Evroparlamentarci raspravljali o Srbiji: Od "velike zabrinutosti" do "nema političke krize"
Parlamentarci iz zemalja članica Saveta Evrope raspravljali su juče u Strazburu o aktuelnoj političkoj krizi u Srbiji.
Foto: 021.rs
Većina učesnika istakla je da se mora poštovati pravo na slobodu okupljanja i izražavanja, uz osudu svakog oblika nasilja i uz poziv na dijalog.
U debati na jesenjem zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PS SE) švedska poslanica iz ECPA (Evropski konzervativci, patriote i povezani) Viktorija Tiblom rekla je da "nedvosmisleno osuđuje sve oblike nasilja, bilo da ga čine državne vlasti, provladine grupe ili demonstranti" i pozvala sve strane da se uključe u konstruktivan dijalog.
"Srpske vlasti moraju odmah da prekinu s prekomernom upotrebom sile, da obezbede brze, nezavisne i efikasne istrage svih slučajeva nasilja i da pozovu na odgovornost i pripadnike snaga reda i privatne osobe za koje se utvrdi da su odgovorni. Pored toga, organi reda treba da ulože sve napore da zaštite pojedince i grupe od provokacija i nasilja koje vrše nedržavni akteri", rekla je Tiblom.
Ukazala je da kao izvestiteljka Monitoring komiteta za Srbiju pažljivo prati pogoršavanje situacije u zemlji i ocenila da se situacija u Srbiji nije u potpunosti smirila, jer se protesti nastavljaju, a demonstranti sada čvrsto zahtevaju nove izbore.
Portparolka ALDE (Savez liberala i demokrata za Evropu), slovačka poslanica Lucija Plavakova ocenila je da je situacija u Srbiji "duboko zabrinjavajuća" i da se "zemlja suočava sa demokratskim nazadovanjem".
Podsetivši da je prošlo gotovo godinu dana od tragičnog urušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, u kom je poginulo 16 ljudi, Plavakova je dodala da je "incident, za koji se naširoko sumnja da je izazvan korupcijom i nemarom, postao iskra za masovno ogorčenje" a vlast je "umesto odgovornosti, odgovorila negiranjem, zastrašivanjem i nasiljem".
Ukazala je da je režim brutalno odgovorio na masovne proteste na kojima se zahtevaju pravda i promene dok je "sloboda okupljanja sada pod egzistencijalnom pretnjom".

Plavkova je ocenila da se u Srbiji, takođe, svedoči normalizaciji političkog progona navodeći kao primer šest članova opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) koji su i dalje u kućnom pritvoru "apsurdno optuženi za terorizam".
"Ovo je test, ne samo za Srbiju, već i za Evropu. Ne smemo da okrećemo glavu, a pružamo ruku onima koji su odgovorni. Sada je trenutak da podignemo glas", zaključila je Plavakova.
Italijanski poslanik Pjero Fasino, u ime Socijalista u PS SE, rekao je da Srbiju, kao zemlju koja je oduvek imala vodeću ulogu na Zapadnom Balkanu, potresaju kontinuirane masovne demonstracije čiji učesnici "osuđuju korupciju, represivni sistem i nepoštovanje osnovnih prava od strane srpske vlade i predsednika Aleksandra Vučića".
"Verujem da stoga moramo biti veoma zabrinuti zbog onoga što se dešava, jer umesto da se odgovori na zahteve koji se iznose, pre svega poziv na nove, prave, demokratske izbore ... odgovor vlade i vlasti je policijska represija", rekao je Fasino.
On je ocenio da to što se dešava u Srbiji nije povezano samo sa unutrašnjom situacijom podsetivši da stabilnost regiona narušavaju i nerešen spor Srbije i Kosova, kao i situacija u RS odnosno BiH.
"Iz tog razloga, smatram da moramo veoma ozbiljno posmatrati ono što se dešava u Beogradu i da Savet Evrope mora preduzeti sve inicijative koje mogu navesti vlasti da promene svoj stav i da odgovore na demokratske zahteve stanovništva, pružajući ispravne i pravedne odgovore uz poštovanje prava građana i demokratije", rekao je Fasino.

Španski poslanik Pablo Ispan u ime grupe Evropske narodne partije (EPP/CD) rekao je da je razlog za ovu debatu u PS SE "velika zabrinutost zbog onoga što se dešava u Srbiji". On je ocenio da se "Srbija nalazi na raskrsnici".
"Region se nalazi u veoma teškom trenutku, a situacija u Srbiji čini stanje sve više zabrinjavajućim. Jasna je potreba za širokim i inkluzivnim političkim dijalogom između vlade, političkih snaga i predstavnika civilnog društva, posebno sa mladom generacijom", rekao je.
Ipsan je pozvao vlasti Srbije da sprovedu reforme u borbi protiv korupcije i preduzmu više mera kako bi se obezbedila nezavisnost pravosuđa i autonomija tužilaštva a "sve strane da se uključe u konstruktivan i inkluzivan dijalog, bez ikakvih crvenih linija".
Kiparski poslanik Jorgos Lukiades je u ime Ujedinjene evropske levice (UEL) u PS SE ocenio da trenutna situacija u Srbiji zahteva pažnju i osećaj odgovornosti i pozvao srpske vlastii da daju prioritet dijalogu sa studentima, civilnim društvom i opozicionim akterima, da pažljivo slušaju legitimne zahteve i da se obavežu na reforme koje mogu obnoviti poverenje.
Ukazao je i da "nasilje i mržnja sa bilo koje strane moraju biti odlučno odbačeni a istovremeno, prava na mirno okupljanje, slobodu izražavanja i pristup pluralističkim medijima kao temelje demokratije u potpunosti zaštićeni".
Posebnu pažnju, dodao je, treba posvetiti sprovođenju preporuka OEBS o izbornim procesima, koracima ka obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa i jačim garancijama za pluralizam medija - jer su oni od suštinske važnosti.
Ocenio je da izgradnja demokratske budućnosti zahteva uzdržanost, strpljenje i zajedničku posvećenost nenasilju i da Savet Evrope treba da ostane partner u ovom procesu.
"Moramo biti spremni da podržimo institucionalne reforme, da pružimo stručnu pomoć i da pratimo Srbiju na njenom putu ka snažnijoj demokratiji i vladavini prava. Ovo se ne tiče pobednika ili gubitnika, drage koleginice i kolege. Radi se o tome da se obezbedi da narod Srbije može da živi u društvu u kojem se institucijama veruje, slobode su zaštićene, a socijalna pravda je stvarnost", naglasio je.
U raspravi koja je usledila, poslanica iz Srbije, iz grupe EPP/CD Biljana Pantić Pilja rekla je da "nigde u svetu nije dozvoljeno blokirati puteve, mostove i raskrsnice, organizovati nasilna, neodobrena okupljanja" i dodala da je "samo u Srbiji, u proteklih 10 meseci zabeleženo 24.000 neodobrenih javnih okupljanja i više od 12.000 nasumičnih i neodobrenih blokada".
"Vreme je da se osudi takvo ponašanje i jasno stavi do znanja da ovo nisu demokratske vrednosti koje zastupa Parlamentarna skupština Saveta Evrope. Sloboda okupljanja ne znači sprečavanje nečije slobode kretanja ili fizičko napadanje nekoga zato što misli drugačije", rekla je i dodala da zajednički cilj mora biti dijalog kako bi se život u Srbiji konačno vratio u normalu.
Poslanica iz Srbije Dunja Simonović Bratić, iz grupe Socijalista, ocenila je da je ime debate pogrešno jer u Srbiji, kako je rekla, nema političke krize, vladajuća većina sve vreme postoji a socijalne krize nije bilo.
"I to nije bilo dovoljno da se stvori nova politička snaga pa je zato tokom leta protest postao nasilan", dodala je ona.

Slično su govorili i ostali parlamentarci iz vladajuće većine u Srbiji. Sabina Ćudić, poslanica iz BiH, iz grupe ALDE, izjavila je da PS SE 13 godina nije raspravljala o Srbiji, usvajala niti razmatrala izveštaj o monitoringu Srbije, uprkos masovnim protestima, hapšenjima, regionalnoj destabilizaciji, ocenivši da je reč o neprihvatljivom presedanu. Ćudić je rekla da je "srpska vlada izgubila kredibilitet" i pozvala parlamentarce da ne potonu zajedno sa njima i da ne izgube svoj kredibilitet u radu.
"Pozivam nas da radimo svoj posao, sprovedemo odgovarajuću proceduru monitoringa kako Savez liberala i demokrata za Evropu i moje kolege, evropski liberali, ne bi morali da nastave sa zahtevima i traženjem ovakvih rasprava o aktuelnim pitanjima. Potreban nam je pravi izveštaj. Potreban nam je sada", kazala je.
Švedski poslanik iz grupe Socijalista Denis Begić ocenio je da "Srbija klizi unazad" po indeksima demokratije što znači da se "slobode, prava i poverenje smanjuju u svakodnevnom životu ljudi", ali i naglasio da su mladi, studenti koji mesecima predvode proteste, tražeći da insutucije rade svoj posao, pokazali hrabrost.
"Studentima kažem: vaša hrabrost inspiriše, vaše prisustvo daje nadu i vaša borba je važna za svakog građanina, ne samo u Srbiji, već u celoj Evropi. .. Verujem u sposobnost srpskog naroda da ustane, da zahteva slobodu i pravdu. Demokratija u Srbiji može ponovo da procveta, ali samo ako se usudimo, samo ako delujemo i samo ako to uradimo sada", naglasio je Begić.
Hrvatski poslanik Ivan Račan, takođe iz grupe Socijalista, ocenio je da je Srbija danas u slepoj ulici u koju se sve dublje uvlači i naglasio da samo ona sama može da napravi potrebne promene.
"Samo njeno političko rukovodstvo - a pre svega građani - mogu napraviti zaokret koji vodi iz slepe ulice nazad na put demokratije, odgovornosti i istinske evropske saradnje", rekao je.
Dodao je da "srpski narod zaslužuje bolje od politike straha i kontrole, a susedi Srbije zemlju koja nije izvor nestabilnosti, već pouzdanog partnera u izgradnji mira, prosperiteta i regionalne saradnje".
"Pitanje sada nije da li će Evropa držati svoja vrata otvorena, već hoće li Srbija promeniti kurs ka tim otvorenim evropskim vratima ili će ostati čvrsto u slepoj ulici koju je sama stvorila. Ovo je pitanje za sve u Srbiji - vlast, opoziciju i demonstrante", kazao je.
Hrvatski poslanik iz Grupe Evropske narodne partije Marko Pavić rekao je da je Hrvatska dobar sused Srbiji i, kao odgovoran sused, podržava evropski put Srbije i jačanje demokratskih procesa ali je istovremeno posvećena tome da iskreno i istinito govori o aktuelnoj političkoj krizi u Srbiji, umesto da pristaje na tihu saglasnost.
"Podržavamo put Srbije ka EU. Nudimo našu podršku i mentorstvo, ali je neophodno uspostaviti vladavinu prava i demokratske standarde", kazao je.
Debata Politička kriza u Srbiji uvrštena je u dnevni red u okviru rasprave o aktuelnim pitanjima i nije bilo predviđeno usvajanje nikakvog dokumenta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vesić izneo odbranu, odbio da odgovara na pitanja tužioca
17.11.2025.•
0
Bivši ministar građevinarstva Goran Vesić izneo je danas odbranu pred tužiocem za organizovani kriminal u okviru finansijske istrage u slučaju "nadstrešnica".
Trampov zet tražio izuzeće od srpskog zakona u slučaju Generalštaba
17.11.2025.•
3
Džared Kušner ugovorom sa Srbijom o izgradnji hotela, kockarnice i stanova na mestu Generalštaba traži da buduće zajedničko preduzeće bude izuzeto iz primene Zakona o upravljanju privrednim društvima u državnoj svojini.
Počinje izrada prostornog plana u vezi sa ležištem zlata "Čoka Rakita"
17.11.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je odluku o pokretanju izrade Prostornog plana područja posebne namene za rudno ležište "Čoka Rakita" u rejonu Crnog Vrha.
Goran Vesić saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal
17.11.2025.•
13
Bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić saslušan je danas u Tužilaštvu za organizovani kriminal.
Nova pojačana kontrola saobraćaja ove nedelje: Akcenat na autobusima i kamionima
17.11.2025.•
2
Saobraćajna policija od danas, 17. novembra do nedelje, 23. novembra pojačano kontroliše saobraćaj.
Šabić objasnio zašto je leks specijalis za Generalštab opasan
17.11.2025.•
3
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je da bi leks specijalis za Generalštab neizostavno i bez posebnih inicijativa ili predloga morao izazvati reakciju Ustavnog suda.
Ministarka koja je juče bila spremna da da ostavku zbog NIS-a: Građani da ne brinu, država zna šta radi
17.11.2025.•
35
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da će se rešenje za NIS naći tokom ove nedelje, odnosno da će Srbija imati tačan plan kada i šta se dešava u vezi sa tim.
DNEVNI KVIZ: Samo 4.000 pitanja
17.11.2025.•
4
Jubilarno 400. izdanje 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Zatraženo da Ustavni sud da ocenu ustavnosti leks specijalisa za Generalštab
17.11.2025.•
5
Pokret "Kreni-promeni" je podneo inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o Generalštabu.
"Zbog stalnih pokušaja Rusije i Kine da vrše uticaj": Nemački ministar večeras u Srbiji u sklopu turneje
17.11.2025.•
12
Ministar spoljnih poslova Nemačke Johan Vadeful danas stiže u Beograd u sklopu trodnevne turneje tokom koje će posetiti sve članice zapadnobalkanske šestorke.
Brnabić: Nismo u komunizmu, nećemo nacionalizovati NIS, pa makar ga i preplatili
17.11.2025.•
53
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će problem sa sankcijama NIS-u biti rešen na "bilo koji način koji ne podrazumeva nacionalizaciju i oduzimanje imovine".
Brnabić o hotelu na mestu Generalštaba: A kako se Beograđanka uklapala u ambijent?
16.11.2025.•
36
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je, povodom primedbi da se kompleks koji bi trebalo da se izgradi na mestu Generalštaba neće ambijentalno uklopiti, pitala kako se uklapala "Beograđanka" kada je otvorena 1974.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez preterivanja
16.11.2025.•
13
Evo nas, 399. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Marinika Tepić pisala FBI i američkom Kongresu: Traži istragu zbog Generalštaba
16.11.2025.•
6
Poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić uputila je otvoreno pismo američkom Federalnom istražnom birou (FBI) i Kongresu SAD.
Pucnjava u Beogradu: Muškarac ranjen na Miljakovcu
16.11.2025.•
0
Jedan muškarac ranjen je večeras oko 18.20h u beogradskom naselju Miljakovac.
Studenti u blokadi otvorili konkurs za vizuelni identitet buduće studentske liste
16.11.2025.•
3
Studenti u blokadi otvorili su konkurs za vizuelni identitet buduće studentske liste.
Uglješa Mrdić: Osnovati novi sud zbog "Ekspa", TOK staviti pod nadležnost Višeg tužilaštva u Beogradu
16.11.2025.•
7
Predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Uglješa Mrdić, koji je 11 dana štrajkovao glađu, najavio je da će predložiti da se Treći osnovni sud u Beogradu podeli na dva suda.
Njujork tajms o Dijani Hrki: Postala simbol protesta, Vučić u intervjuu pazio da je ne kritikuje
16.11.2025.•
9
Njujork tajms danas piše o Dijani Hrki koja ispred Skupštine Srbije štrajkuje glađu zahtevajući pravdu i odgovornost za tragediju u Novom Sadu u kojoj je nastradao njen sin Stefan.
Državni revizor: U završnom računu budžeta za 2024. utvrđene nepravilnosti od 222 milijarde dinara
16.11.2025.•
10
Predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Ivica Gavrilović izjavio je da je ta nezavisna institucija na završni račun budžeta Srbije za 2024. godinu iskazala mišljenje sa rezervom zbog utvrđenih nepravilnosti.
FOTO Težak udes u Ovčarsko-kablarskoj klisuri: Jedna osoba poginula, četvoro povređenih
16.11.2025.•
0
Jedna osoba poginula je, a četiri su povređene danas u saobraćajnoj nesreći u mestu Međuvršje kod Ovčarsko-kablarske klisure.
Poljoprivredno zemljište kraj auto-puta sve traženije, naročito u Vojvodini - ali ne da bi se obrađivalo
16.11.2025.•
0
U vreme kada cene stanova i građevinskog zemljišta dostižu rekorde, čini se da se na tržištu potražnjom probija i poljoprivredno zemljište.
Komentari 17
Valter
Miro
Nije ni cudo sto EU nema neki konkretniji stav prema Srbiji jer i sam narod nema nikakav stav prema EU. Znaci, ako zelimo stvarno da imamo uredjenu europsku drzavu, treba da radimo na tome, a ne uvek da optuzujemo i radimo suprotno.
Postali smo rusko-kineska rudarska kolonija i konija prljave industrije, a nonstop napadamo EU kako hoce da nas konizuje.
Veci smo licemeri od EU.
Nimbus
Ostali koji kritikuju EU, neka procitaju izjave svih evroparlamentaraca. Videcete da samo poslanice iz Srbije govore kako su studenti nasilni i da nema nikakve politicke i socijalne krize. Svi ostali osudjuju vlast i govore kako Srbija nazaduje demokratski.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar