Produžena Uredba kojom se ograničavaju cene derivata nafte
Vlada Srbije produžila je Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte u narednih 60 dana.
Foto: 021.rs
Najviša maloprodajna cena sa PDV-om za evro dizel i evro premijum BMB 95 biće u iznosu prosečne veleprodajne cene tih derivata na teritoriji Srbije uvećane za 21 dinar, dok je za evro dizel namenjen registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima ona 184 dinara.
Doneta Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte, kako je objavljeno u Službenom glasniku predviđa da na najvišu maloprodajnu cenu ovih derivata nije dozvoljeno obračunavati druge naknade ili druge troškove koji nisu propisani uredbom ili drugim posebnim propisima.
Uredbom je predviđeno i da su kvalitet i označavanje derivata nafte uređeni Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za tečna goriva naftnog porekla. Navedeno je i da se uredba ne primenjuje na aditivirane derivate nafte, koje prilikom stavljanja u promet na tržište Srbije mora da prati Izjava o dodatim aditivima za poboljšanje performansi goriva, u skladu sa pravilnikom.
Istaknuto je i da prosečne veleprodajne cene derivata evro dizel i evro premijum BMB 95 na teritoriji Srbije obračunava Ministarstvo rudarstva i energetike svakog petka i najkasnije do 13 časova i dostavlja Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine, do prestanka važenja ove uredbe.
Najviše maloprodajne cene derivata evro dizel i evro premijum BMB 95 utvrđuje Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine svakog petka i objavljuje na zvaničnoj internet stranici najkasnije do 15 časova, do prestanka važenja ove uredbe, osim u slučajevima kada je petak državni ili verski praznik koji se u Srbiji praznuje neradno i tada se prosečna veleprodajna cena obračunava i najviša maloprodajna cena objavljuje prvog prethodnog radnog dana.
U uredbi piše i da privredni subjekti koji obavljaju delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava dužni su da maloprodajne cene derivata evro dizel i evro premijum BMB 95, koje ne smeju da budu više od najviših maloprodajnih cena utvrđenih od strane Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, primene odmah po objavljivanju na zvaničnoj internet stranici Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
Dodaje se i da ministar nadležan za poslove energetike bliže propisuje način obračuna prosečne veleprodajne cene derivata nafte evro dizel i evro premijum BMB 95.
Privredni subjekti koji obavljaju delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava, a koji su do dana stupanja na snagu ove uredbe vršili isporuku tih derivata u obavezi su da nastave da ih isporučuju.
Naftna industrija Srbije (NIS), kako se navodi će na svojim stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava, uz upotrebu kartica izdatih registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima, staviti u promet derivat evro dizel po maksimalnoj maloprodajnoj ceni od 184 dinara po litru, utakanjem u pogonske rezervoare poljoprivrednih mašina i posude za transport derivata nafte u maksimalnoj količini do 100 litara po hektaru.
To se odnosi kako se precizira za površine upisane u Registru poljoprivrednih gazdinstava na dan stupanja na snagu ove uredbe i zasejane, odnosno zasađene površine obradivog poljoprivrednog zemljišta pod odgovarajućom biljnom kulturom do količina potrebnih za obradu, a najviše do 100 hektara.
Za nepoštovanje uredbe predviđene su novčane kazne od 100.000 do dva miliona dinara za pravna lica, za odgovorno lice u pravnom licu kazne su od 5.000 do 150.000 dinara, dok će se preduzetnik kazniti kaznom od 10.000 do 500.000 dinara. Moguće je izreći i meru zabrane obavljanja delatnosti u trajanju od šest meseci do godinu dana.
Nadzor nad primenom ove Uredbe sprovodi Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine. Prema Uredbi o ograničenju visine cena derivata nafte, koja je stupila na snagu 23. januara i koja je važila 60 dana, najviša maloprodajna cena sa porezom na dodatu vrednost utvrđivala se za evrodizel i benzin BMB 95 na osnovu prosečne veleprodajne cene tih derivata na teritoriji Srbije uvećane za 20 dinar po litru, odnosno za 21 dinar od 21. februara.
U novoj Uredbi o izmeni Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte koju je Vlada Srbije donela 19. marta, rok od 60 dana zamenjen je rokom od 150 dana, odnosno njeno važenje je produženo do 23. juna.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srpska lista se protivi povlačenju KFOR-a sa mosta na Ibru, traže sastanak sa komandantom
10.08.2026.•
0
Stranka Srpska lista izrazila je danas protivljenje povlačenju ili bilo kakvom smanjenju prisustva pripadnika KFOR-a na glavnom gradskom mostu na Ibru, između Severne i Južne Mitrovice.
Advokati Veselina Milića podneli krivične prijave protiv NN lica iz MUP-a
10.08.2026.•
0
Advokatska kancelarija Vasiljević legal, koja u slučaju "Senjak" zastupa nekadašnjeg šefa beogradske policije Veselina Milića, podnela je danas krivičnu prijavu protiv NN službenika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Blok A2 u Kostolcu van pogona i ne proizvodi struju zbog havarije nakon požara
10.08.2026.•
0
Elektroprivreda Srbije (EPS) pokrenula je pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva za isporuku i ugradnju jednog regenerativnog zagrejača vazduha.
Er Srbija uvodi letove iz Niša za Beč i Maltu
10.08.2026.•
3
Er Srbija saopštila je da će od 25. oktobra uspostaviti dva nova direktna leta iz Niša, jedan do Beča, a drugi do Malte.
VJT ponovo o Vladimir Cvijanu: Za svaku smrt koja nije prirodna se koristi termin "nasilna"
10.08.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu ponovo je reagovalo na tvrdnje grupe advokata u vezi sa smrću Vladimira Cvijana.
Miletić: Problemi u zdravstvu nisu vezani za jedan grad, svugde su u Srbiji
10.08.2026.•
0
Poslanica Nove Demokratske stranke Srbije Slađana Miletić upozorila je da problemi u zdravstvu nisu problem jednog grada, već tog celokupnog sektora u Srbiji.
RZS objavio vrednost građevinskih radova: U Vojvodini manja za dva odsto
10.08.2026.•
0
Prema Republičkom zavodu za statistiku, vrednost građevinskih radova u drugom kvartalu ove godine veća je za 20,6 odsto u tekućim cenama u odnosu na isti period prošle godine.
"Utisak nedelje" prelazi na N1 sa Nove
10.08.2026.•
0
Emisija "Utisak nedelje" Olje Bećkoviće emitovaće se od 20. septembra na N1 televiziji, umesto na Novoj.
Tokom MUP-ove pojačane kontrole otkriveno gotovo 44.000 prekršaja u nedelju dana
10.08.2026.•
1
Tokom sedmodnevne akcije pojačane kontrole saobraćaja otkriveno je više od 43.800 prekršaja prekoračenja brzine od kojih je 5.267 otkriveno i sankcionisano u zonama pešačkih prelaza.
Vučić: Srazmerno veličini, Srbija jedan od giganata u Evropi po helikopterima za gašenje požara
10.08.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je, srazmerno veličini, Srbija jedan od "giganata" u Evropi po helikopterskim kapacitetima za gašenje požara.
Izmene zakona "Svoj na svome" stigle u Skupštinu: Ovo su novine za vlasnike nekretnina
10.08.2026.•
8
Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, poznatom po nadimku "Svoj na svome".
VIDEO Orban u Guči: "Pije rakiju, zanimljivije je u čijem je društvu"
10.08.2026.•
5
Bivši premijer Mađarske Viktor Orban nakon što je, bar za sada, napustio politiku, odlučio je da se posveti potpuno drugačijim prioritetima, a jedan od njih je i festival trube u Guči.
Profesor Radonjić: Ko želi promenu sistema, da podrži studentsku listu
10.08.2026.•
9
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić izjavio je ključ za one koji stvarno žele promenu režima je da podrže studentsku listu.
Prva reakcija sa Kosova nakon Vučićeve izjave o promeni toka Ibra
10.08.2026.•
36
Stigla je prva zvanična reakcija iz Prištine na najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o mogućnosti promene toka Ibra.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - laganica
10.08.2026.•
10
Novi ciklus pitanja u 021.rs dnevnom kviz je pred vama.
Ponoš o poseti Zelenskog: Svaki put kad Vučić dobije, Srbija gubi
10.08.2026.•
14
Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš smatra da će Srbija od posete predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog "dobiti jednog veliko ništa".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar