
Gde su sve padale tavanice od početka godine: Škole, bolnice, vrtići...
U gimnaziji u Bečeju se pre dva dana obrušio malter sa plafona.

Foto: Screenshot (X@amaksimovic1)
To je poslednji u nizu sličnih incidenata, kada su tavanice širom Srbije, i to uglavnom u nedavno rekonstruisanim javnim objektima, padale i povređivale ljude.
Sve ukazuje na to da je urušavanje posledica sistemske neodgovornosti, nestručnosti i korupcije, piše Nova ekonomija. Najveći broj slučajeva obrušenih plafona bio je u obrazovnim ustanovama – srednjim i osnovnim školama, ali i predškolskim ustanovama.
Samo od početka godine zabeleženo je bar sedam ovakvih slučajeva.
Februar 2025.
Osnovna škola "Slobodan Bajić Paja"
Tokom časa u Osnovnoj školi "Slobodan Bajić Paja" u Pećincima obrušio se deo maltera sa zida na dve učenice.
U maju 2024. godine predsednik opštine Pećinci, Siniša Đokić, najavio je rekonstrukciju ove škole. Naglasio je da je reč o investiciji vrednoj 440 miliona dinara i da će, kada radovi budu završeni, ova škola biti jedna od najmodernijih u Srbiji, te da će učenici koji je pohađaju imati mnogo bolje uslove nego njihovi vršnjaci u većim sredinama.
April 2025.
OŠ "Karađorđe" kod Rače i OŠ "Dušan Jerković" u Užicu
Tokom noći u Osnovnoj školi "Karađorđe" u Saranovu kod Rače srušio se plafon u trenutku kada niko od dece ili zaposlenih nije bio prisutan. Plafon koji je pao rekonstruisan je, baš kao i cela zgrada, četiri meseca ranije.
Poslednji dokument koji je objavljen u bazi podataka o gradnji, odnosno Centralnoj evidenciji objedinjene procedure, zapravo je rešenje kojim su na zgradi te sanacije odobreni radovi. Izdat je 4. novembra 2024. godine, međutim, potvrde o završetku sanacije objekta nema.
Među firmama koje su radile rekonstrukciju bila je, između ostalih, jedna od firmi Marka Bosanca, biznismena iz Novog Sada bliskog Srpskoj naprednoj stranci.
Istog meseca, u toaletu Osnovne škole "Dušan Jerković" u Užicu obrušila se gipsana ploča natopljena vodom na dečaka. Dečak nije bio povređen, a ova informacija je došla do javnosti putem Zeleno-levog fronta.
Pored ovog, početkom školske godine obrušio se još jedan deo fasade u istoj školi.
Maj 2025.
Bežanijska kosa, Gradska uprava u Prokuplju, Gimnazija u Bečeju
Tokom prvomajskih praznika došlo je do incidenta u KBC "Bežanijska kosa" kada je deo plafona pao na medicinsku sestru koja je zadobila lakše povrede. Kasnije se oglasila KBC Bežanijska kosa da objasni da "nije pao plafon već se otkačila vođica kablova u prostoriji koja se ne koristi".
KBC "Bežanijska kosa" je u saopštenju preusmerila odgovornost na medicinsku sestru navodeći da je "medicinska sestra i pored upozorenja dežurnih lekara i službe obezbeđenja da ne ulazi u prostoriju samoinicijativno, bez naloga i bez potrebe obavljanja radne obaveze, odlučila da uđe i tom prilikom zadobila lakše povrede". Kako kažu, nakon povrede ona nije otvorila bolovanje.
Deo plafona na ulazu u zgradu Gradske uprave u Prokuplju takođe je pao u maju. Incident se dogodio u nedelju kada je zgrada bila zatvorena za građane, tako da povređenih nije bilo.
Brzo nakon toga, urušio se i plafon u ulici Palmira Toljatija, pored vrtića "Maja". Vrtić "Maja" je inače, jedna od najvećih predškolskih ustanova u tom delu grada.
Najnoviji slučaj se desio pre dva dana kad se obrušio deo plafona u Gimnaziji u Bečeju tokom časa.
Sva ova urušavanja jesu indikator sistemske neodgovornosti kao i lošeg upravljanja. Pored očiglednog problema izgradnje, urušavanja ukazuju na društveni, ekonomski i politički problem zbog neodgovornog planiranja, kao i netransparentnog trošenja javnog novca.
Najveći broj slučajeva se upravo dešava u objektima koji su nedavno rekonstruisani.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Građanski protest zbog "Ćacilenda" zakazan za utorak, 27. maj
24.05.2025.•
0
Udruženi beogradski zborovi, kao i roditeljske i aktivističke organizacije sedam naselja u koordinaciji sa studentima u blokadi, pozvali su građane na protest u utorak, 27. maja, zbog "Ćacilenda".
Zoran Jevtić novi v.d. direktora Infrastruktura železnica Srbije
24.05.2025.•
0
Vlada Srbije imenovala je Zorana Jevtića za novog vršioca dužnosti direktora Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije".
UŽIVO U toku protest "Sloboda kreće sa istoka" u Zaječaru: "Ko ne glasa, taj je ćaci"
24.05.2025.•
2
Protest "Sloboda kreće sa istoka", koji u Zaječaru organizuju studenti u blokadi i građni, počeo je u 11 časova i trajaće do osam minuta posle ponoći.
Studenti najavili proteste u Požarevcu i Lazarevcu
24.05.2025.•
0
Studenti iz Lazarevca i Požarevca pozvali su građane na studentske proteste koji su planirani za 1. jun i Požarevcu i 10. jun u Lazarevcu.
Više od 40 ekoloških organizacija podržalo studente i proteste u Zaječaru
24.05.2025.•
0
Više od 40 ekoloških organizacija podržalo je građane i studente koji učestvuju u protestu pod nazivom "Sloboda kreće sa istoka" u Zaječaru.
MUP izdao nalog za hapšenje kosovskog policajca koji je povredio maturanta u Severnoj Mitrovici
24.05.2025.•
3
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su izdali nalog za hapšenje Dilota Brahimija, pripadnika policije Kosova, koji je juče fizički napao i povredio srpskog srednjoškolca.
Vučić tvrdi da je neko "razarao obrazovni sistem šest meseci", obojena revolucija obaška
24.05.2025.•
7
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da je moguće da je jedan od razloga "razaranja obrazovnog sistema tokom blokada" kako se ne bi dozvolile promene u njemu, "ono što bi ga poguralo napred".
MUP za tri dana prekontrolisao 3.300 dvotočkaša: Napisano 900 kazni
24.05.2025.•
1
Saobraćajna policija je od 21. do 23. maja prekontrolisala više od 3.300 vozača dvotočkaša.
Kokanović: Vidimo se u slobodnom Zaječaru 9. juna
24.05.2025.•
1
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović obratio se okupljenima na protestu u Zaječaru i poručio da "8. juna uzmu olovku u ruke i da zaokruže pravi broj".
Profesorka Teodorović: Novi zakon je "zao", urušiće kvalitet obrazovanja, a školovaće se samo bogati
24.05.2025.•
11
"Novi Zakon o obrazovanju je zao i to iz tri razloga", kaže profesorka Pedagoških nauka u Jagodini Jelena Teodorović.
Akademski plenum: Vulgarni napadi na profesore inicirani iz Predsedništva Srbije
24.05.2025.•
3
Akademski plenum osudio je, kako navode, "vulgarne napade na univerzitetske profesore, inicirane iz Predsedništva Srbije".
Elektrodistribucija će od 1. juna strujomere očitavati jednom u tri meseca
24.05.2025.•
85
Elektrodistribucija Srbije će od 1. juna brojila očitavati jednom u tri meseca.
Prorektor Filipović: Upis brucoša moguć u julu, nema razloga da nas ministar uslovljava
24.05.2025.•
5
Prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu (UB) Dejan Filipović izjavio je da nije nužno da se prvo nadoknadi nastava pa tek onda počne upis nove generacije studenata.
Ilegalni migrant pucao na policiju kod Šida, pa stradao u razmeni vatre
23.05.2025.•
8
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova pronašli su u redovnoj akciji improvizovani migrantski kamp u Šidu, a po otkrivanju tog kampa, jedan migrant je pucao na policiju i smrtno je stradao.
FOTO, VIDEO Uoči sutrašnjeg protesta "Sloboda kreće sa istoka": U Zaječaru svečano dočekani studenti
23.05.2025.•
2
Studenti koji idu ka Zaječaru, gde je za sutra planiran veliki protest pod nazivom "Sloboda kreće sa istoka", stigli su večeras u taj grad.
Šef Misije EULEKS-a na Kosovu osudio napad policije na srpskog maturanta
23.05.2025.•
2
Šef Misije EULEKS-a na Kosovu Đovani Pjetro Barbano saopštio je da je duboko šokiran i da osuđuje preteranu upotrebu sile kosovskog policajca nad srednjoškolcem u Severnoj Mitrovici.
Napadač na snimatelja N1 u društvu Ane Brnabić u Kosjeriću
23.05.2025.•
1
Ljubiša Knežević, predsednik MZ Makovište i bivši policajac, koji je 16. maja napao snimatelja N1 Marjana Vučetića kod Kosjerića, bio je u društvu predsednice Skupštine Ane Brnabić u tom gradu.
Građanska inicijativa "Pravo na štrajk" prikuplja potpise od ponedeljka
23.05.2025.•
0
Početak prikupljanja potpisa za građansku inicijativu "Pravo na štrajk" počeće u ponedeljak, 26. maja u Prvoj beogradskoj gimnaziji, saopštila je organizacija Radnički glas.
Profesorka Dobrić: "Profesor Spremić neosnovano u pritvoru, kontrolisao sekundarnu staklenu fasadu"
23.05.2025.•
6
Profesorka Građevinskog fakulteta Jelena Dobrić izjavila je da je profesor Spremić "isključivo radio stručnu kontrolu sekundarne konstrukcije staklene fasade frontalnog zida".
Komentari 8
@Novosadjanka
sasa
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar