Pomilovanja kao poruka: Vučić pokazuje da drži sve konce u rukama

"Pomilovanje može da se odnosi ne samo na oslobođenje od daljeg izvršenja kazne osuđenog lica, već i na oslobođenje od krivičnog gonjenja", objasnila je za N1 Violeta Beširević.
Pomilovanja kao poruka: Vučić pokazuje da drži sve konce u rukama
Foto: 021.rs
Violeta Beširević je inače dekanka Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu i bivša članica Komisije za pomilovanje, a za N1 govorila je o odluci predsednika Srbije Aleksandra Vučića da abolira četiri "SNS junaka" koji su, studentkinji iz Novog Sada polomili vilicu i najave da će isto učiniti i u slučaju devojke koja je pregazila automobilom studentkinju na Novom Beogradu.
"To u našoj pravnoj tradiciji mi vučemo još iz sistema bivše Jugoslavije, što znači da pomilovanje može da se odnosi ne samo na oslobođenje od daljeg izvršenja kazne osuđenog lica, već i na oslobođenje od krivičnog gonjenja. I amnestija takođe može, koja je srodni institut, da obuhvati i jedno i drugo - i oslobođenje od krivičnog gonjenja i da se da oslobođenje od daljeg izvršenja kazne. E sad, prirodnije je da abolicija bude deo amnestije, a u nekim pravnim sistemima imate i aboliciju koja je potpuno izdvojena kao samostalni institut", ukazuje ona.
 
Kao primer navodi Nemačku, u kojoj kroz pomilovanje ne može da se da oslobođenje od krivičnog gonjenja.
"Zato što je to vrlo, vrlo specifično i pošto je reč o diskrecionom pravu, onda je moguće da onaj koji daje aboliciju odstupi i sklizne u neku arbitrarnost", ocenjuje.
 
Upitana ko pokreće proceduru za aboliciju, ističe da ona uvek ide po službenoj dužnosti, i to mora da učini ministar pravde.
 
"Ali, u zakonu o pomilovanju, za koji moram da kažem da je neshvatljivo da nije izmenjen, jer je još iz 1995. godine, Jugoslavija, stara terminologija i tako dalje, tamo se kaže da jeste da pokreće po službenoj dužnosti ministar pravde, ali da se sve odredbe tog zakona shodno primenjuju i onda kada se postupak pokreće po službenoj dužnosti, što znači da bi ministar pravde morao da konsultuje i druge organe koji su sada vezani za takvo krivično gonjenje i morao bi predsedniku da da uz predlog svoje mišljenje, zašto on predlaže aboliciju i da to njegovo mišljenje i zahtev za pokretanje ide prvo na Komisiju za pomilovanje, pa onda kod predsednika koji o tome odlučuje", objašnjava Beširević.
I ona sama je bila članica Komisije za pomilovanje u vreme bivšeg predsednika Borisa Tadića, i kaže da je njeno postojanje uobičajeno, kao i da je uobičajeno da svaki predsednik formira svoju komisiju.
 
Kada je reč o Aleksandru Vučiću, kako je rekao, on je tek ove godine prvi put doneo odluku o pomilovanju.
 
On je prvo pomilovao 13 osoba koje su takođe bile gonjene. U tom momentu, to su bili dekanka Niškog fakulteta Natalija Jovanović, onda još neki profesori, studenti. Zatim je pomilovao četvoricu aktivista Srpske napredne stranke koji su, između ostalog, razbili vilicu jednoj studentkinji, a sada najavljuje i pomilovanje devojke koja je automobilom zgazila studentkinju na Novom Beogradu.
 
Zastareli zakon o pomilovanju - obuhvata i aboliciju
 
Na pitanje može li se pravno napraviti razlika između te dve grupe pomilovanja, prvih, za koje je rekao da su ispunjenje jednog od studentskih zahteva i drugih, gde je pomilovao ljude koji su optuženi za krivična dela, Beširević ukazuje da bi u principu razlika morala da se pravi, iako je sa stanovišta prava nema, "zato što predsednik ima ovlašćenje diskreciono da odlučuje o tome ko će dobiti pomilovanje".
 
"Problem je u tome što naš institut pomilovanja obuhvata i aboliciju i to je onda jako opasno. Kada se abolicija daje, inače, kroz amnestiju najčešće - kada žele da se, i to se kaže u najnovijem mišljenju Venecijanske komisije o tome kada je amnestija dopuštena, na zahtev Španije, pošto je Španija imala dosta veliki problem, prošle godine je Venecijanska komisija o tome odlučivala, i kaže se da je uobičajeno onda kada se želi pomirenje u podeljenom društvu, a obično se abolicija daje usled velikih političkih promena, ekonomskih ili zbog promene kaznene politike, kada je to povoljnije za potencijalno lice koje se sumnja da je izvršilo krivično delo", navodi.
 
Kada se radi o prvoj grupi pomilovanja, dodaje, kada je Vučić pomilovao učesnike protesta jer su tražili da država označi odgovorne za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, tu se može reći da je predsednik želeo da umanji efekte političke krize i da na neki način doprinese uspostavljanju pravde.
 
Ceo tekst N1 pročitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • građanin

    20.07.2025 20:50
    predsednik
    Ako predsednik drži sve konce u rukama onda žaslužuje svu pažnju VEĆINSE SERBIJE....
  • Podbara

    20.07.2025 20:26
    Grešite, Vučić drži sve konce, em kao predsednik i kao najjača ličnost u svojoj partiji. Zaboravljamo da smo imali izbore, lista SNS-a je imala njegovo ime i to mu daje legimitet da se pita jer je njegovo ime donelo pobedu SNS.
    Čudno je da se vodi tolika hajka što je pomilovao "SNS batinaše" a pomilovao ih je jer nije bilo dokaza za delo koje im se pripisuje. Devojci Ani nije slomljena vilica, to kažu njene kolege sa Akademije koje su sa njom tada bili. Bilo je potrebno da se u medijima ta laž plasira, pumpalo se, samo nikako mi nije jasno kako to vlast tada nije videla. Velika greška.
    Takođe navodni napad na stzdentkinju FDU je isceniran, jasno kao dan.
    Predsednik ima pravo da pomiluje koga smatra da treba pomilovati.
  • Novosadjanin

    20.07.2025 19:08
    Iluzionista
    "Vučić pokazuje da drži sve konce u rukama"
    - Iluzija i samoobmana nekoga ko ni sopstvene konce ne drži u (sopstevnim) rukama...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija