Vlada Srbije dala saglasnost na ustupanje javnog prevoza u Subotici u koncesiju

Komisija za javno-privatno partnerstvo Vlade Srbije dala je pozitivno mišljenje na predlog Akta o ustupanju javnog prevoza u Subotici u koncesiju potencijalnom privatnom partneru.
Vlada Srbije dala saglasnost na ustupanje javnog prevoza u Subotici u koncesiju
Foto: 021.rs
"Realizacijom Koncesionog akta doći će do povećanja komfora stanovništva, poboljšanja i unapređenja komunalne delatnosti javnog autobuskog gradskog i prigradskog prevoza putnika i implementacije održivog sistema prevoza na period od 15 godina. Koncesioni akt je ekonomsko-finansijski opravdan i omogućiće smanjenje rashoda, dodatne prihode i ostvarivanje direktnih i indirektnih ekonomskih koristi pre svega za javnog partnera, a zatim i za privatnog", navodi se u zaključku dokumenta.
 
Kako je precizirano, da bi se to postiglo, potrebno je da privatni partner uloži 13,7 miliona evra u nabavku 55 novih savremenih autobusa, uz milion evra ulaganja u rekonstrukciju autobuske stanice.
Privatnik će u gradu voziti na ukupno 11 linija, gde će u odnosu na postojeće stanje biti ukinute dve linije, dodate dve nove i biti izmenje trase i stajališta na još četiri linije.
 
Kao linija pet biće uveden autobus od Malog Bajmoka, preko ulice Braće Radić do Aleksandrova, a kao linija 13 autobus od Makove Sedmice, preko Lifke do Malog Bajmoka. Ukidaju se dosadašnje linije 8a i 10, a menjaju traje i stajališta na linijama 1a, 2, 4 i 8.
Privatnik će biti taj koji će određivati cenovnik i naplaćivati karte, dok Grad Subotica zadržava kontrolu. Prema hodogramu u dokumentu, proces izbora privatnog partnera započeće u decembru ove godine.
 
Pripremni period počinje u aprilu sledeće, nabavka vozila i opreme od maja sledeće do novembra 2026. godine, a dok ne stignu sva nova vozila koristiće se postojeća, procenjena na 155 miliona dinara i ocenjena kao "nebezbedna i neadekvatna".
 
Konačno, od maja sledeće bi trebalo da karte u javnom prevozu naplaćuje privatnik.
 
Ukoliko se sve navedeno desi, dosadašnji javni prevoznik "Subotica-trans" odlazi u istoriju - likvidaciju, stečaj ili drugu statusnu promenu, a nakon više od veka postojanja, svi zaposleni prelaze kod privatnika.
 
Subvencije iz budžeta Grada ka "Subotica-transu" samo prošle godine su iznosile skoro 500 miliona dinara, a prema dokumentu umesto toga planira se davanje 290 miliona privatniku za "koncesionu naknadu", odnosno razliku između ostvarenog prihoda i cene vožnje po kilometru.
 
Dokumentom je procenjeno da bi tokom perioda od 15 godina u budžetu bile ostvarene uštede od najmanje 700 miliona dinara u odnosu na dosadašnje subvencionisanje "Subotica-transa".
  • Maroder

    05.09.2024 00:00
    Zar nije davanje koncesije za javni prevoz u Subotici u nadleznosti pokrajinske vlade - Vojvodine? Ili mozda i postavljanje cesme u nekom selu u Vojvodini mora da se pita kolonijalni upravnik iz Bg?
  • Ma čekaj malo

    04.09.2024 21:49
    "Privatnik će biti taj koji će određivati cenovnik i naplaćivati karte, dok Grad Subotica zadržava kontrolu." - ovo je recept za krađu.
    I čiji je predlog ova koncesija?

    A i Banovina se, vidim, baš ništa ne pita?
  • .

    04.09.2024 15:58
    Suboticani busku kartu na tim malim relacijama placaju 120 dinara, a Beogradjani 0 dinara jer u BG kartu niko ne kupuje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Presušilo jezero Rusanda kod Melenaca

Jezero Rusanda kod Melenaca, jedinstveni biser banatske ravnice, predstavlja slano jezero, okruženo slatinskim staništima koji predstavljaju veliko prirodno bogatstvo za taj kraj.

Ponovo buknuo požar kod Subotice

Požar u Radanovačkoj šumi kod Subotice je danas ponovo buknuo zbog jakog vetra, iako je u nedelju bio delimično stavljen pod kontrolu.