Hil: EU treba da primi sve zemlje Zapadnog Balkana, bez podizanja prsta i moralisanja
Doskorašnji ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil je izjavio u Pragu da bi bilo najbolje da Evropska unija u procesu svog širenja ne gleda na "poglavlja" i "klastere".
Kako je naveo, EU treba da primi sve kandidate sa Zapadnog Balkana "bez podizanja prsta i moralisanja".
Kristofer Hil je na konferenciji o bezbednosti GLOBSEC 2025 kazao da EU u postupku svog proširivanja ne bi trebalo da se obazire ni na SAD jer "niko danas ne može da odgovori kakav je stav nove američke administracije o tome".
U debati o tome koliko je realno proširenje, ili Balkanu predstoji samo jačanje tenzija i nacionalizama, taj bivši diplomata iz redova sada opozicionih američkih Demokrata je rekao da je nefer pitati kako će administracija predsednika Donalda Trampa pristupati Zapadnom Balkanu jer "to niko ne zna, a možda ni ona sama".
"Bolje je za EU da ih primi sve (sa Zapadnog Balkana). EU je najvažniji mirovni entitet u istoriji i svi Evropljani treba da budu na to ponosni. EU treba da bude posvećena tome da dovrši tu misiju. Ako izaberete jednu zemlju da uđe, biće optužbi za pristrasnost, to će prouzrokovati tenzije. Nanećemo više štete Balkanu ako EU bude imala različite pristupe", kazao je Hil.
Zemljama tog regiona Hil je poručio da se ugledaju na Poljsku, Češku, Slovačku i Mađarsku koje su Višegradsku grupu osnovale upravo da zajedno i preko regionalne saradnje budu uspešnije u pristupnom procesu i da se nijedna od njih ne izdvaja za brži ulazak.
"Pojma nemam šta će biti koraci američke administracije, ali ne kreirajte situaciju da se u jednoj zemlji radi nešto, a u drugoj ne i da se bira jedna, a druga ne", kazao je Hil.
Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Kristijan Šmit je upozorio da na Zapadnom Balkanu ima lidera koji javno govore jedno - da su za EU, a u sebi drugo, ali da mladi iz regiona "glasaju jasno: nogama, emigracijom u EU".
"Govorim o Bosni i Hercegovini koja gubi ljude. Da li oni idu iz Banjaluke u Moskvu? Ne! Oni čine sve da odu u evropsku emigraciju. Mladi ljudi odlučuju sada", kazao je Šmit.
O bojaznima da Rusija ume jako dobro da koristi podele u EU i prazan prostor na Balkanu, da se svojim narativom obraća ljudima i diže tenzije, visoki predstavnik je rekao da je Bosna i Hercegovina ekonomski i trgovinski tesno povezana i sa svojim regionom, i sa EU, te bilo koje mešanje sa strane ne može da donese ekonomsku dobit.
"Rusija samo traži sebi privržene posrednike i diže galamu", smatra Šmit.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Crna Gora pozvala na razgovor ambasadora Srbije zbog objave kancelarije koju vodi Gujon
30.01.2026.•
0
Crnogorsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je pozvalo na razgovor ambasadora Srbije u Podgorici Nebojšu Rodića.
Vučić u TikTok obraćanju: Pravimo veliki skup u martu, kada prođu godišnjice
30.01.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će, "nakon što prođu godišnjice", u martu na političkom mitingu u Beogradu biti predstavljen program razvoja Srbije do 2035. godine.
Stamenković: VJT krši zakon objavom da sam pozvan na saslušanje u svojstvu osumnjičenog
30.01.2026.•
0
Predsednik VST Branko Stamenković navodi da je Više javno tužilaštvo u Beogradu pre utvrđivanja postojanja osnova sumnje objavilo da je on pozvan na saslušanje u svojstvu osumnjičenog zbog navodnog "nesavesnog rada".
Granična policija: Radi se na uspostavljanju redovnog saobraćaja posle prekida blokada
30.01.2026.•
0
Blokada saobraćaja za teretna vozila na graničnim prelazima obustavljena je u 15 časova, saopštila je granična policija.
NDNV osudio kampanju protiv Verana Matića: Propagandni "film" Centra za društvenu stabilnost
30.01.2026.•
0
Nezavisno društvo novinara Vojvodine osuđuje propagandni "film" koji je Centar za društvenu stabilnost proizveo u cilju diskreditacije predsednika Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Verana Matića.
RECITE NAM: Da li ste nekad "naseli" na AI?
30.01.2026.•
1
Fotografije i video snimci, govori, pa i "ljudi", sve češće su nepostojeći. Odnosno stvoreni su uz pomoć generativne veštačke inteligencije.
Održan prvi sastanak Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji
30.01.2026.•
3
Prvi sastanak Operativnog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji, kojem je predsedavao šef Misije Srbije pri EU i rukovodilac ovog tima Danijel Apostolović, održan je danas u Vladi Srbije.
Ministar pravde podneo krivičnu prijavu protiv predsednika Visokog saveta tužilaštva
30.01.2026.•
5
Ministar pravde Nenad Vujić podneo je krivičnu prijavu protiv predsednika Visokog saveta tužilaštva Branka Stamenkovića zbog, kako navodi Više javno tužilaštvo u Beogradu, krivičnog dela "nesavestan rad u službi".
Prevoznici iz Srbije obustavljaju blokade
30.01.2026.•
7
Prevoznici iz Srbije dogovorili su se da danas prekinu blokade teretnog saobraćaja na graničnim prelazima, potvrđeno je agenciji Beta.
Transparentnost Srbija: Smanjena mogućnost Tužilaštva da istražuje visoku korupciju
30.01.2026.•
3
Usvajanje izmena pravosudnih zakona izgledno će smanjiti mogućnost Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK) da istražuje sumnje na korupciju visokih javnih funkcionera.
Vučić potpisao "Mrdićeve zakone"
30.01.2026.•
53
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao je set pravosudnih zakona koje je Skupština Srbije usvojila na predlog poslanika Srpske napredne stranke Uglješe Mrdića.
Ponoš o zapleni pet tona marihuane: Zašto se Gašić pravda?
30.01.2026.•
11
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) oglasio se povodom zaplene pet tona marihuane u akciji u kojoj je uhapšen i odbornik Srpske napredne stranke.
Monarhisti: Srbija da aktivira ugovor o Svalbardu
30.01.2026.•
11
Savez Monarhisti pozvao je Vladu Srbije da pokrene postupak sukcesije Ugovora o Svalbardu.
Koje istrage o kriminalu mogu da budu zaustavljene zbog SNS amandmana
30.01.2026.•
9
Po raspodeli suđenja i pokrenutim istragama jasno je da bi usvajanjem amandmana poslanice SNS na predložene izmene Zakona o javnom tužilaštvu bile zaustavljene sve važne istrage.
Gagi Jovanović: Željko Mitrović mi nudio filmove - da batalim proteste
30.01.2026.•
25
Glumac Dragan Gagi Jovanović izjavio je da mu je Željko Mitrović nudio snimanje filmova i serija kako bi "batalio proteste".
Štandard: Politička kontrola sudstva u Srbiji ili Vučićeva predstava
30.01.2026.•
3
Austrijski dnevnik Štandard piše da to što je Skupština Srbije izmenila zakone o pravosuđu dokaz da vladajuća SNS i njen lider predsednik Aleksandar Vučić žele da stave pravosuđe pod svoju kontrolu.
Prevoznici iz Srbije i BiH nastavljaju sa blokadama
30.01.2026.•
2
Teretni terminali na graničnim prelazima su i dalje u blokadi.
Ministarstvo odbrane proverava stabilnost konstrukcije zgrada Generalštaba
29.01.2026.•
5
Ministarstvo odbrane je u januaru pozvalo nekoliko institucija i jednu privatnu firmu da utvrde stabilnost i otpornost konstrukcija kompleksa zgrada Generalštaba, pokazuje dokument u koji je Insajder imao uvid.
Aleksić: Jedan od uhapšenih kod Kruševca odbornik SNS; Gašić: Akcija pokazuje da nema zaštićenih
29.01.2026.•
28
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić objavio je da je jedan od uhapšenih u akciji zaplene više od pet tona marihuane kod Kruševca odbornik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Guranje prsta u oko: "Mrdićevi zakoni politički igrokaz i test odnosa sa Evropskom unijom"
29.01.2026.•
6
Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković ocenila je da su takozvani "Mrdićevi zakoni" svesno gurnuti u proceduru kao politički igrokaz i test odnosa sa Evropskom unijom.
Komentari 15
Aleksej
EU treba da primi sve zemlje Zapadnog Balkana, bez podizanja prsta i moralisanja
Sta je mislio:
EU ne treba da primi sve zemlje Zapadnog Balkana
Laza
J
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar