Američki proizvođač igračaka Matel predstavio je svoju prvu Barbiku sa Daunovim sindromom, kako bi svoj poznati asortiman lutaka učinio inkluzivnijim.
Foto: Beta/AP
Ta kompanija je saopštila da je u saradnji sa Nacionalnim društvom za Daunov sindrom u Sjedinjenim Američkim Državama izradila lutku koja ima niži stas i duži torzo od drugih Barbi lutaka. Njeno lice, kako je navedeno, okruglog je oblika, ima bademaste oči, manje uši i ravan nos.
"Dlanovi lutke čak uključuju jednu liniju, što je karakteristika koja se često povezuje sa osobama sa Daunovim sindromom", navodi se u saopštenju kompanije, prenosi Rojters.
Lutka je obučena u puf haljinu sa rukavima ukrašenu leptirima i cvećem u žutoj i plavoj boji, koje se povezuju sa svešću o Daunovom sindromu. Nosi ružičastu ogrlicu sa tri ševrona koji predstavljaju tri kopije 21. hromozoma kao i roze ortoze za skočni zglob, dodaje se u saopštenju.
"Naš cilj je da omogućimo svoj deci da vide sebe u lutkama Barbi, istovremeno podstičući ih da se igraju lutkama koje su drugačije od njih", izjavila je Liza Meknajt, globalna direktorka za Barbi lutke u kompaniji Metel.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Istraživači su pomoću metoda koje omogućavaju identifikaciju ugljenika precizno utvrdili starost pećinskih crteža iz doba paleolita u francuskom departmanu Dordonja i Ardeš.
Postojala je veoma čudna tradicija u istoriji gde su ljudi koristili žabe da tačno utvrde da li je pacijentkinja trudna - i to je funkcionisalo na najčudniji način.
Na jugu Iraka, blizu Persijskog zaliva, arheolozi su potvrdili lokaciju davno izgubljenog grada koji je osnovao Aleksandar Veliki i u pitanju je Aleksandrija na reci Tigar.
Gitara koju je svirao Dejvid Gilmor na šest albuma benda Pink Flojd, prodata je za rekordnih 14,6 miliona dolara na aukciji kod Kristija, što je najveća cena ikada plaćena za ovaj instrument.
Nestala stranica "Arhimedovog palimpsesta", najstarijeg sačuvanog primerka spisa starogrčkog matematičara Arhimeda, ponovo je otkrivena u Muzeju likovnih umetnosti u Bloi, u Francuskoj.
Kratkotalasna radiostanica poznata među radio amaterima kao "UVB‑76", "zujalica" ili radio "Sudnjeg dana" emitovala je niz novih kodiranih poruka, javlja Telegram‑kanal UVB‑76 logi, koji prati njen signal.
Banka Engleske najavila je da će sledeća serija britanskih novčanica prikazivati slike divljih životinja umesto istorijskih ličnosti, a nakon javnih konsultacija o dizajnu valuta.
U Vašingtonu je ove nedelje postavljena nova instalacija anonimnog kolektiva "Secret Handshake" s figurama Donalda Trampa i Džefrija Epstina u sceni iz filma "Titanik", uz ploče o njihovim društvenim vezama.
Tajlandski premijer Anutin Čarnvirakul naredio je državnim službenicima da štede energiju zbog pritiska na energetski sektor izazvanog sukobom na Bliskom istoku.
Najsušnije mesto na svetu, Nacionalni park "Dolina smrti" u Severnoj Americi, procvetalo je - divlje cveće u različitim bojama prekrilo je pustinjski pejzaž.
Mermerna bista koja je vekovima stajala u jednoj od rimskih bazilika ponovo je pripisana Mikelanđelu nakon skoro 200 godina anonimnosti i nakon istrage zasnovane na brojnim dokumentima.
U Briselu je otkrivena slika za koju se tvrdi da može da bude delo renesansnog majstora Mikelanđela Buonarotija, prema novom istraživanju koje su objavili belgijski listovi.
Bivši scenarista i pisac animirane serije South Park Tobi Morton pokrenuo je satirični sajt "DraftBarronTrump.com", kojim poziva da najmlađi sin Donalda Trampa, devetnaestogodišnji Baron Tramp, bude poslat u rat u Iranu.
Komentari 2
Riklis
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar