Studenti formiraju listu, imena kandidata kad se raspišu izbori

U toku je proces formiranja studentske liste za vanredne parlamentarne izbore, čije raspisivanje zahtevaju studenti u blokadi.
Studenti formiraju listu, imena kandidata kad se raspišu izbori
Foto: 021.rs
Student Pravnog fakulteta u Beogradu Petar Živković kaže za N1 da je stav, u ovom trenutku, da se sa imenima kandidata ne izlazi u javnost pre nego što se izbori raspišu. 
 
Kada je reč o formiranju liste, stiglo se do momenta u kom fakulteti predlažu određeni broj svojih kandidata, a svaki fakultet promišlja i razgovara sa potencijalnim imenima. 

Jedan od razloga zbog kojih se imena kandidata ne objavljuju pre raspisivanja izbora je i taj da ih ne bi, kako kaže Živković, ostavili na "vetrometini, da budu mete tabloida, klevete i širenja laži o njima".

Vučić hteo izbore, sad se nećka
 
Kada se predsednik Srbije Aleksandar Vučić pojavio ispred stranačkih prostorija u Novom Sadu, 5. novembra, nakon što je ruinira Gradska kuća na prvom velikom protestu posle pada nadstrešnice, on je svojim pristalicama poručio i sledeće:
 
"Spremajte se, ne znam tačno kada, ali neće dugo čekati, biće prilika, opet ćemo da ih pobeđujemo."
Bila je to najava mogućih izbora. Srbija je narednih meseci upala u društvenu i političku krizu, iz koje su naprednjaci kao rešenje videli upravo izbore, pa su kao mantru ponavljali da su opoziciji na stolu izbori ili referendum o Vučić.
 
Međutim, kako se opozicija nije pitala, već su ulogu glavnog političkog protivnika stranci koja 12 godina Srbijom prihvatili studenti, izbori nisu bili opcija. Kao zahtev ispostavljena je prelazna vlada, čemu su se naprednjaci otvoreno protivili. 
 
Po rečima studenata, iz razloga što nijedan njihov zahtev nije ispunjen u celosti, kao svoj zahtev nedavno su izglasali ono na šta su naprednjaci pozivali - izbore. Umesto konkretnog odgovora, naprednjaci su počeli da likuju, pitajući se kako to da je Vučić odjednom postao "nadležna institucija". 
 
I sam predsednik šalje "kriptične" poruke, poručujući protivnicima da se "spremaju" i da na izbore neće dugo čekati. Nakon sastanka sa evropskim zvaničnicima, rekao je da "Evropa od njega nije tražila izbore". Tako se kao mogući termin pominje leto, pa i jesen, premda nema "zvaničnijih" potvrda. 
 
Na taj način, atmosfera u Srbiji se ne smiruje, a učesnici u političkom ringu se pripremaju za meč za koji ne znaju ni da li će se održati ove godine.
 
Vučić odugovlači
 
Student Petar Živković smatra da sve to predstavlja odugovlačenje, koje je "znak slabosti". 
 
"To je znak da su u strahu i vidimo da prvi put je režim što se tiče izbora u defanzivi. Dakle, do sada su uvek bili oni ti koji su tempirali kada se dešavaju izbori, kada će ih tražiti, kada će ih raspisati, ko će na njima učestvovati i tako dalje. Trenutno smo mi ti koji, da kažem, diktiraju tempo", navodi Živković.
 
Od dolaska naprednjaka na vlast 2012. godine, građani Srbije su malo-malo izlazi na neke izbore. Tako su, na primer, Novosađani od 2020. svake godine bili na biralištima. Najpre su izlazili na parlamentarne i lokalne, pa za mesne zajednice, pa potom opet parlamentarne i predsedničke, zatim ponovo parlamentarne i prošle godine, još jednom, lokalne.
 
Stručnjaci za politički marketing su u više navrata isticali da je raspisivanje vanrednih izbora jedno od oružja koje koristi Aleksandar Vučić kako bi bio u prednosti u odnosu na opoziciju. Čovek koji je u konstantnoj kampanji hvatao bi nespremnom opoziciju, koja bi imala vremena za kakvu-takvu "ozbiljniju" kampanju.
 
"Odugovlačenje" na koje ukazuje student Živković, moglo bi u stvari da bude samo pokušaj Vučića da se izvuče iz pozicije u kojoj događaje diktiraju studenti, te da se odumiranjem protestnog bunta vrati na tačku u kojoj on odlučuje o "izbornom momentumu".
 
Mobilizacija
 
U međuvremenu, studenti najavljuju "mobilizaciju", nove proteste i nastavljaju svoje "krstarenje" po Srbiji.
 
Studenti sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka, koji su i prvi u Srbiji izašli sa zahtevom za izbore, najavili su veliki sastanak o izborima za petak, 16. maj.
 
"Ulazimo u novu fazu borbe. Na osvom sastanku formiramo timove koji će organizovati, pratiti i braniti izborni proces. Ovo je poziv za zajedničku akciju - svako ima ulogu", poručili su studenti FTN-a.
 
Poručili su kolegama da, ukoliko žele da njihov glas bude važan, dođu na sastanak.
 
"Studenti brane izbore, izbori brane studente", zaključili su oni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija