
Požari u Srbiji: Uzroci, posledice i lekcije koje nadležni ne uče
Veliki broj požara je prethodnih dana zahvatio Borski, Šumadijski, Rasinski, Toplički i Jablanički okrug. Više od 800 žarišta pojavilo se širom Srbije i ostavilo iza sebe spaljene kuće, imanja i štale.

Foto: Beta (Saša Đorđević)
Poslednji požari na jugu Srbije pokazuju koliko naša država uopšte ne funkcioniše u ekstremnim vremenskim uslovima, kaže meteorološkinja i profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Ana Vuković Vimić.
"Mi smo na granici da budemo prosečno jedan mesec u visokom riziku od požara. Do sredine veka bićemo puna tri meseca u tom riziku od požara, poput Grčke, Turske... I taj trend raste", rekla je ona za N1.
Dodaje da je država upoznata sa klimatskim promenama i sa svim problemima koji će se dešavati, ali da se ne radi na rešavanju.
"Treba da se poboljša sistem ranih upozorenja, da ona budu dosta ranije. U Evropi se ide na to da narod i hitne službe budu spremne 72 sata pre nastanka katastrofe. To podrazumeva da RHMZ izdaje dosta ranije upozorenja na različite katastrofe, pa i na požare. Ali i preciznije u prostoru, da bi se službe mogle bolje da pripreme", rekla je Vuković Vimić.
Prema njenim rečima, kapaciteti našeg Sektora za vanredne situacije nisu dovoljni da se suoče i sa požarima, poplavama i sa vetrovima koji ruše infrastrukturu.
"U izgradnju nove infrastrukture moraju da uđu proračuni novih ekstrema, što kod nas do sada nije bio slučaj. Mi imamo program prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove gde postoji mera za obezbeđivanje boljih kapaciteta u RHMZ, odnosno kupovinu kompjutera i softvera uz pomoć kojih bi se računalo ranije. Taj novac, međutim, nije došao u zavod, onemogućen je taj razvoj", naglasila je ona.
Takođe, kako kaže, da bi se katastrofe mogle da predvide ranije, i MUP treba da izmeni svoju metodologiju za procenu rizika i izradu plana spasavanja.
Profesor Fakulteta bezbednosti Vladimir Cvetković ističe za RTS da država i čitavo društvo moraju mnogo temeljnije i ozbiljnije da rade na preventivnom delovanju, sa desetogodišnjom strategijom.
"Nacionalna strategija koju smo mi izradili 2022. godine, a prethodna je prestala da važi 2017, nije usvojena, niti su izrađeni stručno-operativni planovi zaštite i spasavanja. Takođe, nije izvršena analiza horizontalne i vertikalne usklađenosti propisa, ukinut je budžetski fond za vanredne situacije, nivo obučenosti stručnih službi je na nekom srednjem ili niskom nivou, a nedovoljno investiramo u sistem zaštite i spasavanja", navodi Cvetković.
Napominje i da je broj vatrogasaca-spasioca u Srbiji na vrlo malom nivou.
"Imamo u vidu da imamo oko 3.600 vatrogasaca i oko 350 dobrovoljnih vatrogasnih društava. Ujedno, sistem za rano upozoravanje i uzbunjivanje ne funkcioniše u odgovarajućoj meri, dok sve države u Evropskoj uniji i u regionu, osim Albanije, imaju univerzalni jedinstveni informacijski sistem kojim mi ne raspolažemo. Važno je i to što u ovom trenutku ne postoji edukacija građana", smatra profesor Fakulteta bezbednosti.
Odgovarajući na pitanje o tvrdnjama predstavnika države da je u slučaju nedavnih gotovo orkanskih vetrova bilo neizbežno da se požari prošire, Cvetković ističe da je to tačno, ali da bi uz odgovarajuće sisteme ranog upozorenja tako nešto moglo da se predupredi.
"Problem u vanrednim situacijama jeste da ne smemo čekati da se nešto dogodi, pa onda da reagujemo, već moramo deset godina unapred da razmišljamo i da preduzimamo sve preventivne mere. Nauka jasno ukazuje da primenom određenih organizacionih preventivnih mera sve to može da se spreči. Ovo nisu prvi šumski požari. Kada se dogode vanredne situacije, morate da izvučete pouke i sve greške da identifikujete", navodi on.
Cvetković ističe da je neophodno da Srbija poveća broj vatrogasaca i spasilaca, kao i da u sistem još bolje uključi volontere i Gorsku službu spasavanja.
"Sistem upravljanja u vanrednim situacijama smanjenja rizika ne čine samo vatrogasci spasioci, već i policija, službe hitne pomoći, štabovi za vanredne situacije, kao i jedinice civilne zaštite. Najveći problem je što mi u propisima imamo obavezu da sve lokalne samouprave formiraju jedinice civilne zaštite, a postavlja se pitanje zašto te jedinice ne učestvuju u sistemu zaštite i spasavanja. Ozbiljan problem je zašto ne edukujemo pripadnike tih jedinica. A osim njih, svi su dužni da se uključe u sistem zaštite i spasavanja, čak i privredni subjekti koji moraju da preduzmu preventivne mere", navodi Cvetković.
Državni revizori su krajem prošle godine istakli da je Srbija ispod evropskog standarda koji predviđa da na hiljadu stanovnika dolazi jedan vatrogasac. U Srbiji, naime, jedan vatrogasac-spasilac dolazi na 1.865 stanovnika (indeks 0,5). Kada se profesionalnim vatrogascima dodaju i pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih društava ovaj odnos se popravlja (indeks raste na 0,8), ali je i dalje ispod evropskog proseka.
Poseban problem predstavlja njihova nejednaka teritorijalna raspodeljenost, upozorili su revizori.
"Nedostatak i nejednaka teritorijalna raspodeljenost kadrovskih kapaciteta u oblasti vatrogastva (profesionalnih i dobrovoljnih) može dovesti do neefikasnog reagovanja u slučaju požara (dugo vreme stizanja u slučaju požara usled udaljenosti ovih jedinica od mesta nastanka požara) što može dovesti dо značajne materijalne štete i eventualnih ljudskih žrtava", upozorila je Državna revizorska institucija.
Podaci pokazuju da je prosečna starost vozila vatrogasno-spasilačkih jedinica 27 godina, dok polovina objekata u kojima borave nije u potpunosti u skladu sa potrebama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Advokat Prelević: "Svakog dana vadim iz zatvora decu koja su pobednici iz fizike, matematike"
12.07.2025.•
1
Advokat Božo Prelević je na protestu u Novoj Pazovi rekao da građani moraju da se izbore za sopstvenu državu.
Zarazna voda na Institutu za majku i dete: Može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme
12.07.2025.•
0
Danima je Institut za majku i dete bez vode. Isto toliko ispred Instituta nema cisterne.
Lokal "gura" proteste u Srbiji: "Užice, Čačak, Kraljevo nosioci slobodarskog duha"
12.07.2025.•
6
Lokal i manji gradovi u Srbiji kao da su preuzeli od Beograda, Novog Sada i Niša ulogu vodećih mesta u kontekstu protesta.
U Topličkom okrugu izgorelo 1.200 hektara zemljišta, 400 hektara šuma, 75 stambenih objekata
12.07.2025.•
0
Katastrofalni požari koji su prethodnih dana zahvatili teritoriju Topličkog okruga ostavili su iza sebe pustoš velikih razmera.
SRCE: Otkazati vojnu paradu i novac preusmeriti za gašenje požara
12.07.2025.•
1
Stranka Srbija centar (SRCE) zatražila je da se otkaže vojna parada koju je najavljivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić i da se novac namenjen tome preusmeri u obuku pripadnika Vojske Srbije za gašenje požara.
VIDEO Skup ispred Pravnog fakulteta u Beogradu: "On ili mi, on ili Srbija"
12.07.2025.•
3
Studenti Pravnog fakulteta u Beogradu organizovali su ispred tog fakulteta javno obraćanje u kom su poručili da represija nad građanima nije prihvatljiva.
Pobunjeni univerzitet i Slobodni univerziteti Srbije traže smenu ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića
12.07.2025.•
1
Inicijative "Pobunjeni univerzitet" i "Slobodni univerziteti Srbije" tražili su smenjivanje ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića zbog "pretnji, ucena, progona i drugih vidova pritisaka na univerzitete u Srbiji".
Advokati o tome koje su vaše mogućnosti ako vas tokom blokade legitimiše policija
12.07.2025.•
4
Dok se blokade u pojedinim gradovima nastavljaju, učesnici su svakog časa izloženi riziku od privođenja ili prekršajnih prijava. Ipak, mnogima nije jasno kako postupak funkcioniše i šta im zapravo sleduje.
Da li je Vučić propustio "poslednji voz" za raspisivanje izbora koje bi mogao da dobije?
12.07.2025.•
26
Naveliko se u javnosti ispostavljaju mišljenja i argumenti o tome da je Aleksandar Vučić propustio najbolji termin za raspisivanje izbora i opstanak na vlasti - tokom leta.
Evropska komisija o policijskom nasilju u Srbiji: Očekujemo brzu, transparentu i kredibilnu istragu
12.07.2025.•
3
Evropska komisija saopštila je da "najoštrije osuđuje sve akte mržnje i nasilja", povodom postupanja srpske policije prema građanima i studentima tokom blokada ulica koje su usledile nakon velikog Vidovdanskog protesta.
Kako Vučić predstavlja studente Evropi i svetu: "Svakome servira ono što misli da sagovornik želi da čuje"
12.07.2025.•
9
Da li su pobunjeni srpski studenti "izdajnici" i "teroristi koje istruišu, obučavaju i finansiraju zapadne sile" ili "nacionalisti" i "ruski špijuni", za režim u Srbiji zavisi od toga kome su njihove poruke namenjene.
Uhapšen muškarac u Obrenovcu zbog snajpera, puške, revolvera: Prvo je pobegao, ali ga policija ipak uhapsila
12.07.2025.•
0
Policija je u Obrenovcu uhapsila M. D. (29) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo - nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, saopštio je MUP.
Vučić tvrdi da je slučaj "Generalštab" izmišljen kako bi se sakrio predmet "nadstrešnica"
12.07.2025.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pridružio se kampanji protiv specijalnog Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK) izjavom da je predmet Generalštab "izmišljen" da bi se sakrio predmet "nadstrešnica".
Vodostaj Dunava i Save oko niskih plovidbenih nivoa
12.07.2025.•
0
Vodostaj na celom toku Dunava i Save narednih dana kretaće se oko i nešto iznad niskih plovidbenih nivoa, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod.
Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata povećan za više od 1.000 odsto
12.07.2025.•
5
Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata, za 21 mesec, povećan je za 1.778 odsto u odnosu na isto toliko dug period pre rata i iznosi oko 100,8 miliona evra, piše Radar.
Glamočić: Komisije na terenu, popisuju štetu od požara
12.07.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da komisije, na terenu gde su bili požari, popisuju štetu i potrebe građana, a da su prioritet ljudi koji su ostali bez svojih domova.
Rekonstrukcija nestanka male Danke Ilić urađena pre skoro mesec dana, izveštaj se još piše
12.07.2025.•
1
Rekonstrukcija nestanka dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom polju urađena je pre gotovo mesec dana, ali zapisnik o tome još nije napisan.
MUP: Nije bilo privedenih tokom noći, podneto šest prijava
12.07.2025.•
1
Policija je tokom prethodne noći proveravala identitet 339 osoba.
Zadržavanja na graničnim prelazima oko pola sata
12.07.2025.•
0
Prema informacijama granične policije, zadržavanja na putničkim terminalima naših graničnih prelaza su od 30 do 40 minuta.
Komentari 11
Лука
XzX
ima, kako nema
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar