Kupovina priznanja hit među domaćim pokondirenim tikvama
Na svečanosti u Dablinu, Beograd je u julu 2012. godine dobio nagradu za Najbolji grad, a njegov gradonačelnik Dragan Đilas za najboljeg menadžera godine. Po odobrenju gradonačelnika, Grad je iz budžeta isplatio blizu 11.000 evra za učešće (kotizaciju) na ceremoniji. Samo za nagrade plaćeno je oko 7.280 evra.
Đilas je 13. jula, dan nakon dodele, gostujući u Dnevniku 2 izjavio da nagrada koju je Beograd dobio "pripada svim građanima Srbije, a nagrada koju je on lično dobio celom timu koji je u prethodnom periodu vodio Beograd".
Među dobitnicima iz Srbije su: Miroslav Bogićević, vlasnik šabačke kompanije "Farmakom MB", zatim firme "Aks Express Kurir" iz Šapca, "Delta Petrol" iz Kladova, "Ekoterm 2001" iz Kragujevca, Visoka poslovna škola u Novom Sadu i njen direktor Radovan Tomić, kao i Univerzitet "Megatrend" iz Beograda i njegov osnivač Mića Jovanović.
Mića Megatrend član komiteta koji deli nagrade
Mića Jovanović i "Megatrend" su dva puta dobijali EBA-ine nagrade, prvu - "Sokratovu" 2007. godine, a godinu kasnije i Nagradu za evropski kvalitet.
Na internet stranici EBA-e Jovanović je naveden kao član Sokratovog komiteta koji odlučuje o nominacijama i rangiranju upravo za nagradu "Sokrat" koju EBA dodeljuje za "najbolja dostignuća u profesionalnoj delatnosti". Jovanović, međutim, kaže da je istupio iz komiteta pre nego što je i sam dobio priznanje i da je kasnije potpuno prekinuo saradnju sa ovom organizacijom.
"U početku je to bila dobra ideja, a posle sam video da je to samo jedan unosan biznis, pa sam se povukao. Izgubila se selektivnost i odjednom su počeli da dele na stotine nagrada", kaže Jovanović.
Samo na samitu u Oksfordu 2012. godine bilo je čak šest predstavnika kompanija i organizacija iz Srbije od kojih je deo i nagrađen. Osim iz Srbije, BiH, te pojedinih zemalja jugoistočne Evrope, ostali dobitnici nagrada i učesnici na EBA-inim ceremonijama najčešće dolaze iz afričkih i azijskih država.
Sociolog iz Beograda Jovo Bakić kaže: "Kada su u pitanju privatni univerziteti i privatna sredstva, to je prosto jedan vid marketinga. Ma koliko to sa etičkog stanovišta delovalo naopako, mi se možemo podsmevati tome, prezirati takvu praksu ili takve ljude, ali oni zakonski ne treba da budu gonjeni. Ali ako se za takve stvari koriste sredstva poreskih obveznika, onda je to pitanje za istražne organe", poručuje Bakić.
EBA dodeljuje nekoliko različitih nagrada među kojima su: Najbolje preduzeće, Najbolji menadžer godine, Nagrada za evropski kvalitet, Međunarodna nagrada "Sokrat", Komemorativna medalja "Kraljica Viktorija" i nagrada za "Ime u nauci".
Kako se navodi na njihovoj internet stranici, pre dodele vrše rangiranje potencijalnih dobitnika i njihovo kretanje na svetskom tržištu preko svog monitoring centra. Detaljnije informacije nisu dostupne, kao ni podaci o tome ko je sve bio u konkurenciji za dodelu nagrade.
Novinari CINS-a/CIN-a su u više navrata, u dužem vremenskom periodu, pokušavali da stupe u kontakt sa EBA-om, ali se u većini slučajeva na telefon niko nije javljao, a na elektronsku poštu niko nije odgovarao. Novinar CINS je ipak otišao u nenajavljenu posetu prostorijama EBA u Oksfordu i zaista – nije zatekao nikoga.
Kako funkcioniše mehanizam dobijanja nagrade
Ipak, zahvaljujući velikom broju intervjua sa direktnim učesnicima i prikupljenoj dokumentaciji, novinari CINS-a/CIN-a su otkrili na koji način se odvija dodela nagrada.
Odabir dobitnika funkcioniše tako što se EBA, najčešće emailom, obrati većem broju pojedinaca ili organizacija, koje obavesti da su ušli u uži krug za izbor nagrade te da moraju snositi troškove puta i smeštaja u gradu održavanja dodele, učestvovanja u ceremoniji, kao i troškove za medalju, skulpturu ili plaketu, te video snimka i fotografija sa događaja.
Od toga da li pristaju da plate troškove i pozitivno odgovore na prvi kontakt sa EBA-om, zavisi da li "nominovani" postaje "nagrađeni".
Glavna aktivnost EBA-e je organizovanje ceremonija dodela priznanja iz različitih oblasti na kojima prisustvuju desetine zvanica, a održavaju se nekoliko puta godišnje, u različitim gradovima Evrope.
Organizaciju EBA-e čine Klub rektora Evrope, Međunarodni klub lidera, Viteški red velikog majstora La Valete i Međunarodni komitet Sokrat.
Iako je na njihovom sajtu navedeno i da su nevladina organizacija, prema podacima britanskog poslovnog registra, EBA je osnovana 2000. godine kao privatna kompanija. Njen jedini vlasnik i jedan od direktora je tridesetjednogodišnji državljanin Ukrajine Ivan Savov.
Savov se sličnim aktivnostima bavi i u svojoj domovini gde je osnovao Istočno-ukrajinsku biznis akademiju sa sedištem u Harkovu. Ova akademija je koordinator međunarodnog imidž programa "Lideri 21. veka" koji postoji od 1998. godine, a od 2003. sarađuje sa EBA-om.
Kompletno istraživanje CINS/CIN možete pročitati OVDE.
Komentari 8
mama
Ovaj ih je isterao sa standa i posle toga nikad vise nije isao na taj sajam.
Ja tamo ne radim vise ali njegovi proizvodi su i dan danas bolji od svih medaljiranih.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar