Policija u Užicu podnosi krivičnu prijavu protiv napadača na snimatelja N1

Policija u Užicu saopštila je da će podneti krivičnu prijavu protiv 61-godišnjeg Lj. K. koji se sumnjiči za napad na ekipu televizije N1.
Policija u Užicu podnosi krivičnu prijavu protiv napadača na snimatelja N1
Foto: 021.rs
U saopštenju policije se navodi da je danas oko 13 časova prijavljeno da je u selu u blizini Kosjerića jedna osoba napala ekipu televizije N1 pri čemu je povređen kamerman.
 
Protiv osumnjičenog će, kako se navodi, biti podneta krivična prijava za krivično delo nasiliničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
MUP je saopštio da je identifikovan 61-godišnji Ljubiša Knežević iz okoline Kosjerića protiv koga će MUP podneti krivičnu prijavu.
 
Kneževiću nije određeno policijsko zadržavanje, iako je to policija činila u znatno bezazlenijim situacijama kada su u pitanju bili aktivisti ili građani koji su protestovali.
 
Televizija N1 je ranije danas najoštrije osudila fizički napad na njihovog snimatelja koji se dogodio u selu kod Kosjerića tokom obavljanja redovnog profesionalnog zadatka.
 
Snimatelj televizije N1 dobio je nekoliko udaraca u leđa, dok je snimao kadrove u selu u koje je, pred izbore, došao predsednik SNS Miloš Vučević.
 
Kako navodi N1, snimatelj Marjan Vučetić ušao je u šator u kojem je bio i Vučević, kada su ga s leđa napali nepoznati muškarci, udarajući ga i gurajući ga iz šatora uz psovke i uvrede.
 
Podsetimo, 8. juna se održavaju lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru.
 
Opozicija u Kosjeriću, na poziv studenata iz tog mesta, nastupa na jedinstvenoj zajedničkoj listi "Ujedinjeni za Kosjerić".
Opozicione stranke osudile napad na snimatelja N1
 
Narodni pokret Srbije (NPS) i Stranka slobode i pravde osudili su napad na snimatelja televizije N1 Marjana Vučetića u selu Makovište kod Kosjerića.
 
Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Uroš Đokić ocenio je da - dok se studenti, opozicija, aktivisti, novinari i građani svakodnevno napadaju i privode - vlast pokazuje i dokazuje da je izgubila legitimitet i da nije u stanju da omoguće bezbednost i sigurnost građanima Srbije, navedeno je u saopštenju NPS.
 
Đokić je istakao kako je "potpuno jasno da iza napada na snimatelja stoje Srpska napredna stranka i njen predsednik Miloš Vučević čije su pristalice 's leđa' napale kamermana u trenutku dok je snimao skup u selu Makovište u opštini Kosjerić prilikom Vučevićeve posete".
 
"Danas je u Novom Sadu priveden pa pušten i fotoreporter koji je fotografisao blokadu zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu. Jasno je da je drastično ugrožena sloboda medija, ali i slobodno izražavanje mišljenja svih onih koji su protiv režima što kreira atmosferu straha u društvu" naglasio je Đokić.
 
Prema njegovim rečima, "vlast na taj način i uz pomoć tabloida koji su pod njihovom kontrolom, generiše nasilje i podele u društvu i svakodnevno dovodi u zabludu građane Srbije".
 
Napad na snimatelja N1 osudila je i Stranka slobode i pravde.
 
"Ovaj napad je direktna posledica kontinuiranog targetiranja novinara N1 i Nove S od strane Aleksandra Vučića, drugih državnih zvaničnika i medija pod kontrolom režima koji ih godinama proglašavaju za 'neprijatelje Srbije'. Takva retorika kreirala je atmosferu mržnje u kojoj su napadi na novinare postali uobičajeni", izjavila je Valentina Reković iz Stranke slobode i pravde.
 
Ova politička organizacija od nadležnih organa zahteva hitnu istragu, identifikaciju i procesuiranje izvršilaca, nalogodavaca i inspiratora ovog napada.
 
"SSP pruža punu podršku novinarskoj ekipi N1 kao i svim profesionalnim novinarima koji su meta režimskih napada samo zato što rade u interesu građana", navodi se u saopštenju.
 
Demokratska stranka (DS) optužila je obezbeđenje predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića za napad na snimatelja televizije N1 Marjana Vučetića u selu Makovište u opštini Kosjerić.
 
"Naočigled građana i u jeku kampanje za lokalne izbore, obezbeđenje Miloša Vučevića, predsednika SNS-a, brutalno je pretuklo snimatelja, šutiralo ga dok je ležao na zemlji, i time pokazalo šta ova vlast misli o slobodnom novinarstvu i istini", saopštio je predsednik DS Srđan Milivojević.
 
On je ocenio da je napad na snimatelja Vučetića "potvrda da je režim ušao u fazu represije".
 
"Napad nije incident, već deo sistemske politike nasilja, zastrašivanja i obračuna sa svim slobodnim medijima koji nisu pod kontrolom SNS-a. Srbija je postala zemlja u kojoj je normalizovano prebijati novinare, u kojoj su mafijaške metode postale službena praksa vlasti", naveo je Milivojević.
 
On je pozvao građane, novinarska udruženja i međunarodne partnere da "ne dozvole da napad ostane nekažnjen".
 
"Vučević i njegovo obezbeđenje moraju biti momentalno procesuirani, a Tužilaštvo da pokaže da nije samo služba za progon studenata i opoziciono nastrojenih građana, već da ima hrabrosti da se suprotstavi režimskom nasilju", kazao je Milivojević.
ANEM, NUNS i Udruženje novinara Srbije (UNS) osudili su napad na snimatelja Televizije N1 Marjana Vučetića, koji se dogodio dok je snimao skup u selu Makovište kod Kosjerića, prilikom posete predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića.
 
U saopštenju ANEM-a se podseća da je prilikom snimanja javnog događaja, kojem je prisustvovao i Vučević, s leđa napadnut sa više udaraca u leđa i vrat, uz šutiranje, kamerman N1 Marjan Vučetić, a zatim izbačen iz šatre u kojoj se održavao program koji je pratila ekipa dopisništva ove televizije iz Kruševca.
 
"Posle ovog mučkog napada, od strane organizatora nije bilo reakcija kako bi se zaštitio kamerman u obavljanju svog posla. Ovaj slučaj prijavljen je od strane predstavnika Stalne radne grupe za bezbednost novinara kontakt tačkama u tužilaštvu u Požegi i policijskoj upravi u Užicu. Marijan Vučetić je prvo obavio pregled u zdrastvenoj ustanovi, a potom dao iskaz u policijskoj stanici Kosjerić", ističe se u saopštenju.
 
ANEM je pozvao nadležne organe da u što kraćem roku podignu optužni akt, jer je identitet glavnog napadača poznat.
 
"Nepohodno je da se identifikuju i svi drugi koji su učestvovali u ovom napadu, i procesuiraju, kao i da SNS oštro osudi napad na kamermana N1 i kazni napadača", ističe se u saopštenju.
 
Dodaje se i da je veoma važno da svi akteri na političkoj i društvenoj sceni oštro osuđuju napade na novinare i medijske radnike, posebno u ovom periodu u kojem se dramatično povećava broj fizičkih napada na novinare i ometanje obavljanja novinarskog posla.
 
"Sprečavanje novinara, fotoreportera, kamermana i drugih medijskih radnika da izveštavaju, kršenje je svih zakona i ustava ove zemlje. Kao i napadači, odgovornost snose i inspiratori, koji govorom mržnje prema novinarima i medijima ohrabruju napade", navode iz ANEM-a.
 
Posebno, kako se dodaje, zabrinjavaju napadi na kamermane.
 
"Prvi fizički napad na kamermana dogodio se početkom novembra prošle godine, kada je posle govora ispred prostorija SNS u Novom Sadu kamerman Juronjuz televizije Mirko Todorović oboren na pod. I pored toga što je ceo napad snimljen i sam napadač identifikovan, ovaj slučaj još uvek nije završen, tj. počinilac osuđen. Istog dana, napadnut je kamerman N1 televizije ispred gradske kuće u Novom Sadu i ni ovaj slučaj nije procesuiran", navodi ANEM.
 
NUNS: Pozivamo nadležne institucije da reaguju i privedu sve napadače
 
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) najoštrije je osudilo napad na snimatelja televizije N1 Marjana Vučetića u selu Makovište kod Kosjerića i privođenje fotoreportera Gavrila Andrića tokom građanskog protesta i blokade suda i tužilaštva u Novom Sadu.
 
Andrić je, kako je izjavio za NUNS, fotografisao događaje na više punktova ispred suda kada se našao između kordona policije i ograde, pri čemu je bio fizički pritisnut od strane pripadnika policije. Nakon povlačenja policije, pratio je njihovo kretanje i nastavio da fotografiše situaciju, noseći kacigu sa jasno istaknutom oznakom "press".
 
"U jednom trenutku su oni meni tražili novinarsku legitimaciju, koju ja nemam, i onda su oni odlučili da me privedu zbog utvrđivanja identiteta, što sam ja pokušao da sprečim davanjem lične karte, koju mi do tada nisu tražili. Međutim, oni su doneli odluku da me odvedu. Tada su pomenuli utvrđivanje identiteta, ali i vređanje policije", rekao je Andrić za NUNS.
 
U policijskoj stanici nije pokrenut nikakav postupak, a Andrić je nakon davanja izjave pušten na slobodu bez pokretanja postupka. Tokom zadržavanja, kako je naveo, postupanje policije bilo je korektno.
 
NUNS smatra da je Andrićevo privođenje bilo nepotrebno i predstavlja vid pritiska na novinare i medijske radnike koji izveštavaju sa protesta. Posebno zabrinjava činjenica da je on već ponudio ličnu kartu kao validan dokument za identifikaciju, te ne postoji opravdanje za njegovo privođenje.
 
Iz NUNS-a podsećaju da je zadatak policije da savesno, profesionalno i u skladu sa zakonom obavlja svoj posao, bez upotrebe prekomerne sile i zastrašivanja građana, studenata i izveštača sa terena.
 
Drugi današnji incident dogodio se u selu Makoivšte kod Kosjerića, kada je napadnut snimatelj televizije N1 Marjan Vučetić. On je dobio nekoliko udaraca u leđa, kada je, pokušavajući da snimi dešavanja, ušao šator u kojem je bio predsednik SNS-a Miloš Vučević.
 
Kada sam snimao gospodina Vučevića, u tom trenutku, nepoznato lice mi je prišlo s leđa i udarilo me je snažno naočigled njega. Njemu se pridružilo više lica. Psovali su, nazivali su me izdajnikom i stranim plaćenikom, žutim ološem… To lice koje je započelo celu radnju je predsednik mesne zajednice kojem je Vučević bio u poseti”, rekao je Vučetić za NUNS.
 
On je dodao da je slučaj prijavljen policiji, da je policija identifikovala napadača i da mu je rečeno da će on biti priveden.
 
"NUNS najoštrije osuđuje ovaj napad i poziva nadležne institucije da reaguju i privedu sve napadače. Takođe, apelujemo na organe reda da osiguraju bezbednost novinara i drugih medijskih radnika koji obavljaju svoj posao izveštavajuću o događajima od javnog interesa", navodi se u saopštenju.
 
NUNS je istakao i da će oba incidenta zabeležiti i o tome obavestiti relevantne međunarodne organizacije koje se bave zaštitom slobode medija i ljudskih prava.
 
UNS: Kazniti napadače na snimatelja N1 Marjana Vučetića
 
Udruženje novinara Srbije (UNS) osuđuje napad na snimatelja Televizije N1 Marjana Vučetića.
 
Kako je za UNS rekao Vučetić, ispred crkve u selu postavljena je šatra.
 
"Ušao sam unutra da snimim, kada me je sa leđa napao najpre jedan muškarac, a onda još nekolicina njih. Prvo su me psovali, a onda i udarali u leđa dok nisam izašao napolje", rekao je Vučetić.
 
Kako je istakao za UNS, on je sada na putu ka Domu zdravlja, nakon čega će otići u policiju, koju je već telefonom obavestio o incidentu. Niko od prisutnih nije reagovao na napad, pa ni Miloš Vučević.
 
UNS traži od nadležnih da pokrenu postupak protiv odgovornog za napad na snimatelja N1 Marjana Vučetića.
 
UNS podseća da je danas u Novom Sadu, priveden, pa pušten i fotoreporter Gavrilo Andrić koji je fotografisao blokadu zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu.
 
UNS izražava zabrinutost zbog sve češćih napada na novinare, koji ugrožavaju njihovu bezbednost, stvaraju atmosferu straha i povređuju pravo javnosti da bude pravovremeno informisana iz što više izvora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aleksandar

    16.05.2025 20:18
    Prijava
    Kobajagi. Dobiće sendvič i dnevnice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija šalje Ukrajini opremu za energetiku

Srbija je poklonila Ukrajini energetsku opremu neophodnu za sanaciju ukrajinske elektromreže, koja se šalje putem Mehanizma civilne zaštite Evropske unije, čija je Srbija punopravna članica.