Ugovor iz Davosa predviđa da bi Srbija mogla da kupi 25 letećih taksija: To bi koštalo oko 125 miliona evra
Sporazum koji je Srbija potpisala sa kompanijom Archer Aviation u sredu u Davosu predviđa da ta kompanija sa svojim prototipom letećeg taksija bude predstavljena na izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, piše Biznis.rs.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Kako se navodi, sporazum predviđa i da kompanija bude partner za vazdušni taksi na toj manifestaciji i uključuje opciju da Srbija naruči početnu flotu do 25 letelica Midnight.
To se navodi u zvaničnom saopštenju kompanije u kojem se dodaje da Archer Aviation i Vlada Srbije planiraju da istraže dalji razvoj industrijalizacije, uključujući retke metale i kritične minerale za proizvodnju baterija.
Prema sporazumu, Srbija je izabrala Archer kao svog preferiranog eVTOL (električne letelice sa vertikalnim poletanjem) partnera i ima opciju da kupi početnu flotu letelica Midnight – do 25, u skladu sa važećim pravnim okvirom.
Proizvođač letelice Midnight ne objavljuje javno cenu letelice, ali se iz informacija o potpisanim narudžbinama vidi da je pojedinačna vrednost oko pet miliona evra, što znači da bi nabavka 25 letelica srpsku stranu mogla da košta oko 125 miliona evra.
Sporazum je potpisan na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u Švajcarskoj u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i osnivača i izvršnog direktora kompanije Archer Adama Goldstina, čime je Archer formalno uspostavljen kao preferirani partner Srbije za vazdušni taksi, piše u saopštenju.
Ova saradnja se nadovezuje na već najavljena javno-privatna partnerstva kompanije Archer za lansiranje vazdušnih taksija na drugim međunarodnim tržištima, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju, Indiju, Japan i Koreju.
Kao deo partnerstva, Archer će služiti kao zvanični partner za vazdušni taksi za Ekspo 2027 Beograd, koji će se održati od maja do avgusta 2027. godine. Srbija planira da iskoristi događaj kao prikaz transporta sledeće generacije, demonstrirajući prednosti napredne vazdušne mobilnosti.
"Sreo sam se sa predsednikom Srbije prošle godine na Svetskom ekonomskom forumu gde smo se odmah povezali oko zajedničke vizije budućnosti transporta. Srbija predstavlja još jedan signal potražnje za eVTOL letelicama i još jednu priliku za raspoređivanje naših letelica i izgradnju operativne stručnosti", rekao je Goldstin.
Kompanija smatra da se "učešće Srbije u urbanoj vazdušnoj mobilnosti nadovezuje na rastući međunarodni zamah kompanije Archer dok se priprema za početne komercijalne operacije na više globalnih tržišta".
Archer, kako je navedeno, nastavlja da napreduje sa svojim programom letačkih testova Midnight i aktivnostima sertifikacije, dok istovremeno proširuje partnerstva sa vladama i operaterima širom sveta.
Interesantno je da su u saopštenju nabrojana brojna izuzeća i ograde same kompanije Archer Aviation u pogledu izvršenja odredbi sporazuma sa Srbijom, koja ukazuju da postoji mogućnost da sporazum ne bude izvršen ili da budu ispunjeni drugačiji uslovi od onih koji su navedeni u samom dokumentu, kao i da je uslovljen budućim izvršenjem obavezujućih definitivnih ugovora dve strane.
"Ove izjave o budućnosti su samo predviđanja i mogu se materijalno razlikovati od stvarnih rezultata zbog niza faktora. Rizici i neizvesnosti koji bi mogli dovesti do toga da se stvarni rezultati razlikuju od predviđenih detaljnije su opisani u podnescima kompanije Archer američkoj Komisiji za hartije od vrednosti", navodi kompanija u saopštenju.
Dodaje "da su sve izjave o budućnosti sadržane u ovom dokumentu zasnovane na pretpostavkama za koje Archer veruje da su razumne na dan izdavanja ovog saopštenja za javnost".
"Archer ne preuzima obavezu da ažurira ove izjave kao rezultat novih informacija ili budućih događaja", navela je kompanija.
Jedan od razloga zašto bi izvršenje sporazuma moglo biti pod znakom pitanja, odnosno može biti odstupanja od onoga što je njime dogovoreno, svakako je i faza razvoja u kojoj se nalazi sama letelica. Archer Aviation na svom sajtu navodi da sertifikacija letelice Midnight još nije završena.
Sertifikacija sa Saveznom upravom za vazduhoplovstvo SAD (FAA) i drugim svetskim vazduhoplovnim vlastima je u toku, a bez toga se njihove letelice ne mogu bezbedno integrisati u vazdušni prostor i početi prevoz putnika u najvećim svetskim gradovima.
Kompanija je prvobitno planirala da njihova letelica Midnight dobije sertifikat od FAA do kraja 2024. godine, kako bi komercijalni letovi počeli 2025. godine.
Sada je fokus na tome da sve bude potpuno spremno za operacije u 2026. i 2027. godini.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tužilaštvo predložilo raspisivanje poternice za osumnjičenima za ubistvo u Kumodražu
25.06.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda da raspiše poternicu za N.K. zbog sumnje da je 22. juna ubio D. V. i ugrozio još četiri osobe u ugostiteljskom objektu na Voždovcu.
Tintor: Čak i da je simulirana upotreba "zvučnog topa", ne može se govoriti o napadu na ustavno uređenje
25.06.2026.•
1
Sve i kada bi bilo apsolutno tačno da je simulirana upotreba zvučnog topa, simulacijom nečega ne možete da izvršite ni krivično delo terorizma, ni krivično delo oružane pobune, ni napada na ustavno uređenje.
Policijsko nasilje, pritisci i targetiranje: Šta pokazuje izveštaj o pravima mladih u Srbiji
25.06.2026.•
0
Incidenti tokom studentskih i građanskih protesta pokazali su sistemski obrazac nasilja policije tokom 2025. godine i prekomernu upotrebu sile prema mladima.
Ekspo: Nije bilo nedoličnog ponašanja prema novinarima CINS-a
25.06.2026.•
0
Kompanija Ekspo 2027 danas je, reagujući na navode o zastrašivanju i ometanju novinara Centra za istraživačko novinarstvo ispred sedišta te kompanije, saopštila da prema njihovim saznajima nije bilo nedoličnog ponašanja.
OSMOSMERKA: Udarnički
25.06.2026.•
2
Setimo se danas i onih koji su po ovim vrućinama na gradilištima.
Akademik Saičić: Vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i građana
25.06.2026.•
6
Redovni član SANU i profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Radomir Saičić izjavio je da je "svima jasno" da je vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i svih okupljenih građana.
Er Srbija pustila u rad prvi trenažer za erbas A319 i A320 u Srbiji
25.06.2026.•
0
Kompanija "Er Srbija" je uvela prvi "Door Trainer" za avione erbas A319 i A320, kojim se omogućava realistično i bezbedno uvežbavanje procedura rukovanja vratima aviona, kako u redovnim operacijama, tako i u vanrednim.
Tužilaštvo najavljuje postupke i protiv lekara zbog "zvučnog topa": Šta na to kaže struka?
25.06.2026.•
23
Miodrag Marković, zamenik glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, najavio je da će u slučaju upotrebe "zvučnog topa" na studentsko-građanskom protestu procesuirati četiri grupe ljudi.
Radnik povređen na gradilištu u Novom Pazaru
25.06.2026.•
0
Radnik na građevinskom objektu u Novom Pazaru pao je sa višespratnice u Ulici Kej skopskih žrtava.
Više ulica zatvoreno za saobraćaj zbog SNS skupa u Beogradu od 26. do 29. juna
25.06.2026.•
2
Tokom održavanja skupa Srpske napredne stranke od petka 26. juna od 4 sata ujutro do 29. juna do 4 sata ujutro, doći će do zatvaranja za saobraćaj pojedinih ulica u Beogradu.
Pepko povlači iz prodaje narukvice za decu zbog rizika od povrede
25.06.2026.•
1
Narukvice za decu sa motivom kapibare, koje se prodaju u Pepko radnjama, povlače se sa tržišta Srbije zbog rizika od povreda.
NUNS osudio pritisak na novinare CINS-a ispred Ekspa
25.06.2026.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je zabrinutost zbog incidenta koji se dogodio 23. juna ispred sedišta kompanije Ekspo u Beogradu, kada su tri nepoznata muškarca prišla novinarima CINS-a.
Udruženje "Moja Srbija" ponovo traži od ministra hitno puštanje vaučera za odmor u Srbiji
25.06.2026.•
4
Udruženje "Moja Srbija" uputilo je danas novi dopis ministru turizma i omladine Huseinu Memiću i zatražilo je da se odmah puste u opticaj vaučeri za odmor u Srbiji.
Mimović uputio urgentno pismo Gaspromu: Spreman za kupovinu udela u NIS-u, nudi dve milijarde evra
25.06.2026.•
22
Direktor i vlasnik kompanije "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" iz Subotice Ranko Mimović rekao je danas da je uputio urgentno pismo predsedniku uprave Gasproma Alekseju Mileru.
Na Zlatiboru zaplenjeno 2.469 kilograma junećeg mesa: Bez dokaza o poreklu i kvalitetu
25.06.2026.•
5
Državljanin BiH D. B. uhapšen je jer je u kamionu kojim je upravljao nađena veća količina mesa, bez dokaza o poreklu i kvalitetu.
Izabrani članovi Veća Agencije za borbu protiv korupcije
25.06.2026.•
1
Skupština Srbije danas je za članove Veća Agencije za sprečavanje korupcije izabrala Željka Lazića, Predraga Kneževića, Steva Bajića i Tamaru Mišić.
VIDEO Vučić uz robote pozvao na skup 27. juna: "Milutin i Dragutin igraće Moravac"
25.06.2026.•
64
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da 27. juna dođu na plato ispred Skupštine Srbije na veliki skup.
AikBank šestu godinu zaredom podržava SOS Dečija sela Srbija
25.06.2026.•
0
AikBank, najveća domaća privatna banka u Srbiji, donirala je 65.000 evra humanitarnoj organizaciji SOS Dečija sela za podršku ranjivim grupama i osnaživanje porodica u krizi.
Ambasada Srbije u Venecueli: Među stradalima i povređenima u zemljotresima nema srpskih državljana
25.06.2026.•
4
Ambasada Srbije u Karakasu saopštila je da, prema saznanjima kojima raspolaže, u zemljotresima koji su pogodili Venecuelu među srpskim državljanima i licima sa dvojnim državljanstvom nema stradalih niti povređenih.
Komentari 72
Ela
Većina ih ima par godina penzijskog staža.Zasto im ne vratite novac koji su uplatili u Fond PiO???
Particulare matter
Bruka.
Neviđena.
pazi sad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar