Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata povećan za više od 1.000 odsto

Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata, za 21 mesec, povećan je za 1.778 odsto u odnosu na isto toliko dug period pre rata i iznosi oko 100,8 miliona evra, piše Radar.
Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata povećan za više od 1.000 odsto
Foto: Pixabay (ilustracija)

Srbija možda nije jedina evropska zemlja koja izvozi naoružanje u Izrael, kako tvrdi predsednik Vučić, ali je sigurno jedina čiji se šef države time javno hvali.

Uprkos svim pozivima za potpuni prekid isporuka naoružanja specijalnih izvestilaca i nezavisnih eksperata Ujedinjenih nacija, kao i apela organizacija Amnesti internešenel i Hjuman rajts voč, Srbija je za 21 mesec trajanja rata isporučila naoružanje Izraelu vredno ukupno oko 100 miliona evra, prema ugovorima u koje je Radar imao uvid.
Prema tim podacima, izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael za 21 mesec od početka rata povećan je za neverovatnih 1.778 odsto u odnosu na isto toliko dug period pre rata. 
 
Od 100 miliona evra, 90 odsto ide preko Jugoimporta, ali je sedam miliona evra izvezeno preko firme čiji se vlasnici spominju u "Rajskim papirima".
Rekordi su oboreni za prvih pet meseci ove godine, jer je izvezeno naoružanje vredno čak 51,76 miliona evra.
 
To znači da je za tih pet meseci izvezeno više od polovine dosadašnjeg izvoza srpskog naoružanja u Izrael od kada rat traje.
 
Izraelski predsednik Isak Hercog posetio je Srbiju 11. septembra 2024, a dva meseca nakon toga Srbija je potpisala ugovor vredan 335 miliona dolara sa izraelskom kompanijom Elbit sistems za isporuku višecevnog raketnog sistema PULS kao i bespilotnih letelica za izviđanje tipa hermes 900.
 
Ceo tekst Radara možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • commie

    12.07.2025 15:50
    Velika sramota za našu zemlju.
  • V

    12.07.2025 13:19
    Vucicev rezim je oduvek ziveo od tudje nesrece.
  • dule

    12.07.2025 12:50
    Pa mora Vučić nekako da se zahvali Izraelcima što su priznali nezavisnost Kosova.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija