Ponovo se traži seosko domaćinstvo sa najviše lastavičijih gnezda: Nagrade - tona kukuruza i sadnice
Takmičenje "Domaćinstvo koje su laste izabrale" počelo je 26. maja i trajaće do 6. juna.
Ovim takmičenjem, koje više godina unazad organizuje Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS), traži se seosko domaćinstvo sa najvećim brojem aktivnih gnezda seoskih lasta. Ono će biti nagrađeno tonom kukuruza, a sva prijavljena domaćinstva koja imaju makar jedno aktivno gnezdo u mogućnosti su da osvoje sadnice voća.
Seoske laste grade svoja poluloptasta gnezda od blata isključivo u blizini čoveka, najčešće na tavanicama pomoćnih objekata seoskih domaćinstava. Ornitolozi su utvrdili da je povezanost lasta i ljudi drevna, delili su životni prostor još dok je čovek živeo u pećinama. Kako se dalje razvijao čovek, laste su ga pratile. Međutim, ovo prijateljstvo dugo više hiljada godina sada je dovedeno u pitanje jer je ugrožen opstanak i sela u Srbiji i seoskih lasta.
Prema procenama demografa, a na osnovu popisa poljoprivrede, oko 1.000 sela u Srbiji je pred gašenjem, a u prethodnih pet godina broj seoskih gazdinstava je opao za 10 odsto, što sve uzrokuje i smanjenje broja domaćih životinja na selu, koje su neophodne za opstanak seoskih lasta.
S druge strane, podaci već nekoliko decenija pokazuju da brojnost seoskih lasta globalno ima negativan trend rasta zbog uticaja intenzivne poljoprivrede, klimatskih promena, korišćenja neselektivnih insekticida i rušenja gnezda.
"Želimo da podignemo svest o ovom problemu ukazujući na taj jedinstven odnos čoveka i lasta. Ujedno, da ukažemo na moguća rešenja, koliko je to u našoj moći, time što ćemo podržati i nagraditi ono domaćinstvo koje ima najviše gnezda seoskih lasta, a koje se još uvek na održiv način bavi poljoprivredom", pojašnjava koordinator takmičenja Vilmoš Barkoci iz DZPPS.
Dodaje se da je rekordan broj gnezda izbrojan 2021. godine u Sremskim Karlovcima, čak 101,
"Svi prethodni pobednici imaju nešto zajedničko što lastama pogoduje: štale sa drvenim tavanicama u kojima ima životinja, najčešće krava, otvorena vrata i prozore i domaćine koji ne zaprašuju protiv insekata", dodaje Barkoci.
Prijave su otvorene do 6. juna preko formulara OVDE ili pozivom na brojeve telefona 021/304-49-25 i 011/400-25-61 radnim danima od 9 do 17 časova. Više informacija o uslovima takmičenja saznajte na sajtu DZPPS. Pobednici obe kategorije će biti proglašeni za vikend 21. i 22. juna na sajtu i društvenim mrežama DZPPS-a.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kineski migranti idu preko Srbije ka Zapadu
14.11.2025.•
0
Iz Kine do Srbije avionom, potom do Sarajeva autobusom. Tako dvojica kineskih državljana, mladića u ranim dvadesetim godinama, opisuju svoj migrantski put.
Vučić se sastao sa Makronom: "Beograd konačno dobija metro"
14.11.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je zadovoljan trosatnim razgovor sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom.
Danac Peter Due novi šef UNMIK-a
13.11.2025.•
0
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš za svog novog specijalnog predstavnika i šefa misije UN na Kosovu(UNMIK) imenovao je Danca Petera N. Duea, koji je već radio u Beogradu i Prištini.
Fridom haus: Srbija pala u kategoriju delimično slobodnih zemlja po slobodi interneta
13.11.2025.•
1
U novom izveštaju organizacije Fridom haus o slobodi interneta, Srbija je označena kao delimično slobodna zemlja, što predstavlja pad u odnosu na prošlu godinu, kada je bila u kategoriji slobodnih zemalja.
Jakšić: Od četiri diplomatske stolice Srbije, tri su se ozbiljno rasklimale
13.11.2025.•
2
Od četiri stolice srpske diplomatije, tri su se ozbiljno rasklimale - sa Vašingtonom, Briselom i Moskvom, ukazuje spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić.
Samostalni sindikat traži sastanak s Vladom ili za 15 dana organizuje jednočasovni štrajk
13.11.2025.•
1
Članovi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) zatražili su hitan sastanak s premijerom Đurom Macutom i nadležnim ministarstvima, te su predali zaključke s javne sednice ispred Vlade Srbije.
Mali: Ne rušimo Generalštab, već je srušen; Konzervatorka: Novi crteži budućeg kompleksa strašniji od ranijih
13.11.2025.•
15
Konzervatorka Estela Radonjić Živkov ocenjuje da bi izgradnja tri solitera na mestu Generalštaba "urbanistički i funkcionalno devastirala najvažniju raskrsnicu u Srbiji, mesto na kojem je nastajala državnost Srbije".
Viši sud preinačio presudu i oslobodio osumnjičenog za lepljenje "poternica" po Šapcu
13.11.2025.•
0
Šabački Viši sud preinačio je presudu Osnovnog suda i oslobodio osumnjičenog za lepljenja "poternica" na kojima je bila i tadašnja urednica portala Podrinske Isidora Kovačević, saopštio je ANEM.
O osnivanju Fakulteta srpskih studija: "Vlada radi nešto što nema smisla, anahrona ideja, kvazi-nacionalna"
13.11.2025.•
7
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je najoštrije osudila odluku Vlade Srbije o osnivanju Fakulteta srpskih studija pri Univerzitetu u Nišu.
Srbija se nije uskladila sa četiri nove odluke EU povodom Ukrajine
13.11.2025.•
3
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa četiri nove spoljnopolitičke odluke EU povodom Ukrajine.
Pokrenut ponovni postupak predlaganja kandidata nacionalnih saveta za REM
13.11.2025.•
1
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije doneo je odluku o pokretanju ponovnog postupka za predlaganje kandidata za člana Saveta REM-a na predlog nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Rio Tinto: Ne povlačimo se iz Srbije
13.11.2025.•
17
Kompanija Rio Tinto je povodom današnjeg pisanja medija o njenim aktivnostima saopštila da se ne povlači iz Srbije, već da joj je prioritet da zadrži zakonska prava nad projektom Jadar za eksploataciju litijuma i bora.
VIDEO Protest Saveza samostalnih sindikata Srbije u Beogradu: Šetnja i sednica pred Vladom Srbije
13.11.2025.•
1
Članovi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) okupili su se danas na Trgu Nikole Pašića u Beogradu uz parolu "Dostojanstvo-dijalog-dogovor".
Seničić o novom sistemu kontrole na granicama: Nismo očekivali ovoliki haos i da se čeka po 15 sati
13.11.2025.•
13
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić rekao je da su gužve na granicama, koje su nastale primenom novog sistema kontrole Evropske unije, bile očekivane.
Devojka kaže da je isprebijana u Ćacilendu: Novo svedočenje o nasilju
13.11.2025.•
8
Krajem avgusta, u blizini Kosančićevog venca u Beogradu, Mariju (pravo ime poznato redakciji Kompasa) presreo je automobil marke "škoda oktavija".
Detalji o Trampovoj kuli: Koji su rokovi, šta ko dobija, koliki su penali ako Srbija raskine ugovor
13.11.2025.•
18
Novi kompleks na mestu Generalštaba, poznatiji i kao Trump Tower, biće završen za najviše osam godina.
Dijana Hrka 12. dan štrajkuje glađu
13.11.2025.•
5
Dijana Hrka štrajkuje glađu 12. dan blizu Skupštine Srbije u Beogradu.
Rio Tinto za sada odustao od kopanja litijuma u Srbiji
13.11.2025.•
26
Rudarska kompanija Rio Tinto odložila je projekat eksploatacije litijuma u dolini reke Jadar u zapadnoj Srbiji, piše agencija Blumberg pozivajući se na interne dokumente australijske kompanije.
Božović: Referendumska atmosfera na potencijalnim izborima bi dovela do promene vlasti
13.11.2025.•
11
Pisac i jedan od osnivača inicijative ProGlas Gojko Božović ocenio je da bi referendumska atmosfera na potencijalnim izborima dovela do promene vlasti u Srbiji.
VBA pratila razgovor Vučića i Hrke: Ima li pravo na to ili je izašla iz okvira svojih nadležnosti
13.11.2025.•
13
Ministarstvo odbrane tvrdi da je neovlašćeno snimanje razgovora između predsednika Aleksandra Vučića i Dijane Hrke izvršila sama Hrka.
Komentari 1
RMR
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar