O evropskoj perspektivi Srbije: Nalazimo se u zoni žutog kartona
Srbija na spoljnopolitičkom planu dolazi do limita koji je dosadašnja politika sedenja na četiri stolice imala, ocenio je Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.
Foto: 021.rs
On je, govoreći o evropskoj perspektivi Srbije, naveo da smo uspeli da na svim frontovima sebi napravimo probleme, te da mu se čini da Srbija nije bila nikad dalje od otvaranja klastera 3.
Subotić za N1 kaže da je mišljenja da će EU čekati da Srbija usvoji određena zakonska rešenja, ali i njihovu implemetaciju, da bi došlo do otvaranja novog klastera.
"Prema mojim saznanjima, meni se čini da smo nikad dalje zapravo za otvaranje tog klastera, ali naravno, ne mogu da znam iza zatvorenih vrata šta će se možda u međuvremenu obećati. Tako da čak i ukoliko dođe do otvaranja klastera, mislim da će to biti učinjeno sa velikim ogradama gde će se ukazati da - ok, čak i ako vas nagrađujemo, to nije zapravo nagrada jer suštinski deo posla tek pred vama predstoji, a to je upravo vladavina prava i unapređenje stanja u demokratiji, snižavanje tenzija i sprečavanje da situacija dalje eskalira, jer je evidentno da je vlast doprinela toj eskalaciji", objašnjava Subotić.
Prema njegovom mišljenju režim u Srbiji polako gubi saveznike:
"Vladajućoj stranci je često bio uzdanica EPP, odnosno Evropska narodna partija, sad vidimo da šef EPP-a otvoreno priča o tome da se razmatra suspenzija vladajuće stranake iz ove najveće političke grupacije. Ne treba umanjivati značaj takvog poteza, iako nužno neće doći do suspenzije, to da se o njoj razgovara je bilo jednostavno nezamislivo pre godinu dana. Sada takođe vidimo da i nekada srdačna Ursula fon der Lajen u odnosima sa predsednikom Srbije sada zauzela evidentno hladniji pristup u svom obraćanju javnosti. Mislim i da postoje evidentne trzavice i između pojedinih članica, imajući u vidu da su i njihovi građani dok traju ovi protesti bili na udaru. Mnoge smo izbacivali, mnogima smo zabranili da se vrate u našu zemlju, mnoge smo vređali. Dakle, mi smo uspeli na svim frontovima sebi napravimo probleme."
Ističe da nonšalantan pristup vlasti u Srbiji neće otvoriti vrata EU.
"Naši donosioci odluka ne vide da sa dosadašnjom retorikom jednostavno nećemo ostvariti zadati cilj, a ako se ovako nastavi, mislim da ćemo svi biti bliži turskom scenariju, a to znači da stojimo u mestu maltene zauvek", navodi Subotić.
U zoni žutih kartona
Sve kritike i teške pravne formulacije koje stoje u Izveštaju Evropske komisije (EK) o Srbiji odgovaraju sentimentu najvećeg broja građana i kada je u pitanju vladavina prava, i borba protiv korupcije, i stanje medija, rekla je za FoNet koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković.
Kako ističe, teško da bi neko ko pročita izveštaj mogao da zaključi da zemlja o kojoj se govori zaista želi da postane članica EU.
Selaković kaže da ta promena u narativu izveštaja može u nekom trenutku da dovede i do promene u pristupu prema Srbiji.
"Čini mi se da će do kraja godine proces evropskih integracija definitivno doći na raskrsnicu. Sve će zavisiti od geopolitičkih okolnosti i načina na koji EU u skladu sa novonastalom situacijom u odnosima sa Amerikom i Rusijom bude tretirala ostatak Zapadnog Balkana", smatra koordinatorka Nacionalnog konventa o EU.
Ocenjujući da Srbija ulazi u period u kome će se desiti konačni rasplet, Selaković upozorava da se prostor za balansiranje u spoljnoj politici Srbije ekstremno suzio poslednjih meseci.
"Jasno je da EU ide ka tome da se ceo zapadni Balkan konačno izjasni na koju će stranu. Vlast Srbije do sada nije pokazala da ima suštinsku volju da ide u tom pravcu."
Odluku Vlade Švedske da obustavi deo finansijske pomoći državnim institucijama, ona vidi kao vrlo ozbiljno upozorenje Srbiji koje će u budućnosti uticati na stav Evropske komisije prema našoj zemlji.
Po njoj, još uvek smo u zoni žutih kartona i postoji prostor da se na neke stvari reaguje, ali je problem što su očekivanja javnosti u Srbiji ćesto prevelika i neutemeljena u odnosu na EK i EP.
"Jedna od velikih zabluda jeste da EK može tek tako lako da donese odluku o prekidu komunikacije sa bilo kojom državom. To jednostavno ne ide tako", zaključuje Bojana Selaković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Danac Peter Due novi šef UNMIK-a
13.11.2025.•
0
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš za svog novog specijalnog predstavnika i šefa misije UN na Kosovu(UNMIK) imenovao je Danca Petera N. Duea, koji je već radio u Beogradu i Prištini.
Fridom haus: Srbija pala u kategoriju delimično slobodnih zemlja po slobodi interneta
13.11.2025.•
0
U novom izveštaju organizacije Fridom haus o slobodi interneta, Srbija je označena kao delimično slobodna zemlja, što predstavlja pad u odnosu na prošlu godinu, kada je bila u kategoriji slobodnih zemalja.
Jakšić: Od četiri diplomatske stolice Srbije, tri su se ozbiljno rasklimale
13.11.2025.•
0
Od četiri stolice srpske diplomatije, tri su se ozbiljno rasklimale - sa Vašingtonom, Briselom i Moskvom, ukazuje spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić.
Samostalni sindikat traži sastanak s Vladom ili za 15 dana organizuje jednočasovni štrajk
13.11.2025.•
1
Članovi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) zatražili su hitan sastanak s premijerom Đurom Macutom i nadležnim ministarstvima, te su predali zaključke s javne sednice ispred Vlade Srbije.
Mali: Ne rušimo Generalštab, već je srušen; Konzervatorka: Novi crteži budućeg kompleksa strašniji od ranijih
13.11.2025.•
6
Konzervatorka Estela Radonjić Živkov ocenjuje da bi izgradnja tri solitera na mestu Generalštaba "urbanistički i funkcionalno devastirala najvažniju raskrsnicu u Srbiji, mesto na kojem je nastajala državnost Srbije".
Viši sud preinačio presudu i oslobodio osumnjičenog za lepljenje "poternica" po Šapcu
13.11.2025.•
0
Šabački Viši sud preinačio je presudu Osnovnog suda i oslobodio osumnjičenog za lepljenja "poternica" na kojima je bila i tadašnja urednica portala Podrinske Isidora Kovačević, saopštio je ANEM.
O osnivanju Fakulteta srpskih studija: "Vlada radi nešto što nema smisla, anahrona ideja, kvazi-nacionalna"
13.11.2025.•
5
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je najoštrije osudila odluku Vlade Srbije o osnivanju Fakulteta srpskih studija pri Univerzitetu u Nišu.
Srbija se nije uskladila sa četiri nove odluke EU povodom Ukrajine
13.11.2025.•
1
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa četiri nove spoljnopolitičke odluke EU povodom Ukrajine.
Pokrenut ponovni postupak predlaganja kandidata nacionalnih saveta za REM
13.11.2025.•
1
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije doneo je odluku o pokretanju ponovnog postupka za predlaganje kandidata za člana Saveta REM-a na predlog nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Rio Tinto: Ne povlačimo se iz Srbije
13.11.2025.•
17
Kompanija Rio Tinto je povodom današnjeg pisanja medija o njenim aktivnostima saopštila da se ne povlači iz Srbije, već da joj je prioritet da zadrži zakonska prava nad projektom Jadar za eksploataciju litijuma i bora.
VIDEO Protest Saveza samostalnih sindikata Srbije u Beogradu: Šetnja i sednica pred Vladom Srbije
13.11.2025.•
1
Članovi Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) okupili su se danas na Trgu Nikole Pašića u Beogradu uz parolu "Dostojanstvo-dijalog-dogovor".
Seničić o novom sistemu kontrole na granicama: Nismo očekivali ovoliki haos i da se čeka po 15 sati
13.11.2025.•
13
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić rekao je da su gužve na granicama, koje su nastale primenom novog sistema kontrole Evropske unije, bile očekivane.
Devojka kaže da je isprebijana u Ćacilendu: Novo svedočenje o nasilju
13.11.2025.•
8
Krajem avgusta, u blizini Kosančićevog venca u Beogradu, Mariju (pravo ime poznato redakciji Kompasa) presreo je automobil marke "škoda oktavija".
Detalji o Trampovoj kuli: Koji su rokovi, šta ko dobija, koliki su penali ako Srbija raskine ugovor
13.11.2025.•
18
Novi kompleks na mestu Generalštaba, poznatiji i kao Trump Tower, biće završen za najviše osam godina.
Dijana Hrka 12. dan štrajkuje glađu
13.11.2025.•
4
Dijana Hrka štrajkuje glađu 12. dan blizu Skupštine Srbije u Beogradu.
Rio Tinto za sada odustao od kopanja litijuma u Srbiji
13.11.2025.•
26
Rudarska kompanija Rio Tinto odložila je projekat eksploatacije litijuma u dolini reke Jadar u zapadnoj Srbiji, piše agencija Blumberg pozivajući se na interne dokumente australijske kompanije.
Božović: Referendumska atmosfera na potencijalnim izborima bi dovela do promene vlasti
13.11.2025.•
11
Pisac i jedan od osnivača inicijative ProGlas Gojko Božović ocenio je da bi referendumska atmosfera na potencijalnim izborima dovela do promene vlasti u Srbiji.
VBA pratila razgovor Vučića i Hrke: Ima li pravo na to ili je izašla iz okvira svojih nadležnosti
13.11.2025.•
13
Ministarstvo odbrane tvrdi da je neovlašćeno snimanje razgovora između predsednika Aleksandra Vučića i Dijane Hrke izvršila sama Hrka.
Stević iz saobraćajne policije o novim radarima na putevima: "Vozači neće moći da pretpostave gde su"
13.11.2025.•
24
Novi radari, koji će biti korišćeni na putevima, osim nepropisne brzine, beležiće i nevezivanje sigurnosnog pojasa i nepropisno korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje.
Ekološki ustanak: Da Vučić javno objavi ugovor o zakupu Generalštaba, nije to njegova imovina
13.11.2025.•
7
Ekološki ustanak traži da se bez odlaganja objavi komercijalni ugovor o kompleksu zgrada Generalštaba.
Komentari 2
Serpiko
Ova vlast nece u EU, jer im je drazi kriminal i korupcija, a zemlju i narod ko sisa.
Njihovo dobacivanje do EU je iskljucivo do fondova, moji se preluvaju u njihove dzepive manje ili vise.
I to je to, mrdanja nema za nas dok je ova postavka.
Xopxe
Ako je to lakmus, uskoro će da pocrveni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar