U socijalističkoj Jugoslaviji postojala je samo jedna novčanica s likom Josipa Broza Tita u opticaju, ona od 5.000 dinara iz 1985. godine.
Međutim, slabo je poznato to da je još jedna zemlja izdala novčanicu s Titovim likom, i to čak nekoliko godina pre same Jugoslavije. Numizmatičar Zlatko Viščević otkriva detalje o ovoj novčanici.
Novac ima svoju monetarnu i propagandnu ulogu u društvu. U prvom redu služi kao sredstvo plaćanja i kao merilo vrednosti dobara i usluga. Osim toga, ima svoju političko-propagandnu ulogu pomoću koje izdavač šalje javnosti poruku određenog sadržaja.
Socijalistička Jugoslavija tek je krajem 1985. odlučila da na svoj novac postavi lik Josipa Broza Tita, i to na novčanicu od 5.000 dinara, u to vreme najvredniju u opticaju. Na licu joj je bio lik ostarelog Tita, a na naličju vizura Jajca. Ovi motivi trebalo je da budu svojevrstan poziv na jedinstvo zemlje koja je već pucala po šavovima.
Ono što je neobično to je da Jugoslavija nije bila prva zemlja koja je na svoje novčanice stavila Tita, već je to učinila - Republika Gvineja.
Ova afrička država uvela je novu valutu 1971. godine i nazvala je sili. Reč sili (syli) na jeziku naroda Malinke znači - slon. Jedan gvinejski sili delio se na 100 caurija. Kauri je inače naziv za specifične školjke koje su u prošlosti korišćene kao primitivni novac.
Na svoju najveću novčanicu od 500 silija s godinom 1980. centralna banka Republike Gvineje postavila je upravo lik Tita, maršala i doživotnog predsednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Puštena je u opticaj 16. aprila 1981, a povučena je tokom 1985. godine, kada je ponovo uveden gvinejski franak. Nije poznato gde je štampana, ni ko je autor likovnog rešenja. Dimenzije su joj 172 x 94 milimetra, na njoj prevladava smeđa boja, a od zaštitnih elemenata ima specijalni papir i vodeni žig.
Na licu novčanice levo se nalazi lik Tita u odelu s pogledom blago usmerenim udesno. Desno od Titovog lika je veliki naziv nominalne vrednosti na francuskom jeziku 'pet stotina silija' i datum 1. mart 1960.
Ispod se nalaze potpisi ministra finansija Ismaela Tourea i guvernera centralne banke Lamina Kondea.
Serijski broj sastoji se od dva slova i šest brojeva. Štampan je u crnoj boji i pojavljuje se na dva mesta na licu novčanice.
Svi elementi koji se javljaju na njenom licu smešteni su unutar smeđeg ukrasnog okvira. U gornjem delu ovog okvira nalazi se naziv ustanove koja je izdala novčanicu na francuskom jeziku: 'centralna banka Republike Gvineje'. U donjem delu okvira - levo i desno - oznake su nominale 500, a u središnjem delu je godina 1980. Iznad nje je i upozorenje za falsifikatore.
Na naličju novčanice u njenom središnjem delu prikaz je Palate naroda u Konakriju, glavnom gradu Republike Gvineje. Ovaj prikaz zgrade isto je smešten unutar smeđeg ukrasnog okvira. U donjem delu nalazi se naziv nominalne vrednosti na francuskom jeziku 'pet stotina silija'. U levom gornjem i desnom donjem uglu okvira su oznake nominale 500.
Nema veliku vrednost. Zašto?
Sama ova novčanica nije neka velika posebnost u numizmatičkom svetu, ali je istorijski zanimljiva jer je na njoj prikazan bivši predsednik Jugoslavije. Nameće se pitanje - zašto?
Kada se na novčanicama neke zemlje prikazuju osobe, onda su one u većini slučajeva značajne za nju i s njom imaju neku direktnu vezu. Jako je neobično to da se na njima prikazuje čelnik neke druge države. Još je neobičnije za jednu afričku državu, koja se tek 1958. godine oslobodila kolonijalne vlasti, da samo 23 godine nakon toga postavlja na svoju novčanicu Evropljanina, i to belca.
Međutim, ako pogledamo druge novčanice iz te serije, onda cela priča o Titu na novcu ove afričke zemlje dobija smisao. Naime, temu ove serije novčanica, a kojoj pripada i ova od 500 silija, čine antikolonijalizam i antiimperijalizam.
Osim Tita, na ostalim novčanicama iz ove serije prikazani su ostali strani politički čelnici: marokanski kralj Muhamed V na novčanici od dva silija, bivši predsednik Gane Fransis Nvija Kofi Kvame Nkruma na pet silija, bivši premijer Demokratske Republike Kongo Patris Lumumba na 10 silija, kralj Dahomeja Behanzin, na 25 silija i kralj Labea Alfa Jaja Dijalo, na 50 silija. Na novčanicama od jednog i 100 silija prikazani su Gvinejci Mafori Bangura i Samori Ture.
Svim tim ljudima zajednička je borba protiv kolonijalizma, za nezavisnost svojih naroda i zemalja.
Tito je postavljen na ovu novčanicu u vreme u kojem je Republika Gvineja bila deo Pokreta nesvrstanih, a on je bio jedan od glavnih lidera tog pokreta. Dalje, bio je vrlo popularan u mnogim afričkim zemljama zbog svoje politike nesvrstanosti, antiimperijalizma i antikolonijalizma. U spoljašnjoj politici zalagao se za nezavisnost i samostalnost afričkih zemalja i mnoge od njih aktivno je podržavao na političkom, ekonomskom i vojnom planu. Zato na kraju i nije neobično to što su baš njega Gvinejci postavili na svoju najveću novčanicu iz tog vremena.
@Kup je bitan.. Dinar se menjao 1990 u Italiji i Austriji u njihovim menjacnicama. Imao je konvertibilnost.. Posle 3 godine 1993 snazna srpska drzava oslobodivsi se mrskog Broza je uspela da ostvari rekord sa dinarom u oblasti hiperinflacije.. Otprilike kao Rodezijski dolar koji se menjao za nesto preko 2 usd, a posle Zimbabweanski dolar se menjao.. Pa kao i srpski 93..za vazduh..
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Broj ljudi u Japanu u dobi od 100 ili više godina dostigao je rekordni nivo od više od 95.000, a skoro 90 odsto su žene, pokazali su vladini podaci u utorak.
Brod "Providens" star 300 godina, koji je isplovio iz Korka u Irskoj i potopljen u blizini grada Mandala na jugu Norveške 1721. godine, pronađen je kod obala Norveške, piše Dejli mejl.
Na konferenciji za policijske službenike, na kojoj je britanska ministarka policije Dajana Džonson govorila o rastućem problemu krađe, ukradena joj je tašna, rekao je vladin zvaničnik.
Neozbiljniji pandan Nobelovim nagradama - IG Nobel - dodeljen je ove godine, između ostalih, istraživačima koji su otkrili da sisari mogu da dišu kroz anus.
Obična voda jedina je stvar koju posetioci smeju da konzumiraju u ogromnoj pećini u Nacionalnom parku "Carlsbad Caverns" u saveznoj državi Novi Meksiko.
U Frankfurtu se ovog vikenda održava prvo prvenstvo u "jahanju" drvenih konja, a stotine jahača takmiči se u preskakanju, stilskom skakanju i "dresuri".
Glumac Tom Kruz (62) je za svoj kaskaderski nastup na završnoj svečanosti Olimpijskih igara u Parizu uz dramatičnu muziku iz filma "Nemoguća misija" dobio - nula dolara, pišu američki mediji.
Francuski jutjuber Tibo (Thibault), koji na nalogu Simpli Rejlvej (Simply Railway) kreira izveštaje sa putovanja vozom, putovao je od Beograda do Sofije, a iskustvo je opisao kao "bolno".
Vozač BMW-a je u Švajcarskoj dobio kaznu u iznosu od 108.500 franaka jer nije održavao odstojanje od drugog vozila tokom vožnje, a na sudu se izjasnio krivim.
Island ima hladnu i okeansku klimu, a to, kao i nedostatak stajaće vode u ovoj ostrvskoj zemlji uticali su na to da Island bude jedno od retkih mesta na svetu bez komaraca.
Friž, maskota Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu jedna je od zvezda ovog leta u Parizu gde je prodato više od milion plišanih lutaka distributerima.
Komentari 6
Fuj49
Maroder
Куп је битан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar