Inicijativa mladih za ljudska prava: Poricanje ratnih zločina praksa, a Vučić šampion

Inicijativa mladih za ljudska prava smatra da je "najčešća strategija u poricanju zločina tokom ratova devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije, priznavanje da su se ratni zločini desili".
Inicijativa mladih za ljudska prava: Poricanje ratnih zločina praksa, a Vučić šampion
Foto: Beta
Kako se navodi, u toj strategiji ne prihvata se ni pravna kvalifikacija.
 
Rečeno je da je prošle godine "šampion" u tome bio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a sličan jak intenzitet poricanja očekuje se i ove zbog godišnjice nekih događaja.
 
"Tokom prošle godine kampanju poricanja predvodio je Vučić podom Rezolucije Ujedinjenih nacija kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici. Vučić je čekao rezultat glasanja ogrnut srpskom zastavom, kao i članovi Vlade, koji su (u Beogradu) pratili TV-prenos sednice UN, otuda i ovaj naziv izveštaja" - "Stanje poricanja - laganje pod zastavom" , rekao je istraživač Branimir Đurović.
Prema njegovim rečima, najređa strategija je potpuno negiranje da se zločin desio, a primenjuje se i pristup da se prizna da je počinjen, ali se odriče odgovornost za njega.
 
"Tokom ove godine može se očekivati slična jaka kampanja poricanja jer se navršava trideset godina od genocida u Srebrenici i kraja rata u Bosni i Hercegovini", ocenio je Đurović navodeći da je prošle godine, na koju se izveštaj odnosi, negiranje nekih ratnih zločina "ostalo u senci Srebrenice".
Đurović je ukazao na to da, pored institucionalnog poricanja čiji su nosioci predstavnici vlasti - s ozbirom na "državnu politiku sećanja čija je osnova revizionizam i odricanje od odgovornosti", postoji i vaninstitucionalno poricanje čiji su nosioci "često mediji, penzionisana vojna lica, čak profesori na Univezitetu, razne desničarske grupe, kvazieksperti na režimskim televizijama, osuđeni ratni zločinci u gostovanjima na njima".
 
Profesorka Beogradskog univerziteta u penziki Snježana Milivojević je ukazala da su mediji glavna platforma za "politike poricanja", u društvima koja ne žele da se suoči s prošlošću, kao i "za heroizaciju počinilaca zločina što je put za izbegavanja političke i pravne odgovornosti".
 
"Mediji su prostor gde se za opštu javnost urušava integritet institucija koje bi trebalo da se bave ratnim zločinima, domaćih sudova ili međunarodih tribunala", navela je Milivojević i rekla da se "zarobljavanjem medija zarobljava društvo".

Govoreći o poricanju zločina, naglasila je da reč o "političkom projektu - jer to nisu slučajna, pojedinačna amnestiranja za poneki događaj, već je to pranje biografija, veličanje učesnika u ratnim zločinima, negiranje međunarodnih presuda" što se sve usmerava prema različitoj publici kroz različite vrste medija - od društvenih mreža, do konvencionalih medija - štampe, radija i televizije.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zztop

    22.05.2025 17:55
    Šešelj, šljivančanin i kapetan dragan na svim tv ekranima kao analitičari ...
  • Zemlja čudesa

    22.05.2025 14:46
    Dobar đak AV
    Svi uče od Amerikanaca i Izraelaca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija