Mandić: EU odbila sve predloge prevoznika sa Zapadnog Balkana, u planu su nove blokade
Predsednik poslovnog udruženja Međunarodni transport Neđo Mandić izjavio je večeras da je Evropska unija odbila sve predloge prevoznika sa Zapadnog Balkana, kojima bi se rešio problem njihovog boravka u Šengen zoni.
Foto: 021.rs (ilustracija)
On je naveo da su prevoznici doneli odluku o ponovnoj blokadi teretnih graničnih prelaza, ali da za sada nije poznat tačan datum novih blokada.
"Poslednji sastanak s njima bio je katastrofalan. Nisu prihvatili ništa što smo predložili, samo su rekli - uklopite se u pravilo 90/180, drugačije ne može."
Na pitanje da li prevoznici razmišljaju o ponovnoj blokadi teretnih prelaza ukoliko uskoro ne postignu dogovor sa Evropskom unijom, Mandić kaže da je odluka već doneta, ali se čeka usaglašavanje sa prevoznicima iz drugih zemalja Zapadnog Balkana.
"Doneli smo odluku da idemo ponovo na blokade, samo što za sve treba vremena, pošto moramo da usaglasimo proceduru sa kolegama iz drugih zemalja Zapadnog Balkana. Kada usaglasimo termin, onda ćemo odrediti tačan datum. Moramo da se sastanemo i dogovorimo se oko svih detalja, tako da ne znam kada će početi blokade."
Crnogorske Vijesti pišu da su kompromisi koje su na poslednjem sastanku Evropskoj komisiji uputile vlasti iz regiona Zapadnog Balkana i prevoznici odbijeni uz komentare "da su nemogući, suviše kreativni i suprotni sa zakonom Šengena", dok je predloženo da vozači prijave boravak u nekoj od bližih članica EU što je za prevoznike bilo neprihvatljivo.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević izjavila je nedavno da će država nastaviti da traži poseban status za profesionalne vozače kamiona u Šengen zoni i dodala da su zahtevi države opravdani i razumni.
Prevoznici iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije blokirali su, od 26. do 30. januara, prelaze za teretni saobraćaj zbog strogih pravila EU o boravku u Šengen zoni.
Prevoznici su obustavili blokade nakon što je Evropska komisija počela razmatranje mogućnosti uvođenja posebnih viza za profesionalne vozače kamiona, koje bi im omogućile duži boravak u zemljama EU i nesmetano obavljanje posla.
Novi sistem ulaska i izlaska striktno ograničava boravak vozača iz zemalja van EU na 90 dana u periodu od 180 dana, pa zbog prirode posla profesionalni vozači ovaj limit dostignu veoma brzo, nakon čega im preti deportacija ili zabrana ulaska u EU.
Prevoznici su ranije upozorili da primena tog pravila i na profesionalne vozače ugrožava njihov rad i opstanak prevozničkih firmi u zemljama Zapadnog Balkana.
U predloženoj strategiji Evropske unije za vize, čija je radna verzija predstavljena 29. janaura u Briselu, konstatuje se da profesionalaci iz trećih zemalja, kao što su vozači kamiona, umetnici na turnejama, sportisti koji prisustvuju sportskim događajima, stručnjaci koji rade na prekograničnim projektima, radna snaga koja podržava industrije i usluge EU, imaju potrebu da borave u EU duže od dozvoljenog limita, bez namere trajnog nastanjivanja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
ODIHR: Potrebna puna posmatračka misija za predstojeće izbore u Srbiji
31.07.2026.•
0
Misija ODIHR preporučila je da ta organizacija uputi misiju u punom kapacitetu za posmatranje predstojećih izbora u Srbiji, usled očekivanja da oni budu održani u izrazito polarizovanom političkom i društvenom okruženju.
Analitičar: Vlast nije uplašena jer i dalje kontroliše sistemske mehanizme
31.07.2026.•
5
Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenio je da vlast u Srbiji, uprkos tome što je veći deo društva protiv nje, nije uplašena.
Evrostat: Više od trećine ljudi u Srbiji ne može da jednom godišnje otputuje negde na nedelju dana
31.07.2026.•
32
U 2025. godini 27,5 odsto stanovnika Evropske unije starijih od 16 godina nije moglo sebi da priušti da jednom godišnje negde otputuje na nedelju dana, dok u Srbiji to nije moglo da učini više od trećine stanovništva.
Savet za štampu: Informer, Alo i Večernje novosti prekršili Kodeks u tekstovima o napadu na Matića
30.07.2026.•
3
Komisija za žalbe Saveta za štampu odlučila je da su mediji Informer, Alo i Večernje novosti prekršili Kodeks novinara Srbije u tekstovima o napadu na predsednika ANEM-a Verana Matića.
Toplotni talas stigao u Srbiju: Nosite laganu odeću i često se hidrirajte
30.07.2026.•
5
Počeo je još jedan talas ekstremnih vrućina u Srbiji, a narednih dana temperature će biti i do 40 stepeni.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sve je na vama
30.07.2026.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Jovanović: Bez desnice nema promene vlasti u Srbiji, potrebne tri opoziocione kolone
30.07.2026.•
56
Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović ocenio je da "bez glasova desnice nema niti je bilo promene vlasti u Srbiji".
Uhapšena dvojica Kineza na aerodromu "Nikola Tesla": Nudili novac policiji da ih ne legitimiše
30.07.2026.•
6
Policija je uhapsila dvojicu kineskih državljana C.K. (1976) i Z.L. (1977) na aerodromu "Nikola Tesla" zbog davanja mita.
Vlada ukinula prošlogodišnje izmene uredbi o radnom vremenu profesora na fakultetima
30.07.2026.•
1
Vlada je ukinula izmene uredbe za utvrđivanje troškova studija i o uslovima rada, čime je raspodela radnog vremena nastavnog osoblja vraćena na rešenja koja su važila pre njihovog donošenja.
Ponovo nije izabran predsednik Saveta REM-a
30.07.2026.•
3
Članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije dogovorili su se posle dvočasovne rasprave u nastavku konstitutivne sednice, o dvoje kandidata za predsednika tog tela, Dubravki Valić Nedeljković i Milošu Gariću.
Ko si bre ti: Šta sve (ne)znamo o "platformi za prijavu bahatosti i korupcije"
30.07.2026.•
4
Platforma "Ko si bre ti?", uz poziv građanima da "prijave bahatost i sačuvaju javni interes" proradila je pre 20 dana posle brojnih najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Da li građani mogu da tuže državu zbog loših klimatskih politika?
30.07.2026.•
4
Ekstremni vremenski uslovi izazvani klimatskim promenama narušavaju zdravlje i kvalitet života građana, i izazivaju sve veću ekološku i imovinsku štetu.
Vučić: Gorivo u Srbiji skuplje zbog visoke akcize, izbori će biti kad se bogatiji birači vrate sa "holideja"
30.07.2026.•
37
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je gorivo u Srbiji skuplje nego u regionu zbog visoke akcize.
Vučić o novom istraživanju javnog mnjenja: SNS svakog dana malo napreduje, a Studentska lista malo pada
30.07.2026.•
39
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da poslednje istraživanje javnog mnjenja Nove srpske političke misli (NSPM) pokazuje da lista oko SNS "svakog dana napreduje", a da Studentska lista "pomalo pada".
Zasedao Republički štab za vanredne situacije, teme bile - vodostaj Dunava, toplotni talas i rizik od požara
30.07.2026.•
3
Republički štab za vanredne situacije zasedao je danas zbog aktuelne meteorološke i hidrološke situacije, imajući u vidu najavljeni dugotrajni toplotni talas, izrazito visok rizik od požara i vodostaj na Dunavu.
Advokati Veselina Milića podneli krivičnu prijavu protiv Marka Krička i Boška Sekulovića
30.07.2026.•
27
Punomoćnici Veselina Milića podneli su Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv načelnika Uprave kriminalističke policije Marka Krička i načelnika Službe za suzbijanje kriminala Boška Sekulovića.
Komentari 45
Particulare matter
Privreda Srbije im je pred kolapsom :)
Plaćač poreza
@Komentari susjeda
A vi koji ne znate da se potpisete a voljeli bi da vozite do i po EU utovarite i vozite botove po Srbiji, ne trebaju vam papiri a sto samo soferi autobusa da zaradjuju od partije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar