Šta ako vas policija povredi na protestu: Koji su mogući koraci i ko bi trebalo da plati odštetu?

Tokom prošle nedelje demonstracije u Srbiji pretvorile su se u nasilne sukobe.
Šta ako vas policija povredi na protestu: Koji su mogući koraci i ko bi trebalo da plati odštetu?
Foto: Screenshot (X/@sofi2022_2023)
Novi Sad, Beograd, Valjevo, Bačka Palanka, Vrbas i drugi gradovi svedočili su scenama pirotehnike, kamenica, ledenica, suzavca - i povređenih na obe strane. Snimci koji su kružili mrežama jasno pokazuju elemente brutalnosti i dopuštanje nasilja od strane lojalista vlasti, piše Nova ekonomija.
 
Advokat Borivoje Borović smatra da ukoliko osoba ne pruža nikakav otpor, nema razloga da se bilo kakva sila primenjuje.
 
"Procedure koje sam video ovih dana teže da posrame i omalovaže pre svega studente, i iskazuju brutalnost", kaže Božović i dodaje da su to slučajevi vezivanja, zahtevanje da se legne na pod, fizičko obaranje demonstranata i drugi.
 
"Ne verujem u teoriju, o tome govorim već 30 godina, da jedan policajac spusti štit i da se okrene na stranu naroda", kaže Borović.
Koja su prava građana?
 
Što se celokupnog procesa i odgovornosti u slučaju policijske brutalnosti tokom protesta tiče, ona je podeljena, kaže za Novu ekonomiju advokat Jovan Rajić.
 
"U situaciji kada tužite određeno lice za nanošenje fizičkih povreda, odnosno brutalnost, uvek je odgovorno to lice u krivično-pravnom smislu. Lice možda bude osuđeno na zakonsku ili uslovnu kaznu, i odgovara bez obzira što je to vršio kao pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova", kaže Rajić.
 
 
Na pitanje da li i u kojim slučajevima odgovara Republika Srbija, Rajić objašnjava: "Ako tražite odštetu, to se odnosi na parnični postupak. Bilo da je imovinska ili neimovinska, a šteta je nastala prilikom postupanja te osobe, prilikom obavljanja službene dužnosti, tek onda će tu štetu snositi država."
Dakle, ako mora da se objasni u jednoj rečenici ko je odgovoran - za brutalnost odgovara policajac lično, ali za naknadu štete odgovara i država, solidarno, za postupke službenog lica počinjene u njeno ime.
 
Odšteta se dobija jedino u slučaju pravosnažne presude. Postoje rasponi iznosa u zavisnosti od nanete štete, ali advokat Borivoje Borović smatra da su oni simbolični i da nikada nisu merilo stvarne štete.
 
 
U slučaju podnošenja prijave, najčešće nije poznat identitet policajca, pa se krivična prijava podnosi protiv NN lica, uz pretpostavku da je reč o pripadniku Ministarstva unutrašnjih poslova. Tu bi unutrašnja kontrola trebalo da utvrdi o kom se licu radi.
Glavni problem je što se u ovim okolnostima identitet počinioca teško može utvrditi. 
 
"Sada imate 50 odsto policije i 50 odsto parapolicijskih snaga koje su Vučić i Dačić uposlili da pomažu policiji, teško je utvrditi ko vas je tukao", kaže Rajić.
 
Građani će najbolje moći da se zaštite ukoliko odmah odu kod lekara i prijave da su povrede zadobili od strane policijskih službenika. Ukoliko postoje video-snimci i fotografije, služiće kao dokazi, ali je važno da medicinska ustanova zabeleži da su povrede nastale od strane pripadnika ministarstva, a ne od NN lica.
 
 
Nakon što se utvrdi da je medicinska dokumentacija ispravna, pribavljaju se svedoci. Ako se podnosi krivična prijava za policijsku brutalnost, prijava se piše direktno tužilaštvu. Ako se ide putem parničnog postupka, podnosi se tužba za naknadu štete u kojoj se kao tuženi imenuju Republika Srbija i policijski službenik koji je primenio silu.
 
Ukratko, efikasnost nadležnih institucija je vrlo slaba - bilo da je u pitanju krivični postupak ili parnica za nadoknadu štete.
 
"Kada je reč o krivičnim postupcima tužilaštvo neblagovremeno radi i prepušta policijskim službenicima da utvrđuju odgovornost drugih policijskih službenika u slučajevima prijava. To je situacija gde se javlja lojalnost, pa utvrđivanje odgovornosti nažalost biva neuspešno", kaže za Novu ekonomiju advokat i nekadašnji zamenik Zaštitnika građana Miloš Janković.
 
Kako se zaštititi od onih koji bi trebalo da štite
 
Kada govorimo o zaštiti od policijske brutalnosti, treba se prisetiti osnovne funkcije pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova - da zaštiti građane.
 
 
Janković podseća da je Zaštitnik građana još pre više od decenije uputio preporuku MUP-u da se policajci snimaju kako bi se moglo utvrditi njihovo postupanje prema građanima.
 
"Sada, mi imamo situaciju gde policija snima građane na taj način da su službenici pod uniformama i maskama bez bilo kakvih oznaka gde može da se vidi kako su se građani ponašali, ali ne i službenici", objašnjava Janković.
 
Snimanje policijskih službenika ne bi samo zaštitilo građane, već i policajce u slučajevima kada su primenili zakonska ovlašćenja, a neopravdano su optuženi.
 
 
Policija ima zakonsku dužnost da štiti građane, a država obavezu da sankcioniše svako prekoračenje ovlašćenja. Međutim, kada prekomerna sila ostane nekažnjena, šalje se jasna poruka da su građanska prava stvar dobre volje vlasti, a ne zakona.
 
Dokle god se prikriva identitet učinilaca, tužilaštvo kasni u reakciji, a unutrašnja kontrola policije više štiti policajce nego građane, granica između zaštite i brutalnosti biće zamagljena. U takvom okruženju, svaki sledeći protest može postati poligon za nekažnjeno nasilje - a cenu će, umesto države, ponovo plaćati oni koje bi ona trebalo da štiti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija