Nemojte da vas zavara umetnost u Benksijevom stilu (koja je inače koštala više od milion evra) ili prozori bez rešetki - ovo nije otmeni hotel, već prinudni dom najgorih norveških kriminalaca.
Ljudi su ostali zapanjeni kada su na TikToku videli kako žive osuđeni za ubistva, silovanje i druge zločine u zatvoru Halden u Norveškoj.
"Lepši je od stana koji iznajmljujem. Evo meni novog penzionog plana", našalio se jedan korisnik TikToka na nalogu @sherifelsahly koji je ove slike podelio, a prenosi N1.
U zatvoru čiji se nadležni hvale da je "najhumaniji zatvor na svetu", svaka ćelija ima svoje kupatilo, potpuno opremljenu kuhinju, televizor sa ravnim ekranom, mini frižider, pa čak i ključ od te iste ćelije.
Za 12 do 15 soba tu je i vrhunska kuhinja sa radnim pločama od nerđajućeg čelika, dnevnim boravcima opremljenim sofama u IКEA stilu i stolovima za kartanje i druge društvene igre. Zatvor, za koji je bilo potrebno 10 godina i zapanjujućih 160 miliona evra da se izgradi, ima luksuzne prostorije za zatvorenike, uključujući teretanu sa zidom za penjanje, ceo supermarket i studio u kome mogu da snimaju sadržaj.
"Razmaženi" zatvorenici dobijaju i dve partnerske posete svake nedelje, koje mogu da provedu u sobama bez prozora i nadzora. U tim sobama posteljina je čista, svaka od njih ima svoje kupatilo, a u njemu peškire i kondome.
A to nije jedini način da ovi zatvorenici nakratko "pobegnu iz zatvora". Njihove porodice takođe mogu da dođu i, jednom u svaka tri meseca, odsednu u zasebnoj drvenoj kolibi, u kojoj su i sobe za decu i bašta puna dečijih igračaka.
Zatvorenik Haldena, Amund, objasnio je kako izgleda život u najluksuznijem zatvoru na svetu.
"Moraju da budu upućene u pravila, a onda žene i devojke dolaze sa decom na jednu ili dve noći tokom vikenda. Radi se o tome da se zatvorenici ponovo povežu sa svojom decom. Možda neki nisu imali izgrađene veze već duže vreme", kazao je on.
Luksuzni objekat, koji je prinudni dom za 252 kriminalca, namerno je izgrađen tako da nimalo ne liči na zatvor. Norveške zatvorske vlasti tvrde da ovakvo okruženje pomaže u smanjenju ionako veoma niske stope kriminala u zemlji.
Norveški umetnik Dolk, koji je naslikao mural u Haldenu vredan preko milion evra, rekao je:
"U norveškom zatvorskom sistemu fokus je na ljudskim pravima i poštovanju. To nije ništa neobično. Кada dođu u zatvor, mnogi od njih su u lošem stanju i želimo da ih podignemo, da im damo samopouzdanje kroz obrazovanje i rad i da iz zatvora izađu kao bolji ljudi", kazao je on.
Stopa ponovnih prestupa u Norveškoj iznosi 20 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Da li i jedan Brejvik zaslužuje ovakav komfor?Sta rodbina i prijatelji žrtava misle o ovakvom luksuzu i kakve brzine je protok intreneta koji zlocinci koriste?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Pismo koje je napisano tokom poslednje plovidbe Titanika, 15. aprila 1912. godine, prodato je na aukciji za skoro 400.000 dolara, što iznosi oko 350.000 evra.
Dres Kobija Brajanta koji je nosio tokom predsezone i debija u regularnoj sezoni igrajući za Los Anđeles Lejkerse prodat je za sedam miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Izdavačka kuća "Rendom Haus" saopštila je da će u julu objaviti objedinjenu Deklaraciju o nezavisnosti i Ustav SAD zbog, kako se navodi, važnosti osvrtanja na ključna dokumenta ove države.
Zajednica u gradu Čelsi u Mičigenu formirala je ljudski lanac i pomogla da se prenese 9.100 knjiga i stotine kutija u novu lokaciju lokalne knjižare "Serendipity Books".
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vake Forest u Vinston-Salemu, Univerziteta Kolumbija i Univerziteta u Njujorku započeli su eksperimente sa idejom da ojačaju ili oslabe pamćenje.
Američki naučnici tvrde da su otkrili novu boju - plavo-zelenu koju su nazvali "olo", a koju niko ranije nije video, objavio je časopis Science Advances.
Gradsko veće Svofama, grada na istoku Engleske, odbilo je plan da postavi statuu patke visoku 1,5 metara, uz obrazloženje da bi takvim potezom grad postao "predmet podsmeha".
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Monumentalna grobnica ukrašena reljefom dve ljudske figure gotovo prirodne veličine, za koje se veruje da predstavljaju mladi bračni par, otkrivena je tokom iskopavanja u Pompeji, na jugu Italje.
Komentari 6
@boringoldfart
IzvidjacFutog
Orko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar