Najviše njiva vraćeno u Bačkoj Topoli i Bečeju

Prema poslednjim podacima Agencije za restituciju, bivšim vlasnicima ili njihovim pravnim naslednicima do sada je vraćen 6.641 objekat, od čega 4.614 lokala, 980 stanova i 1.047 zgrada.
Najviše njiva vraćeno u Bačkoj Topoli i Bečeju
Foto: Pixabay

Vraćeno je 370 hektara neizgrađenog građevinskog zemljišta kao i 5.544 hektara šuma. Do 22. aprila ove godine vraćeno je 48.124 hektara oranica.

Od ukupnog broja zahteva koji su u zakonskom roku podneti Agenciji za restituciju za vraćanje oduzete imovine posle Drugog svetskog rata, iz Vojvodine je stiglo oko 29.000.  Direktorka područne jedinice Agencije za restituciju u Novom Sadu Jasna Selaković kaže za Dnevnik da je od oko 29.000 zahteva za vraćanje oduzete imovine, odnosno obeštećenja koja su u nadležnosti ove područjne jedinice, rešeno oko 11.500 zahteva.

Prva rešenja o vraćanju imovine u naturi doneta su 2012. godine, a Agenciji za restituciju podneto je oko 10.000 zahteva za poljoprivredno zemljište. U zahtevima se potraživalo oko 100.000 hektara oduzetih njiva nakon Drugog svetskog rata, a veći deo poljoprivrednog zemljišta nalazi se u Vojvodini. Naša sagovornika naglašava da je do sada najviše poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini vraćeno u Bačkoj Topoli – 4.575  hektara, zatim u Bečeju – 4.384 hektara, Srbobranu – 3.389 hektara, Senti – 2.165 hektara i Novom Kneževcu – 2.073 hektara.

Agenciji za restituciju zahteve za vraćanje oduzete imovine podneli su naslednici nekada uglednih vojvođanskih vlastelina, a po rečima Jasne Selaković, neka rešenja o vraćanju njiva su već doneta, a o nekima je postupak u toku.

"Agenciji za restituciju podneli su zahteve naslednici nekada uglednih vojvođanskih porodica Lelbah, Vojnić i Fernbah. U predmetima Lelbah podnosiocima zahteva vraćeno je poljoprivredno zemljište od oko 550 hektara na teritoriji opštine Bačka Topola", kaže sagovornica Dnevnika.

 Kada je reč o porodici Vojnić, podnosiocima zahteva je do sada vraćano oko 530 hektara u katastarskim opštinama Mali Beograd i Bajša, takođe u opštini Bačka Topola. U dva predmeta u kojima je podnosilac zahteva zakonski naslednik porodice Fernbah primljeni su u Agenciju za restituciju nalazi veštaka, održane su usmene rasprave i treba da se vrati oko 370 hektara poljoprivrednog zemljišta u katastarskoj opštini Gornja Rogatica.

Prva rata obveznica 2021. godine

Imovina koja bivšim vlasnicima ili njihovim naslednicima ne može da se vrati u naturi biće obeštećena državnim obveznicama. Prema poslednjim izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine, prva rata državnih obveznica trebalo bi da im stigne 15. decembra 2021. godine, s tim što bi akontacija od deset odsto utvrđenog iznosa za obeštećenje bila uplaćena 15. decembra naredne godine. Država je za to izdvojila dve milijarde evra, a pojedinačno se najviše može dobiti 500.000 evra, bez obzira na to o kolikoj oduzetoj imovini je reč.

Direktorka područne jedinice Agencije za restituciju u Novom Sadu Jasna Selaković ukazuje da su, u skladu sa Zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, do sada austrijskim državljanima vraćeni 13 poslovnih prostora, dva stana i tri zgrade, što čini 18 objekata, ukupne površine 2.440 metara kvadratnih. Takođe, Agencija za restituciju je bivšim vlasnicima i zakonskim naslednicima iz ove države vratila i 891 kvadratni metar neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, 533 hektara poljoprivrednog i 0,25 hektara šuma i šumskog zemljišta.

"Agencija za restituciju je, u skladu sa Zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenja, nemačkim državljanima do sada vratila 29 poslovnih prostora, tri stana i devet zgrada, ukupno 40 objekata, površine 2.230 kvadratnih metara. Vraćeno im je i 187 metara kvadratnih neizgrađenog gradskog građevinskog zemljišta, 601 hektar njiva kao i 2,1 hektar šuma", zaključila je Selaković.

  • DJordje

    02.05.2019 01:53
    Restitucija zadnja u svetu
    Dali se iko u vlasti pita koliko je vremena proslo od oduzimaja imovine? Zadnji smo u svetu koji vracaju oduzeto.Sve bivse zemlje soc.lagera i ruskih "uticaja", odavno su vratile oduzeto. E al mi smo jedini ratovali - trazeci neku "pravdu" - sad se vidi da je ta pravda bila laz - kao i restitucija.Povrat imovine posle 70 godina od oduzimanja - kao los primer - nema premca u svetu ni u najautoritarnijim vladama i zemljama sveta to nije radjeno tako aljkavo i bezobrazno.
    Unuci i praunuci mozda "dobiju" neku smesnu naknadu. Obecanja su bila i pre 3 godine. Prvi i jedini kriterijum trebo je biti godine starosti onih koje treba obestetiti. Dobar deo njih to nece doziveti a deo obestecenih je vec na onom svetu. 1950 godine Uganda i Hong Kong su imali isti GDP - mi smo bili ispred njih i ispred Japana. Nesmem ni da pomislim gde su Hong Kong i Japan a Uganda nam je bas daleko samo geografski.
  • Cekajuci Godoa

    02.05.2019 01:38
    A sto se ne pise, i ne hvale se koliko je predmeta zaglavljano u procesu.

    Meni je licno predmet "u procesu" od 2013 godine, i zadnjih godinu dana, bukvalno ne mogu da stupim ni sa kim iz agencije u kontakt.

    Ja sam samo jedan od mnogih.

    Sramota drzave. Kakva EU, kakav svet. Mi kao resavamo pitanja. Samo sarene laze na sve strane.

  • Demagošu i zavlače

    01.05.2019 19:23
    privatizacija je bila ekspres
    Vratiti zemlju oduzetu običnom narodu, ne ondašnjim veleposednicima, je jedan od nacionalnih prioriteta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina