Postupak preispitivanja doktorata Siniše Malog i dalje traje

Ni 11 godina otkako je osporena doktorska disertacija aktuelnog ministra finansija Siniše Malog, postupak koji je pokrenut radi utvrđivanja da li je reč o plagijatu do danas nije završen.
Postupak preispitivanja doktorata Siniše Malog i dalje traje
Foto: 021.rs (arhiva)

Proceduralne zavrzlame koje prate ovaj postupak od samog početka vratile su u novembru 2023. predmet pred Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu koji trenutno postupa kao prvostepeni organ i to prema propisima koji su važili u vreme kada je doktorat Malog osporen, piše Danas.

Postupak se vodi po Pravilniku o radu Odbora za profesionalnu etiku iz 2007. godine zbog toga što je inicijalni zahtev za preispitivanje navoda o plagijatu Siniše Malog bio podnet 2014, a u postupku koji je poništen presudom Upravnog suda primenjivao se Pravilnik o utvrđivanju neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova donet 2016. godine, što je Ustavni sud protumačio kao neustavno zbog zabrane retroaktivnosti.

Te, 2023. godine, kada je postupak pokrenut, sa Univerziteta u Beogradu rečeno je da će odluka Odbora biti doneta "u razumnom roku, uz poštovanje načela propisanih zakonom".

Na pitanje dokle se stiglo sa procedurom, na Beogradskom univerzitetu za Danas kažu da nema novih informacija u vezi sa samim postupkom, ali da je "jedinstven stav Univerziteta da kandidat Siniša Mali ne poseduje naučno zvanje doktora nauka, te da mu u skladu sa tim diploma doktora nauka nije ni uručena".

Rešenje Odbora ne mora da bude potvrđeno na Senatu UB, kao što je u dva navrata to bio slučaj, budući da je po pravilniku po kojem se sada postupa Senat drugostepeni organ koji postupa po eventualnoj žalbi, ranije su pojasnili sa UB.

Sudovi, podsetimo, nikada nisu ulazili u samu suštinu doktorske disertacije, niti su se bavili njenom sadržinom, pošto u nadležnosti sudske vlasti nije utvrđivanje da li je nešto plagijat ili ne. Prethodne odluke "pale" su isključivo zbog proceduralnih propusta.

Dva ranija saziva Senata su potvrdila ono što je prethodno utvrdio Odbor za profesionalnu etiku: da doktorska disertacija Siniše Malog nije rezultat samostalnog ili originalnog rada, zbog čega je traženo da se njegova diploma poništi.

Za akademsku zajednicu od ključnog značaja je rešenje Odbora od 28. novembra 2019. u kome je navedeno koje je tekstove drugih autora Mali doslovno preuzeo, bez navođenja njihovih imena i izvora, čime je povredio Kodeks profesionalne etike iz člana 22 koji se odnosi na plagiranje.

Siniša Mali je 2013. godine odbranio doktorsku tezu pod nazivom "Kreiranje vrednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije – teorijske koncepcije i iskustva Srbije" na Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu.

Njegov rad je u julu 2014. godine osporio profesor Raša Karapandža u tekstu objavljenom na sajtu Peščanika, navodeći da je "Mali zvanje doktora nauka stekao nezasluženo i da je njegova doktorska teza jedan je od najgorih plagijata sa kojim je srpska javnost imala prilike da se do sada susretne".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zamislite

    18.07.2025 14:18
    Kadar
    Koji je na čelu ove drzave....dovoljno je samo da zamislite od diploma,doktorata,itd...u ćacilendu će uskoro biti senat po ovom pitanju,tamo su ipak "stručnjaci"
  • kradikalski doktor!

    18.07.2025 14:17
    kradikalski doktor!
    kradikalski doktor! Cirkusant kao svi ostali kradikali.
  • pajo patak

    18.07.2025 13:17
    @70+NS
    Bez mentorovog odobrenja nije mogao da brani doktorat. Za svaku napisanu reč, dok kandidat ne odbrani rad, mentor odgovara! Na samoj odbrani pred komisijom za svaki "napad" na rad, mentor je dužan da brani rad kandidata.
    možda je to tako bilo od 70-+9.
    Pre nego što NN veće fakulteta, pa posle Univerziteta da saglasnost za odbranu, postoji komisija za ocenu rada i kandidata, kao i komisija za odbranu rada (ne kandidata) koja imenuje članove veća za odbranu; prema Bolonji mentor ne može biti član komisije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija