Sednica Skupštine Srbije: Hoće li učestvovati opozicija?
Predsednica Skupštine konačno je najavila plenarno zasedanje Skupštine Srbije, ali deo opozicije još nije odlučio hoće li se pojaviti u Parlamentu.
Foto: 021.rs
Podsetimo, studenti su pre više od tri meseca pozvali opoziciju da bojkotuje skupštinska zasedanja, ali su reakcije bile različite. Inače, narodni poslanici nisu se okupili u plenumu od juna, a i pre toga to su činili sporadično, uz česte incidente.
Posle letnje pauze, poslanici Skupštine Srbije vraćaju se u skupštinske klupe, piše Insajder.
Za utorak je zakazana prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja na kojoj će se naći 47 tačaka, među kojima je i zakon o legalizaciji koji je najavio predsednik Srbije.
Međutim, još se ne zna ko će sve od opozicije učestvovati u raspravi i u kom formatu. Zeleno-levi front je za Insajder potvrdio učešće, jer kako navode, uvek i na svakom mestu treba vršiti pritisak na, kako kažu, "kriminalni režim".
Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića odluku će doneti u ponedeljak, dok iz koalicije NADA poručuju da će odlučiti tokom vikenda. Jedno je zajedničko velikom delu opozicije - pozivaju na jedinstvo i koordinaciju daljih poteza svih koji su protiv vlasti. Među njima je i poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta.
"Ekološki ustanak neće učestvovati u farsi od Skupštine jer ona ne postoji, ona se dešava na ulici. Samo ćemo se kratko na početku obratiti prisutnima, pre svega vladajućoj većini, Aleksandru Vučiću i njegovom balonu od sapunice od partije koja se raspada i pozvati ga da uradi jedino što treba da uradi, to da raspiše izbore.Takođe ćemo se obratiti i svojim kolegama iz opozicije, kao i građanima i studentima i svima onima koji hoće da menjaju ovaj režim, da se ujedine", ističe narodni poslanik i lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta.
Podsećamo, dan nakon velikog protesta na Vidovdan, studenti u blokadi pozvali su, kako su naveli, "istinske opozicione političke aktere" da bojkotuju Skupštinu, bez predaje mandata, što je veliki deo opozicije tada prihvatio. Cilj bojkota je bio pritisak da se raspišu izbori, kao što su tražili studenti. Demokratska stranka u bojkotu je od januara i ostaje pri toj odluci uz poziv ostatku opozicije da im se pridruže.
"Nema razloga da razmišljamo o revidiranju stava u trenutku kada je represija postala još ogoljenija, a parlament još obesmišljeniji. Dakle, tu ne postoji ni jedan razlog da se revidira stav, mi ne možemo da sedimo u parlamentu u belim rukavicama i da razgovaramo sa ljudima krvavih šaka. To je prosto nezamislivo da mi sad učestvujemo u prividu parlamentarizma. Aleksandar Vučić je od parlamenta napravio kulisu svog samovlašća i svoje diktature i biti saučesnik u tome nije ni pristojno ni primereno", navodi narodni poslanik i lider Demokratske stranke Srđan Milivojević.
Insajder je pitao SSP i PSG da li će učestvovati u radu Skupštine sledeće nedelje, ali nismo dobili odgovor. Situacija sa učešćem opozicije biće jasnija u ponedeljak za kada je predsednica Parlamenta zakazala kolegijum Skupštine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vlast sve užurbanije radi na vraćanju obaveznog vojnog roka: Zašto baš sada?
11.01.2026.•
1
Srbija nikad nije bila bliže ponovnom uvođenju vojnog roka, ali zašto vlast sada toliko predano i ubrzano radi na povraktu u kasarne?
Predsednik kaže "Nema otimanja", a Srbija po zaštiti privatne imovine u društvu Konga, Ruande i Kazahstana
11.01.2026.•
0
"Mi nikome nećemo otimati privatnu imovinu". Kad predsednik Srbije to izjavi o NIS-u, moglo bi se poverovati da je Srbija visokorangirana država u svetu koja zakonima i praksom štiti privatno vlasništvo.
Sneg i led u Srbiji: Vanredna situacija u 11 opština, evakuisano ukupno 37 osoba
11.01.2026.•
0
Srbija se i danas suočava sa posledicama snežnih padavina, zbog čega je vanredna situacija proglašena u 11 opština, dok su problemi u saobraćaju i snabdevanju električnom energijom tokom prethodnog dana uglavnom sanirani
Sofronijević: Svi putevi prvog i drugog prioriteta prohodni, izbegavati planinske prevoje
11.01.2026.•
0
Ministarka saobraćaja Aleksandra Sofronijević izjavila je da su svi putevi prvog i drugog prioriteta prohodni izuzev puteva koji idu od Donjeg Milanovca do Majdanpeka i od Straže do Brezovice na Goliji.
Najava novih Trampovih carina od 500 odsto: "To bi imalo katastrofalne posledice po Srbiju"
11.01.2026.•
17
U SAD je ponovo aktuelno pitanje zakona o sankcijama Rusiji koji predviđa carine do 500 odsto zemljama koje nastave da kupuju rusku energiju.
Neko u ime Poreske uprave pokušava da prevari građane
11.01.2026.•
2
Poreska uprava saopštila je da su u poslednje vreme učestali pokušaji zloupotrebe elektronske pošte, pri čemu se pošiljaoci lažno predstavljaju kao Poreska uprava.
Od Dragana Stanića do Vladimira Pištala: Vlada Srbije dodelila nacionalne penzije umetnicima
11.01.2026.•
5
Vlada Srbije je dodelila priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina.
Fakultet srpskih studija "od presudnog značaja za budućnost Srbije": Izučavaće se teologija i nac. bezbednost
11.01.2026.•
17
Fakultet srpskih studija će, osim departmana za istoriju, srbistiku i ruski jezik i književnost, imati i studijske programe za nacionalnu bezbednost, nacionalnu arheologiju, kulturologiju, kao i za pravoslavnu teologiju.
Mesarović: Trenutno bez struje oko 22.000 potrošača, neko bi rekao zanemarljiv broj
10.01.2026.•
12
Ministarka privrede Adrijana Mesarović izjavila je večeras da je u Srbiji trenutno bez struje 22.246 potrošača, što je 0,58 odsto ukupnog broja potrošača u zemlji.
MUP savetovao vozačima i pešacima da po snegu i ledu budu dodatno oprezni
10.01.2026.•
2
MUP Srbije je danas savetovalo vozačima i pešacima da po snegu i ledu budu pažljivi.
Stručnjak za Balkan: Ako mislite da ste imali lošu godinu, pogledajte Aleksandra Vučića
10.01.2026.•
2
Ako mislite da ste imali lošu godinu, samo pogledajte Aleksandra Vučića, piše u analizi za Centar za evropske analize Ferenc Nemet, doktorand na Univerzitetu Korvinus u Budimpešti.
AMSS: Automobili na Batrovcima čekaju jedan sat
10.01.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili, na prelazu Batrovci sa Hrvatskom čekaju jedan sat da izađu iz Srbije, dok kamioni na prelazu Horgoš sa Mađarskom čekaju dva sata.
Voz bio zaglavljen tri sata u Resniku: Putnici se smrzavali bez struje i grejanja
10.01.2026.•
11
Voz na relaciji Prijepolje - Zemun bio je zaglavljen na pruzi između Bele Reke i Resnika.
BIRODI: Vučić tokom gostovanja na Informeru priznao da krši Ustav
10.01.2026.•
9
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom božićnog intervjua na televiziji Informer priznao da krši Ustav baveći se stvarima koje nisu u njegovoj nadležnosti.
Srbija pod snegom: "Vlast smanjuje broj ljudi pogođenih nepogodama, kao što smanjuje broj na protestima"
10.01.2026.•
2
Vanredna situacija trenutno je proglašena na teritoriji devet opština u Srbiji.
MUP: Policija i žandarmerija na terenu, agregati za struju podeljeni na više lokacija
10.01.2026.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je, po nalogu premijera Đura Macuta, naloženo pojačano angažovanje svih policijskih službenika, uključujući i pripadnike Žandarmerije, za pomoć građanima u državi.
Sudije i tužioci traže da ministar pravde podnese ostavku: Nema vremena za posao, ima za Informerovu proslavu
10.01.2026.•
12
Neformalna grupa sudija i tužilaca "Odbrana struke" zatražila je da ministar pravde Nenad Vujić podnese ostavku.
Uhapšen muškarac u Beogradu: Napao bivšu partnerku, uvukao je u automobil
10.01.2026.•
1
Dvadesetpetogodišnji D. E. uhapšen je u Beogradu zbog napada na bivšu emotivnu partnerku.
Vlada Srbije: Združenim snagama, pa i žandarmerijom, naloženo da se pomogne ljudima u nevremenu
10.01.2026.•
19
Direkciji policije i Sektoru za vanredne situacije naloženo je da od danas nastupe združenim snagama, uz aktivnije uključivanje pripadnika Žandarmerije, kako bi se rešili problemi koje je izazvalo loše vreme.
Komentari 3
Raspisite Izbore.
Leto24
Урош
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar