrovici osudili deklaraciju Srpske liste: Ne odbacuje sporne zakone
13.02.2026.•
1
Grupa studenata prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici osudila je usvojenu Deklaraciju predstavnika Srpske liste i predstavnika srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija.
Kada planove Vlade piše veštačka inteligencija: Ko bi snosio odgovornost za negativne posledice?
13.02.2026.•
25
Ako srpska Vlada koristi veštačku inteligenciju (AI) za pisanje planova, mora da nisu jedini na svetu - zar ne?
Neprimereno se dodirivao pred decom, pa dečaka udarao motkom
13.02.2026.•
1
Pedesetjednogodišnji M. P. uhapšen je na Novom Beogradu zbog sumnje da je počinio krivična dela polnog uznemiravanja i nanošenja lake telesne povrede.
UNS: Manja Grčić javila da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke RTS
13.02.2026.•
18
Manja Grčić obavestila je Upravni odbor Radio-televizije Srbije da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke javnog servisa, objavilo je Udruženje novinara Srbije.
SRCE: "Kobre" umesto da treniraju, dadiljaju političare SNS-a po Novom Sadu i Beogradu
13.02.2026.•
16
Poslanik stranke Srbija centar Petar Bošković ocenio je da je "sraman rezultat" koji je Odred vojne policije specijalne namene "Kobre" postigli na takmičenju "Specijalne jedinice za oružje i taktiku" u Dubaiju.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj na putevima u Srbiji
13.02.2026.•
0
U popodnevnim satima očekuje se pojačan saobraćaj u Srbiji zbog predstojećih praznika i produženog vikenda.
Ministar informisanja u spisku Centra za društvenu stabilnost ne vidi ništa strašno
12.02.2026.•
7
Ministar informisanja Boris Bratina je večeras rekao da "ne vidi ništa strašno" u spisku Centra za društvenu stabilnost koji su medijska udruženja i deo opozicicije jasno označili kao tragetiranje novinara.
Komentari 4
Васа
Кад треба да сева, он чкиљи
кад треба да грми, он жубори !
Нити зна шта хоће, ни како ће,
ал троножац не мисли да преда !
Он не може, он не зна, он не сме,
он не уме, а другоме не да !
Не зна ко је, не зна чи је,
не зна шта је, не зна одакле је,
али зна да низашта са земље,
и низакакво сијање с небеса,
неће склонити шапу с плећке меса !
Он не види шта му је у лули,
а прича нам шта је за облаком !
Он нас учи просу и пепелу,
он нас учи рогом, он нам пут
показује кокошијом ногом !
На том путу наше слово бледи,
наша нит се тањи,
селимо се у кртице и мраве !
С тог пута гледамо :
сијају његови сланици и чокањи
с места с којих су сијале свете главе !
Kosta
Mirjana
Neka mu je večna slava i hvala!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar