Statistika pokazuje: Polovina stranaca u Srbiju došla iz Rusije
U Srbiju je, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS), došlo znatno više stranaca nego što je iz nje otišlo.
Foto: Pixabay
Naime, od 2014. do 2024. u našu državu imigriralo je 167.244 stranih državljana, dok je iz nje emigriralo 72.512 stranaca koji su se u ranijem periodu doselili u Srbiju, piše Nova ekonomija.
Posmatrano prema polu, u periodu od deset godina, muškarci su činili 66,1 odsto ukupnog broja stranaca koji su se doselili u Srbiju, dok je udeo žena iznosio 33,9 procenata.
U tom periodu, najviše stranaca došlo je u Srbiju 2023. godine - 41.273 ljudi. S druge strane, u posmatranom periodu najmanje stranaca došlo je 2016, 4.103 građana. Svake godine, bez obzira na broj imigranata, najviše njih došlo je u Beograd.
Kada se posmatra samo 2024. godina, u Srbiju je došlo 34.155 stranaca, dok je 17.331 stranaca otišlo. Prosečna starost imigranata iznosi 33,2 godine. Muškarci koji dolaze u Srbiju u proseku su imali 33,7, a žene 32,4 godine. S druge strane, prosečna starost stranaca koji su u istoj godini emigrirali bila je 36 godina.
Inače, broj stranaca koji su u 2024. došli u Srbiju bio je za 17,2 odsto manji nego 2023, kada je imigriralo 41.273 stranih državljana.
Posmatrano po regionima, Južna i Istočna Srbija beleže najvišu prosečnu starost i kod imigranata (37,9) i kod emigranata (40,4), dok je Beogradski region imao najnižu prosečnu starost - 31,5 kod imigranata i 32,5 godine kod emigranata.
Najveći broj stranaca koji su u 2024. došli u Srbiju bili su državljani Rusije - 17.103 građana. Rusi, dakle, čine 50,1 odsto ukupne imigracije.
Na drugom mestu su državljani Kine, kojih je 2024. u Srbiju došlo 4.511, odnosno 13,2 odsto.
Slede državljani Indije, kojih je došlo 2.109 (6,2 odsto) i Turske, kojih je imigriralo 1.951 (5,7 odsto).
Zajedno, dakle, ovi državljani čine čak 75,2 odsto ukupne imigracije.
Takođe, državljani ovih zemalja najviše i napuštaju državu. Naime, najveći broj stranaca koji su napustili zemlju u 2024. bili su državljani Ruske Federacije - 5.421 osoba, odnosno 31,3 odsto ukupne emigracije. Na drugom mestu nalaze se državljani Kine sa 4.856 lica (28 odsto), dok su državljani Turske na trećem mestu sa 3.112 lica (18 odsto).
Zajedno, ova tri državljanstva čine 77,3 odsto ukupne emigracije stranaca.
Pored njih, u Srbiju su 2024. došli i državljani Šri Lanke (829 državljana), Nepala (780), Belorusije (366), Ukrajine (365) i Crne Gore (299). Tu su i građani Uzbekistana (289), Bosne i Hercegovine (285), Bangladeša (277), Nemačke (258) i Rumunije (257). Državljana ostalih država bilo je 4.476.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zastoj Srbije na putu ka EU može da iskomplikuje pristupanje Ukrajine
27.07.2026.•
0
Zastoj Srbije u pristupanju EU mogao bi da iskomplikuje kandidaturu Ukrajine za članstvo jer države prijateljske prema Zapadnom Balkanu nastoje da održe geografsku ravnotežu i isti tretman kod proširenja.
VIDEO: Aleksić o aferama vlasti u Skupštini govorio četiri sata
27.07.2026.•
8
Poslanik i lider Narodnog pokreta Srbija Miroslav Aleksić kao ovlašćeni predlagač u Skupštini Srbije, četiri sata je govorio o aferama vlasti, ne samo vlade Đura Macuta, već i ranijh vlada.
Klinički centar u Nišu uveo kontakt brojeve i mejl za prijavu sumnje na korupciju
27.07.2026.•
0
Univerzitetski klinički centar Niš uveo je od danas mejl i posebne telefonske linije preko kojih građani mogu da prijave sumnju na korupciju, zloupotrebe i druge nepravilnosti u radu te zdravstvene ustanove.
Koja imena su davana deci u 2025. godini: Luka više nije najpopularnije
27.07.2026.•
6
Deci rođenoj u prošloj godini roditelji su najčešće davali imena Sofija i Vasilije, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
FOTO: Uhapšeni na granici sa Bugarskom zbog 61.650 lažnih funti i opreme za falsifikovanje
27.07.2026.•
0
Policija u Zaječaru uhapsila je državljane Moldavije i Rumunije C. A. (30) i B. V. (32), kao i državljanku Moldavije M. A. (19), zbog falsifikovanja novca.
Pet pitanja o izborima za koje se svi spremaju, a koji još nisu raspisani
27.07.2026.•
3
Od trenutka kada je prošle godine zatraženo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, izlazak na birališta postao je centralna politička tema u Srbiji, a već godinu dana vlast licitira izbornim datumima.
Poruke o nestanku deteta kasnile: MUP najavljuje unapređenje sistema "Pronađi me"
27.07.2026.•
3
Dvanaestogodišnja devojčica iz Beograda pronađena je nakon što je zbog njenog nestanka aktiviran sistem "Pronađi me". Deo javnosti postavio je pitanje da li je upozorenje trebalo da bude upućeno ranije.
Glamočić: Zbog afričke kuge uginulo 33.500 svinja
27.07.2026.•
1
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da nema novih potvrda boginja ovaca i koza i da je do sada zbog afričke kuge svinja uginulo 33.500 svinja u devet opština.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - lako ili ne?
27.07.2026.•
6
Nova tura 021.rs dnevnih kvizova stiže za vas.
Nova sednica Saveta REM-a u četvrtak: Ponovo na redu izbor predsednika tog tela
27.07.2026.•
0
Sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), na kojoj bi trebalo da bude nastavljen izbor predsednika tog tela i njegovog zamenika, zakazana je za četvrtak, 30. jul.
Nedeljkov: Da su rezultati Crtinog istraživanja o rejtingu stranaka nerealni - izbora bi odavno bilo
27.07.2026.•
12
Programski direktor CRTA Raša Nedeljkov ocenio je da reakcije na najnovije istraživanje o izborima pokazuju da se istraživanje ne tumači na osnovu metodologije, nego kroz sopstvene političke interese.
Skupština glasa o nepoverenju Vladi: "Pitanje šta će Vučić izabrati - unutrašnju ili spoljnu propagandu"
27.07.2026.•
17
Deveto vanredno zasedanje Narodne skupštine, na kom će se razmatrati Predlog za glasanje o nepoverenju Vladi Srbije, održaće se danas, 27. jula.
Tri godine nakon masovnih ubistava: Obuka maloletnika da koriste vatreno oružje još nije krivično delo
27.07.2026.•
6
Krivični zakonik je u julu menjan zbog evrointegracija i usklađivanja sa novim Zakonom o oružju i municiji.
Koliku odštetu bi mogao da dobije putnik koji je zamalo ispao kroz prozor aviona?
26.07.2026.•
2
Na letu kompanije Rajaner od Soluna do Memingena, 10. jula se dogodio incident koji je mogao da se završi tragično — srpski državljanin Ljubiša Karović je, nakon problema sa avionom, zamalo ispao kroz prozor letelice.
Uhapšen muškarac koji je u snimku na Fejsbuku pretio Vučiću i Vučićeviću
26.07.2026.•
9
Policija je uhapsila S.S. (55) iz okoline Kragujevca, koji je osumnjičen za ugrožavanje sigurnosti.
Broj rođenih u prvoj polovini ove godine veći nego u istom periodu 2025.
26.07.2026.•
2
Od januara do juna se u Srbiji, u poređenju sa istim periodom prošle godine, beleži rast broja rođenih za 3,2 odsto.
Komentari 3
misko
Vladika
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar