Još 20 dana za prijave nelegalnih objekata u okviru akcije "Svoj na svome": Postoje li još problemi?
Milioni nelegalno izgrađenih objekata, prema novom Zakonu, mogu da budu upisani u katastar, uz obećanje brzog i jednostavnog postupka.
Foto: 021.rs
Stručnjaci, međutim, upozoravaju na propuste sistema, da rokovi nisu realni i da zakon otvara ozbiljna pitanja pravne sigurnosti i bezbednosti objekata.
Lako i brzo - tako bi trebalo da funkcioniše proces upisa prava na nepokretnostima po novom zakonu. Prema rečima predstavnika vlasti, građanima je za to potrebna očitana lična karta i kupoprodajni ugovor, ugovor o nasleđivanju, ili neki drugi dokument kojim dokazuju da su vlasnici nekretnine, a cena upisa se kreće od 100 do 1.000 evra, piše CINS.
Prijave su preko digitalne platforme, ili u poštama i opštinama širom Srbije.
Do 15. januara je stiglo više od 717.000 prijava, iako su očekivanja u vrhu države da bi trebalo da se do 8. februara prijavi 4,8 miliona nelegalnih objekata.
Iako sama procedura deluje jednostavno, u praksi nije baš tako.
Sistem nije u potpunosti prilagođen i spreman za složene situacije, kao što su nekretnine koje su više puta prodavane i menjale vlasnike. To je bio slučaj sa klijentom advokatice Jelene Dobričić Lukić koji nije prvi kupac nekretnine u nizu.
Kada je otišao u opštinu da se prijavi, radnica nije imala sluha za njegov slučaj, objašnjava Dobričić Lukić.
"Bukvalno je rekla - Gospodine, dođite mi samo sa ugovorom i očitanom ličnom kartom. Da li vi stvarno mislite da ćemo mi da skeniramo ovoliki broj papira, po svakom čoveku pojedinačno?"
Dobričić Lukić ističe da nemaju sve opštine i pošte kapacitete da proces upisa sprovedu u zadatim rokovima i po novoj proceduri.
"Pošte i lokalne samouprave nemaju tehničke kapacitete da prime toliki broj građana", objašnjava Dobričić Lukić i dodaje da se od radnika u poštama i opštinama ne može očekivati da rešavaju stvari koje su za pravnike.
Poteškoća ima i u onlajn prijavama.
Zakon dozvoljava da se preko platforme "Svoj na svome" složeni objekti poput poslovnih prostora i stambenih zgrada prijave više puta, odnosno da može da ih prijavi više osoba, objašnjava advokat i konsultant u oblasti građevinskih dozvola i legalizacije Đorđe Vukotić.
Dodaje i da je zato moguće da jedna zgrada na digitalnoj platformi bude prijavljena i po 20 puta.
Vukotić kaže da je do pre nekoliko dana bilo nemoguće da se prijavi čitava zgrada, već samo stanovi unutar nje. Sada je to moguće.
"Problem je što ljudi koji su možda podnosili za zgradu misle da su podneli (…) a nisu dobili broj, što znači da bi oni sad trebalo da podnesu ponovo."
Na pitanje da li su sprovodili obuke za zaposlene u poštama i opštinama, kao i da li su im poznati problemi dela građana prilikom prijave nelegalnih objekata, kako u ovlašćenim institucijama, tako i preko digitalne platforme, ni iz Ministarstva građevine, ni iz Agencije za prostorno planiranje i urbanizam CINS nije dobio odgovor.
Advokat Vukotić smatra da je problematično i to što se prilikom prijave podnose skenirani dokumenti jer mogu biti falsifikovani.
"Ako nije zadržan original, ili ako nisu potpisana dokumenta kvalifikovanim elektronskim potpisom, čime prelaze u format elektronskog dokumenta, ne mogu se dokazati falsifikati, pa samim tim ni odgovornost lica koja su falsifikovala dokumenta, imajući u vidu da se prilikom podnošenja prijave ne vrši ni autentifikacija podnosioca."
Predsednik udruženja "Mreža za restituciju" Milivoje Antić vidi opasnost i u tome da građani samo preko platforme garantuju za istinitost podataka.
"Znači mnogo je lako kliknuti na to i pravdati se sutra da vam je omašila ruka, da ste slučajno kliknuli i da niste razumeli da je to tako ozbiljno. Druga je stvar kad to radite pred organom, pa vas upozori da davanje lažne izjave podleže krivičnoj odgovornosti", navodi Antić.
Nije legalizacija već upis prava svojine
Otkako je stupio na snagu 24. oktobra, stručnjaci upozoravaju da se u novom zakonu zapravo ne radi o legalizciji objekata, barem ne na onaj način na koji je to predviđao raniji zakon. To se zaključuje iz samog naziva - Zakon o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima.
Razlika je važna jer je prethodna procedura legalizacije podrazumevala proveru stanja u kom se objekat nalazi. Taj korak je u novom zakonu izbačen, upozoravaju sagovornici CINS-a.
"Prema starom zakonu o ozakonjenju od 2015. godine (…) moraju da vam izađu licencirani stručnjaci, arhitekte, građevinski inženjer, znači mora da postoji izveštaj o tehničkoj ispravnosti i stabilnosti objekta, i izveštaj o zatečenom stanju objekta", kaže advokatica Jelena Dobričić Lukić.
Ona objašnjava da u praksi primena novog zakona znači da će vlasnik nekretnine moći da se upiše u katastar nepokretnosti, ali da to ne znači da je njegov objekat tehnički i građevinski ispravan.
Novi zakon ne obavezuje građane da dostavljaju dokaz o stabilnosti objekta.
Advokat Đorđe Vukotić ističe da je velika greška što se po novom zakonu ne dostavlja tehnička dokumentacija o objektima.
"Mi moramo znati koji je kvalitet tih zgrada, zato što može nekome da se sruši na glavu kao ova nadstrešnica u Novom Sadu, i da ne znamo ko je odgovoran ni zašto se srušila", navodi Vukotić i kao rešenje predlaže jedan centralni registar sa podacima sa tehničkom dokumentacijom za sve legalizovane objekte.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poverenik pokrenuo postupak o krađi ličnih podataka korisnika Telekoma
18.03.2026.•
0
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović saopštio je da je pokrenuo postupak u slučaju hakovanja i krađe ličnih podataka korisnika kompanije "Telekom Srbija".
Sud odbio žalbu tužilaštva, Kokanović nastavlja da se brani sa slobode
18.03.2026.•
0
Sud je odbio žalbu tužilaštva povodom odluke da aktivista i poljoprivrednik Zlatko Kokanović bude pušten iz pritvora i on će nastaviti da se brani sa slobode, izjavio je njegov advokat Dušan Filipović.
Plata dve trećine zaposlenih u Srbiji je između 470 i 900 evra, žene i dalje manje plaćene od muškaraca
18.03.2026.•
2
Urednica "Biznis magazina“ i "Ekonometra“ Radojka Nikolić rekla je za RTS da broj onih koji primaju najniže i najviše plate u Srbiji ukazuje da je naše društvo veoma polarizovano.
Ovogodišnji Beogradski maraton trajaće dva dana, sve trke će biti razdvojene
18.03.2026.•
0
Prvi put u svojoj istoriji, ovogodišnji Beogradski maraton trajaće dva dana, pošto će sve trke biti razdvojene, saopštili su danas organizatori.
Proleće zvanično stiže u petak
18.03.2026.•
0
Proleće zvanično počinje u petak, 20. marta u 15 časova i 46 minuta, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Vučić: Najjezivija laž da su građani pod pritiskom da dođu na moje skupove
18.03.2026.•
68
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da niko od građana ne treba na silu da dođe na miting SNS u Beogradu 21. marta.
VIDEO: Požar u paviljonu Srbije na Bijenalu u Veneciji, nema povređenih
18.03.2026.•
2
Požar, koji je zahvatio paviljon Srbije, izbio je u jutarnjim satima u Đardinima Bijenala u Veneciji, a tom prilikom niko nije povređen.
Inspekcija u čačanskoj bolnici zbog operacija krajnika: Kod devojčice nije bilo grešaka, kod muškarca jeste
18.03.2026.•
3
Objavljeni su nalazi inspekcija u Čačanskoj bolnici nakon što su devojčica i muškarac u kratkom vremenskom periodu umrli nakon operacije krajnika.
Milošević: Iz Telekomove baze procurili podaci 600.000 korisnika
18.03.2026.•
4
Kompanija Telekom Srbija saopštila je da je ukraden deo podataka iz njene korisničke baze. Filip Milošević iz Share fondacije rekao je da je sinoć izašao i ostatak baze, koji sadrži još 450.000 unosa.
Izveštaj EP oštriji, Srbija ima tri grupe problema: "Nema prekida dijaloga o članstvu, EU neće novu Gruziju"
18.03.2026.•
8
Izveštaj EP o Srbiji ove godine biće oštriji od onog oštrog od prošle godine, smatra koordinatorka nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković.
Skupština Niša na maratonskoj sednici usvojila Deklaraciju o zabrani geoloških istraživanja i rudarenja
18.03.2026.•
1
Skupština Niša usvojila je rano jutros, posle više od 20 sati zasedanja, Deklaraciju o zabrani svih geoloških istraživanja. iskopravanja i rudarenja.
Onlajn zakazivanje termina za upis i testiranje prvaka od 23. marta
18.03.2026.•
0
Usluga eZakazivanje termina za testiranje i upis deteta u prvi razred osnovne škole biće dostupna od ponedeljka, 23. marta, saopšteno je iz Kancelarije za informacione tehnologije i eUpravu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ne propusti poklon
18.03.2026.•
14
Stiže novi 021.rs dnevni kviz u kom vas i darujemo.
Šešelj: Ako nekad budem značajan faktor u vlasti, obnoviću JSO
18.03.2026.•
22
Šef radikala Vojislav Šešelj je tokom posete Kuli rekao da će, ako bude značajan faktor u vlasti, insistirati da se obnovi Jedinica za specijalne operacije (JSO).
Pajtić: Većina građana ne voli Vučića, zato se on šunja po gradovima uz obezbeđenje
18.03.2026.•
4
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Bojan Pajtić ocenio je da je predsednik države Aleksandar Vučić persona non grata u velikom delu Srbije jer građani jedva čekaju da ne bude na vlasti.
Opozicija kao ujedinjena podrška studentima ili izlazak u tri kolone - koja je bolja i verovatnija opcija?
18.03.2026.•
41
Uoči parlamentarnih izbora, takozvani proevropski blok opozicije, kao i onaj desni, nacionalistički, planira da se u organizovanim kolonama, pored studentske liste, pojavi kao druga i treća opcija za glasače.
Lopandić: Srbiju niko više ne smatra ozbiljnim kandidatom za članstvo u EU
18.03.2026.•
23
U procesu pregovaranja sa Evropskom unijom i u procesu debate unutar EU smo na potpunoj margini, dok nas više niko ne smatra ozbiljnim kandidatom za članstvo.
Postignut dogovor države i proizvođača mleka: Formira se operativni tim za suzbijanje šverca sireva
18.03.2026.•
17
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, dva udruženja proizvođača mleka, mlekare, i distributeri, odnosno predstavnici kompanija koje se bave uvozom, pre svega, sireva postigli su dogovor.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta vam teško
17.03.2026.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
V-Dem: Srbija i dalje izborna autokratija - ima li izlaza iz tog statusa?
17.03.2026.•
14
Prema najnovijem izveštaju švedskog V-Dem instituta, Srbija je za jedno mesto popravila svoju poziciju na listi koja meri demokratičnost zemalja u svetu.
Vila na Zvezdari, četiri stana u Beogradu, BMW X5, pištolj Valter: Šta još poseduje Đuro Macut?
17.03.2026.•
12
Premijer Đuro Macut ima imovinu vrednu oko dva i po miliona evra, prema proceni agencije za nekretnine koju je angažovao KRIK.
Komentari 7
Isidor
Mina
SRB-IN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar