
Od Čomić, preko Žigmanova, do Beriše: Čemu služi Ministarstvo za ljudska prava i društveni dijalog?
U političkom pejzažu Srbije, retko koja institucija izazvala je toliku znatiželju i nepoznanicu kao Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Foto: 021.rs
Ministarstvo je formirano nakon izbora 2020. godine, kao deo nove Vlade Srbije na čijem čelu je bila Ana Brnabić, sa zadatkom da prati stanje ljudskih i manjinskih prava, predlaže zakone i politike u toj oblasti, unapređuje rodnu ravnopravnost, osnažuje civilno društvo i neguje društveni dijalog, podseća Insajder.
Prva ministarka na čelu ovog resora bila je Gordana Čomić, nekadašnja potpredsednica Narodne skupštine i članica Demokratske stranke, koja je u Vladu ušla kao predstavnica proevropskog dela opozicije.
Čomić je napustila DS nekoliko meseci pred junske izbore 2020. godine, na koje je izašla na listi Ujedinjene demokratske Srbije (UDS).
Iako ta lista nije prešla cenzus, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je već u izbornoj noći najavio mogućnost da u Vladu uđe neko sa drugih lista koje nisu ušle u Skupštinu.
Ulazak Čomić u Vladu izazvao je različite reakcije - deo opozicije ju je kritikovao zbog "saradnje s vlašću", dok su drugi pozdravili pokušaj da se demokratija "gradi iznutra".
Odmah po imenovanju, Čomić je izjavila da će u fokusu Ministarstva biti tri velike teme, i to ljudska prava u političkim kriterijumima i vladavini prava, održivi razvoj u najširem smislu i politička kultura dijaloga i kompromisa, te da društvu nedostaju politički dijalog i kompromis, navodeći da su političari dužni, bez obzira na neslaganja, da ih održavaju.
Uvela je i praksu otvorenih vrata ministarstva za predstavnike civilnog društva, organizovala javne rasprave i podržala donošenje Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Ipak, brojni kritičari smatraju da njen uticaj nije imao dovoljan institucionalni domet.
Posle parlamentarnih izbora 2022. godine i formiranja nove Vlade, Čomić nije zadržala resor, a na mesto ministra dolazi Tomislav Žigmanov, lider Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Njegovo imenovanje ocenjivano je tada kao važan signal u pogledu uključivanja manjinskih zajednica u izvršnu vlast, a po prvi put se desilo da je neko iz hrvatske zajednice dobio ministarsku funkciju u Srbiji.
Žigmanov se fokusirao na unapređenje manjinskih prava, posebno u lokalnim sredinama, i borbu protiv govora mržnje.
Međutim, tokom trajanja njegovog mandata, iznošene su kritike da se ministar retko oglašava o nekim ključnim pitanjima ljudskih prava, poput nasilja nad aktivistima, govora mržnje u medijima ili položaja LGBTQ+ zajednice.
Poput svoje prethodnice, ni Žigmanov se na mestu ministra nije zadržao duže od dve godine, odnosno pola mandata.
Novi ministar, problemi stari
Posle ostavke sada već bivšeg premijera Miloša Vučevića i formiranja nove Vlade Đura Macuta, za ministra je imenovan Demo Beriša, nekadašnje vojno lice, predsednik Udruženja građana "Matica Albanaca Srbije" od 2014. godine i jedan od inicijalnih osnivača Vučićevog "Pokreta za narod i državu".
Beriša je od 1. oktobra 2023. godine u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog bio posebni savetnik ministra, a odmah po imenovanju za ministra rekao je da je spreman na razgovor sa studentima u blokadi, na kojoj god lokaciji - "stadionu ili na livadi". Beriša je tada napomenuo i da će jedan od ključnih zadataka nove vlade biti "stabilizacija društvenog stanja", uz ocenu da smo stigli do toga da je Srbija podeljena u dva tabora.
Međutim, do razgovora studenata i novog ministra i pokušaja bilo kakvog dijaloga, za sada, nije došlo.
Sociolog Ivan Živkov kaže za Insajder da je dugogodišnja politička praksa u Srbiji da se resori ne dele prema javnom i državnom interesu, nego prema političkom i koalicionom dogovoru, pa se tako najčešće i pre izbora Vlade menja zakon o Vladi i ministarstvima, pa se pojedini resori spajaju i razdvajaju.
"Samo ovo ministarstvo je, kao i sva druga, obesmišljeno, jer Vlada ne vlada kako bi trebalo, po Ustavu i po zakonu, nego je svedena na pomoćni izvršni organ predsednika Republike, i zbog toga niko više i ne zna koji resor kome pripada i ko je trenutno ministar na čelu od kojeg resora", ističe on.
Živkov dodaje da je samo postojanje ovog ministarstva jedan od dobrih primera fasadne demokratije.
"Jer, kao što smo imali primer Ane Brnabić, koja je trebalo da izgleda spolja kao žena i pripadnica LGBT populacije, i da se kaže da Srbija ima takvog premijera, a da pritom ona niti je zastupala prava žena, niti LGBT populacije. Tako je i ovaj resor izmišljen da se kaže da Srbija ima resor za manjinska prava i društveni dijalog, iako je to najslabija tačka u ovom društvu. Kakav društveni dijalog imamo u institucijama vidi se po tome što se najveći broj problema preliva na ulicu i što se ti problemi rešavaju pendrecima, suzavcem, biber sprejevima, lomljenjem ruku odbornicima i sličnim sredstvima", navodi Živkov.
Dodaje da je potpuno nebitna poruka koja se šalje time ko je resorni ministar, bila to Gordana Čomić, Žigmanov, ili sada Beriša.
"Sve to je pokušaj slanja lažne slike kako Srbija vodi računa o manjinama, kako političkim, tako i nacionalnim. Ali rezultat i takvih resora, i takvih ministara, i takve politike uopšte, je isti, odnosno nema ga, i bio bi takav da je bilo ko drugi postavljen za ministra u tom resoru, ili bilo kom drugom, u ovakoj vladi i ovakoj vlasti", zaključuje Živkov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Od čega je Srbija umorna i kakav lider joj je potreban
15.06.2025.•
0
Profesor Pravnog fakulteta Zoran R. Tomić smatra da Srbija nije umorna od lidera, već je, kako kaže, "upropašćena od diktatora".
Na ulasku u Srbiju uhapšen Krunoslav Fehir, ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu
15.06.2025.•
0
Srpska policija rano jutros uhapsila je Krunoslava Fehira, koji je ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu osumnjičenom za ratne zločine u Osjeku 1991. godine.
Deo osnovaca od sutra na raspustu, za škole koje su bile u obustavi nadoknada traje do 20. juna
15.06.2025.•
0
U osnovnim školama koje tokom školske 2024/25. godine nisu imale obustavu nastave sutra počinje letnji raspust, dok za škole koje zbog obustave nisu ispunile plan, nadoknada traje do 20. juna.
Ministarstvo spoljnih poslova: Sa srpskim pasošem u 140 zemalja bez vize
15.06.2025.•
6
Srpski pasoš bez vize svojim nosiocima omogućava ulazak u 140 zemlja, a u toku su razgovori o uspostavljanju bezviznog režima sa još 30 zemalja.
Koliko su rasle penzije, a koliko cene hrane?
15.06.2025.•
2
Kao i u svakom predizbornom periodu u poslednjih sedam, osam godina, povećanje penzija je jedna od glavnih poruka vlasti.
Gajić: Za deset dana prikupljeno 15.000 potpisa građana za smenu Zagorke Dolovac
15.06.2025.•
0
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je da je u kampanji te stranke pod nazivom "U ime naroda! Za smenu Zagorke Dolovac!" prikupljeno više od 15.000 potpisa podrške građana.
Privredna komora Srbije: Poljoprivredni proizvođači testiraju tržište visokim cenama voća
15.06.2025.•
8
Visoke cene ranog voća i povrća na pijacama posledica su niskog roda prouzrokovanog vremenskim uslovima, a proizvođači testiraju tržište sa cenama po kojima nude svoje proizvode.
Već dva meseca pokušavaju, ali ništa: Ni iz 32. puta nije konstituisana Skupština Kosova
15.06.2025.•
0
Skupština Kosova na današnjem, 32. nastavku zasedanja, odnosno tačno dva meseca od početka konstituivne sednice, nije formirala izbornu komisiju, zbog čega je sednica prekinuta.
Šta su izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazali: Opada li Vučiću rejting?
15.06.2025.•
20
Izbori u Zaječaru i Kosjeriću pokazali su da Aleksandar Vučić jedva drži svoje glasačko telo na okupu, dok su se s druge strane apstinenti angažovali i izašli na izbore - da glasaju protiv njega.
Akademski plenum: Počela predavanja na fakultetima koje studiraju Pavlović i Balać, što ne uče?
15.06.2025.•
14
Ispred "studenata koji žele da uče" novinarima se juče obratio Vladimir Balać, uz prisutvo Miloša Pavlovića, i to prilikom rekao da studenti u blokadi žele na Vidovdan da očiste takozvani Ćacilend.
Policija će od sutra pojačano kontrolisati da li su vozači pijani ili drogirani
15.06.2025.•
4
Saobraćajna policija će od ponedeljka, 16. juna do nedelje, 22. juna pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega da li vozači voze pijani ili drogirani.
Građanima na portalu eUprava dostupan digitalni asistent zasnovan na veštačkoj inteligenciji
15.06.2025.•
1
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu uvela je na Portalu eUprave novu uslugu, digitalnog asistenta zasnovanog na veštačkoj inteligenciji.
U Izraelu trenutno 2.500 državljana Srbije
15.06.2025.•
2
Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić izjavio je da u toj zemlji trenutno boravi oko 2.500 državljana Srbije koji nisu stalni rezidenti.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ko ih sastavi...
15.06.2025.•
2
Pred vama je još jedan 021.rs dnevni kviz.
Sedmi dan protesta i blokade ispred Vlade Srbije: "Pobunjeni univerzitet" ne odustaje
15.06.2025.•
2
Protest neformalne grupe "Pobunjeni univerzitet" ispred zgrade Vlade Srbije nastavljen je danas, sedmi dan zaredom.
Ministarka trgovine: Tek planiramo da reagujemo na rast cena hrane
15.06.2025.•
23
Prvi put od juna 2024. godine ukupna inflacija pala je na nivo ispod četiri odsto, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
U registru "Ne zovi" skoro 40.000 građana: Kazne za nastrljive trgovce i do 50.000 dinara
15.06.2025.•
3
Do sada je u registar "Ne zovi" upisan 39.061 korisnik.
Mala hronologija svih Vučićevih Vidovdana: Ili nešto otvara, ili nešto "sudbonosno" najavljuje
15.06.2025.•
13
"Vidovdan je naš najvažniji dan, koji će postojati dok je Srba i Srbije", ističe Aleksandar Vučić otkako je postao predsednik, pominjući često taj datum kao rok za završetak ili početak nekog posla.
Zagorki Dolovac povećana plata za 70.000 dinara: "Nemešanje u sopstveni posao ima cenu"
15.06.2025.•
19
Zagorki Dolovac je plata za funkciju vrhovnog javnog tužioca u aprilu povećana za 70.000 dinara pa sada iznosi 603.228 dinara, što je izazvalo negodovanje šire javnosti.
Stadioni u Zaječaru, Loznici i Leskovcu bez studije ekonomske opravdanosti, a od starta u minusu
15.06.2025.•
9
Preduzeće "FSS stadioni", osnovano krajem 2023. godine da bi se bavilo upravljanjem stadionima koji su izgrađeni u Leskovcu, Zaječaru i Loznici, ostvarilo je prošle godine gubitak od milion evra.
Dobro je znati: Kako proveriti da li je kuća legalizovana?
15.06.2025.•
1
Provera legalnosti objekta predstavlja jedan od ključnih koraka pri kupovini nekretnine.
Komentari 1
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar