Zahtev za građevinsku dozvolu za zgradu filharmonije podnet u "minut do 12"

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za izdavanje građevinske dozvole za zgradu nove filharmonije na Novom Beogradu, samo dan pre isteka lokacijskih uslova.
Zahtev za građevinsku dozvolu za zgradu filharmonije podnet u "minut do 12"
Foto: Pixabay
"Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je 24. aprila zahtev za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju nove koncertne dvorane Beogradske filharmonije na Novom Beogradu, samo dan pre isteka lokacijskih uslova koje je 2023. godine izdao Sekretarijat za urbanizam Grada Beograda", piše N1.
 
Beogradska filharmonija u svojim prostorijama na Studentskom trgu trenutno raspolaže jednom lepo uređenom, ali skromnom salom sa tek 200 mesta, dok svoje koncerte održava u obližnjoj Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine, navodi se u tekstu.
Dugogodišnji direktor Filharmonije, pokojni Ivan Tasovac, još 2010. je pokrenuo inicijativu za izgradnju nove koncertne dvorane, u skladu sa kvalitetom, reputacijom, ali i ambicijama ansambla kojim je rukovodio.
 
Konkretni koraci preduzeti 2016. godine definisanjem tačne lokacije nove dvorane - u novobeogradskom bloku 13, između Palate "Srbije" i TC Ušće, na temeljima nikada izgrađenog Muzeja revolucije - te raspisivanjem prvog arhitektonsko-urbanističkog konkursa na osnovu kog je 2018. usvojen Plan detaljne regulacije za ovaj prostor.
 
Na međunarodnom arhitektonskom konkursu 2021. godine izabrano je i idejno rešenje same dvorane, čija je autorka poznata britanska arhitektica Amanda Levit. Inovativno arhitetkosnko rešenje, koje je uzelo u obzir kako najsavremenije svetske trendove u izgradnji koncertnih dvorana, tako i sam kontekst u kojem bi ovaj objekat trebalo da bude izgrađen, sa akcentom na ušće Save i Dunava i zeleni ambijent Parka prijateljstva i obližnjeg Velikog ratnog ostrva, ulivalo je nadu da se ovaj projekat nalazi na samom putu.
Tadašnja Vlada, koju je predvodila Ana Brnabić, prigrlila je ovaj projekat kao jedan od svojih prioriteta u oblasti kulture. Premijerka ga je koncertnu dvoranu Beogradske filharmonije nazvala "najvećim infrastrukturnim projektom u oblasti kulture u Srbiji i u regionu", koja će biti "jedna od najvećih zaostavština u kulturi ove Vlade".
 
Ana Brnabić nije premijerka još od februara prošle godine, a u Bloku 13 se i dalje iz ispucalog bezona obraslog mahovinom izdiže zarđala armatura zaboravljenog Muzeja revolucije, podseća se u tekstu.
 
Prve sumnje da je projekat nove koncertne dvorane ostavljen po strani, javile su se početkom prošle godine, kada je na predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na pompeznom predstavljanju svog ambicioznog razvojnog plana "Skok u budućnost - Srbija 2027", ovom projektu nije posvetio ni sekund.
 
Iz Ministarstva za javna ulaganja tada su za N1 rekli da u toku izrada Projekta za građevinsku dozvolu, nakon čega sledi izrada Projekta za izvođenje, kao i sprovođenje postupka izdavanja građevinske dozvole.
 
"Verujemo da projekat može tokom 2024. godine da bude spreman za realizaciju", naveli su tada iz ovog ministarstva, ističući da je ukupna vrednost ugovora za projektovanje 9,3 miliona evra.
 
Da se od izgradnje nove dvorane Beogradske filharmonije nije odustalo, uveravala je i tadašnja ministarka kulture Maja Gojković, uz sada već tradicionalno pitanje naprednjačkih činovnika: "Zašto neko drugi to nije započeo i završio od 2000. do 2012. godine?"
 
Građevinska dozvola kao kupovina vremena
 
Tačno je. Država formalno nije odustala od izgradnje nove dvorane, ali se da zaključiti da je drži na "tihoj vatri". To se, uostalom, jako dobro vidi po "tajmingu" podnošenja zahteva za izdavanje građevinske dozvole, navodi N1.
 
Naime, Sekretarijat za urbanizam Grada Beograda izdao je 25. aprila 2023. godine lokacijske uslove za izgradnju, kako je navedeno, nacionalne koncertne dvorane. Lokacijski uslovi, međutim, važe dve godine od dana izdavanja ili do isteka važenja građevinske dozvole izdate u skladu sa tim uslovima.
 
Prevedeno na razumljiviji jezik - država kao investitor (u ovom sluaju je to formalno Ministarstvo za javna ulaganja) imala je rok do 25. aprila ove godine da podnese zahtev za izdavanje građevinske dozvole, inače bi cela procedura išla ispočetka. I zahtev je, kako se može videti u Centralnom registru objedinjenih procedura (CEOP), podnet "u minut do 12" - 24. aprila 2025. godine, u 19.21 sati.
 
No, čak i da nadležni gradski sekretarijat da "zeleno svetlo" za izgradnju novom doma Beogradske filharmonije, to ne znači da ćemo uskoro videti mašine na terenu, jer je propisani rok za početak izvođenja radova tri godine od datuma pravosnažnosti građevinske dozvole.
 
Nezvanično se doznaje da je glavna prepreka za početak radova - novac. Prema proceni troškova koju je dala Studija izvodljivosti kompanije "Ove Arup", izgradnja nove dvorane u Bloku 13 košatala bi 120 miliona evra, ali je, prema takođe nezvaničnim saznanjima, procena troškova u međuvremenu udvostručena.
 
Nedostatak adekvatnog koncertnog prostora je tek jedan u moru problema koji muče Beogradsku filharmoniju.
 
Najstariji simfonijski orkestar u Srbiji je tokom marta bio u štrajku sa zahtevom za hitno poboljšanje materijalnog položaja i hitno raspisivanje konkursa za direktora te ustanove.
 
Kao primer koji oslikava materijalni položaj zaposlenih u Filharmonija iznet je podatak da je u tom orkestru prosečna plata 663 evra, dok u Zagrebu u orkestru istog ranga zarada iznosi 1.700 evra.
 
Štrajk je neslavno zavšren posle tri nedelje, buduči da su zaposleni u Filharmoniji bili prinuđeni da ga obustave da, kako su sami naveli, muzičari ne bi "umrli od gladi". Istakli su da njihove zahteve blokiraju loši zakoni i još gore uredbe, te da će svoju borbu nastaviti kroz uporno podsećanje nadležnih na data obećanja.
 
Na operu me vodi u Beograd na vodi
 
Dok za novu dvoranu Beogradske filharmonije nije bilo mesta prilikom prezentacije plana "Skok u budućnost - Srbija 2027", predsednik Vučić je tom prilikom javnosti otkrio planove za Halu 1 Beogradskog sajma, koja bi, kako je naveo, trebalo da postane nova scena za operu i balet.
 
Dvorana za operu i balet, istina je, drugačija je nego koncertna dvorana za potrebe simfonijskog orkestra, ali utisak je da je država i projekte u kulturi usmerila na novoizgrađeni kvart na obali Save - "Beograd na vodi".
 
"Beograd na vodi" će se, naime, proširiti na prostor "Beogradskog sajma" koji bi, prema planovima vlasti, trebalo da se preseli u prostor koji se trenutno gradi u Surčini, a gde bi 2027. trebalo da se održi međunarodna specijalizovana izložba EXPO 2027.
 
Uprkos protivljenju arhitekata, civilnog društva i opozicionih stranaka, od celog kompleksa "Beogradskog sajma" biće sačuvana tek Hala 1 koja uživa status spomenika kulture.
 
Iako za buduću namenu i izgleda Hale 1 nije sproveden arhitektonski konkurs (bar ne otvoreni sa koji bi bila upoznata i šira javnost), britasnki biro "WilkinsonEyre" pohvalio se na svom sajtu da mu je poveren posao transformacije ovog inženjerskog remek-dela u objekat kulture sa tri scene i pratećim komercijalnim objektima.
U "Beogradu na vodi" je već u toku adaptacija bivše zgrade Železničke stanice u Istorijski muzej Srbije, dok se na mestu nekadašnje zgrade Pošte u Savskoj gradi objekat kulture u kom će se nalaziti pozorište i Arheološki muzej.
 
U ovaj deo grada biće preseljen i Muzej Nikole Tesle, nakon temeljne rekonstrukcije nekadašnje fabrike kartona Milana Vape, dok se na obližnjoj Ložionici i vodotornju privode kraju radovi na izgradnji centra kreativnih industrija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ZA GOSPODINA

    11.05.2025 18:53
    Dodatak
    Još 30 godina Zabele.
  • KO TO TAMO PEVA

    11.05.2025 18:48
    Deco, decooo
    Koliko košta? Mnogo, 240.000.000 Eura. Šta nam radi taj kosmos!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija