
Srbija započinje pripreme za EXPO 2027: Sastanak 350 zvaničnika 10. i 11. juna
Prvi sastanak za planiranje međunarodnog učešća na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 biće održan u Beogradu 10. i 11. juna i okupiće delegacije iz više od 140 zemalja sa svih kontinenata.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Vlada Srbije saopštila je da će na sastanku prisustvovati više od 350 zvaničnika.
Direktor preduzeća EXPO 2027 Beograd Dušan Borovčanin izjavio je da ovaj veliki međunarodni susret nije samo organizacioni korak u pripremama za izložbu, već pokazuje i spremnost Srbije da bude domaćin svetu, navedeno je u saopštenju.
Sastanak će okupiti predstavnike koji u svojim zemljama vode ključne politike u oblastima spoljne trgovine, ekonomskog razvoja, sporta, turizma, kulture, inovacija, obrazovanja i omladine, kao i predstavnike međunarodnih organizacija, poput Ujedinjenih nacija i FIBA.
Do sada je učešće na EXPO 2027 potvrdilo 112 zemalja, a takav odziv doprineo je da Beograd postane najbrže popunjen EXPO u istoriji, naveo je Borovčanin.
EXPO 2027 biće održan od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine i trajaće 93 dana. To će biti prva međunarodna izložba na Zapadnom Balkanu.
Podsetimo novi Pravilnik o sadržini i načinu izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja koji omogućava elektronske javne sednice komisija za njihovo usvajanje primenjuje se pre nego što je uopšte stupio na pravnu snagu – upozorili su u četvrtak iz NVO "Regulatorni institut za obnovljivu energiju – RERI".
Pravilnik je naime objavljen u Službenom glasniku pre pet dana, a u primeni će biti tek za tri dana, odnosno u subotu. Član 101 tog pravilnika kaže da se on može primenjivati tek osam dana od dana objavljivanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Puštaju se na slobodu studenti koji se sumnjiče za napad na Miloša Pavlovića
07.06.2025.•
0
Treći osnovni sud odbio je određivanje pritvora za trojicu studenata osumnjičenih za napad na Miloša Pavlovića.
Prekršajna prijava protiv narodne poslanice: Sekla transparent "Bolje ćaci nego naci"
07.06.2025.•
0
Policija je danas dovela u službene prostorije i podnela prekršajnu prijavu protiv narodne poslanice Ivane Rokvić zbog prekršaja iz Zakona o javnom redu i miru i Zakona o oružju i municiji.
Kukasti krst ispred Narodne skupštine: Vučić je studente Srbije proglasio nacistima
07.06.2025.•
0
Kukasti krstevi i slogan "Bolje ćaci, nego naci" niču širom Srbije, a isticanje nacističkih simbola se kažnjava i do milion dinara.
Pored Pionirskog parka funkcioner stranke SRCE gađan pakovanjem jogurta
07.06.2025.•
0
Stranka Srbija Centar (SRCE) saopštila je da je njen funkcioner Dejan Jovanović napadnut dok je prolazio pored Pionirskog parka, i da je pogođen flašama jogurta.
Krađa znakova: Gotovo nemoguće naći počinioce
07.06.2025.•
0
Znakovi su jedno od krivičnih dela koje je teško sankcionisati, a može da dovede do ozbiljnih posledica.
Bespravno posečeno 37 hiljada kubnih metara drveća u državnim šumama
07.06.2025.•
0
Čovek je, kaže zvanična statistika, tokom 2024. godine napravio štetu državnim šumama na površini od ukupno 343 hektara. Izraženo u zapremini drveta reč je o ukupno 37.638 kubnih metara.
Studenti u blokadi pozvali na skup ispred tužilaštva u Beogradu: "Snimci nezakonito prosleđeni"
07.06.2025.•
0
Studenti u blokadi pozvali su na "hitan skup" ispred Trećeg osnovnog tužilaštva na Novom Beogradu zbog, kako su naveli u objavi, prema navodima advokata jednog od kolega, nema naznaka prekršaja.
Tužilaštvo traži pritvor do 30 dana za tri studenta zbog napada na Miloša Pavlovića
07.06.2025.•
0
Treće osnovno tužilaštvo u Beogradu predložilo je Trećem osnovnom sudu u Beogradu da trojici studenata, prethodno uhapšenih zbog incidenta sa Milošem Pavlovićem, odredi pritvor do 30 dana.
Neuspešan i 28. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
07.06.2025.•
0
Skupština Kosova ni danas, iz 28. pokušaja, nije konstituisana jer je za formiranje izborne komisije za izbor predsednika parlamenta glasalo samo 43 poslanika.
VJT pozvalo Visoki savet sudstva da osudi demonstracije na Novom Beogradu
07.06.2025.•
1
Beogradsko Više javno tužilaštvo saopštilo je da danas ponovo svedoči "neprimerenom uticaju na Treće javno tužilaštvo" i pozvalo Visoki savet tužilaštva da "hitno reaguje" povodom toga.
Brnabić sa ambasadorima Kvinte: Na stolu reformske aktivnosti i ODIHR preporuke
07.06.2025.•
3
Predsednica Narodne skupšine Ana Brnabić razgovarala je sa ambasadorima Kvinte i Evropske unije "o reformskim aktivnostima koje trenutno sprovodi srpski parlament".
Dačić: "Ubistvo u Beogradu očigledno bilo naručeno, počinioci plaćeni za to"
07.06.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija munjevito reagovala u slučaju ubistva muškarca u centru Beograda, te da je u roku od sat vremena pronašla i uhapsila počinioce.
U regionu Gornjeg Milanovca registrovan slabiji zemljotres
07.06.2025.•
0
U regionu Gornjeg Milanovca, rano jutros, registrovan je zemljotres magnitude 2,7 jedinica Rihterove skale, objavio je Republički seizmološki zavod.
Kardinal Nemet: Macut pozvao papu da poseti Srbiju, Kosovo otvara predstavništvo pri Svetoj stolici
07.06.2025.•
8
Kardinal Ladislav Nemet rekao je da je premijer Đuro Macut pozvao papu Lava XVI u Srbiju, ali da poglavar Katoličke crkve nikad ne ide tamo gde postoji otpor u delu lokalne crkve i društva.
Jutjuber napadnut u Pionirskom parku, oglasio se ANEM
07.06.2025.•
3
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija "najoštrije protestuje" protiv prebijanja jutjubera Nevena Krstića u Pionirskom parku, navodeći da je to 11. napad na medijske radnike u tom parku.
Srbija odgovorila Ujedinjenim nacijama: Negirala korišćenje zvučnog topa za vreme tišine za stradale
07.06.2025.•
10
Srbija je dostavila odgovor Ujedinjenim nacijama povodom navodne upotrebe akustičnog oružja tokom protesta 15. marta u Beogradu, potvrđeno je u Beogradskom centru za ljudska prava.
Gradonačelnik Ljubljane postaje poseban savetnik Expo2027: "Radio bi besplatno i u slobodno vreme"
07.06.2025.•
16
Komisija za sprečavanje korupcije (KPK) je izdala dozvolu gradonačelniku Ljubljane, Zoranu Jankoviću, da obavlja ulogu posebnog savetnika za projekat Expo koji će 2027. godine biti održan u Beogradu.
Demokratska stranka: Hitno puštanje svih privedenih studanata, incident u Studenjaku bio provokacija
07.06.2025.•
2
Demokratska stranka je u saopštenju pozvala na "hitno i bezuslovno" puštanje svih privedenih studenata i ocenjuje da je incident u Studentskom gradu bio "inscenirana provokacija".
Tramp planira da deportovane migrante pošalje i u Srbiju: Koliko je ta ideja realna?
07.06.2025.•
19
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa vrši pritisak na Srbiju i druge balkanske države da preuzmu migrante deportovane iz SAD, objavio je Blumberg.
Vuk Drašković: Srbija je "šešeljizovana geografski, mentalno i civilizacijski"
07.06.2025.•
25
Književnik, političar i bivši diplomata Vuk Drašković rekao je da je Srbija "šešeljizovana i geografski, i mentalno, i civilizacijski" i da je stvarnost koju živimo "duhovno smrtonosna za Srbiju".
VIDEO: Studenti i građani i dalje protestuju ispred policijske stanice Novi Beograd
07.06.2025.•
0
Protest studenata i građana ispred policijske stanice Novi Beograd nastavljen je i danas, 7. juna kada bi u tužilaštvu trebalo da budu saslušani studenti zbog incidenta u Studentskom gradu.
Komentari 1
Sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar