Vlast prekršila Ustav da bi se osvetila profesorima - finansijski pritisak za slamanje duha

Uredba Vlade Srbije u ostavci, doneta preko noći, ostavila je univerzitetske profesore širom Srbije bez punog iznosa plate za mesec februar, ali i naredne mesece.
Vlast prekršila Ustav da bi se osvetila profesorima - finansijski pritisak za slamanje duha
Foto: 021.rs
Pomenutom uredbom broj časova namenjen za naučno-istraživački rad umanjen je sa dotadašnjih 20, na pet časova, što znači da se naučni rad nakon uredbe u obračunu plate vrednuje 12,5 odsto, a nastavni 87,5 odsto.
Međutim, Mario Reljanović predsednik Centra za dostojanstven rad smatra da su mnogi aspekti sporni, a da je retroaktivno uvaženje uredbe neprihvatljivo. Uredba doneta 24. marta, objašnjava Reljanović, ne može biti obračunata na februarsku platu.
 
"To je jedan proceduralni nedostatak, ta zabrana retroaktivnosti koja je ustavna kategorija. Dakle, ustavom je zabranjena retroaktivnost propisa i ovde je flagrantno prekršena, potpuno se nije obazirala na nju", ističe Reljanović za 021.rs.
Osim retroaktivnosti, sporan je i sam sadržaj uredbe, odnosno nedostatak obrazloženja zbog čega je to učinjeno. Ipak, Reljanović ocenjuje da je uredba uvedena sa ciljem finansijskog i materijalnog pritiska nastavnog kadra na univerzitetima.
 
"To je stvar neke opšte pravničke i političke kulture da se obrazloži šta je cilj toga. Ovde to jednostavno nije, niti postoji bilo kakav racionalan, čak ni iracionalan razlog da se ta postojeća ravnoteža promeni, jer ništa nije promenjeno, ni u Zakonu o visokom obrazovanju, ni u nastavnim programima, nastavnim planovima, dakle ništa što bi moglo da navede na to da se dešava nekakva reforma koju uredba kao podzakonski akt samo treba da isprati", rekao je Reljanović.
Uredba je takođe suprotna akreditacionim kriterijumima, odnosno nijedan fakultet koji poštuje uredbu neće proći akreditaciju, a bez akreditacije ne mogu da funkcionišu. Iako ministarstvo zaradu obračunava prema uredbi, od fakulteta se ipak ne traži da istu poštuje i primenjuje.
 
"Ne može naučno-istraživački rad da čini tako mali deo radnih obaveza na fakultetu iz puno razloga. Prvo, zato što onda prosečno opterećenje nastavnika višestruko prevazilazi onaj maksimalan broj časova rada koji je predviđen akreditacijom i drugo, zato što je naučno-istraživački rad osnova postojanja doktorskih studija i uopšte postdiplomskih, ali naročito doktorskih studija, jer pre naučno-istraživačkog rada nijedan fakultet ne bi mogao da akredituje svoj program doktorskih studija", objašnjava Reljanović.
 
Problematično je i to što Vlada u tehničkom mandatu ne bi mogla da donosi takvu vrstu akata, pa je samim tim uredba potpuno neustavna. Međutim, ispostaviće se da ovo nije prvi put da Vlada u tehničkom mandatu krši svoja formalna ograničenja. 
 
"To je u potpunosti u skladu sa time kako vlast shvata pravo, pošto oni shvataju pravo kao jednu manju neprijatnost koju svojim potezima mogu da otklone kada je to potrebno i u tom smislu ne iznenađuje što je vlada u tehničkom mandatu donela uredbu i ako to ne bi trebalo da čini", ocenjuje Reljanović.
 
Kako uredba, reklo bi se, nema za cilj da unese određenu reformu u sistem obrazovanja i funkcionisanja, Reljanović ističe da je ona kratkoročna. Onog trenutka kada se fakulteti vrate na redovnu nastavu i uredba će biti ukinuta.
 
"Ne možemo da shvatimo da bilo koji fakultet može da funkcioniše u procepu između dva pravna akta koji kažu drugačije. U tom smislu je ona kratkog veka, jer je čini mi se napravljena samo da izvrši taj pritisak da bi se slomile blokade. Onog trenutka kada dođe do promene vlasti ili kada dođe do promene politike onih koji su na vlasti, ona će morati da se izmeni", procenjuje Reljanović.
 
Tako je Ministarstvo prosvete u saopštenju krajem prošle nedelje navelo da će profesorima visokoškolskih ustanova koji su krajem marta i početkom aprila organizovali nastavu, odnosno nadoknadili propušteno, biti uplaćen ostatak sredstava plate za februar. Ipak, mnogi profesori ponovo su ostali bez punog iznosa plata.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Simic

    21.05.2025 20:15
    Profesor
    Kao profesor na Fakultetu tehničkih nauka, od početka studentske blokade svakodnevno dolazim na posao i obavljam sve svoje obaveze, izuzev četiri časa nastave nedeljno koji se ne održavaju zbog blokade. Ti časovi čine 10 do najviše 15% mog ukupnog angažovanja. Moj posao ne svodi se isključivo na nastavu – nisam nastavnik u srednjoj školi (uz puno poštovanje prema toj profesiji), već univerzitetski profesor, od kojeg se očekuje stalni stručni i naučni razvoj. Pored nastave, dužan sam da usavršavam predmete, učestvujem u projektima, pišem studije, radim veštačenja i pripremam akreditacije – aktivnosti koje često ostaju nevidljive javnosti. Takav odnos obaveza postoji u akademskoj sferi svuda u svetu – u Srbiji, EU, Rusiji ili Kini. Komentari o “lakoći” ovog posla dolaze najčešće od onih koji ga ne poznaju. Da jeste lak, asistentska mesta bi bila traženija – a nisu. Ono što danas vlast čini visokom obrazovanju vodi ka tome da ćemo decu sutra slati u inostranstvo da se školuju, kao pre 150 godina u Beču, Parizu, Moskvi ili danas sve više u Istanbulu. Čuvajmo ono što imamo – ovakav sistem je građen više od jednog veka i ostavljen nama na čuvanje, ne za nas, već za buduće generacije.
  • Goran

    21.05.2025 19:08
    @Zoran

    Profesori na univerzitetima rade, bave se projektima i naukom kao i do sada. U tome i jeste poenta, da je vaš bos nelegalno ukinuo platu i za one aktivnosti koje se sprovode iako nema nastave.
  • Knjigor

    21.05.2025 18:08
    Ja sam ovo govorio pre dva meseca, ali dobro. Najbitnije u svemu ovome je što Vlada u ostavci (kada premijer podnese ostavku) nije tehnička vlada i pri tome po zakonu o Vladi ne može i ne sme da donosi nove odredbe u uredbe ili da povlači i menja stare, može samo da se bavi onima koje su u toku. Tako da sve to što je urađeno je potpuno neustavno i protiv svakog zakona.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija