"Srbija 2030-2035": Mir, fabrika dronova, 1.000 čovekolikih robota, 10.000 pasa robota, plata 1.700 evra...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je nacionalnu strategiju "Srbija 2030-2035".
Vučiću je u Palati Srbija, pre početka govora, dobrodošlicu poželeo humanoidni robot.
Nakon toga se predsednik obratio, rekavši da je prvi cilj u narednih deset godina "čuvanje mira i stabilnosti u zemlji".
Kako je rekao, živimo u vreme početka velikih sukobe, te da predviđa da će "sukobi završiti i sa najtežim žrtvama u istoriji čovečanstva zato što će biti korišćeno oružje koje je samo jednom u svetu korišćeno".
Konstatovao je da do svojih predviđanja dolazi korišćenjem činjenicama kada je zaključio i da će se desiti napad na Iran, navodeći da je jasno kako će se to završiti jer se "zna čija je sila jača".
Konstatovao je da do svojih predviđanja dolazi korišćenjem činjenicama kada je zaključio i da će se desiti napad na Iran, navodeći da je jasno kako će se to završiti jer se "zna čija je sila jača".
"Veliki deo naroda misli da predstavljamo program 2030-35 jer želimo da vladamo do te godine, ne razumeju da ste bez strategije ništa i da nema uspeha", rekao je Vučić, na predstavljaju strategije kojoj prisustvuju članovi vlade, predsednica Skupštine Srbije i drugi iz vrha vlasti.
Naveo je da živimo u eri najbržih promena u istoriji čovečanstva i zato "moramo da radimo više i učimo brže" umesto da se, kako je rekao, na poslu u mobilni telefon gledaju po tri sata lične stvari.
"Jedan od naših najvećih problema je što ne želimo da se menjamo, sve bi druge da menjamo", rekao je Vučić.
Veće ulaganje u vojsku i policiju
Predsednik je najavio izgradnju fabrike dronova u Srbiji i veća izdvajanja za naoružanje vojske i policije.
Nakon mira i stabilnosti, kako je rekao, važno je da Srbija sačuva vojnu neutralnost.
"Srbija će da čuva poziciju vojne neutralnosti, nije je menjala ni pod jačim pritiscima neće ni sada. Donela je mnogo dobra Srbiji, a platili smo i cenu. Moramo da snažimo našu armiju, da sarađuje sa svima i sa Kinom i sa NATO zemljama", rekao je Vučić.
Pohvalio je najavu vojne vežbe Vojske Srbije sa NATO, ali rekao da treba ponavljati da Srbija čuva vojnu neutralnost.
"Vojsku i policiju ćemo da snažimo, za to izdvajamo mnogo viš od 2,5 posto budžeta", rekao je predsednik i dodao da ko ume da čita budžet vidi da za silu ide i do šest odsto budžeta.
Najavio je ozbiljnu fabriku dronova, bez objašnjenja o kojoj je tehnologiji i investitoru reč.
Vučić je rekao da su Ujedinjene nacije (UN) izgubile autoritet, a o sednici povodom napada na Iran kazao je da nije imao vremena da čita ta "politička naklapanja koja ničemu ne služe".
Najveća prednost robotici i veštačkoj inteligenciji
Vučić je najavio da će u junu, a najkasnije do septembra u Srbiji biti otvorena prva fabrika za proizvodnju "čovekolikih" robota.
"Biće proizvedeni u fabrici Mint u Loznici. Krenućemo u Šapcu, a u Inđiji pravimo kompletan ekosistem za treninge, za robotiku na nivou Srbije", rekao je Vučić.
Najavio je da biti proizvedeno 1.000 čovekolikih robota za višestruke namene i 10.000 pasa robota, takođe, za višestruke namene.
"U svetu smo 39. za prihvatanje za sve što nosi veštačka inteligencija", naveo je on.
Vučić je najavio i da će uskoro biti otvorena fabrika "ozbiljnih" dronova u Srbiji.
"Ovo je sada mnogo ozbiljnije. Od kraja aprila imaćemo punu proizvodnju na teritoriji Srbije zajedno sa jednim inostranim partnerom", kazao je Vučić.
Srbija u EU
Predsednik je izjavio i da vidi Srbiju 2035. godine kao člana Evropske unije.
"Vidim Srbiju u 2035. kao člana Evropske unije. Da li ćemo imati pravo glasa, komesara? Ne znam. Ali za to moramo da ubrzamo svoje reforme, a ne da u poljoprivredi nismo u stanju da ispunimo", rekao je Vučić.
"U Prištini nemamo sagovornike"
Vučić je izjavio da se problem Kosova može rešavati samo razgovorima, da Srbija ne želi sukobe, ali da sada u Prištini nema s kim da se razgovara.
"Njihova jedina želja je proterivanje Srba sa vekovnih ognjišta i isterivanje Srbije. Moramo da tamo osnažimo naše škole, domove zdravlja, da naše građane stambeno zbrinjavamo, finansijski ojačamo", rekao je Vučić.
On je rekao da je Kosovo ustavom određeno kao autonomna pokrajina Srbije, da je tako i u povelji Ujedinjenih nacija i da to priznaje većina zemalja u svetu.
"Najrazvijeniji deo zemalja ne priznaje, jer su izvršili agresiju nad Srbijom vodeći se svojim geopolitičkim interesima", rekao je Vučić.
On je obavestio građane da "mi i naše vojno rukovodstvo znamo broj i tip svake ispaljene rekete i granate na Persijskom ratištu, odlično pratimo, razvijamo odgovore za svaku eventualnu krizu u budućnosti".
"Mnogo smo spremniji nego što neki misle i što bi neki očekivali", naglasio je Vučić.
Prosečna plata 2030. biće 1.700 evra, penzija 750 evra
Vučić je izjavio i da će 2030. godine prosečna plata u Srbiji biti 1.700 evra i prosečna penzija 750 evra.
"Plate i penzije ne zavise od odluke države, poput minimalne zarade. Ovo neće biti lako ispuniti", rekao je on.
Naveo je da će ulaganja u kapitalne investicije do 2030. biti 17 milijardi evra, plus 31 milijardu do 2035. godine, ne računajući troškove za vojsku i policiju.
"Za vojsku će biti izdvojeno ne manje od 15 milijardi evra", rekao je Vučić.
Istakao je da su predviđanja da će po stopi rasta Srbija do 2030. godine biti među privih nekoliko zemalja.
Ulaganja u vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu
Predsednik je izjavio da će u vodovodnu infrastrukturu u Srbiji do 2030. godini biti uloženo 1,5 milijardi evra, a u kanalizacionu 1,2 milijarde evra.
"Sva komunalna infrastruktura je podizana posle Drugog svetskog rata, a drugi deo između 1970 i 1980. Imamo probleme sa vodom u 85 odsto gradova i opština, imamo 90.000 kilometara azbestnih cevi koje sve moramo da zamenimo. Na mreži su gubici vode do 75 odsto", rekao je Vučić na predstavljanju nacionalne strategije "Srbija 2030".
Naveo je da je u planu izgradnja 30.000 kilometara vodovodnih cevi.
"Ovo su ogromna ulaganja, nikada veća, ali nedovoljna", rekao je Vučić.
Govoreći o poljoprivredi on je kazao da je najmanje zadovoljan onim što je urađeno da se unapredi ta oblast proizvodnje.
"Ne zato što se neko buni i podleže grupama za pritisak. Ono što me brine je što nema jasne strategije i vizije za upotrebu veštačke inteligencije, pošto mi sada trošimo više novca nego ranije, a i dalje imamo iste probleme. Ništa nismo rešili za navodnjavanje. To je sramota koliko malo navodnjavamo. Moraju da se daju najjeftiniji krediti za to. Onaj ko hoće, hoće, ko neće ne mora", rekao je Vučić.
Zatražio je da se urade nova rešenja i predlozi koji se odnose na unapređenja sistema za navodnjavanje, borbu protiv poplava, subvencije iz EU.
"Mora neko da sagledava širu sliku, a ne samo najužu moguću. Programi koje ste vi poslali, na koje imam najveće primedbe, su obrazovanje i poljoprivreda", poručio je Vučić članovima Vlade Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đedović Handanović: Najniža proizvodnja na Đerdapu otkako je pušten u rad, štedite struju
02.08.2026.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je za RTS da je tokom celog maja, juna i jula zabeležena najniža proizvodnja na Đerdapu otkako je ova hidroelektrana puštena u rad.
Švajcarac kod Kraljeva zaustavljen zbog prebrze vožnje, pa pokušao da podmiti saobraćajce
02.08.2026.•
0
Švajcarski državljanin R. S. (20) uhapšen je zbog davanja mita.
Najduže se trenutno čeka na Batrovcima - oko sat vremena, ali se kasnije očekuju gužve
02.08.2026.•
0
Zadržavanja za putnička vozila na graničnom prelazu Batrovci od jutros su oko sat vremena prilikom izlaza iz Srbije, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
RHMZ upozorava: Bačka, Banat i Pomoravlje pod crvenim meteo alarmom
02.08.2026.•
0
Prema prognoziranim meteorološkim pojavama za danas, Bačka, Banat i Pomoravlje su pod crvenim meteo alarmom, dok je ostatak Srbije pod naradžastim upozorenjem, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Pregovori o novom minimalcu počinju 10. avgusta: Sindikalci o tome koliko je realno da bude 650 evra
02.08.2026.•
0
Pregovori o minimalnoj zaradi počinju 10. avgusta, potvrdili su za Danas i predstavnici sindikata i poslodavaca.
Svi vozači u Srbiji smeju da koriste žutu rotaciju - postoje određeni uslovi
02.08.2026.•
2
Brojni vozači u Srbiji ne znaju da imaju pravo da koriste žutu rotaciju koja im pod određenim uslovima omogućava prolazak i kroz crveno svetlo na semaforu.
Pomoćnik ministarke energetike: Nema razloga za strah od nuklearke u Srbiji, tehnologija je uznapredovala
02.08.2026.•
6
Srpski stručnjaci će tokom narednih 17 meseci, u okviru saradnje sa francuskim partnerima, učestvovati u obukama, radionicama i stručnim posetama u Francuskoj.
Predsednik Saveta za borbu protiv korupcije: Šta koči slučaj pada nadstrešnice?
01.08.2026.•
14
Predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević kaže da u slučaju pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici postupak utvrđivanja odgovornosti usporavaju, između ostalog, složena veštačenja.
Kod muškarca u Kragujevcu pronađena sekira, gasno-startni pištolj, nož...
01.08.2026.•
5
Policija je odredila zadržavanje do 24 časa V.P. (19) kod koga su danas u Kragujevcu pronašli sekiru, nož sa sečivom dužine 11,5 cm, gasno-startni pištolj, kao i druge predmete pogodne za napad i nanošenje povreda.
U Nišu ponovo protest zbog trase brze pruge
01.08.2026.•
1
Stanari niške opštine Pantelej ponovo su se okupili večeras u tom delu grada, na protestu zbog planirane trase brze pruge kroz ovo naselje.
FOTO Sati čekanja na srpsko-hrvatskoj granici po vrelini: "Nikada ranije nisam doživeo ništa slično"
01.08.2026.•
31
Agencija AP piše da danas putnici na popularnom graničnom prelazu između Hrvatske i Srbije satima čekaju na vrelini, jer je vrhunac letnjeg prazničnog saobraćaja zagušio jedan od glavnih prelaza između dve zemlje.
Vlada Srbije uputila u skupštinsku proceduru set ekonomskih i poreskih zakona
01.08.2026.•
0
Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru set ekonomskih i poreskih zakona.
U Srbiji nešto više turista nego prošle godine
01.08.2026.•
0
U Srbiji je u junu ove godine registrovano 400.022 turista, što je 1,7 odsto više nego juna 2025.
Aktivista "Eko straže" zadržan na granici, UKP ga ispitivao o zvučnom topu
01.08.2026.•
4
Aktivista Bojan Simišić, osnivač "Eko straže", zadržan je danas na granici po povratku sa poslovnog putovanja, gde je dao izjavu inspektorima Uprave kriminalističke policije (UKP) službe za suzbijanje terorizma.
Najduže kolone na granici sa Hrvatskom
01.08.2026.•
1
Automobili na prelazu Batrovci sa Hrvatskom na izlaz iz zemlje čekaju dva sata, dok na prelazu Gradina sa bugarskom čekaju oko 80 minuta, saopštili su "Putevi Srbije".
Komentari 108
Primecujem
11.03.2026 • 16:03
Nikakav problem
Pošto već imamo par miliona botova to neće biti problem... Samo će im žice između ušiju zameniti novim...
Brate, nasmejao si me do suza....
Predrag
stoji?
Kotlokrpa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar