Trovanje pčela u Banatu godinama redovna pojava, trovači prolaze nekažnjeno

Trovanje je ponovo ugrozilo sezonu u kikindskim pčelinjacima. Otkrivena je vrsta otrova koja je uništila 36 pčelarskih gazdinstava, ali ne i oni koji su odgovorni za to.
Trovanje pčela u Banatu godinama redovna pojava, trovači prolaze nekažnjeno
Foto: Pixabay (ilustracija)
Situacija se ponavlja iz godine u godinu, a sve je više odgajivača koji odustaju od pčelarstva.
 
Ivan Putnik iz Sela Vicaid kod Kikinde bavi se pčelarstvom duže od tri decenije i trenutno ima oko 230 košnica. Nekada je to bilo daleko više, ali se već šest godina u kikindskoj regiji dešava pomor pčela, kada svi odgajivači trpe velike štete.
 
Slična situacija i ove sezone, ali ne u meri kao prošle godine kada je izgubljeno blizu 1.700 pčelinjih društava. Sada je stradao veliki deo pčela izletnica i primetno je manji broj rojeva pred košnicama.
 
"Sada je to samo 10 odsto od pčela koje bi trebalo da budu ovde. Ovo su mlade pčele koje sad izleću. Igraju se ispred, one ne nose ništa", objašnjava Putnik za RTS.
 
Na severu Banata je više od 500 pčelara, a odgajivači nakon nekoliko propalih sezona više i ne prijavljuju slučajeve trovanja pčela nadležnima.
 
"Kad god dođe ovaj suncokret koji je u principu jedina sigurna paša u celoj Srbiji, umesto da nam pomogne, da nas gura napred, on nas sahrani do iduće godine i tako ukrug već godinama", navodi Saša Čolak, predsednik Udruženja pčelara Kikinde.
 
Naime, do masovnog pomora dolazi je zbog upotrebe pesticida "fipronil" čije je korišćenje u Srbiji zabranjeno već osam godina, ali pojedini paori i dalje njime prskaju useve. Procenjuje se da je stradalo oko 50 miliona pčela u okolini Kikinde.
 
"Kada sam počeo da se bavim pčelarstvom ja sam vadio 80 kilograma suncokretovog meda po košnici. Unazad šest godina taj prosek je negde oko šest do sedam kilograma", navodi Čolak.
 
Posledica trovanja je i smanjena potražnja za kikindskim medom, jer građani strahuju da je narušen kvalitet.
 
"Građani sad slabije kupuju med zbog tih trovanja, ali ja mogu da im kažem da je med kvalitetan, jer pčele neće ići na cvet koji je zatrovan ili koji nije za upotrebu. Znači, med je ispravan", ističe Ivan Putnik.
 
Ministarstvo poljoprivrede godinama ulaže značajna sredstva kako bi se ublažile posledice trovanja pčela, ali je primetan manji broj odgajivača zainteresovanih da nastave ovaj posao.
 
U Udruženju pčelara Kikinde navode da imaju odličnu saradnju sa policijom, nadležnim institucijama i ekološkim inspekcijama, ali zvanično odgovorni za pomor pčela još nisu otkriveni.
  • @

    06.08.2020 14:34
    Pesticidi04.08.2020 • 21:27
    Dušo, ja kupujem med od proverenih pčelara koje poznajem godinama i znam da li ima meda ili nema, a vi što prodajete i rakiju sa raznim ukusima po Novom Sadu kod mene nemate prođu.
  • @Pesticidi

    04.08.2020 21:27
    "Ove godine meda nema da se kupi ni u drugim delovima Vojvodine, jer nije bilo ispaše, a onaj koji ima da se kupi, zapitajte se kakvoj je kvaliteta."

    Meda ima da se kupi gde hoćete u Novom Sadu. Postoji i prošlogodišnji med.
  • Ime

    04.08.2020 11:34
    Steroidi, pesticidi
    Na portalu Radio 021 više komentara je na temu kučića, mačića, fotografa koji je prijavljen policiji, nego na temu upotrebe pesticida i trovanja pčela. Ove godine meda nema da se kupi ni u drugim delovima Vojvodine, jer nije bilo ispaše, a onaj koji ima da se kupi, zapitajte se kakvoj je kvaliteta. Inače, kad pčele umru, umire i sav biljni i životinjski svet! Možda je spas u GMO, surutki, hemikalijama, pa da svi izgledamo kao tovna pilad i krave na steroidima kao što mnogi već i izgledaju kad čovek ošacuje populaciju gradom!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina