FOTO Mala lavica i dalje kritično: Veterinari kažu da teško vari meso, preti otkazivanje rada organa

Mala lavica koja je primljena u četvrtak u Zoološki vrt Palić nalazi se u lošem stanju, već četvrti dan je kritično i veterinari se bore za njen život.

Kako je saopšteno na Fejsbuk stranici Zoo vrta, životinja je dehidrirana, slaba i neuhranjena.

"Odmah po prijemu videli su se sledeći problemi - loša krvna slika, upale u organizmu, anemija, bila je puna parazita, ispod repa je imala ranu koja je već inficirana i očigledno je bila u bolovima", navodi se u saopštenju.

Lavica je, kako se dodaje, odmah pregledana (ultrazvuk, laboratorijski pregledi krvi i uree, testovi) i primila je veterinarsku terapiju (infuziju, vitamine, različite vrste injekcija za jačanje, protiv bolova i protiv upala). 
 
"Po reakciji na meso, deluje da nikada ranije nije dobijala meso kao hranu. Posle date terapije, počela je sama da jede, ali deluje da creva i želudac nisu u stanju da vare odnosno prerade hranu i nema stolicu. U ovoj generalno lošoj situaciji može da se desi da i drugi organi otkažu, kao što su bubrezi i jetra", ističe se u saopštenju.
 
Takođe, dodaje se, rendgenski snimci su pokazali da lavica ima i slomljenu butnu kost na levoj nozi, a na desnoj nozi delimični prelom, pa je uprkos opasnosti od uvođenja u anesteziju, jutros operisana. 
 
Zbog povreda kostiju, ona će i nakon operacije morati da se drži u što manjem prostoru da bi mirovala i da bi kosti mogle da joj zarastu.

"Zbog opšte slabosti organizma ne možemo je stalno držati pod blagom sedacijom, već je potrebno fizički joj ograničiti kretanje. Najvažnije u ovom trenutku je da se lavica stabilizuje i oporavi, a nakon toga ćemo zajedno sa drugim državnim organima naći najbolje rešenje za nju", saopštio je Zoološki vrt.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Marija

    28.09.2023 12:26
    Zašto
    Se ne stupi u kontakt da stranim veterinarima koji imaju iskustvo sa ovim divljim životinjama,očigledno je ovi naši tretiraju kao domaću životinju.
    Slažem se sa drugima da se treba angažovati i naći vlasnika ovog nedužnog bića i najstože ga kazniti.
    A onda tražiti pomoć od ljudi čija su struka lavovi,jer nije sramota ne znati nešto već praviti se da znaš.
  • Anđela

    26.09.2023 13:00
    Losa hrana
    Za ovako malo mladunce treba spevijalna hrana mleko za lavove, a ne meso, jos je mala.
  • Bora NBg

    26.09.2023 10:00
    Besni čitalac
    - Slomljena butna kost može da znači da je mladunče šutnuto (ili šutirano) prilično jako...
    - S obzirom na komentare oko njegovog hranjenja, možda bi bilo bolje da se lavče prebaci u BG Zoo vrt..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

LSV: Vlasti u Zrenjaninu niko ne veruje po pitanju vode

Odbornici Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Zrenjanina zahtevaju od gradonačelnika Sime Salapute da u najhitnije roku zakaže sednicu parlamenta na kojoj će izneti detalje o kvalitetu pijaće vode u ovom gradu.