Kosovo dobilo poziv da uđe u Trampov "Odbor za mir", Osmani objavila da je "duboko počastvovana"
Predsednica Kosova Vjosa Osmani objavila je na mreži "X" da je američki predsednik Donalnd Tramp poslao poziv Kosovu da bude jedna od zemalja osnivača budućeg Odbora za mir.
Foto: Screenshot (Youtube/NERV)
"Duboko sam počastvovana ličnim pozivom predsednika Donalda Trampa da predstavljam Republiku Kosovo kao osnivača Odbora za mir, stojeći rame uz rame sa Sjedinjenim Državama u težnji ka bezbednijem svetu", objavila je Osmani.
Ona je istakla da je Trampova inicijativa "istorijska", navodeći da "pravo liderstvo ne samo da priča o miru, ono ga i sprovodi", prenosi N1.
"Amerika je pomogla da se donese mir na Kosovo. Danas, Kosovo čvrsto stoji kao američki saveznik, spremno da pomogne u daljem promovisanju tog mira. Istorija pamti one koji preduzimaju smele korake da izgrade mir - i mi smo spremni", poručila je predsednica Kosova.
I am deeply honored by President @realdonaldtrump’s personal invitation to represent the Republic of Kosovo as a founding member of the Board of Peace, standing shoulder to shoulder with the United States in the pursuit of a safer world.
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) January 21, 2026
True leadership doesn’t just talk… pic.twitter.com/a5xf6vkVdF
Namera Trampa je da osnuje Odbor za mir, koji bi bio zadužen za očuvanje mira i obnovu Gaze. Poziv budućim državama osnivačima poslao je na 60 adresa, a ukoliko te zemlje žele da njihovo članstvo traje duže od tri godine, potrebno je da doprinesu Odboru sa milijardu dolara u gotovini, objavio je Rojters.
Svaka država članica imaće mandat u trajanju od tri godine od dana kada Povelja stupi na snagu, navedeno je u dokumentu.
"Trogodišnje članstvo neće se primenjivati na one države članice koje doprinesu sa milijardu dolara u gotovini fondu Odbora za mir u prvoj godini kada Povelja stupi na snagu", dodaje se u tekstu.
U regionu Zapadnog Balkana poziv su dobile i Albanija i Hrvatska.
Premijer Izralea Benjamin Netanjahu danas je saopštio da prihvata Trampov poziv.
U Odbor za mir pozvani su i predsednici Rusije i Belorusije, Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko.
Bela kuća je prošle nedelje objavila imena nekoliko lidera koji će, kako je navedeno, "imati ulogu u nadzoru narednih koraka" u Pojasu Gaze kao osnivači "Odbora za mir" za to područje, među kojima su državni sekretar SAD Marko Rubio i bivši britanski premijer Toni Bler.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poslanici SNS "šokirani": Hteli smo dijalog sa evroparlamentarcima, nismo ga dobili
23.01.2026.•
0
Poslanica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Marina Raguš je izjavila da su predstavnici vladajuće većine želeli dijalog sa delegacijom Evropskog parlamenta (EP) na sastanku u Skupštini Srbije.
Gotov sastanak opozicije sa delegacijom EP: Predložili uvođenje sankcija SNS-u, Marku Kričku i drugima
23.01.2026.•
0
Poslanici proevropskih stranaka opozicije su, posle sastanka s delegacijom Evropskog parlamenta, rekli da su članovima delegacije rekli da EU treba da uvede lične sankcije zvaničnicima Srpske napredne stranke.
VIDEO Picula i evroparlamentarci pogledali izložbu o Jasenovcu: EU utemeljena na antifašizmu
23.01.2026.•
7
Evroparlamentarci su stigli u Beograd, a prošetali su centralnim holom u Skupštini i pogledali izložbu o Jasenovcu.
Brnabić: Misija EP ne predstavlja evropske vrednosti, meša se u unutrašnja pitanja Srbije
23.01.2026.•
15
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da misija Evropskog parlamenta (EP) koja boravi u Beogradu "ne predstavlja duh Evropskog parlamenta, niti predstavlja evropske vrednosti".
Blagajnica specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti uhapšena zbog pronevere: Pribavila skoro 4 miliona
23.01.2026.•
1
Blagajnica Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti "Gornja Toponica" uhapšena je zbog sumnje na proneveru.
Akademski plenum traži zaustavljanje mera Prištine: "Vodi ka gašenju Univerziteta"
23.01.2026.•
4
"Akademski plenum" traži hitno zaustavljanje mera koje sprovode institucije u Prištini. Kako ocenjuju, ove mere vode ka faktičkom gašenju Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Devojka ubodena na Voždovcu, traga se za napadačem
23.01.2026.•
0
Dvadesettrogodišnja devojka sa ubodnim ranama zbrinuta je jutros u Urgentnom centru u Beogradu, a rad policije je u toku, nezvanično saznaje agencija Beta.
Delegacija Evropskog parlamenta u Beogradu: Više sastanaka, u fokusu reforme i polarizacija
23.01.2026.•
7
Delegacija evroposlanika razgovaraće danas u Beogradu sa različitim društvenim akterima o aktivnostima u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU).
Kleut: Treba govoriti o lustraciji i na univerzitetu
23.01.2026.•
14
Profesorka Jelena Kleut rekla je da bi se, kada dođe do promene vlasti, trebalo razmišljati i o odgovornosti u kontekstu univerziteta.
Muškarac iz Kraljeva uhapšen jer je primoravao svoju decu da prose
23.01.2026.•
2
Tridesetdevetogodišnji muškarac iz Kraljeva uhapšen je zbog sumnje da je svoje troje dece primoravao da prose po raznim lokacijama u gradu.
Ugovor iz Davosa predviđa da bi Srbija mogla da kupi 25 letećih taksija: To bi koštalo oko 125 miliona evra
22.01.2026.•
64
Sporazum koji je Srbija potpisala sa kompanijom Archer Aviation u sredu u Davosu predviđa da ta kompanija sa svojim prototipom letećeg taksija bude predstavljena na izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, piše Biznis.rs.
U stanu pronađeno osam bombi, dve puške...
22.01.2026.•
1
Beogradska policija uhapsila je D.Č. (50) zbog oružja koje su našli u njegovom stanu na Paliluli.
Hidrološka situacija stabilizovana
22.01.2026.•
1
Hidrološka situacija u Srbiji je stabilizovana i ukinute su sve mere odbrane od poplava, a u ovom trenutku ne postoji upozorenje od pojave leda na rekama, rečeno je na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije.
Tim Tonina Picule demantuje da je delegacija tražila da ne prolazi pored izložbe o Jasenovcu
22.01.2026.•
19
Izjave da su pojedini evroparlamentarci tražili da ne prolaze pored izložbe o Jasenovcu u holu Skupštine Srbije "predstavljaju manipulacije s ciljem da se diskredituje misija EP", rekla je asistentkinja Tonina Picule.
Vlada Srbije: Naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije kao i u 2025.
22.01.2026.•
2
Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o posebnoj naknadi za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2026. godini koja će iznositi kao i u prethodnoj godini.
Pet kandidata za generalnog direktora RTS-a
22.01.2026.•
5
Na konkurs za generalnog direktora Radio televizije Srbije (RTS) stiglo je deset prijava od kojih je Upravni odbor danas prihvatio njih pet uz konstataciju da ispunjavaju uslove.
Visoki savet tužilaštva zatražio od skupštine da se povuku izmene zakona o tužilaštvu
22.01.2026.•
6
Visoki savet tužilaštva (VST) poslao je Narodnoj skupštini mišljenje većine svojih članova i zatražio da se iz procedure povuku predlozi izmena sistemskih zakona kojima se uređuje rad javnog tužilaštva.
Vladan Petrov novi predsednik Ustavnog suda: Pruža podršku Vučiću
22.01.2026.•
44
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov izabran je za predsednika Ustavnog suda.
Baka Prase "manifestuje" kandidaturu za gradonačelnika Beograda
22.01.2026.•
19
Kada se 2028. godine, po redovnom terminu, ili ranije, budu održavali lokalni izbori u glavnom gradu, među kandidatima za gradonačelnika mogao bi da se nađe i jutjuber Bogdan Ilić, poznat kao Baka Prase.
Komentari 11
I.K.
I.K.
I.K.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar