
Ponoš: Izbore koje organizuje Vučić, dobija samo Vučić - srljanje studenata
Predsednik stranke Srbija Centar (SRCE) i narodni poslanik Zdravko Ponoš skeptičan je kada je reč o izborima u Srbiji na koje pozivaju studenti.

Foto: 021.rs
Zdravko Ponoš kaže da on jeste za vanredne izbore, ali poziva studente na dogovor o tome na koji način da se na izbore izađe.
Po njegovim rečima, studente u Srbiji je teško ne voleti zbog svega što su uradili i zbog energije koju imaju.
"Ali to ne znači da treba bezrezervno podržati ono u šta verujete da je srljanje", kaže Ponoš u razgovoru za N1.
Vučić kupuje vreme
Stava je i da izbora neće biti uskoro, uprkos tome što to studenti zahtevaju, jer to Vučiću ne odgovara. On smatra da je Vučiću važno da odloži stvari do leta i da je onda pitanje šta će biti sa energijom protesta. Po njegovim rečima, izbore koje organizuje Vučić samo on može i da dobije.
Smatra i da studenti srljaju sa zahtevom za vanrednim izborima, pre nego što se izborni uslovi poboljšaju.
"Srljanje na izbore a da se nismo dogovorili kako se ide, nije dobro", navodi on.
Dogovor studenata i opozicije
Dodaje i da u vezi sa izborima treba da se dogovore studenti i opozicija, te da o tome treba da se razgovara i sa profesorima. Međutim, to se sada ne dešava.
"Nisam spreman da bezrezervno podržavam poraz. A pobede neće biti ako se ne dogovorimo, imamo dovoljno vremena", ukazuje Ponoš.
Ističe i da mu smeta argument po kom se opozicija automatski odbacuje za saradnju samo zato što je reč o opoziciji, a pod izgovorom da se traže "neukaljani".
"Mi u stranci SRCE imamo pet potpredsednika, svi su doktori nauka, samo jedan od njih je bio u politici ranije. I sad njima neko lepi etiketu da su ukaljani", zaključuje Ponoš.
Studenti formiraju listu
Studenti u blokadi fakulteta u Srbiji počeli su sa formiranje liste za izbore čije raspisivanje traže.
Kako su rekli studenti, sa imenima sa liste neće izlaziti u javnost sve dok izbori ne budu zvanično raspisani, kako bi na taj način zaštitili kandidate od tabloida i napada vlasti.
Studenti sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka, koji su i prvi u Srbiji izašli sa zahtevom za izbore, najavili su veliki sastanak o izborima za petak, 16. maj.
"Ulazimo u novu fazu borbe. Na osvom sastanku formiramo timove koji će organizovati, pratiti i braniti izborni proces. Ovo je poziv za zajedničku akciju - svako ima ulogu", poručili su studenti FTN-a.
Izbora neće biti u junu
Vanrednih parlamentarnih izbora, koje su tražili studenti, najverovatnije neće biti u junu, s obzirom na to da danas, 15. maja ističe rok za njihovo raspisivanje i održavanje 29. juna.
Prema članu 60 Zakona o izboru narodnih poslanika, od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proći manje od 45 ni više od 60 dana, podseća Danas.
S obzirom na ove zakonske rokove, ukoliko bi izbori bili raspisani danas, 15. maja, mogli bi da budu održani 29. juna, u najkraćem roku. Krajni rok za njihovo održavanje bi bio 13. jul.
Prethodno pozivao na izbore
Otkad traju protesti u Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić je u više navrata pozivao opoziciju na izbore ili na raspisivanje referenduma o njemu.
Međutim, glavna opoziciona politička snaga u Srbiji postali su studenti, umesto tradicionalnih političkih stranaka.
Vučić je prethodno poručivao protivnicima da se pripreme, jer na izbore neće dugo čekati, da bi pre nekoliko dana izjavio da Evropska unija od njega nije tražila raspisivanje izbora.
Vanredni izbori redovna stvar u Srbiji
Od dolaska naprednjaka na vlast 2012. godine, građani Srbije su malo-malo izlazi na neke izbore. Tako su, na primer, Novosađani od 2020. svake godine bili na biralištima. Najpre su izlazili na parlamentarne i lokalne, pa za mesne zajednice, pa potom opet parlamentarne i predsedničke, zatim ponovo parlamentarne i prošle godine, još jednom, lokalne.
Stručnjaci za politički marketing su u više navrata isticali da je raspisivanje vanrednih izbora jedno od oružja koje koristi Aleksandar Vučić kako bi bio u prednosti u odnosu na opoziciju. Čovek koji je u konstantnoj kampanji hvatao bi nespremnom opoziciju, koja bi imala vremena za kakvu-takvu "ozbiljniju" kampanju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Osnovni sud u Šapcu odredio pritvor do 30 dana trojici poljoprivrednika iz Bogatića
29.09.2025.•
0
Osnovni sud u Šapcu odredio je pritvor do 30 dana trojici poljoprivrednika iz Bogatića, koji se sumnjiče da su 28. septembra u Bogatiću tokom protesta povredili dvojicu policajaca.
VIDEO: Građani u Čačku protestovali ispred prostorija SNS
29.09.2025.•
0
Na protestu u Čačku građani su gađali jajima prostorije Gradskog odobora Srpske napredne stranke u kojima je bilo ugašeno svetlo.
VIDEO Roditelji đaka protestovali ispred ministarstva: Ne smemo dozvoliti da se uruši prosveta
29.09.2025.•
0
Roditelji učenika Pete i Devete beogradske gimnazije, Osnovne škole "Pavle Savić" i Vazduhoplovne akademije, protestovali su ispred Ministarstva prosvete u Beogradu.
Od utorka ispitivanje opterećenja na mostu preko Save kod Sremske Rače
29.09.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da u utorak, 30. septembra, počinje ispitivanje mosta preko reke Save kod Sremske Rače probnim opterećenjem.
Studenti u blokadi pozvali na komemorativnu šetnju 1. oktobra od Prokopa do Novog Beograda
29.09.2025.•
0
Studenti u blokadi saopštili su da će u sredu 1. oktobra organizovati komemorativnu šetnju povodom 11 meseci od tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice poginulo 16 osoba, a jedna osoba je teško povređena.
Bošković: Vojnik koji je mahao građanima na paradi pozvan na odgovornost, a paravojni kamp vlast ne vidi
29.09.2025.•
5
Član Predsedništva Srbija centra (SRCE) Petar Bošković tvrdi da je vojnik koji je tokom vojne parade 20. septembra mahao građanima i studentima iz vojnog vozila – pozvan na disciplinsku odgovornost.
Opozicija u Zaječaru podnela novu žalbu sudu, traže da se ponište mandati
29.09.2025.•
0
Predstavnici koalicije "Promena u koju verujemo" podneli su novu žalbu Višem sudu u Zaječaru, zahtevajući da sud poništi Odluku o potvrđivanju mandata.
Otpao deo plafona na Pravnom fakultetu u Beogradu, nema povređenih
29.09.2025.•
1
U čitaonici na Pravnom fakultetu u Beogradu večeras je otpao deo plafona.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za sveznalice
29.09.2025.•
10
Novi ciklus 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Preminuo kompozitor i dirigent Vojislav Bubiša Simić
29.09.2025.•
3
Vojislav Bubiša Simić, jedan od najznačajnijih srpskih muzičara, kompozitora i dirigenata, preminuo je u 102. godini.
Asocijacija sudskih pomoćnika: Ministarstvo da obezbedi pravičnu javnu raspravu o izmenama krivičnog zakonika
29.09.2025.•
0
Asocijacija sudijskih pomoćnika izrazila je zabrinutost povodom načina na koji se sprovodi javna raspava o izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku.
Milićević: Studenti mobilizovali građane na način koji nadilazi partijske podele
29.09.2025.•
0
Direktor Fondacije za unapređenje demokratije "Ljuba Davidović", Vukašin Milićević, ocenio je da je studentski pokret uspeo da politički mobilizuje građane na način koji nadilazi postojeće stranke i partijske podele.
Tužilaštvo traži pritvor za osumnjičene za napad na policajce tokom protesta u Bogatiću
29.09.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Šapcu predložilo je sudu da odredi pritvor do 30 dana trojici osumnjičenih da su 28. septembra u Bogatiću tokom protesta povredili dvojicu policajaca.
Bacio molotovljeve koktele na restoran u Beogradu, pa uhapšen
29.09.2025.•
0
Policija u Beogradu uhapsila je B.S. (26) zbog sumnje da je noćas bacio dva "molotovljeva koktela na restoran u Požeškoj ulici, u kom je izazvao požar".
Bivši ambasador u Belorusiji: Srbiji nije mesto u BRIKS-u
29.09.2025.•
10
Bivši ambasador u Belorusiji u penziji Srećko Đukić ocenio je da članstvo u BRIKS-u "nema nikakve ekonomske, tehnološke, finansijske i naučne koristi".
Italijanski analitički centar: Vlada u Rimu mora da prestane da žmuri na proteste u Srbiji
29.09.2025.•
5
Italijanski Centar za geopolitičke studije je pozvao Vladu u Rimu da "ne žmuri dok u Srbiji traju protesti", uz ocenu da "italijanska politika zanemaruje sukobe u Srbiji".
AFP: Jedanaest hapšenja u Srbiji zbog svinjskih glava ispred džamija u Francuskoj
29.09.2025.•
2
Francuska novinska agencija AFP piše da je jedanaest osoba uhapšeno u Srbiji, osumnjičenih da su učestvovali u ime "strane obaveštajne službe" u akcijama "podsticanja mržnje" u Francuskoj i Nemačkoj.
Automobil "mini U25" povlači se sa tržišta Srbije zbog rizika od požara
29.09.2025.•
1
Putničko vozilo Mini model "U25" povlači se sa tržišta Srbije, objavljeno je na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine (NEPRO).
Ministarstvo za brigu o porodici predstavilo digitalni vodič za ostvarivanje prava iz Alimentacionog fonda
29.09.2025.•
1
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju objavilo je informativno-edukativni video o procedurama i načinu ostvarivanja prava na privremeno izdržavanje iz Alimentacionog fonda.
Krivične prijave protiv 104 osobe, oštetili budžet za više od 246 miliona dinara
29.09.2025.•
3
Policija je uhapsila jednu osobu, dok su protiv 104 osobe podnete krivične prijave zbog sumnje da su se bavile nedozvoljenim prometom akciznih proizvoda i time oštetili budžet Srbije za 246 miliona dinara.
Politička kriza u Srbiji na dnevnom redu Parlementarne Skupštine Saveta Evrope: U fokusu studentski protesti
29.09.2025.•
7
Parlamentarna skupština Saveta Evrope raspravljaće u sredu 1. oktobra o aktuelnoj političkoj krizi u Srbiji, a glasaće se i o izveštaju "Omladinski pokreti i demokratija" u kojem se spominje i studentski protest u Srbiji
Komentari 43
Milan
Crvene brigade
Rasejani
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar