"U svetu se u puteve ugrađuju materijali, kod nas političari": Koliko dajemo na gradnju auto-puteva?
Izgradnja auto-puteva u Srbiji poslednjih godina glavni je adut aktuelne vlasti. Dok se ovi projekti promovišu kao dokaz napretka, postavlja se pitanje - po kojoj ceni?
Foto: 021.rs
Stručnjaci, naime, ističu da su cene ovih projekata daleko veće nego u inostranstvu, i to u državama regiona.
Prema dostupnim podacima, država svake godine izdvaja stotine miliona evra za izgradnju novih puteva. Čak i kada se u toj godini ne izgradi ni kilometar.
Kako piše Nova ekonomija, zvanični statistički podaci o ceni novoizgrađenih auto-puteva u Srbiji postoje samo u ukupnom iznosu. To znači da ne postoji cena samo izgrađenih kilometara već, kako objašnajvaju iz Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u ukupan iznos ulaze i drugi troškovi.
"Vrednost izvedenih radova uključuje vrednost rada, ugrađenog materijala i gotovih proizvoda za ugradnju nabavljenih od strane izveštajne jedinice, kao i druge troškove koje je izveštajna jedinica imala u vezi sa izvođenjem građevinskih radova. Nisu uključeni PDV, troškovi nabavke zemljišta, projektovanja i nadzora - jer te delatnosti prema Klasifikaciji delatnosti ne pripadaju građevinarstvu", naveo je RZS u odgovoru za Novu ekonomiju.
Koliko kilometara auto-puta je sagrađeno?
Zvanični podaci o broju izgrađenih kilometara u toku jedne godine ne postoje. Međutim, postoje podaci o tome koliko je kilometara auto-puta bilo u državi na kraju svake godine, pa se jednostavnim oduzimanjem može dobiti i broj novoizgrađenih. Tako se vidi da je na kraju 2023. godine, što su najsvežiji podaci, u Srbiji postojalo ukupno 963 kilometra auto-puteva.
Te godine, izgrađena su 22 kilometra. Prema procenama RZS-a, te godine je za gradnju auto-puteva izdvojeno oko 788 miliona evra, s tim što to uključuje i radove koji još nisu završeni.
Godinu dana ranije, 2022, izgrađeno je 13 kilometara auto-puta. Tada je država za gradnju auto-puteva izdvojila oko 612 miliona evra.
Dalje, u 2021. i 2020. godini postojao je zastoj, kada nije izgrađen nijedan kilometar auto-puta. Treba, međutim, imati u vidu da je ovih godina bila pandemija korona virusa, zbog čega je u našoj državi uvedeno i vanredno stanje, te ne čudi što su pojedine građevinske aktivnosti, poput ovih, obustavljene.
To, međutim, ne znači da država nije izdvajala novac za njih. Konkretno, u 2021. izdvojeno je oko 390, a u 2020. godini 119 miliona evra. Dakle, građevinskih aktivnosti je ipak bilo, iako novi kilometri nisu završeni.
S druge strane, godinu dana ranije, 2019, izgrađeno je najviše novih kilometara auto-puta otkako je Srpska napredna stranka došla na vlast. Prema zvaničnim podacima, te godine izgrađeno je 146 novih kilometara auto-puteva.
Godinu dana ranije, 2018, takođe je postojao zastoj, pa nijedan novi kilometar nije izgrađen. Ipak, država je tada potrošila oko 285 miliona evra, može se pretpostaviti - na različite pripremne radove i različite faze nezavršene gradnje.
U godinama koje su prethodile - gradilo se. U 2017. izgrađen je 41 kilometar, u 2016. 48, a u 2015. godini 86 kilometara auto-puteva.
Što se tiče novca koji je za to izdvojen, u 2017, pokazuju podaci RZS-a, država je dala ukupno 339 miliona evra za gradnju auto-puteva. Što se tiče 2016, iznos je bio 283 miliona, a 2015. oko 275 miliona evra.
U 2014. i 2013. godini bile su prve godine u kojima SNS vlast nije izgradila nijedan kilometar auto-puta. Uprkos tome, u 2014. izdvojeno je 175, a u 2013. oko 160 miliona evra.
Konačno, 2012. godine, kada je SNS došao na vlast, izgrađeno je 12 kilometara auto-puta. Ipak, kako su izbori te godine održani u maju, ne može se sa sigurnošću reći šta je izgrađeno pre, a šta posle promene vlasti.
Bez obzira na to, država je te godine izdvojila oko 49,5 miliona evra na auto-puteve.
Zašto su u Srbiji kilometri skupi?
Stručnjaci, kao i političari, često govore o tome kako su kilometri auto-puteva daleko skuplji nego u Evropi. Za Novu ekonomiju to potvrđuje građevinski inženjer Danijel Dašić.
"Jedina razlika, ja moram tako da kažem, jeste što se u puteve u inostranstvu ugrađuju kvalitetni materijali, a kod nas nekvalitetni političari. Cela situacija u infrastrukturnom sektoru je sistemski, već 13 godina, kuvana kao žaba, pa mi nismo ni primetili da, recimo, za ovih 13 godina ne postoji nijedan infrastrukturni projekat koji je završen na vreme, kao što je predviđeno projektom, ali ni koji je koštao onoliko koliko je predviđeno i koji nakon završetka radova nije popravljan barem jednom. Suština je u velikom broju aneksa ugovora i velikom broju podizvođača", kaže Dašić.
On objašnjava da upravo aneksi i podizvođači stvaraju osnovanu sumnju da postoje koruptivne aktivnosti.
Kao primer, on navodi deonicu od Beograda do Kelebije, granice sa Mađarskom - projekat u okviru kog je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu, na kojoj se 1. novembra srušila nadstrešnica, koja je usmrtila 16 osoba.
"Tu od ukupno dvestotinak podizvođača, koliko smo dosad uspeli da identifikujemo, što izvođača radova, što isporučilaca materijala, samo jedna trećina su oni koji su odobreni. Tako da, kada se sve to zajedno skupi, onda dolazimo do cene koja je najveća u okruženju i ne samo da je cena najveća, nego je i kvalitet najgori. Najbolji primer je kada se poredi naša čuvena deonica kroz Grdeličku klisuru uporedi sa auto-putem kroz Severnu Makedoniju, blizu granice sa Grčkom", kaže Dašić.
Naime, kako objašnjava naš sagovornik, ove dve deonice veoma su slične, u pogledu terena, mostova, vijadukta, tunela, potpornih zidova...
"Makedonska deonica je koštala bukvalno upola manje od naše", kaže Dašić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Politiko: Predlog da Srbija otvori klaster 3 neće dobiti podršku većine, Holandija spremna da uloži veto
06.07.2026.•
0
Nastojanje Evropske komisije da unapredi zahtev Srbije za članstvo u Evropskoj uniji verovatno neće dobiti potrebnu podršku zemalja članica, piše Politiko.
Kako zaista rešiti probleme penzionera: Umesto jeftinijih lekova - državne apoteke
06.07.2026.•
1
Penzionerima u Srbiji će mnogo više pomoći reformske mere od ad hoc novčanih dodataka, baš kao što bi očuvanje i reorganizacija državnih apoteka značila više nego jednogodišnje smanjenje cena pojedinih lekova.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koji je rezultat?
06.07.2026.•
15
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Poljoprivrednici: Kasni vraćanje akcize na dizel, iznos smanjen sa 50 na 38 dinara
06.07.2026.•
0
Ministartvo poljoprivrede kasni po nekoliko meseci u povraćaju akcize na dizel iako je dužno da je isplati u roku od dve nedelje po podnošenju zahteva, kažu poljoprivrednici.
Zaštitnik građana traži procesuiranje odgovornih za plakate u Kruševcu kojima se širi mržnja
06.07.2026.•
0
Zaštitnik građana Zoran Pašalić zatražio je da nadležni hitno utvrde sve okolnosti lepljenja plakata mržnje u Kruševcu usmerenih protiv pripadnika albanske nacionalne manjine i da identifikuju i procesuiraju odgovorne.
Opozicija u Skupštini Srbije: Zakon roditelj-negovatelj lažan
06.07.2026.•
0
Opozicioni poslanici u Skupštini Srbije kritikovali su brojne predložene zakone o kojima se danas raspravlja u parlamentu, navodeći da je predloženi Zakon o roditeljima negovateljima i negovateljima - lažan.
TOK će od MUP-a tražiti skaj komunikaciju Slaviše Kokeze
06.07.2026.•
5
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal za KRIK je navelo da će zatražiti od Ministarstva unutrašnjih poslova sve "skaj" komunikacije bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije.
Dačić: Po Interpolovim poternicama Srbije ove godine u inostranstvu uhapšene 53 osobe
06.07.2026.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su u prvih šest meseci ove godine prema Interpolovim poternicama Srbije u inostranstvu uhapšene 53 osobe.
Studenti Filozofskog u Nišu: Brisanje budžetskih mesta direktno kršenje mere Upravnog suda
06.07.2026.•
3
Studenti Filozofskog fakulteta u Nišu ocenili su da odluka da se tom fakultetu ne odobre budžetska mesta na departmanima za srbistiku, istoriju i ruski jezik, predstavlja otvoreno kršenje privremene mere Upravnog suda.
Bivšem šefu beogradske policije Veselinu Miliću ukinut pritvor
06.07.2026.•
27
Veće Višeg suda u Beogradu ukinulo je pritvor smenjenom šefu beogradske policije Veselinu Miliću, osumnjičenom da nije prijavio ubistvo Aleksandra Nešovića - Baje u restoranu "27" na beogradsklom Senjaku 12. maja.
RSE: Evropska komisija će preporučiti otvaranje klastera 3 u pregovorima sa Srbijom
06.07.2026.•
18
Evropska komisija predstaviće članicama Evropske unije preporuku da je Srbija spremna za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima i preporučiće da se ovaj klaster otvori tokom jula, saznaje Radio Slobodna Evropa.
Macut: Srbija želi da Beograd postane regionalni centar Interpola
06.07.2026.•
9
Vlada Srbije je zainteresovana da pruži pomoć kako bi Beograd bio regionalni centar Interpola, izjavio je danas premijer Đuro Macut tokom sastanka sa generalnim sekretarom te organizacije Valdesijem Urkizom.
BIRODI dostavio REM-u izveštaj koliko je puta u medijima korišćen izraz "ustaše"
06.07.2026.•
3
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da je Regulatornom telu za elektronske medije (REM) dostavio pregled medijskih sadržaja gde se koriste izrazi izvedeni iz reči "ustaša".
Još jednom crnogorskom novinaru zabranjen ulazak u Srbiju: Na beogradskom aerodromu čeka da ga proteraju
06.07.2026.•
7
Crnogorski novinar i izvršni direktor BIRN Crna Gora Vuk Maraš saopštio je da mu je danas zabranjen ulazak u Srbiju na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, odakle je trebalo da nastavi put ka Rimu.
Učenici iz Srbije osvojili četiri medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi
06.07.2026.•
0
Učenici iz Srbije osvojili su četiri bronzane medalje na Evropskoj geografskoj olimpijadi, održanoj u Varni, u Bugarskoj.
Optuženom za Banjsku milioni iz Srbije za izgradnju bolnica, kuća i škola na Kosovu
06.07.2026.•
3
Srpske institucije na Kosovu su sa građevinskom firmom "Rad 028" Radula Stevića u ovoj godini sklopile 10 ugovora vrednih više od milion evra, iako firma do sada nije uspela da završi više od 20 ranije poverenih poslova.
Mađarska ograničava trajanje mandata poslanika: Da li bi i Srbija to trebalo da učini
06.07.2026.•
17
Mađarski premijer Peter Mađar predložio je da se rad poslanika u parlamentu ograniči na najviše 12 godina, kao deo šireg paketa ustavnih reformi. Da li je sprovođenje ovakvih promena u Srbiji moguće?
Kako izbeći požar u kolima: Saveti auto-mehaničara za bezbednu vožnju tokom letnjih praznika
06.07.2026.•
1
Visoke letnje temperature same po sebi ne pale automobile, ali mogu da ubrzaju ispoljavanje skrivenih kvarova koji dovode do požara.
Planira se rekonstrukcija Zvezdinog stadiona ali i novo stambeno-poslovno naselje
06.07.2026.•
10
Na prostoru sportskog kompleksa Crvene zvezde i okolnih parcela planirana je velika urbanistička transformacija koja, između ostalog, predviđa izgradnju novog stambeno-poslovnog naselja za gotovo 2.900 stanovnika.
Komentari 3
olja
°C
Nikola
Znaci da je prosecno troseno 9,44 milions EUR za 1 km autoputa. Ovo bi trebalo uporediti sa cenom u regionu ne danas nego na primer 2019 kako bi se napravio neki presek. Na stranu to sto Vucic ne govori istinu da je za vreme njegove "vladavine" izgradjeno vise km autoputeva nego sve ukupno ranije. Izgradjeno je 368 km a ore njega 595 km.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar