
Dekani odgovorili gradonačelniku Subotice koji ih je nazvao bitangama zbog podrške studentima
Dekani Ekonomskog i Građevinskog fakulteta u Subotici Aleksandar Čučković i Milan Trifković odgovorili su otvorenim pismima gradonačalniku Subotice Stevanu Bakiću, koji ih je nazvao bitangama.

Foto: 021.rs
Bakić je dekane nazvao bitangama zbog blokade fakulteta, odnosno podrške studentskim protestima, i zatražio od njih da se do pravoslavnog Božića povuku sa funkcija.
Čučković je u otvorenom pismu podsetio da je autonomija univerziteta civilizacijska tekovina, gde jedan od izraza te samostalnosti predstavlja i pravo studenata i profesora na slobodu kritičkog mišljenja.
"To pravo utvrđeno je zakonom, jer se drži da bi bez njega društvo nazadovalo", naveo je Čučković.
Prema njegovom viđenju, ta uloga univerziteta posebno je značajna u vremenima u kojima je narušena primena osnovnog principa parlamentarne demokratije, koji podrazumeva odvojenost tri grane vlasti: zakonodavne, sudske i izvršne.
Kako se autonomija ne bi svela na samovolju, kako je naveo, univerzitet sam propisuje stroga unutrašnja pravila svog funkcionisanja.
"Sve ovo pišem kako bih pojasnio na čemu počiva, zakonski utemeljena, privilegija profesora da utiče na mlade ljude, na društvo, pa i na državu, ako zatreba. A izgleda da je to uvek potrebno, jer vlast, naprosto, nikada nije idealna. Prema svemu sudeći, sada je takva ponajmanje", napisao je Čučković.
Pišući o istupu gradonačelnika Subotice Stevana Bakića, uprkos tome što su u političkoj areni u Srbiji "omalovažavanje i vređanje već neko vreme postali deo standardnog repertoara", a "primitivizam uobičajena mera javnog nastupa", Čučković navodi da bi taj slučaj mogao da bude zanimljiv po tome što se u njemu, "osim prostakluka, razaznaje i kriminogeni um".
Nastup Bakića, osim kao uvredu na svoj i račun dekana Građevinskog fakulteta, vidi i kao neskrivenu pretnju.
"Kada neko nešto ne razume, to on, uz određeni trud, obično može da ispravi. Kada neko nešto uopšte nije kadar da shvati, njemu se u društvenoj podeli poslova poveravaju oni koje je sposoban da obavi. Kada se, međutim, neko u svojoj neukosti oglušuje o zakon, to ga ne oslobađa pravne odgovornosti. Greške se dešavaju, ali istinska nevolja nastupa tek onda kada neko ko pripada izvršnoj vlasti počne nekontrolisano da krši zakon, umesto da ga sprovodi", napisao je, između ostalog, Čučković.
Ocenio je da "biti bez škole jeste nevolja, ali nije sramota", te da je "mnogo gore od toga kada se diploma stekne bez ulaganja truda u istraživanje i promišljanje raznolikih problema, jer se na taj način ne razvija, za bavljenje politikom, važna sposobnost razumevanja složenih odnosa koji vladaju u jednom društvu, pa ni uloge koju u njemu ima univerzitet".
"Pojedinac koji ne uspe da udovolji normama koje je postavilo društvo, jednostavno, ne može biti u stanju da u ime države to društvo usmerava i predvodi. Jer, gotovo da je izvesno, da će on nastaviti da krši pravila, umesto da ih neguje. Ako je on uz sve to još spreman da na ovom svetu istraje bez vaspitanja, bez dostojanstva i bez časti, nesreća koja sledi mora biti opšta", napisao je Čučković.
Na osnovu zahteva da se povuče sa mesta dekana, pa čak i iz profesure, Ćučković za Bakića smatra da je "u zakon potpuno neupućen, verovatno, iz navike da se na njega uopšte ne obazire".
"Izglednije je da će tako postupiti neko ko nikada nije morao da se bori za sticanje legitimne podrške u svom radnom okruženju, dokazivanjem svoje sposobnosti, nego je na svaku funkciju koju je u životu obavljao bio postavljan kao partijski poslušnik", napisao je Čučković.
Na osnovu svega izrečenog, Čučković smatra da su profesori koji podržavaju studente u pravu, jer na taj način vrše kritiku koja je produktivna, "makar u smislu ogoljenja intelektualne i moralne bede nosilaca vlasti".
"Računam, kada te vređa i preti ti nevaljalac, trebalo bi da si na pravom putu. Ipak, neka svako sam proceni ko je ovde bitanga", poručio je Čučković.
Navode da prisiljava studenata da se bune naziva "čistom izmišljotinom", podsećajući da su studenti za svoj aktivizam dobili podršku ne samo Kolegijuma, koji čine prodekani i rukovodioci svih katedri, nego i Nastavno-naučnog veća.
"Da studente ne učimo da misle svojom glavom, da budu samostalni, dostojanstveni mladi ljudi, možda bi se oni i dali zastrašiti. Ovako, oni su ulogu miševa prepustili onima koji na njih galame, lažu i podmeću, zato što su strahu podložniji", napisao je on.
Na kraju, pitajući se šta su Subotičani "Bogu zgrešili kada su prinuđeni da trpe ovakvu vlast", Čučković daje odgovor da su građani tog grada, pa i on među njima, "sami krivi, jer su, što iz pristojnosti, što iz straha to dozvolili".
"Stidim se do dna duše što je najlepši grad ove napaćene zemlje utonuo u toliki mrak. Ipak, nazire se svetlo! Najbolja i najumnija mladost naša zasvetlucala je u mrkloj noći propadanja. I, gle, razgoni ona mrak! U to može da sumnja samo onaj ko ne zna da je - na šta me je ovih dana podsetio jedan francuski kolega - 'omladina sunce života'", poručio je Čučković.
Dekan Građevinskog falulteta u Subotici Milan Trifković u svom otvorenom pismu tvrdi da Bakićeva izjava "vrvi od neistina". On je podsetio da Građevinski fakultet u Subotici nije u štrajku, da je to odluka studenata koju je podržao i on i sve katedre na fakultetu, te da bi bila ista i da su odlučili drugačije.
Takva odluka, kako je napisao, doneta je vrlo transparentno, jer je Studentski parlament sazvao studentski skup, gde je bilo prisutno nekoliko profesora i gde je doneta odluka da se ne štrajkuje, ali da se svaki dan 15-minutnom ćutnjom oda počast tragično preminulima, kao i da se na ovakav način pruža podrška studentima u protestu.
"Ovu odluku su podržale i sve katedre. Pa gde sam onda pogrešio. Da stanem protiv studenata i kolektiva. Ako sam zbog toga bitanga, onda to prihvatam sa zadovoljstvom", napisao je Trifković.
Navodeći da studenti imaju njegovu bezrezervnu podršku, čak i da ga ništa ne pitaju, za odluke u okviru poštovanja zakona, jer su "bez preterivanja mladi nešto najbolje što imamo u ovoj zemlji", Trifković je izneo čuđenje zbog "odsustva empatije prvog čoveka Subotice".
"Pa ako iko treba da ima naklonost ka studentima onda je to on koji je trećinu svog životnog veka proveo u studentskoj klupi", naveo je Trifković.
Podsećajući da se dekani "postavljaju i razrešavaju dužnosti malko drugačije, na jedan pristojniji i civilizovaniji način", on je naveo da će nakon prestanka mandata ostati Univerzitetski profesor "da se bavi onim što najbolje zna i ume".
"Nisam siguran da gospodin Bakić radi ono što najbolje zna, možda će dati veći doprinos ako se vrati onome za šta se i školovao", poručio je Trifković.
Na kraju je naveo da će zatražiti zvanično objašnjenje od Gradske kuće "kako posta bitanga", zatim i izvinjenje, a najverovatnije i zadovoljenje preko suda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Studenti iz Inđije: "Maja Gojković nije dobrodošla"
22.07.2025.•
8
Studenti iz Inđije pokušali su da prisustvuju otvaranju trim staze u Lejama kako bi postavili pitanja predsednici Skupštine AP Vojvodine Maji Gojković.
IN Medija: Plaćena jedna presuda, ostalo još sedam
21.07.2025.•
1
IN Medija je, zahvaljujući podršci građana, kolega i organizacija, uspela da prikupi novac za plaćanje prve od osam tužbi zbog teksta o "medu za potenciju".
Protest u selu Ašanja kod Pećinaca protiv lokalnog moćnika: Poljoprivrednik napustio selo zbog straha
21.07.2025.•
10
Meštani sela Ašanja opštine Pećinci blokiraji su glavnu raskrsnicu u ovom mestu zbog pritiska na poljoprivrednika Zorana Radojčića od strane lokalnih vlastodržaca.
Autoprevoznik Jaćimović: "Policija dobila naređenje iz vrha da se poskidaju tablice"
21.07.2025.•
11
Autoprevoznik Milomir Jaćimović blokirao je juče autobusom prilaz zgradi opštine Žabalj, kako navodi, zbog toga što su mu oduzete registarske tablice kada je prevozio građane na Vidovdanski protest u Beogradu.
FOTO Protest u Bačkoj Palanci povodom dve godine od oluje: 17 minuta tišine i za poginulog dečaka
21.07.2025.•
9
U Bačkoj Palanci je juče, 20. jula, održan protest povodom dve godine od olujnog nevremena koje je u julu 2023. pogodilo ovo mesto i okolna sela.
Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade od 20. avgusta u Bačkoj Palanci
20.07.2025.•
0
Festival ekološkog pozorišta (FEP) za decu i mlade održaće se od 20. do 24. avgusta u Bačkoj Palanci.
Zbog oduzetih tablica Jaćimović autobusom blokirao prilaz Opštini Žabalj
20.07.2025.•
20
Autoprevoznik Milomir Jaćimović blokirao je autobusom prilaz zgradi Opštine Žabalj, kako navodi, zbog toga što mu oduzete registarske tablice kada je prevozio građane na Vidovdanski protest u Beogradu.
Uhapšene dve osobe u Staroj Pazovi zbog ubistva starijeg muškarca: Telo bacili pored puta
19.07.2025.•
0
Policija je uhapsila M. P. (45) i P .G. (33), koji se sumnjiče da su u noći između 17. i 18. jula ubili šezdesetogodišnjeg muškarca.
Akcija za pomoć IN mediji danas u Inđiji: Koncert, prodaja likovnih radova…
19.07.2025.•
0
Akcija solidarnosti sa portalom IN medija održava se danas, 19. jula, u Inđiji.
Sa skupa u Zrenjaninu poručeno: Student Luka Mihajlović mora biti slobodan
18.07.2025.•
1
"Student Fakulteta tehničkih nauka Luka Mihajlović mora biti slobodan", poručili su građani i studenti u Zrenjaninu na skupu održanom u znak podrške tom studentu.
VIDEO: Protestno okupljanje u Zrenjaninu u znak podrške studentu Luki Mihajloviću
18.07.2025.•
0
U Zrenjaninu je u toku protestno okupljanje u znak podrške studentu Fakulteta tehničkih nauka Luki Mihajloviću.
Južnobački okrug: Iz saobraćaja isključeno devet vozača, jedan zadržan u policiji
17.07.2025.•
1
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se deset saobraćajnih nezgoda, u kojima je šest osoba zadobilo lake povrede.
Marinčić: Pomozite IN Mediji da nastavi da izveštava u interesu građana
17.07.2025.•
1
Glavna urednica inđijskog nezavisnog portala Inmedija Verica Marinčić pozvala je još jednom čitaoce da pomognu tom mediju kako se ne bi ugasili.
Uhapšena žena zbog krađe iz kafića u Staroj Pazovi
16.07.2025.•
1
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 27-godišnje žene, koja je osumnjičena za krađu.
Pastor: Proširuju se granični prelazi između Srbije i Mađarske
16.07.2025.•
24
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je da je narednih dana u planu završetak radova na proširenju graničnog prelaza Horgoš između Mađarske i Srbije.
Južnobački okrug: Iz saobraćaja isključeno 38 vozača
15.07.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se 14 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba zadobila teške povrede.
Podignuta optužnica protiv muškarca koji je ubio majku u Srbobranu
15.07.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Somboru podiglo je optužnicu protiv tridesetsedmogodišnjeg M. R. iz Srbobrana koji se sumnjiči da je 8. januara ubio svoju majku.
Na železničkim stanicama na pruzi između Beograda i Stare Pazove sada radi 27 liftova
15.07.2025.•
7
Na železničkim stanicama na brzoj pruzi između Beograda i Stare Pazove radi 27 liftova.
Pomozite: IN medija mora da plati 160.000 dinara zbog objavljivanja preuzete fotografije dece
14.07.2025.•
4
Apelacioni sud je potvrdio da urednica IN medije mora da plati 160.000 dinara zbog objavljivanja fotografije dece na prijemu kod predsednika Opštine Inđija, a koju je preuzela sa opštinskog sajta.
Raspisan javni poziv za tehnički pregled izvedenih radova na deonici Sremska Rača-Kuzmin
13.07.2025.•
1
"Putevi Srbije" raspisali su javni poziv za tehnički pregled izvedenih radova na izgradnji auto-puta Beograd-Sarajevo za deonicu Sremska Rača-Kuzmin i most preko Save.
Suđenje pedagoškom asistentu za zlostavljanje dece u vrtiću u Odžacima nastavlja se 21. avgusta
13.07.2025.•
3
Suđenje pedagoškom asistentu, koji se sumnjiči za seksualno zlostavljanje mališana u vrtiću u Odžacima, nije održano zbog trodnevnog štrajka advokata.
Komentari 32
Ivan
dijana
Svetozar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar